Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-02-21, 08:29   #4306
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,768
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kohė ma e zezė po thone s: ėsht pa-
-as nen turk e as nen shkja
--nen pushtime e a s n pushtete-
-nuk jan pa thonė kso adete-

-as kso vese e kso zakone-
-ditė mizore e kohė zezone-
veq me rrejtė elektorati-
-me rrejtė fe ja e tarikati-
-kush ma heret qohet n' tokė--
-rrenė atdhe e miq e shokė-
-rrenė partia rrene kryetari-
-demagogu e bajraktari-
- profiteri e grabitgjija -
-deri ne palce ka shkue tradhtia-
kah do hajna eprofiter
thone po vuan atdheu i mjerė
kah do vrasje krim e dhunė
shum varfri e te papunė
mendjemdhej e injorime
shum po vuan kjo toka ime

-thonė s- ka mbetė mbi dhe shqiptarė-

veq mashtrues e grabitqarė--
rrejne per pare e per grupime -
-rrejne per hile e peer mashtrime-
-kush me grup e kush me klane-
-mbaroj toka iliriane -
thone s ka mbete kund pike drejtesie-
-atdhetart kan mbete nen hije-
-patriotet jan jetima-
-shum qyqarė thonė ja bė trima-
-kan grabitė thonė shum lavdi-
-shum kan dale reklamaxhi-
-hajna t' zi e tjerė dinak-
-shume kan vra e kan derdhė gjak-
-kan vra njerz edhe pas shpine-
-disa tjerė e me shkja shkine-
-kan punue se ke jeta-
-sot jan dalė per troje t' veta
--gjoja duken patriota-
-por ma mirė t' permbyset bota-
-se tradhtari me fitue-
-me dalė n' skenė e me u lavdrue
--medet q' ndodhe kshtu permbi dhe-
-po si quhet ky atdhe-
-as s' ka ligj as ka kjartesi-
-u mbush toka mjegull zi-
-mjegullojne e po maskojne--
shum atdheun po e shemtojne-
-maska e djallit laramane--
shemton token iliriane-
-shum kan dale pisa mbi dhe-
-kan que koken mbi atdhe.
--burre te mire s po duan me pa-
-si dikure ne sundim nen shkja-
-autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-02-21, 08:31   #4307
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,768
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Zhgenjime te autorit xhelal ferizi qe nga pas viti 1913 ku atdheu yne nuk po e merr veten por pat shum ngatrreaa e probleme edhe ne kohen e haxhi qamilve ahmet zogut ramiz alis ne kohen e sali berushes e ne kohen e pa sluftes ne kosove
mjerim zhgenjim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-21, 08:45   #4308
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,768
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kushė esht rod e i vertetė-

-i gjalle nen shkja nuk bjen per jetė
hiq askund n kthetra armike
deri s ate jet arma qelike

duhet dije e largpamsi
mos me ra gjalle nen hordhi
as ne kthetra gjith satane
as shkinore e panslaviane-me i lene nuse e vasha e gra
--me u pėrflliqė rraca nen shkja-

-veq se armt i ruan qelike-
-me i mbajte n' thumb hordhitė armike-

-e n' dy jetė ai qoft# mallkue -
-qe e jep shpirtin tu u dorzue-
-rod e fis q e i len ne shkja-
-e si qyqe pa ja nda-
-tue vajtue ai rrin nen shkje-
-e me turp jeton mbi dhe

-mbasi ka sot mjaft fyshek-
-shum ma mir eme dnere me vdeke-

-se me te flliq dora shkinore..--
se me te gri hordhitė mizore -
e me te pre gjith me hangjarre
e perlye me t' que ne varre

-te gjalle me fise me t' poshtrue-
-votra e troje me t' shkretue-
- gra e fmi e vasha e qika-
me i poshtrue e pre me thika-
-po ku ka ma zi ne jetė-
se kėshtu n dhune per me mbetė-

