Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 02-10-20, 06:45   #3286
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Kush te sheron ty
autori xhelal ferizi
o syri im i perlotur
shikimin kush ta mbajti nen dry
kur ti
ne kerkim te dashuris se persosur
sa her je thy


Une me syte e mi
sa he rjam tha
kam krijuar jetera ne imagjinatė
duke dale
nga hiri ne hi
perseri
me mbi
ne lulzim te ri

e di
sa jetera perseri
per ty
i kam pertri
ne kohene gjatė
edhe ne imagjinatė

te gjitha ato jetera
i jepja per ty
kerkoja uratė
por jeta me binte hi
perseri


do te vij
me te gjitha deshirat e mia
do te gjejė
neper kerkim
do te ndjej
aromen qe mshefet
ne ledina
une e malli im
do te shprehu gjith artin tim
ne shpirte
kur shpresa ime
sa do pak te buzqeshet
do te behem kerkim
ku do qe je
do te gjej
ti je shpirttezim
ushqim
te ndjej
kam domosdoshmeri
per shpirtin tim
me dashuri ta ushqej
do te gjej
ku do q emshefesh ne aroma
edhe me magjike
neper kerkme dashurie
do te kerkoj
neper te gjitha lulet
ku je
ndjenjat do ti bej kerkim
do te kerkoj
ne secilen ledine
me afshin tim
ushqim dashurie
ushqim i shpirtit timnese shpirti im
ne qiell
do te mbetet gjallė
me permallim
pyet yj e diell
qka tha shpirti im
ne at pranver

ne prill
do te perkthejne
rrezet
kur jeta ime
u ushqye me pak shpresė
beli yt krahrori
kur ishin pjesa ime
sa dashurite u bene jete
edhe ne sy
per nji qyst
jeta nuk ishte ma varr
dashurite u bene sy
kur puthjen e pare
ma pate marre
bashk me zemren
qe perjetsisht
te perkiste ty

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr Sot, 06:34   #3287
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Me kujtohet njiher ne qytetin nürnberg te gjermanis , Duke qene se isha aktivist politik ne veprim kur shum pshurrq a as qe dinin se qka do te thot me qene aktivist kaombtar Gjat levizjeve te mia takoja shum bashkatdhetar per diskutime e organizime ne sherbim te atdheut Dhe takoj nje dit nje bashkkombas shqiptar bashkatdhetar nga broja katund i drenices - Ishte koha e viteve pas vitit 1991 dhe meqense mua me njihnin te gjith bashkathetaret e rrethinave me njihnin mire jo per dialog e kontakte organizime atdhetare por edhe per veprimtari te qeshtjes kombtare , dhe per shum takime e diskutime
ne interes te qeshtjes kombtare si aktivist qe kisha shum vite ne veprim edhe pas daljes time nga burgu si i denuar politik
Veprimtaria ne qeshtjen kombtare her pas here
me mundsonte shum kontakte
kur takoheshim me te gjith bashkatdhetart
Ne ato kohra shum nga bashkombasit kishin deshire te degjonin diqka nga un -
nga pervojat e mia etj


Por ne ato kohra ather akoma nuk ishte interneti
dhe duke shkuar rruges se bahsku me at bashkatdhetarin qe ishte i moshes afro 60 vjeqar
e shohim ne rrugen e qytetit nje femer duke qa,
Ajo oshte nje femet e re dikun d 25 vjeqare
ishte femer ebukur simpatike tipike shqiptare ishte shqiptare nga mitrovica .

As mendja nuk na shkoj per momentin se ajo esht shqiptare ,

por si njeri q e jam me ndjenja njerzore nuk mund ate rri indiferent duke pa lotete saj
qe po qante ne rruge dhe se bashku me bashkatdhetaruin u ndalem aty dhe ja bej dis a pyetje ,e pyeta pse po qante ,
Prandaj por duke e pa se po qante me lot ,
dhe ishte ne gjendje te tille shum te mjere me preku shum,
edhe vet pamja e saj e dhimbshme ,
dhe e pyes qka mund ti ndihmojmė .

E shohim se pasi qe na na pau me nji far mos besimi pak filloj pak te ndalet,
e te qetsohet ,
dhe kur e pyetem se nga jeni ju i thash jam nga mitrovica na tha nga kosova ,
filluam te flasim shqip dhe dal ngadal u gezua pa masė shum -sepse ndjeu
qe ne donim ta ndihmonim

I themi qka esht problemi na trego sinqerisht qka ka ndodhe me ty
dhe ne fillim i vjen keq te na tregoj por dikurė fillon e flet .

