Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 01-11-23, 19:13   #1
tron
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 11-12-18
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 15
tron i vlerėsuar jo keq
Gabim Fenomeni i pazakontė nė Mars, forma qė ngjajnė shumė me pemėt

Njė sondė hapėsinore qė vėzhgon planetin nga orbita e Marsit ka kapur atė qė duket shumė si pemė pranė polit verior tė planetit tė kuq. A kanė pėrfunduar tashmė spekulimet pėr ekzistencėn e jetės nė Mars? Kjo ėshtė ndoshta ajo qė shumė pėrdorues tė internetit po pyesnin kur filluan tė qarkullojnė fotot e ēuditshme tė marra nga sonda Mars Reconnaissance nga orbita e kėtij planeti.

Pamjet e marra pranė polit verior tė Marsit tregojnė struktura qė ngjajnė shumė me pemėt. Por kur shkencėtarėt ekzaminuan fotot, tė bėra nė vitin 2010, ata zbuluan se ishte njė iluzion optik.

Poli verior i planetit tė kuq ėshtė i mbuluar nga ngrica e pėrhershme e bėrė nga dyoksidi i karbonit tė ngrirė (i ashtuquajturi “akulli i thatė”), ngjashėm me mėnyrėn se si akulli i ujit mbulon polet nė Tokė. Rreth Polit tė ngrirė tė Veriut nė Mars ėshtė njė “unazė” dunash qė ngjajnė me dunat e rėrės nė shkretėtirat nė Tokė. Ato janė tė mbuluara me njė shtresė tė hollė pluhuri dhe copa akulli tė thatė, shkruan portali ueb space.com. Ndėrsa akulli i thatė fillon tė shkrihet nė kushte mė tė ngrohta, ai shtyn rėrėn e errėt tė bazaltit nė sipėrfaqen e dunave.

“Gjatė pranverės nė Mars, dielli ngroh akullin dhe e bėn atė tė sublimohet drejtpėrdrejt nė avull, dhe gazi qė rezulton heq pluhurin pėrreth dhe grimcat e rėrės dhe ekspozon rėrėn e errėt tė bazaltit,” shpjegoi Candy Hansen, njė anėtare e Mars Reconnaissance tė NASA-s nga Universiteti i Arizonės.

Edhe pse kėto “vija” tė errėta na kujtojnė pemėt, nė realitet ato nuk janė tė drejta, pra nuk “shikojnė” nė ajėr, por shtrihen nė tokė.

Vetėm truri ynė i interpreton ato nė atė mėnyrė, pasi qė imazhi me tė vėrtetė ngjan me imazhet e pemėve qė ne njohim nė Tokė.

Sa i pėrket pemėve apo jetėve tė tjera nė Mars, deri mė sot nuk ka asnjė provė tė fortė pėr ndonjė lloj biologjie marsiane, tė kaluar apo tė tashme, bimė apo tjetėr, shkruan space.com. /


tron Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 6 (0 Anėtarėt dhe 6 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:00.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.