-gjallė mbi dhe e vdek nen dhe-

-me u perfllliq nen grek e shkje-
-mbasi pushka e trimria-
-jan gjithmonė si perendia-
-se kshtu zoti e ka thanė -
-gjalle dorzmin mos me e dhanė -
sa tė jet mbi dhe trimnia-
-mos me u flliqe mbi dhe shqipnia-
-nen kembe t' ligut e barbarit-
-me ra thikes e litarit-
-pa luftue me shkue ne vorre-
-me i lene shkret shpija e oborre-
-ne gjak e copa gjamė e lot-
- por kshtu zoti kurr nuk thot-
-por si pula kshtu me ra-
-te gjallė e t' mjere nen grek e shkja-
- pa qendrue pa kris batare-
-pushka e famshme n' duar shqiptare

-me ja ndje krismen urali-
siq ja ndjeu po djale pas djali
tue ushtue sa male e suka
siq qendroj ai oso kuka
e me ra plumbat si rrfe
mbi pushtues barbar e shkje
me i ndje krismat bota mbarė
si qendron kombi shqiptar


-me i ndje krismen uashingtona-
-kur ndeze pushka n# trojet tona-
-e per te gjallė rodi i shqiptarit--
per sa te jet baroti i zharit-
-mos me ra ne duar mizore.-
ne pasllavi ruso shkinore-
-autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-21, 08:47   #4309
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,768
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Autori xhelal ferizi e don shum paqen nuk edon luften gjakun dhunen por hordhite dhe barbarite
e kanibalizmat po imponohen aq shum dhe aq shum egersia barbare po e deshmon nevojeen jetike
te armes vetmbrojtse e ushtris e fuqise pe rte mbrojte ndere jete e atdhe e fe e fise e komb e prag e oborre e per te mos u perlye prej armqive
sa qe asgje nuk mbetet si mbrojtese tjeter per veq arma pushka teknika ushtarake fuqiia forca
ushtarake e vetmja zgjedhje dhe garancion i qdo ardhmerie te nje
populli e atdheu
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-21, 08:53   #4310
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,768
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Populli shqiptar duroj shum padrejtesi neper shekuj
mbasi esht i tille qe duron ,dhe e ka fatin shum te keq gjat gjith shekujve nuk arriti te behet me forte se shum kundershtar e pushtues
dhe pesoj shum keq vuajtje masakra dhune pushtime
Por kombi shqiptar vuajti shum edhe nga armiqt tradhtar
nga sabotatoret hajnat sunduesit armiq te mbrendshem
qe po i duron sabotator profiter e mercenar anarkist e spiun
Edhe partite politike jan mjaft negative
le ti duroj partite politike,
te ja fusin kemben ne fyt
ketoj kombi te pa fat

-s ka qka i ben askush kti populli -
der i sa ky popull nuk qohet ne kembe per veten e vet
-te gjitha partite politike dhe hajnat profiteret mendjedhjet idiotat dyftyrshat
rrencat , qe jan vetem vegla te huaja, mashtrues kriminel, dhe sabotator, te pa edukate te pa vizion e te pa respekt , te pa patriotizem per interesin e popullit deri tani te deshmuar
per keq dhe poshtersi e sabotim ndaj popullit
-ato parti politike duhet larguar nga jeta politike pergjithmone
duhet te fshihen nga historia pa te drejte paraqitje publike per elektorat
dhe zgjedhje nacionale-
por nji popull qe vetem e duron te keqen dhe kurr nuk din me dale ne rruge e me kundershtue
me vendosmeri ,
s ka qka i ben asksuh s ka ilaq per te le te vuan se rruge tjeter nuk ka per te .

partite politike te cilat jan tall me popullin deri me sot dhe shihet hapur se prezentojne desgjueshmeri dhe interesa te huaja nacionale e jo interesa shqiptare -
ato duhet larguar nga skena politike shqiptare
populli mire e din cilat jan ato parti qe kan sabotuar e sabotojne
lirik ėshtė nė linjė tani Bewerte diesen Beitrag von lirik Beitrag melden Mit Zitat antworten
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-21, 09:02   #4311
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,768
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Vetem forcimi i faktorit ushtarak ne kosove dhe ne shqiperi forcimi ekonomik

esht garancion duhet te jet priioeritet nume r nje .

