Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 04-06-11, 11:02   #1
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Pyet dhe pėrgjigju!

Pėrshėndetje pėr tė gjithė qė do tė lexoni apo shkruani nė kėtė temė!

Mbase kėsaj teme do i shkonte edhe titulli "dialog me vetveten" por unė u pėrcaktova pikėrisht pėr kėtė titull.

Gjatė gjithė jetės na mundojnė pyetje tė ndryshme, disa prej tyre i parashtrojmė dhe marrim pėrgjigje e disa tė tjera i mbajmė pėr vete. Shpesh ndodhė qė nė ndoj pyetje edhe arrijmė tė marrim pėrgjigjen po nga koka e jonė! Pikėrisht pėr ato pyetje tė cilat nė njė mėnyrė apo tjetėr kemi arritė tė definojmė njė pėrgjigje qė neve e quajmė si mė realja ėshtė kjo temė.

Do tė jetė plotėsisht jashtė teme nėse tentoni tė pėrgjigjeni pyetjeve qė tė tjerėt ja kanė bėrė vetes, pra shkurt pyet dhe pėrgjigju pėr veten tėnde, nė mėnyrė qė edhe ne tė tjerėt tė mėsojmė diēka nga pėrvoja yte!


__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 04-06-11, 11:16   #2
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pyet dhe pėrgjigju!

Pse linda?

Gjatė fėmijėrisė as qė mė vinte nė mendje njė pyetje e tillė. Isha nė kėtė botė vetėm e vetėm si e si tė gjeja lojėn mė tė pėrshtatshme pėr tė argėtuar veten, vetėm qė tė bėja ēapkanllėqet mė tė mira qė ti bėja tė tjerėt tė qeshnin.

Nuk e di kur pėr herė tė parė mė ka ardhė nė mend kjo pyetje, besoj qė ka qenė nė vitet e adoloshencės, pėr mua nė atė kohė mendoj tė ketė ardhė pėrgjigjja se kam lindur si fryt i dashurisė sė prindėve tė mij (pak e pasigurtė mbase, se deri nė njė kohė mė kishin bindur se mė kishin gjetur nė lug tė mullirit, sė paku ashtu mė kishin thėnė, dhe kogja ja u kisha zili tė tjerėve qė kishin marr pėrgjigjen tė ishin gjetur diku nė lule )

Tash mendoj qė kam lind pėr tė arrit tė jem vetvetja, tė jem vajza, motra e dashura, gruaja, nėna, shoqja e dikujt. Mendoj se kam lindė edhe pėr tė ndihmuar tė tjerėt (falė aftėsive tė mia, kam marrė shumė falėnderime nė jetėn time pėr ndihmė tė ēfarėdo lloji) kam lind ta bėj tė lumtur, nervoz tė hidhėruar tė ja lumturoj apo nxij jetėn dikujt tjetėr.
Jam nė paqe me veten nga kjo pyetje (nuk mendoj mė pse kam lindur) sepse mendoj qė ēdo ditė e mė tepėr jam e bindur se po e kryej misonin tim pse kam lindur!
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-11, 13:26   #3
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pyet dhe pėrgjigju!

