Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-06-11, 14:32   #1
Shpat
Prishtinas.
 
Anėtarėsuar: 27-05-08
Vendndodhja: Shteti mė i ri.
Postime: 573
Shpat e ka pezulluar reputacionin
Gabim Pse ateistet jane me te moralshem se besimtaret

Pse ateistet jane me te moralshem se besimtaret
Sipas disa hulumtimeve ne SHBA ,shkalla e divorcit midis ateisteve eshte shume me e vogel se sa te pjesetaret e besimeve fetare !? Numeri i ateisteve ne burgjet amerikane eshte jashtezakonisht i vogel ne krahesim me numrin e deklaruar ne popullesine ateiste amerikane.Edhe shkalla e dhunes ne familje apo ne shoqeri eshte shume me e vogel te personat qe kane qendrime Ateiste apo Agnostike.

Nga hulumtime tjera shihet qe popullata e arsimuar gjithnje e me shume ik nga qendrime te pakten agnostike.Eshte fakt qe ne mesin e njerzve shume te arsimuar potencimi i religjionit tend si perparesi e ytja shkakton perbuzje dhe nenqeshje .
Eshte e qarte qe Ateizmi eshte koncept me kualitativ se religjioni.

Pse eshte keshtu ?
_________________


__________________
Luftėn e fitova , fenė e ruajta.
Shpat Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-06-11, 14:37   #2
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse ateistet jane me te moralshem se besimtaret

Sipas teje kush eshte Ateist ...?

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Giovanni : 14-06-11 nė 14:38 Arsyeja: Gabim shtypi.....
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-06-11, 14:48   #3
rastesishT
Nothing to declare
 
Avatari i rastesishT
 
Anėtarėsuar: 01-12-05
Vendndodhja: Ne Horizont
Postime: 2,016
rastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse ateistet jane me te moralshem se besimtaret

Sepse jan me te paket ne numer dhe per kete arsye sondazhi jep qe jan me te paket edhe ne keto skandale po shuj mos te degjon kush. :) Ai qe i ka ba keto sondazhe spaska qen kerka.
__________________
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.
rastesishT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-06-11, 15:12   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse ateistet jane me te moralshem se besimtaret

Fillimisht*duhet*saktėsisht*tė*pėrcaktohet*ēfarė*n ėnkuptojmė*nėn*fjalėn*ateizėm.*"Ateizmi ėshtė shprehimisht mohimi i qenėsisė (ekzistencės) sė njė "perėndie" ose shumė "perėndive" apo tė njė "qenieje hyjnore" nė pėrgjithėsi. Kjo fjalė rrjedh nga greqishtja (įtheos - α θ ε ος) dhe d.m.th. fjalė pėr fjalė : pa perėndi, pa zot (a - parashtesė mohuese = pa, jo, nuk, mos dhe theos = perėndi, zot).

Shpesh, rryma fetare me njė pėrfytyrim vetjak mbi perėndinė emėrtoheshin si ateistike nė kohėt e hershme, p.sh. pėrfaqėsues tė feve monoteiste (besim nė njė "zot") tė krishtermit, myslimanizmit dhe tė judaizmit cilėsoheshin pjesėrisht nga kundėrshtarėt e tyre politeistė si ateistė.


Dallimi i kuptimit tė sotėm nga kuptimi historik, sidomos atij mesjetar qė i ėshtė dhėnė nga fetarėt, ėshtė se ateizmi pėrfshin gjithēka qė nuk ėshtė teizėm dhe si e tillė gjendja nuk lė mundėsi tė tjera zgjedhjeje veē teizmit, apo ateizmit, pasi ėshtė njė rast pyetjeje me pėrgjigje po ose jo. Shkurtimisht, pra, me pėrkufizim, nėse nuk je teist, je ateist; nėse nuk je besimtar, je mosbesimtar."


Por*sa*jemi*ne*teist,*nese*si*mysliman*nuk*kemi*va jtur*asnjėherė*nė*xhami,*apo*nuk*kemi*agjėru*asnjė herė,*apo*nuk*iu*pėrmbahemi*99%*rregullave*kuranor e*?
Ose*njė*i*krishterė*i*cili*nuk*shkon*nė*kishė*gjdo *tė*diele*etj.*etj.

