Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-02-06, 08:49   #1
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Si behet dasma ne vendin tend...Nje fjale popullore thote:Dy gezohen te tjeret terbohen!
Tradicionalisht dasmat shqiptare i ngjajne njera tjetres,me disa dallime nga krahina ne krahine,nga qyteti ne qytet,nga fshati ne fshat.
Po te marrim shembull dasmen Kercovare vitet e fundit jan be shume ndryshime ne krahasim vite me pare,po eshte ruajte tradita shekullore si p.sh.Dhendri nuk shkon te marre nusen po ia sjellin krushqit dhe krushkat.Vajza, tre dite me pare se te shkoje te burri e mbuluar me "duvak" nje shami e stolisur bukur,qan vajzerin dhe leshim te pragut te shtepis dhe ndarjen nga prindrit dhe vellezris.Vite me pare,edhe nusja edhe dhendri mbanin te veshur veshje tradicioni folklorik te pergetitur nga vete dora e nuses,si kemisha e stolisur me hoja "Shalli"brezi i punuar poashtu me vete duarte e nuses,skutare ngjyre te kuqe ngjyre gjaku,jeleku i punuar me mjeshtri te madhe nga artizan,jelek kadife i qendisur me shirita te ngjyrave te ndyshme,shami "Kavraku i nuseris"poashtu e punuar nga vete dora e nuses.Sot,ndeshim edhe veshjen folklorike kombetare,po edhe ato te Evropizuar sic thone pleqt.
Dasmat dallohen nga ato,dasma ku derdhet vere e raki,dhe dasma pa vere e raki,ku as tek njera as tek tjetra nuk mungon kenga dhe vallja shqiptare.
Shkruani ketu,si behet dasma ne vendin tend.......?


__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 13-11-09, 04:50   #2
teutaA
Born To Be Wild !!!
 
Anėtarėsuar: 06-01-08
Vendndodhja: Aty ku vlersohet njeriu ,,,
Postime: 11,686
teutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si behet dasma ne vendin tend...

qysh te kesh pare
__________________
Santa,,,,I'have Been Good ! :P
teutaA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-11-09, 09:21   #3
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si behet dasma ne vendin tend...

qetu a,shkojne me kerr e kali vnojne kunore,shkojne ne restoran pijne pijne edhe nusja bashk me ta,bahet si gjaja edhe ka 5 i sabahit i ngrehin zhag e i qojne te shpija,,,,
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-11-09, 11:20   #4
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si behet dasma ne vendin tend...

.............tallava,!perziemje e traditcionales?(edhe kjo nese esht taradit-shqiptare) me nje moderne-gjysmake.....tallava po del merre si ta merresh.

ps.Kercovari,! kure e ki njet kysmet??
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga sherri : 13-11-09 nė 11:21
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-11-09, 19:46   #5
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si behet dasma ne vendin tend...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari


Nje fjale popullore thote:Dy gezohen te tjeret terbohen!
Tradicionalisht dasmat shqiptare i ngjajne njera tjetres,me disa dallime nga krahina ne krahine,nga qyteti ne qytet,nga fshati ne fshat.
Po te marrim shembull dasmen Kercovare vitet e fundit jan be shume ndryshime ne krahasim vite me pare,po eshte ruajte tradita shekullore si p.sh.Dhendri nuk shkon te marre nusen po ia sjellin krushqit dhe krushkat.Vajza, tre dite me pare se te shkoje te burri e mbuluar me "duvak" nje shami e stolisur bukur,qan vajzerin dhe leshim te pragut te shtepis dhe ndarjen nga prindrit dhe vellezris.Vite me pare,edhe nusja edhe dhendri mbanin te veshur veshje tradicioni folklorik te pergetitur nga vete dora e nuses,si kemisha e stolisur me hoja "Shalli"brezi i punuar poashtu me vete duarte e nuses,skutare ngjyre te kuqe ngjyre gjaku,jeleku i punuar me mjeshtri te madhe nga artizan,jelek kadife i qendisur me shirita te ngjyrave te ndyshme,shami "Kavraku i nuseris"poashtu e punuar nga vete dora e nuses.Sot,ndeshim edhe veshjen folklorike kombetare,po edhe ato te Evropizuar sic thone pleqt.
Dasmat dallohen nga ato,dasma ku derdhet vere e raki,dhe dasma pa vere e raki,ku as tek njera as tek tjetra nuk mungon kenga dhe vallja shqiptare.
Shkruani ketu,si behet dasma ne vendin tend.......?
Para disa vitesh morėm njė nuse nga Kėrēova. Shkuam neve krushqit siē ėshtė zakoni ta marrim nusen. Kur doli nusja nga shtėpija, ulėrinte: Uuuuuu, uuuuuu.....
Thashė me vete, o Zot po ēka kjo tani, mos ndoshta ka ndėrruar mendje?!
Ditėn e dytė pas dasmės e pyeta: Pse qaje ashtu...?
-Ashtu ėshtė adeti tek ne - tha, nėse nuk qan, e ke parasysh se ē`do tė mendojnė tė tjerėt?
Ah po i thashė - pasi mė vajti mendja se ē`donte tė thotė!
Por mė sė shumti mė befasoi e ėma tek thirrte: Domaēinka e nėnės....!