Mbi te gjitha duhet bė punsimin e shqiptarve
forcimin e aleances me ameriken
duhet eknomi e persosur force ushtarake arme super moderne
duhet nje ushtri superspeciale nje makineri teknologji te forte luftarake

raketa autoblinda
dhe arme te renda avioacion special pilot te shkolluar mne amerike


-ushtarak e ushtri teknike ushtri e forte shqiptare
ushtri aleate me miqt jetik te shqiptarve me ameriken ushtri
aleate te cilat do te jen ne gjendje te perballen me rusine kinen

dhe me te gjith armiqt ne te njejten kohe dhe me shum armiq tjere edhe me iranin
me te gjith se bashku pernjiher .

Kjo do te ishte mrekullia e aftesia e shqiptarve.ne lidhje dhe kordinim me ameriken

Por shteti i kosoves kuvendi dhe strukturat politike
dhe te gjith shqiptaret qe kan para dhe mundsi duhet te financojne nje super ushtri
dhe eknomi

I gjith kombi shqiptar por edhe miqt aleat duhet te bejne nje angazhim dhe te gjejne nje strategji e bashkpunim per forcim jo vetem eknomik por edhe ushtarak pashtu ushtrine speciale .

Mbi treqindmij oficer dhe gjeneral shqiptar te persisur e te shkolluar
i duhen tokes shqiptare shqiperise etnike
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-21, 14:26   #4312
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,768
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nėse ju pėlqejnė shumė qoftet, por nuk doni tė shtoni kilogramė, atėherė duhet tė provoni patjetėr qoftet me lulelakėr dhe karota. Janė tė shpejta pėr t’u bėrė, tė shijshme dhe njė zgjidhje ideale pėr t’u marrė me vete nė punė. Recetėn e sjell Erida Kabashi, si mė poshtė:

Pėrbėrėsit:

1 lulelakėr e zier pėr 7-8 minuta

1-2 karota

1 vezė

150 djathė kaēkavall i grirė

50 gr bukė e grirė

Kripė

Piper

Vaj ulliri

Majdanoz

Mėnyra e pėrgatitjes:

Pasi e kemi zier 7-8 minuta, lulelakrėn e lemė tė kullojė dhe mė pas e grijmė imėt me njė pirun. Po ashtu, karotėn e grijmė nė rende shumė imėt.

I bashkojmė tė gjithė pėrbėrėsit dhe formojmė brumin.

Qoftet e formuara i pjekim nė furrė pėr 20-25 minuta nė 220 gradė.

Sa i pėrket kripės, pėr kėto sasi mjafton 1 lugė kafeje, ndėrsa piperin e shihni me sy, sipas preferencės.

Erida sugjeron t'i shoqėroni me kos grek ose salcė kosi.
Lexo tė radhės
Tė gjitha benefitet shėndetėsore qė mund tė merrni nga farat e lirit
Pse duhet tė gatuani mė shpesh supė brokoli?
Gurabijet me 4 pėrbėrės qė iu shkrifen nė gojė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-21, 05:05   #4313
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,768
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Autori xhelal ferizi e don shum paqen ,
autori xhelal ferizi nuk edon luften,
autori xhelal ferizi nuk e deshiron gjakderdhejn e askuj
as gjakun as dhunen e urrejtjen , por hordhite kanibale egersite e armiqve
dhe barbarite
e kanibalizmat, po imponohen aq shum ,
dhe po bejne aq shum egersai dhe aq shum egersia barbare ,
po e deshmon nevojeen jetike
te armes , nevojen jetike tre vetmbrojtse e nevijen jetike
te persosjes se ushtrisė e fuqise,


sepse ne bote ne fakt nuk ka asgje njerzore edhe pse jeton njerzimi
por e kaluara mire ka deshmuar se qka do te thot te jesh i dobet dhe i pa mbrojtur

prandaj esht e demosdoshme vetem forca pe r te mbrojte ,
ndere jete e atdhe e fe e fise e komb e prag e oborre ,
ekzistence dinjitet nuk te mbrone askush tjeter per veq arma dhe forca
e per te mos u perlye prej armqive e per te mos u poshtrue prej armiqve kanibal
per veq forces dhe armeve te persosura nuk te mbrone askush

