Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-06-21, 10:47   #4756
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

amerika nuk ka rruge tjeter per veq sa ta forcoj shqiperin etnike

jo vetem ushtarakisht por edhe ekonomikisht

gjithqka e shqiptarve dhe amerikanve perputhet natyrshem si aleat fjr reziku ma i madh vjen nga kina dhe nga rusia nga serbia korea veriore india pakistani irani dhe vende tjera
greqia rumania franca spanja te gjitha kundershtare te amerikes dhe te shqiptarve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 09-06-21, 10:48   #4757
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

nes e behet lufte botrore shqiperia dhe amerika do te luftojn kunde r kines kunder rusise dhe te tjerve ,prandaj amerikanet me te gjitha forcat duhet te forcojne shqiperin etnike
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-06-21, 06:47   #4758
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

E ke pas que hunden perpjete
AUTORI XHELAL FERIZI
deshte me qiellin me u zatetė

idiot mor per qyrran
matrapaz more hajvan

mor kryelop more kryedhi
qe s ke pa kurr qytetni


veq ke dale prej lluige e ferre

je kopil e je manjak
oh sa krena ti i herre
pse t tha shkjau me karadakk
tash rri pjerdhu aty n qyp
i i pa ndere o i zi gjyhnyp

qe mba s kurvave ke vrapue
e shum pare ke shpenzue

pare t vjedhura o haramgji
je shkerdhy e me shum hordhi

me sa kurva e me orgji

tu duk vetja shum i madh
mor sherrgji o mendjemadh
qe e ky ftyren soj i thive
edukaten primitive

qe prej katuni s ke dal kurr
kurr s ke qene as trim as burr

veq ke rrejt e ke mashtrue

gjith zuzar po je deshmue
ke punue per maske detyrė
i pa fe o pa fytyr

po ti je nje rjepacak

me dy ftyra e dinak

ke genjye bashkatdhetar
ke fitue euroe dollar
pa merite edhe ke grabitė
hajn llaskuc po per qdo dit
edhe mbas shpine thone ke vra

e mbas kurvave gjith ke ngaa

po ti je nji soj kurvari
nji pik gjak s e ke shqiptari

veq se je soj i rruspis
veq po je klysh i tradhtis

qe vrapon per interes
i pa ndjenja e i pa besė
qe ke nga gjith mbas demonit
per mbas hilje e korrupsionit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Dje, 10:36   #4759
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Njė 18-vjeēare qė vuante nga njė trombozė sinus kavernoze shumė serioze dhe hemorragji cerebrale, ka ndėrruar jetė nė spital nė Genova tė Italisė.

Mediat italiane raportojnė se 18-vjeēarja Camilla Canepa, dy javė mė parė ishte vaksinuar me AstraZeneca, nė mėnyrė vullnetare nė ditėn e parė nė Liguria qė lejoi personat mbi 18 vjeē tė merrnin vullnetarisht vaksina tė vektorit viral.

Pas hyrjes nė spitalin nė Genova tė shtunėn 5 qershor, tė dielėn e 6 qershorit Camilla ishte operuar pėr tė hequr trombin dhe pėr tė zvogėluar presionin intrakranial. Megjithatė, nė ditėt nė vijim, situata e vajzės sė re nė kujdes intensiv mbeti tragjikisht e qėndrueshme dhe periudha e vėzhgimit kishte filluar tė deklaronte vdekjen e saj nė tru. Prindėrit kanė autorizuar heqjen e organeve, nga ku do tė pėrfitojnė pesė pacientė, raportojnė mediat italiane.

Vajza ishte vaksinuar nė autoritetin lokal shėndetėsor pas njė historie negative tė vaksinimit. Mė 3 qershor ajo shkoi nė urgjencė me dhimbje koke dhe iu nėnshtrua skanimit tė trurit dhe ekzaminimit neurologjik, qė rezultuan tė dy negativė, por iu kėrkua qė pėrsėriste analizat e gjakut pas 15 ditėsh. Mė 5 qershor ajo u kthye nė urgjencė me trombozė.