Por, nuse pėr merak e kemi.

__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-11-09, 20:00   #6
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: Si behet dasma ne vendin tend...

Valla kshtu po tregoj fije per pe.

Kur e kan marr qet nanen teme ska pas pare te madhe ate kohe, gjyshi ka shit nje Pen Kije edhe ka ba dasem te madhe.
Tash kur martuam agjen procedurat e dasmes ishin keshtu: Ne mbremje u mblodhem te gjithe dhe formuam nje liste se ke ta therrasim ne dasem, filanin, filanin, filanin, filanin, filanin fistekun te gjithe ishin te ftuar- rrithi i ngusht familjare i madh i vogel - qe ne ora 12:00 te jen ne vend ku do mbahej dasma.
Per burra kemi vendosur nje shator te madh , ndersa grat shkuan ne shpi se kishin te ndrrohen, jo futanin jo jelekun, jo dimijat jo m'the jo t'thash. E mir boll erdhi koha me u nis me marr nuseen..

burrat hyn neper kerre mire boll prit e prit e prit e prit grat spo muj rahatohen , me qoj gjyshi tha shko kqyr te grat he moz vofshin shnosh ato qe dojn me na vonue.. Shkova une qka me pa..s'dishin ka me hy neper kerre, jo qe s'dishin me dite dishin po si nxajke kerri te gjitha ... Eh mire boll shkova i tregova gjyshit i thash , shume kallabllak gra po kan qef tana me shku me marr nusen.. maa tha e halliii - me tha shko thuj filanit a mun vjen me Komb te madh gjysem autobus.. e te thirri une ne telefon e te vjen ai t'ja plotesojm deshiren granimit krejt shkun ne dasem... E qeshtu e tash para 1 viti 1 dasem n'hotel kemi mbajt ama se ka shyhretin e dasmave qe mbahen me tradite tamam shqiptare. Aiii ka ma shume kur e kam pas nis dasmen mi paten qit 3 kapuqa bardh si bora ne koke edhe u dashke me site miell :)
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-11-09, 20:00   #7
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: Si behet dasma ne vendin tend...

Kjo ishte teper... :)
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga shfletuesi_ : 14-11-09 nė 20:00
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-11-09, 20:03   #8
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si behet dasma ne vendin tend...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shfletuesi_
Kjo ishte teper... :)
Hahahaha ah dreq o dreq, je njė shejtan i vogėl ti.... :D
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-11-09, 20:13   #9
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si behet dasma ne vendin tend...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari


Nje fjale popullore thote:Dy gezohen te tjeret terbohen!
Tradicionalisht dasmat shqiptare i ngjajne njera tjetres,me disa dallime nga krahina ne krahine,nga qyteti ne qytet,nga fshati ne fshat.
Po te marrim shembull dasmen Kercovare vitet e fundit jan be shume ndryshime ne krahasim vite me pare,po eshte ruajte tradita shekullore si p.sh.Dhendri nuk shkon te marre nusen po ia sjellin krushqit dhe krushkat.Vajza, tre dite me pare se te shkoje te burri e mbuluar me "duvak" nje shami e stolisur bukur,qan vajzerin dhe leshim te pragut te shtepis dhe ndarjen nga prindrit dhe vellezris.Vite me pare,edhe nusja edhe dhendri mbanin te veshur veshje tradicioni folklorik te pergetitur nga vete dora e nuses,si kemisha e stolisur me hoja "Shalli"brezi i punuar poashtu me vete duarte e nuses,skutare ngjyre te kuqe ngjyre gjaku,jeleku i punuar me mjeshtri te madhe nga artizan,jelek kadife i qendisur me shirita te ngjyrave te ndyshme,shami "Kavraku i nuseris"poashtu e punuar nga vete dora e nuses.Sot,ndeshim edhe veshjen folklorike kombetare,po edhe ato te Evropizuar sic thone pleqt.
Dasmat dallohen nga ato,dasma ku derdhet vere e raki,dhe dasma pa vere e raki,ku as tek njera as tek tjetra nuk mungon kenga dhe vallja shqiptare.
Shkruani ketu,si behet dasma ne vendin tend.......?
Kercovari, kete qe e ke paraqitur ti, me duket ishte para 15 vitesh ky zakon se pikerisht keshtu sic e ke pershkruar ti, eshte martuar ne ate kohe( para 18 vitesh) daja im :) por tani koherat me duket kan ndryshuar...
Eshte martuar nje kusherire e imja nga Kercova, erdhi e morri burri...vetem ajo me te shoqin e vet ne nje kabrio edhe te tjeret krushq pas tyre
kemi marre dhe ne nje nuse ne fisin tone(ketu ne Oher) nga Kercova, ajo as hi as hu nuk beri as nje minute, nuk ju ndi zani, as pike loti nuk e nxorri, e jo mo te qaje tre dite :)

Me sa e di une, nga te gjithe qytetet e Maqedonise, ne Kercove behen dasmat me te medha....nje dasem Kercove( kuptohet, me gjithe teshat qe porositen per nusen) kushton me shume se sa nje vetur gjermani pra mbi 20.000 euro...
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 14-11-09 nė 20:15
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-11-09, 20:25   #10
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si behet dasma ne vendin tend...