Pra*fillimisht*tė*pėrcaktojmė*ēartė*se*ēfarė*dėshi rojmė*tė*nėnkuptojmė*me*fjalėn*ateist*e*pastaj*edh e*mund*tė*diskutojmė*nė*kėtė*temė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-06-11, 17:38   #5
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse ateistet jane me te moralshem se besimtaret

Nuk nevojitet feja e nderlidhet me moral,as nuk nevojitet asnje justifikim pse une besoi ne Zot mundem me qen i mire se ai qe sbesone ne Zot,
me mire te jesh ateist(pa fe) sa qe te jesh fetar e te ndjekesh ligjet e dymije vjeteve qe nuke perputhen as 20% me jeten qe sote jetojme,me mire te jesh ateist sa te jesh besimtar pedofil dhe matrapaz te tundojsh dhe manipulojsh mendjet e tjereve per te perfitu dhe ndi knaqsit e tua,ja pse mundet te jet nje ateist me i ndershem sespe besone ne te miren ne ndergjegjen e vete dhe jeton me ligjet e veta pa e manipulu trunin me trillime te kota
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-06-11, 17:44   #6
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Pse ateistet jane me te moralshem se besimtaret

une jam i denum me kusht kto tema per mue jan moll e ndalumeishalla nuk ja qarron zoti syt murriz shypnis me shkrue
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-06-11, 17:49   #7
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse ateistet jane me te moralshem se besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga emine Shiko postimin
Nuk nevojitet feja e nderlidhet me moral,as nuk nevojitet asnje justifikim pse une besoi ne Zot mundem me qen i mire se ai qe sbesone ne Zot,
me mire te jesh ateist(pa fe) sa qe te jesh fetar e te ndjekesh ligjet e dymije vjeteve qe nuke perputhen as 20% me jeten qe sote jetojme,me mire te jesh ateist sa te jesh besimtar pedofil dhe matrapaz te tundojsh dhe manipulojsh mendjet e tjereve per te perfitu dhe ndi knaqsit e tua,ja pse mundet te jet nje ateist me i ndershem sespe besone ne te miren ne ndergjegjen e vete dhe jeton me ligjet e veta pa e manipulu trunin me trillime te kota
emine_ nese flas edhe une ne kete rast vetem do ja teproja,prandaj pajtohem plotesisht me mendimin tend minushe e dashur!
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-06-11, 18:38   #8
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim Titulli: Pse ateistet jane me te moralshem se besimtaret

Feja ka nevoj te nderlidhet shume me moralin dhe lidhja ne mes tyre eshte e pandashme, saqe nuk paramendohet nje besimtare i pamoralshem ne fe. Krejt kjo ngase feja eshte Dhunti e Zotit , dhe besimtari qe beson Zotin dhe pason Dhuntin e Tij nuk do jete i lire ne berjen e amoraliteteve, por perkufizohet ne te moralshmen e paster qe Zoti e ka zgjedhe per te.

Mandej Ateisteve kush u'a mesoj moralin ? Nese flasim per ndoj ateist ne vendet tona moralin e pergjitheshem e marrin nga zakonet qe jane po ashtu sa eshte historia jone e madhe 2mij apo me shume vjeqare., e nje pjese e saj eshte ndertuar mbi fete qe kane egzistuar aty.

Tutje kush tha qe ndarja nga bashkeshortja me arsye qenka amoralitet? Perkundrazi nje lidhje qe behet ne menyre te drejte dhe fatekeqesisht pas nje kohe vije deri te ndarja (shkurorezimi ne fene e Zotit eshte gjeja me e urryer qe egzistone por qe eshte e lejueshme per ti mundesuar njerezve te gjejne prehje diku tjeter pas vendimit te mehershem te gabuar qe kane bere pas lidhjes se pare) nuk ka te beje gje me amoralitet.

Mandej termi Moral dhe Amoralitet ndryshon nga vendi ne vend , zakoni ne zakon dhe besimi ne besim. Por mbi te gjitha morali dhe amoraliteti ne natyrshmerin e paster te cdo njeriu eshte e njejt , mandej fryma ne te cilen ai/ajo rritet bene qe keto cilesi te konsumohen me veti tjera qe neser te ndryshoj krejt kendveshtrimi mbi to.