sa qe asgje nuk mbetet si mbrojtese tjeter ,
per veq arma pushka teknika ushtarake fuqiia forca
ushtarake ,
Ushtria arma esht e vetmja shprese per te mbrojtur shqiptaret
arma ushtria sa me e perspsor
esht e vetmja zgjedhje dhe garancion i qdo ardhmerie te nje
populli e atdheu
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-21, 05:16   #4314
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,768
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Lista serbe
autori xhelal ferizi
lista serbe nje parti
bishė shovene bishė shkinore
shoveniste barbari
qe po i ka kthetrat mizore
sot ajo e rrezikon rendin
kushtetuten edhe shtetin
rrezikon ligjin dhe rendin
rrezikon edhe pushtetin
mbare kosoven e nuk len paqe
jan shoven ejan sarhosha
duan me derdhe dhe tjera gjaqe
se jan bisha jan milosha
prandaj duhet me i ndalue
qdo shoven e shum tjere shkje
terorist me i deklarue
mos me i lene t ligjshem mbi dhe
ata paqen rrezikojn
duhet ndjekė me ligj penal
jan fashist e duan t' pushtojnė
jan vrastar e kanibal
duan kosoven ta mbulojne
me pushtim e anė e mbanė
por si ishat e rrethojnė
me i kthye ujqit serbian
prandaj duhet krejt me shlye
e qdo shkja qe e sht shoven
pe r mjedis duhet me thye
se as europen t lire s e len
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-21, 05:23   #4315
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,768
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mendjemdhej e mendje zi
autori xhelal ferizi
anarkist e tjerė pjerdharė
demagog e faqezi
ju dembel e ju tradhtar

shum harbuta e shum huta
te pa mshirė ete ftoft si borė
qe dikur ishit n per skuta
pastaj dolet si mizor

ju na e sollet varfri e terrin
ju atdheun e keni shemtue
toka e jonė ua ka pa sherrin
kah do atdheu rrin tue gjėmue


fort bastard ju paskit qenė
thesfshi qafen o mbeturina
ndoshta kohe me ebukur vjen
per atdhe me mot e stina

tjeter shpresė e tjeter nderė
tjeter drite tjeter epokė
tjeter kohe e vlerė e nderė

per me e gzue lirine kjo tok''
utori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-21, 05:25   #4316
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,768
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Lista serbe
autori xhelal ferizi
lista serbe parti shkinė
kosovs jeten po ja nxinė

lista serbe nje parti
bishė shovene bishė shkinore
shoveniste barbari
qe po i ka kthetrat mizore

sot ajo e rrezikon vendin
kushtetuten edhe shtetin
rrezikon ligjin dhe rendin
rrezikon edhe pushtetin
mbare kosoven e nuk len paqe
jan shoven ejan sarhosha
duan me derdhe dhe tjera gjaqe
se jan bisha jan milosha
prandaj duhet me i ndalue
qdo shoven e shum tjere shkje
terorist me i deklarue
mos me i lene t ligjshem mbi dhe
ata paqen rrezikojn
duhet ndjekė me ligj penal
jan fashist e duan t' pushtojnė
jan vrastar e kanibal
duan kosoven ta mbulojne
me pushtim e anė e mbanė
por si ishat e rrethojnė
me i kthye ujqit serbian
prandaj duhet krejt me shlye
e qdo shkja qe e sht shoven
pe r mjedis duhet me thye
se as europen t lire s e len
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-21, 05:26   #4317
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,768
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Lista serbe
autori xhelal ferizi
lista serbe parti shkinė
kosovs jeten po ja nxinė

lista serbe nje parti
bishė shovene bishė shkinore
shoveniste barbari
qe po i ka kthetrat mizore