Ne rendt te pare mos i perzini Dasmen e kanagjeqin sepse jan dy ceremoni krejt te ndryshme .Ne njeren kendohet e ne tjetrin qahet -kete po e them kushtimisht!
Ne njerin kendohen kenge gezimi e ne tjetrin kenge dhimbjeje !
Dasma fillon ne mengjkesin e te enjtes me sitjen e miellit nga nje djal i fisit (lagjes) !
Kenga e pare qe kendohet nga qikat e lagjes eshte
"Sot ne Dasmen e kem nise
per hajr te koft o i zoti shpise "
Dhe vazhdon me kenget tjera qe jan pjese e ritit te nisjes se Dasmes!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-11-09, 20:35   #11
AlbaSoft
 
Avatari i AlbaSoft
 
Anėtarėsuar: 28-04-08
Postime: 1,741
AlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si behet dasma ne vendin tend...

N`kumanov dikur i kishte hijeshi dasmave tani s`i ka hic krejt nje dit behet dasme naten qe nusja shkon ne restoran aty ka muzik nja 5 ore nusja dhe dhendri e qojn nga nje hore e hane torten me qirinj me qon mallin si dasme e shkive per fat te keq.. po ka raste kur po behen dasme nusja 7 zan etj etj u prish mileti humbi bereqeti.
__________________
99% t'bukuris t'1 femnes munesh me fshi , me 1 Pallom t'lagt !
AlbaSoft Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-09, 00:53   #12
e_martumja
Merita
 
Avatari i e_martumja
 
Anėtarėsuar: 13-04-05
Vendndodhja: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Postime: 19,592
e_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si behet dasma ne vendin tend...

Ja ngjet pa harrgjime
__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
e_martumja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-09, 04:48   #13
teutaA
Born To Be Wild !!!
 
Anėtarėsuar: 06-01-08
Vendndodhja: Aty ku vlersohet njeriu ,,,
Postime: 11,686
teutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si behet dasma ne vendin tend...

mir e paska pershkru shfletuesi ashtu edhe tek ne niset dasma te enjeten(nejse tash spe kqyrin diten)thirren grat e vllaznillakut nja 4-5 burra i dergojn teshat ne familjen e nuses perderisa grat ne shpi e sitin miellin dhe kenndojn e vallzojn( edhe pse sdi kurr qka bahet me ata miell veq e di qe perpara i kan than pe situm kulaqin)nejse qushtu dita e par e dasmes shkon palidhje nje muzik ja u qet vesht edhe 3 katuneve tjera per rreth dita e dyt e dasmes veq per badihava sen sbojn veq naj bi qe ka koh me shum vjen edhe noj teze qaty sillen tani vjen e shtunja ose dita e tret e dasmes pak me hot atmosfera mledhen bijat e do nipa qaty ne mbramje lujn e kendojn deri von tani vjen e dielja me shku me marr nusen nejse tash shkon kush eshte ne dasem edhe + dhondrri shkon atje tek nusja i presin burrat me nje vend e grat me nje vend pak palidhje po doket tani kur po hyn dhanderri me marr nusen ner gra veq ai burr aty edhe noj vlla i nuses tani vjen nusja ne shpi ata qe kan pare shkojn ne restaurant dhe atmosfera bahet krejt aty ndersa ata qe skan rrin ne shpi edhe ne mbramje kcejn e knojn kur te hyn dhanderri ka nje far atmosfere qaty te dera e dhomes edhe kryhet dasma tani grat e kan edhe nje dit qe quhet dita e grave te hanen me sabah nusja te frizerka deri kah 2 dites hahahah mledhen grat qaty jo nusja kshtu jo ashtu kjo ma e mir kjo me e keqe edhe vjen akshami ja hjekun nuses duvakun a vellon a qysh doni thoni e kendojn pak do keng provokative edhe u kry dasma

veq nje spo muj me kuptu kur po i thrrasin ne dasem ne restoran qita qe shkojn krushq a ju kthejn buk diten ???
__________________
Santa,,,,I'have Been Good ! :P
teutaA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-13, 15:45   #14
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si behet dasma ne vendin tend...

Per veti sa here jam martue, veē dasma t'vogla kam organizue! Kam pshtue qashtu me pak krushq, me pak shpenzime!
Burri i mire me 7 gra shojshin ketyne herave!
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-13, 23:16   #15
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Si behet dasma ne vendin tend...

Se di qysh eshte tash se sjam martu moti


__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:50.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.