Bastardet e degjeneruar disa nga ata qe ne mire i njihnim kishim oinformacione per secilin se si si veüronte ishin disa tradhtar aqte poshter degjenerik kriminel skandaloz
shqipppfols qe benin poeso poshtersi organizonin rrjetin eprostitucionit me femra shqiptare dhe e kishin ata nje pike ne rrjet ne qytetin nürnbberg qe ishte nje pike e disa prostitutave
poashtu q eishin te lidhur me ata ,
Ata dsi rjet e kishin mashtruar lidhje pa slidhje re kishin mashtruar me informacione mashtruese kete femer shqiptare per ta fute ne kthetra
Ishte koha e ferrit per shqiptaret ishte koha e millosheviqit,
qe per qdo dit bente kerdi ne shqiptar
dhe koha e zisė e mjerimit te zi kohe e krizes sė bukes ku pjesa e shendosh e diaspores
pjesa e koombit e shendetshme dhe pejsa patriotike e kombit vepronte
per ndihme atdheut familjeve shqiptare ,ndersa kishte edhe pisa kriminel ordiner tradhtar rrjete te ndyra pisash shqipfols te pa bese degjenerik ordiner e dinak kishte edhe nga ata q e ishin ne sherbim te se keqe s ne sherbim te krimit e te armikut
Ne kishim aty ktu per shum kend informacione se kush ishin qka ishin dhe si i kishin pase edhe te paret e tyre dikur


Ishte kohė e kobit e krizave e varfrise ekstreme
mbi dhe, ferr mjerime per shqiptarė te cilet ishin
para nje sporve te paparė ,
sanksione rrethime me varfri e bojkotime teror dhe vuajtje
diaspora ishte e ndare ne dy pjese ne ata q eishin pozitiv dhe ndihmonin familjet e atdheun edhe ne ata q e ishin pisa ordiner tradhtar dyftyrsh mashtrues dinak e sabotator
demagog e kishte nga ata q e dinin mir ete maskoheshin ,
Ishin kohra te veshtira per shqiptaret e sinqert dhe pozitiv sepse per veq shkaut
te zi hasmit me te poshter q e ka njofte g historia ne qafe shqiptarve ju kishin ra edhe pisat
spiunat shqipfols ordineret manjkaet karrieoristet profiteret dinaket hajnat ordineret dyftyrshat mashtruesit rrenacaket degjeneriket drogagjitj e shum pisa tjere edhe spiunat e hasmit qw e benin kerdi kombi shqiptar e kishte shum veshtir sepse nuk kishte as perkrahje
dhe aq veshtire ishte te ndihmoje ket popull sepse as diaspora nuk ishte mire e integruar.
ishin te perqare ne grupe ide ideologjie parti e ne mendje qorre te shum hajvanve jo pak idot e debil grupagji krahinagji analfabet e shum te ndryshemNejse , ajo vajza shqiptare po na tregon fill e per pe
ngjarjen se si kishte rrene ne kurthin e mashtruesve ordiner
Tregonte se kjo paska qene me madhja ne familje,
n e nje familje me shum veshtirsi eknomike si shum familje tjera shqiptare
dhe dikush ne rrrjetin emashtruesve me dinakeri ja thot se ne gjermani ne restoran ka nje lidhje te forte q e kjo mundet me punue ,
Ishin rrjete e pisat qe kishin lidhje e kishin edhe rrjetin qe qitnin njerz ileegalisht neper qeki shisnin ferma shisnin droge shisnin njerz dore pas dore
e kishin pru ne nje rrjet e deri te ky pisi qe qe kishte nje far bari nate forme shtepie publike

ky qe ishte i poshter dinak demagog
i cili me dinakeri kishte lidhje me rrjetin e prostitutave

i shitte femrat shqiptare,
ne nji far bari nate ku duhet te benin punen e prostitutave te nates .

KESAJ VAJZE NE KOSOVE I KISHIN THENE SE NE GJERMANI
MUND TE PUNONTE NE RESTORAN
kJO DUKE LAKMUA per te shpetuar familjen nga uria duke mos pase zgjedhje kurfare per veq se familja te vuaj aq shum dhe sduke mos duaruar lotet e nenes ete babes niset me shprese
te punoj ne gjermani me ndershmeri

vjen ne gjermani , me besim
sepse i ishte premtuar pune e ndershme
dhe kishte qene me e madhja ne familje dhe kallabllak fmi teper te varfer

lakmon se mund te vjen me punue dhe te shpeton familjen nga uria .

por ndodhe kurthi mashtrues dhe e qesin ne pozite shum te keqe duke ja keqsuar situaten


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:03.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.