Mdėrkohė tė martėn e 8 qershorit njė tjetėr grua u shtrua nė spitalin e Genovas me trombocite tė nivelit tė ulėt nė gjak. 34-vjeēarja ishte vaksinuar mė 27 maj me dozėn e parė tė AstraZeneca dhe iu drejtua spitalit pėr shkak se kishte dhimbje koke.

Agjencia shėndetėsore liguriane (Alisa) pezulloi, si njė masė paraprake, grumbullin e AstraZeneca (ABX1506) nga e cila kishin qenė dozat qė ishin inokuluar te 18-vjeēarja Camilla dhe 34-vjeēarja.

Ky nuk ėshtė rasti i parė nė Itali, mė 4 prill njė mėsuese 32-vjeēare, e cila ishte vaksinuar nė 22 mars, humbi jetėn si pasojė e hemorragjisė celebruare.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Dje, 10:45   #4760
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

kush po e drejton dhe po e denon planetin vaksinat jan bisnis i dikuj i qarqeve te intersit te dikuj jo rastesisht u perhap ky virus por me qellim
..duke ja hudhe fajin njeri tjetrit shtetet taktika po pedrdoret pe rte shfaros enjerzimin pe rte demtuar njerzimin
nuk tha kot princi i anglsie toka esht mbushe shum me njerz dhe i kan zene vendin kafshve
por harron princi i anglis se ne mija emija e mija hektar toke nuk ka njerz dhe njerz ka vetem ne disa pika te globit e toke ka s ate duash dhe poashtu planifikimi i shtimit me natalitet mund te planifikohet nuk ka nevoj me shfaros njerz ne keto forma
identiteti i atyre q e po bejne viruse dhe terorizem nuk po dihet asnjiher por bota dhe njerzimi nje dite do te organizohen dhe te kerkojn gjithkund ne qdo vrime e ne qdo “skute teroroistet sadist q e mshefen pas te gjitha te keqiajve q e ia shkaktojn njerzimit .terorist spiun profiter i virolog kriminel e organizata te mshefta antinjerzore te bashkuar veprojn me perhapje viruusesh e shum te keqia tjera korrupsion perfitim krime makabre kunder q ytetrimeve --bota nuk ka mbrojtje prej ktyre kriminelve te ,msheft por do te krijohen nje dite organizata hulumtuese zbuluese dhe secili nga keta terorist do te pushkatohet kur njerzimi te kuptoj rrezikun q e e shkaktojn ata ilegal q emshefen pas maskave e shkaktojn terorizem .asnji shtet nuk po pergjegjet as nuk po del ne gjygj e as te paguaj demtimet qe ua ka shkaktuar njerzimit ..te gjitha keto jan prralla e mashtrime tradhti te gjith s e bashku ne marrveshje kan ndikuar per shkaktimin e virusit nuk dihet sakt kush e ka nisee kete ide aq kriminale e aq teroriste poashtu anti njerzorja e antihumanizmi per te shue moshat e vjetra esht krim dhe mos rrespekt .p msha te vjetra nuk ka jeta bukuri nuk ka bota kuptim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Dje, 16:24   #4761
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

politika ne britanin e madhe duke dale her pas here me virus ete ndryshme paraqet rrezik per njerzimin ----ideja psikopate e princit te anglise s e gjoja ne bote paska njerz shum e kafshe pak e ka domethenjen e vet te rrezikshme
un mendoj s e vlera me emadhe e planetit esht njeriu dhe ardhmeria perbehet prej njeriu zbulimet dhe ekzistenca
njeriun nuk duhet keqtrajtuar por duhet shum kujdes me qenjen njerzore
ne europ ka pak njerz ndersa ne kine dhe ne indi e ne vendet aziatike ka njerz por kjo nuk do te thot per te shkatrruar njerzimin
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Sot, 10:32   #4762
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Harbuti mbetet harbut
edhe jeten me ja shpetue
mirnjohes nuk esht fakiri
gjakprisht vampir esht krijue
ma i zi me i keq s e vanmpiri
autori xhelal ferizi
pervojat e jetes praktike nga autorit xhelal ferizi


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:55.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.