Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-12-09, 17:23   #1
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Kur behesh i mvarur nga Interneti, humbet kontaktin me boten reale!

Shumė "pėrdorues" tė rinj as qė mund ta kuptojnė mė jetėn "offline". Ata tashmė e kanė si ves navigimin. Gati 3% e tė rinjve nga mosha 12 deri nė 18 vjeē nė mbarė Evropėn konsiderohen se vuajnė nga vesi i internetit.

Tė qėndruarit online ende nuk ėshtė pranuar si njė simptomė e dėmshme pėr shėndetin psikik-Ka forma tė veseve, qė kanė "fituar" njė status zyrtar si p.sh. alkooli, droga apo lojėrat e fatit. Kėto forma tė vesit janė tė pėrshkruara mirė dhe simptomat e tij si sėmundje janė klasifikuar nė katalogėt ndėrkombėtar. Ndryshe qėndron puna me lojėrat kompjuterike apo vesin e internetit, sqaron Kai Müller, psikolog pranė ambulancės pėr vesin e lojėrave nė Universitetin e Maincit: „Vesi i tė qėndruarit online ende nuk ėshtė pranuar si njė simptomė e dėmshme pėr shėndetin psikik. Organizata Botėrore e Shėndetėsisė (OBSH) publikon direktivat, se ēfarė konsiderohet si dėmtim psikik, qė duhet trajtuar dhe ēfarė jo, kjo organizatė nxjerr katalogėt pėrkatės. Nė kėto katalogė tė OBSH-sė varėsia nga online ende nuk ėshtė klasifikuar si tipar i mėvetėsishėm qė dėmton shėndetin psikik.“

Tė rinjtė humbasin rrjetin real social dhe kontaktin me botėn reale-Por kjo kurrsesi nuk do tė thotė, qė nuk ekziston vesi i lojėrave kompjuterike. I sėmuri nga vesi ėshtė i fiksuar vetėm tek marrja e "drogės", por nė rastin e kompjuterit s' kemi tė bėjmė me substanca kimike, por me ofertat online nė formėn e lojėrave, njofton ‘DW’. Edhe njė i prekur nga ky ves i njeh simptomat e mungesės sė "drogės", pra nė qoftė se ai nuk mund tė luajė, normalisht bėhet agresiv ose depresiv, thotė Alexander Axmann, psikolog pranė klinikės sė veseve nė St. Marientift nė Neuenkirchen: „Kėsaj i shtohet edhe rėnia e rendimentit si dhe tendencat e tėrheqjes nga shoqėria, sepse sfera e jetesės sė personit tė prekur nga ky ves kufizohet vetėm tek lojėrat kompjuterike. Kėto janė karakteristika qė shfaq vesi i lojėrave kompjuterike. “Tė rinjtė e prekur nga ky ves e kalojnė tė gjithė kohėn e lirė tė tyre, mė shumė se dhjetė orė nė ditė nė internet. Si rrjedhojė ata humbasin rrjetin real social dhe kontaktin me botėn reale. Megjithatė ky ves deri mė tani ėshtė studiuar shumė pak dhe nė nivel ndėrkombėtar nuk njihet si sėmundje. E ngarkuara e qeverisė gjermane pėr problemin e drogės, Sabine Bätzing, lidhur me kėtė problem global tė premten e kaluar organizoi njė takim ekspertėsh me temėn " Interneti dhe lojėrat kompjuterike - Kur fillon vesi?“. Ekspertė nga Koreja e Jugut, Kina dhe SHBA tė ftuar nė panele tė ndryshme konsultohen lidhur me masat parandaluese tė kėsaj dukurie tek tė rinjtė dhe fėmijėt. /bota sot


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 31-05-10, 16:56   #2
tipi engjellor
tipi engjellor
 
Avatari i tipi engjellor
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Vendndodhja: aty ku jeton dashuria
Postime: 14,540
tipi engjellor e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kur behesh i mvarur nga Interneti, humbet kontaktin me boten reale!

Po gati shumica e te rinjeve jane ne varesi te internetit po normal ndryshe jane gjerat ne net e ndryshe ne realitet po ne nje menyre shume mire i njeh ketu njerzit se komunikimi me i lire a kehstu pak me vehstire duhet me i nda keto gjera se kane dallime une mendoj shume.
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-05-10, 19:01   #3
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kur behesh i mvarur nga Interneti, humbet kontaktin me boten reale!

.. pjeserisht keshtu eshte , sepse varet internet me qfare aspekti perdoret !

vetėm ju kisha dhene nje keshille ,, fėmijet e tona tė jene nen kontollin e perdorimit te internetit dhe me njė kohe tė caktuar.
perndryshe shkarkoni programin antiporn filter quajtur ''NetDog ''


premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:16.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.