sot ajo e rrezikon vendin
kushtetuten edhe shtetin
rrezikon ligjin dhe rendin
rrezikon edhe pushtetin
mbare kosoven e nuk len paqe
jan shoven ejan sarhosha
duan me derdhe dhe tjera gjaqe
se jan bisha jan milosha
prandaj duhet me i ndalue
qdo shoven e shum tjere shkje
terorist me i deklarue
mos me i lene t ligjshem mbi dhe
ata paqen rrezikojn
duhet ndjekė me ligj penal
jan fashist e duan t' pushtojnė
jan vrastar e kanibal
duan kosoven ta mbulojne
me pushtim e anė e mbanė
por si ishat e rrethojnė
me i kthye ujqit serbian
prandaj duhet krejt me shlye
e qdo shkja qe eėsht shoven
pe r mjedis duhet me thye
se as europen t lire s e len
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-21, 05:33   #4318
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,768
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Poshtersia e demagogjise se propagandes se armiqve te bishave panslaviane
esht per tu habitur se si panslavet ekan me teritor gati gjysmene botes
nderda kur behet fjale per dikend tjeter te qdo forcimi ose teritori ata bertasin si bsiha deri ne
qiell qirren si kanibal e shpiken termin shqiperi e madhe po ku ka shqiperi te madhe
Harroj historia harruan sllavet s e nga erdhen ne balkan e ne toke te kujt erdhen e
ata duke pushtuar trojet iliriane
shqiperi e madhe ndoshta mund te quhej sikur te merreshin gjith tokat e rusis
por jo kur dihet mire se qfar tmerri kaluan shqiptart dhe sa toka i kan humbur te parve te tyre ilirive
nje teritor aq i vogel siq esht shqiperia dhe kosova esht qesharake te quhet shqiperi e madhe
toke emadhe mund te quhen kina dhe rusia por jo shqipera ekosova mikroskopike
qe nuk shihen as ne harte
por propaganda shkinore propagandon ne menyre qe te mos lejoj shqiptarve tokat e grabitura q e i grabiten shkiet prandaj shqiptaret dhe amerika duhet te ndertojn nje strategji qe tokat e grabitura te shqiptarve q ejan ne serbine e sotme ti kthehen ato toka shqiptarve ku ishin deri te kufijt me bulgarine
sepse serbet paraqesin rrezik te madh ne europe
dhe tokat q e i ka sot serbia historikisht kan qene toka iliriane
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-21, 05:41   #4319
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,768
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

lidhjes demokratike dhe partise demokratike ne kosove qe te dyja parti te degraduara ne kosove
atyre ju kan ra te gjitha maskat per toke dhe ato parti duhet te largohen nga skena politike e kosoves
sepse jan parti shum t e demshme per interesat evendit
isa mustafa ehst kuader i gjenerates rankoviqo titiste njeri qe esht infiltruar ne pushtet pa merita dhe keuhs ishte ai idiot dhe spiun q ee ka perkrahur ket antikombtarė i cili hyni si nje hijene
ne lidhjen demokratike bahsk me shum negativa tjere antikombtar
me ne fund duhet te zgjedhet gjithqka e shendetshme kombtare dhe te
stabilizohet kosova e shqiperia ne te gjitha asspektet
forca e kosoves dhe shqiperis duhet te bahskohen me forcen amerikane
dhe krah per krah ne te gjitha d rejtimet ti sherbejme se bahsku strategjise
per nje aleance dhe pune te perbashket
jo vetem per tu aftesuar s ama shum s ebashku
poredhe per te ndikuar ne ndryshime ne gjith globin dhe per te prite shum rreziqe
qe i vijne amerikes dhe shqiperis etnike
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-21, 05:41   #4320
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,768
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pėrse nuk mė deshte kohė?
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
pėrse nuk mė deshte o kohė?
mua qė nuk linda nga bloza!
pėrse me pi mė dhe moh?
mihime
e jo aromė nga mimoza!
qane penda ime
ne mergime
-----------
pėrse
kur un pėr ty
ju fola idealeve?
pėr ty
ju kam folė ėngjėllsisht
karajfilave
nė gjuhen magjike
si e zogut si cicėrimė
cicerova edhe maleve
ligjėrueshėm
si kėnga e bilbilave
--------------
e ti mė braktise pa mėshirė!
thua se un pėr ty
isha rrėnuese stuhija
pėr mua nuk pate mėshirė!
as ti as e imja etnija!
-----------
Autori Xhelal Ferizi


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:36.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.