pse me linden ..!
hahahah, si duket dhe prinderit e mij do te jene ndjere te zhgenjyer nga hibridi qe nxoren ne drite .. nuk ishte faj i imi ...!
kishte shume faktore .. sidomos te jashtemet, kur nisa ti kem 5-6 vjet e ti kuptoj konfrontimet e para me eproret e mij , prinder thua qe cdo detal dhe veprim ta kishin ne kontroll me... mos, pse , qysh e bone. cka bone bre ..!.. e edhe ndonje shuplake te mire e qe me vone e kuptova qe quhet forme e edukimit ( nima, pse nuk ulen e me ja tregu femise prej fillimit p.sh tuj te ushqy tuj te thone , cka te bojshe si te ushqej .demek je vetem mandej kam me te piskat ,po te paralajmeroj sepse ne jete ky reaksion i yni eshte forme e te edukuarit ne jete dhe obligim i joni si prinder , por veq me artikullime urdheruese ..sa qe ta humbin udhen ne udhekqyq dhe ti pret cdo moment ka po te vjen ..e me e keqja nuk dine te llogjikosh pse cka po boj une koka keq e keta te rriturit po bertasin ..! dhe besa po ke i urte te formojne personalitetit dhe karakterin e ndrojtur me kohe ,e qe per ata deri sa te rrisin eshte mire rehat qetesi ,pak telashe por ty te marrin ne qafe me kohe kur te rritesh e duhesh te pozicionohesh vendin tend ne shoqeri ..hajde tash e dije si te veprosh ..! se pak qe kjo por dhe faktori i jashtem shoqeri .. kur nisa te dal vetem atebote , zbulova nje te vertet te trishte , gjithe miqte e babes , ne cilen do shitrore te mahalles qe u ndalesha si femi .. me qoj mama me ble ...ma kthenin , aaa qika e ...... je -a, sa koke rrite , ty qe te kemi gjete mbrenda ne xhami te Hadumit , /averzion qe ma mbollen mos me e shkel kemba atje mbrenda prej tutes mos po e gjej edhe une si femi naj sabi tjeter aty e po e rris obligimet e prinderve karshi te gjeturve si rasti im ,haha , demek u rrita e hiq ne xhami jo edhe fqinje ishim deri diten kur ma dhane detyre tek ne fakultet , incizimin dhe rivitalizimin e objekteve fetare , te them te verteten , tash kur e kujtoj , keto pergedheli te fqinjeve pleq , keshe na po te njohim e po te dojme , me paten ndihmuar ate kohe te rri pak ma urt , sa mujshe pa , me iden , flm prej tynve qe me morren e po me dojne , edhe pse i kqyrsha me bajgi dyshime , keta me me pas gjet e rrite me pasken dashte shume , e pse bre po me piskasin ..!.. shkoj nje faze qishtu ndoshta nje apo dy vjet , prap paknaqesi , epror dhe vasal .. erdhe si per dreq pa prit e pa kujtu faza e adolishences , tash filloj kontaofenziva vasali kunder eprorit , ne cdo paknaqesi , pse me bone , pse me bote ..!.. hej a mundeni me llogjiku bre , pa me vet pa marr leje , a ke qjef me jetu ne kete bote , ne kete familje , a po te vjen rond te te jetuarit , a po e kam lehte ne jete jete , a jam e knaqur a hiq , por hajt puro vendim i dy qenjeve egoiste qe ndjejne nevoje riprodukimi dhe e marrin ne qaf tjetrin e e bine ne jete jete , .hahhahaha..
..e keshtu me radhe deri kur erdhi momenti qe ma kthej nje here e prgjithmone mama , ... nuk e dita , gabova, por keshille po ta le ne jete , mos e bere ti gabimin tim..
kjo i vuri kapakun te gjithave ne ate kohe , u bera nje qike e urt e degjushme , dhe sot e ate dite po e vuaj denimin deri ne fund kur e ka shkruar i Lartemadheruari..
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-11, 15:23   #4
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Pyet dhe pėrgjigju!

....pse linda? hmm...

....ne qe erdhem ne kete jete ne fakt jemi fitimtar ne nje gare milionshe, ia dolem ishim te paret qe arritem ne cak. Dikush ishte me i shpejt, dikujt i ndihmoi fati, e dikush pati te dyjat shpejtesin dhe fatin.Si do qe te jete ne jemi ngadhnjimtaret me te mdhenje te te gjitha kohrave, ne fituam trofene me emrin jete.Valle a ka trofe me me vlere? A munde te krahasohet me diqka aq te vlefshme? Une them qe jo, nuk ka gje me te vlefshem ne kete bote dhe as ne tere universin se sa jeta. Pra ne jemi te pasur dhe jemi ngadhnjimtaret te cilet e shijoin trofen e fituar, mire se te gjeta jete.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajra : 04-06-11 nė 15:28
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-06-11, 12:58   #5
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pyet dhe pėrgjigju!

Si ėshtė Zoti?

Eh njė kohė e urreja madhėrinė e tij Zotin. Gjėnė mė tė shtrejtė qė kisha mė kishin thėnė qė "E ka marrė Zoti" e kur pyetja pse pikėrisht kish marr prej meje, mė thonin se Zoti i don tė mirėt.
Mundohesha tė bėhem e mirė edhe unė qė ta meritoja tė mė merrte,
E urreja pėr faktin qė nuk po bėhesha e mirė pėr te, qė tė mė merrte edhe mua e tė mė shpinte tek Ajo!
Dikur fillova tė lexoja qė tė kuptoj kush ėshtė Zoti, ku gjindet, a ėshtė me tė vėrtet aq i keq sa e konsideroja unė. E mbi tė gjitha a ėshtė e vėrtetė qė ai i don vetėm tė mirėt. Iknin edhe njerėz qė pėr mua nuk ishin aq tė mirė sa pėr t`i marrė ai dhe kuptova qė Zoti nuk ėshtė edhe aq i keq, qė vetėm merr njerėz e nuk ja nin pėr pasardhėsit e tyre. Kuptova edhe pse e kishte marr Ate!
Ka 17 vite qė kam lexu shumė gjėra rreth Zotit, mė sė shumti pėlqej rrėfimet pėr te qė nuk mbėshteten nė pėrrallat fetare.
Kam ardhė nė pėrfundim dhe i jam pėrgjigjur kėsaj pyetje:
Zoti im i sotėm ėshtė i mirė, i kujdesshėm dhe mbi tė gjitha ai mė don mua, po aq sa edhe unė e dua, Ate!


__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:51.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.