Dhe eshte patjeter fakti qe besimtari sipas rregullave te Zotit eshte me i moralshem se ai qe nuk beson Ate. Ngase edhe sikur cdo gje te kene keta dy te perbashket nga morali , prap pabesimtarit i mungon morali i besimit ne Zote.

Ngushllime pabesimtareve per moralin e tyre karshi Zotit.
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-06-11, 18:50   #9
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse ateistet jane me te moralshem se besimtaret

Citim:
mandej termi moral dhe amoralitet ndryshon nga vendi ne vend , zakoni ne zakon dhe besimi ne besim. Por mbi te gjitha morali dhe amoraliteti ne natyrshmerin e paster te cdo njeriu eshte e njejt , mandej fryma ne te cilen ai/ajo rritet bene qe keto cilesi te konsumohen me veti tjera qe neser te ndryshoj krejt kendveshtrimi mbi to.

I nderuari Hasan nga shkrimi i juaje shkeputa kete pjese dhe pajtohem ne teresi!
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Naki : 14-06-11 nė 18:54
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-11, 10:24   #10
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse ateistet jane me te moralshem se besimtaret

Une mendoj se esht e vertet se ateistet jan te moralshem dhe te ndershem
un kam lindur ne nje familje muslimane por ne moshen e re duke par se qka po ndodh ndermejt njerzeve me fe te ndryshme e kam kuptuar se vertet zoti apo allahu nuk ekziston
pse jam bind qe vertet nuk ekziston po ti ndegjosh hoxhallaret -prifterinjet e te tjeret thon se perendia ka krijuar njeriun dhe perendia e merr shpirtin e ne anen tjeter 90% e vdekjeve ne planet nuk behen me deshiren e zotit apo allahut po me deshiren e njeriut , jo me urdherin e zotit po me urdherin e njeriut,
pse Ateistet jan me te ndershem ndaj njeriut sepse ne respektojm njeriun, e ata te tjeret respektojn vetem zotin apo allahun dhe jo njeriun, edhe qdo te keqe qe bejn thon se ka qem e shkrume nga zoti,
kurse ne nuk kem kujt tja lem fajin se jemi njerz pa zot dhe e respektojm njeriun

Ne nuk na pengojm nese me nje fshat apo edhe shtepi jeton krishteri,muslimani, ortodoksi, budisti etj, kurse te tjereve po ju pengon edhe pse thon se esht vetem nje zot

ata qe besojn ne zot ne emer te zotit duke e perdorur shprehjen allahu ekber e eksplodojn veten dhe mbysin femij gra pleq dhe njerz te pa fajshem

te tjeret duke duke bombarduar nga ajroplanet dhe nendetset mbysin femij gra shtatzana pleq dhe pastaj thon se ka qen nje gabim


shiqoni ne rruzullin e tokes se kush i ben gjith keto vrasje
allahu apo njeriu
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-11, 11:11   #11
Dushku
Game Over
 
Avatari i Dushku
 
Anėtarėsuar: 29-11-08
Postime: 3,537
Dushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse ateistet jane me te moralshem se besimtaret

Une moralin e shoh nga ky kendveshtrim: Mundesh me qene edhe njera edhe tjetra dhe prap ti besh te gjitha te mirat/te zezat ne bote!
Dushku Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-11, 11:39   #12
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Pse ateistet jane me te moralshem se besimtaret

asnje fe nuk therret ne amoralitet...

Ateistet nuk egzistojne, por egzistojne ata qe besojne drejt dhe ata qe besojne shtrebert...
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-11, 11:42   #13
Dushku
Game Over
 
Avatari i Dushku
 
Anėtarėsuar: 29-11-08
Postime: 3,537
Dushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse ateistet jane me te moralshem se besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uck_aksh Shiko postimin
Une mendoj se esht e vertet se ateistet jan te moralshem dhe te ndershem
un kam lindur ne nje familje muslimane por ne moshen e re duke par se qka po ndodh ndermejt njerzeve me fe te ndryshme e kam kuptuar se vertet zoti apo allahu nuk ekziston
pse jam bind qe vertet nuk ekziston po ti ndegjosh hoxhallaret -prifterinjet e te tjeret thon se perendia ka krijuar njeriun dhe perendia e merr shpirtin e ne anen tjeter 90% e vdekjeve ne planet nuk behen me deshiren e zotit apo allahut po me deshiren e njeriut , jo me urdherin e zotit po me urdherin e njeriut,
pse Ateistet jan me te ndershem ndaj njeriut sepse ne respektojm njeriun, e ata te tjeret respektojn vetem zotin apo allahun dhe jo njeriun, edhe qdo te keqe qe bejn thon se ka qem e shkrume nga zoti,
kurse ne nuk kem kujt tja lem fajin se jemi njerz pa zot dhe e respektojm njeriun

Ne nuk na pengojm nese me nje fshat apo edhe shtepi jeton krishteri,muslimani, ortodoksi, budisti etj, kurse te tjereve po ju pengon edhe pse thon se esht vetem nje zot

ata qe besojn ne zot ne emer te zotit duke e perdorur shprehjen allahu ekber e eksplodojn veten dhe mbysin femij gra pleq dhe njerz te pa fajshem

te tjeret duke duke bombarduar nga ajroplanet dhe nendetset mbysin femij gra shtatzana pleq dhe pastaj thon se ka qen nje gabim


shiqoni ne rruzullin e tokes se kush i ben gjith keto vrasje
allahu apo njeriu
I nderuar UCK_AKSH
Ketu ne kete teme flitet per MORALIN te ateistet dhe besimtaret,qe perfshin nje kompleks ceshtjes si nderi,besnikeria,edukata,etika etj.Eshte e vertet e pamohueshme se te gjitha religjionet (Islam,Krishter etj) predikojne moralin dhe detyre e tyre eshte perhapja e paqes,miresjelljes,dashurise,moralit (ketu nuk bejn pjese individ te caktuar qe ne emer te religjionit bejn vepra te keqija kolektive).
Por si qendrojn punet te njerezit ne realitet me shembuj konkret eshte pak me ndryshe, kete mund te shohim me mire neper vendet te cilat jetojne njerez me besime te ndryshme dhe te pa fe.
Psh. Ne nje qytet te vogel ne perendim jetojne mbi 50 % te besimit Islam 30 % Krishter, dhe 20 te deklaruar pabesimtar....
Shumica e besimtareve (musliman e krishter) te huaj jane te lajmeruar ne Social (marrin ndihma nga shteti) me deklarim te rrjeshem se nuk punojne kurse ajo pakica e vendalive jane me korrekt me shtetin dhe deklarimet e tyre.
Shume thjesht mund te konstatojm se ka shum njerez atesist qe nuk besojn ne zot ,por i kane te gjitha vlerat qe i takon te kete nje njeri dhe mundohen cdo here ne jete me qen korrekt ,siq ka besimtare qe mundohen qe me pune te mira dhe korrekte te jene besimtar te devotshem.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Dushku : 15-06-11 nė 11:43
Dushku Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-11, 12:56   #14
Shpat
Prishtinas.
 
Anėtarėsuar: 27-05-08
Vendndodhja: Shteti mė i ri.
Postime: 573
Shpat e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Pse ateistet jane me te moralshem se besimtaret

Varition in divorce rates by relegion:

Jews 32%
Catholic 27
Other christians 24
Islamic 20
Ateist/agnostic 15

perafersisht te njejta edhe ne probleme tjera!ne Kosov gjate vjetve tė fundit , bijm nė pėrfundimse:
numri i njerezve qe ishin fetar ( rrethe eshte sigurisht mbi 40% .

Pra eshte rritur numri i fetarve dhe numri i te pamoralshmėve .
__________________
Luftėn e fitova , fenė e ruajta.
Shpat Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-11, 15:33   #15
rastesishT
Nothing to declare
 
Avatari i rastesishT
 
Anėtarėsuar: 01-12-05
Vendndodhja: Ne Horizont
Postime: 2,016
rastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse ateistet jane me te moralshem se besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Shpat Shiko postimin
Varition in divorce rates by relegion:

Jews 32%
Catholic 27
Other christians 24
Islamic 20
Ateist/agnostic 15

perafersisht te njejta edhe ne probleme tjera!ne Kosov gjate vjetve tė fundit , bijm nė pėrfundimse:
numri i njerezve qe ishin fetar ( rrethe eshte sigurisht mbi 40% .

Pra eshte rritur numri i fetarve dhe numri i te pamoralshmėve .
Ben mire ti shtosh edhe popullesin me besime + perqindje qe jan dhe atehere te nxjerrim % e tyre. :D


__________________
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.
rastesishT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:04.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.