Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kinematografia dhe Televizioni
Emri
Fjalėkalimi
Kinematografia dhe Televizioni Pėrshtypje mbi filmat e fundit vendor apo tė huaj. Dokumentarėt, komeditė, tragjeditė, festivalet e filmit. VIP-at, artistėt, yjet e filmave.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-06-11, 11:31   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Lajme nga bota e artit

Rikthehet “Skėnderbeu”I pari dokumentar pėr Skėnderbeun ka nisur tė marrė jetė. Dubėl pas dubli po formėsohet figura e heroit tonė kombėtar nė filmin qė mban si titull vetėm emrin e tij “Skėnderbeu”.
Regjisori Vladimir Prifti, njėherazi producent dhe ekipi realizues i filmit-dokumentar prej ditėsh gjenden nė sheshin e xhirimit tė kėtij projekti madhor.

Kineasti Prifti ndalet pėr tė rrėfyer detajet se si do tė vijė ky film i cili kryefjalė do tė ketė faktet historike.

“Ėshtė njė skenar i ndėrtuar me disa seri. Ka qenė pak e vėshtirė sepse kemi njė figurė tė rėndėsishme. Ėshtė shkruar nėn logjikėn e disa historianėve qė janė marrė gjatė me Skėndėrbeun. Leximi do ketė dy historianė qė lidhin dy ambjente dhe dy aktorė. Gjithēka flitet me dokumente”, theksoi Prifti.

Kryeroli nė filmin-dokumentar “Skėnderbeu” interpretohet nga Sokol Angjeli, ai ėshtė filli lidhės i tėrė historisė. Njė pėrgjegjėsi e madhe pėr njė rol tė madh, kėshtu e cilėson protagonizmin e tij aktori Angjeli.

“Vėshtirėsia artistike profesionale pėr ta bėrė mirė. Pėrmban njė detyrė pėr tė ndėrlidhur pjesėt, pėr ta bėrė tė prekshme dhe tė afėrt. Pėr ta larguar nga legjenda”, u shpreh Alngjeli.

Njė sfidė si artiste, edhe njė detyrim pėr figurėn e Skėnderbeut ėshtė pėr aktoren e zėshme Roza Anagnosti tė qenit pjesė e kėtij projekti qė po realizohet me jo pak sakrifica.

“Mu duk njė gjė e mrekullueshme dhe kurajoze nga Vladimir Prifti qė ka nisur njė projekt pas filmit artistik. Nuk ka dokumentare pėr kėtė figurė. Kisha njė hezitim, por njė gjė e madhe mė shtyu tė bėhesha pjesė e kėtij projekti”, ėshtė shprehur Roza.

Janė katėr historianėt tė cilėt kanė kėshilluar kineastin Prifti pėr skenarin e kėtij dokumentari, Kristo Frashėri, Pėllumb Xhufi, Luan Malltezi dhe Pranvera Bogdani.

Me kamera tė Erjon Muharremit dhe operator zėri Eno Kotorri, episodi i parė i dokumentarit “Skėnderbeu” qė mban vulėn e Vladimir Priftit si regjisor e producent ėshtė njė bashkėprodhim i “Eurofilm” drejtuar nga kineasti Prifti dhe “Top Channel” e do tė ketė premierėn nė prag tė 100 vjetorit tė Pavarėsimit tė Shqipėrisė.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-06-11, 11:37   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga bota e artit

Birmani, dėbohet aktorja Michelle YeohAktorja kineze Michelle Yeoh, qė interpreton Aung San Suu Kyi nė njė film qė do tė dalė nė kinema kėtė vit, ėshtė dėbuar nga Brimania menjėherė sapo ka arritur nė aeroportin e Rangunit.
Lajmin e kanė bėrė tė ditur autoritetet lokale, sipas tė cilave Yeoh figuronte nė listėn e zezė tė qeverisė.

48-vjecarja, e famshme pėr rolet nė filmat “007-E Nesėrmja nuk vdes kurrė”, “Tigri dhe Dragoi” dhe “Kujtimet e njė Geishe” ėshtė zgjedhur nga regjisori francez Luc Besson pėr filmin “Zonja”, e bazuar nė jetėn e lideres sė opozitės sė Birmanisė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-11, 14:13   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga bota e artit

Filmi, sfida e re e Kėshtjellės

Kėshtjella Pepshi ėshtė njė vajzė entuziaste, e bukur dhe modeste. Jeta e saj ka ndryshuar, sepse tashmė si miss, duhet tė jetė nė konkurse tė ndryshme bukurie, nė evenimente tė tjera tė modės dhe ekranit.Kėshtjella, tashmė ka krijuar njė profil tė mirėfilltė, ėshtė shpallur si mė e bukura e "Miss Kosova Univers 2010", megjithėse ajo ėshtė shprehur se edhe po mos tė ishte realizuar ky eveniment do tė ecte pėrpara dhe kjo falė karakterit qė ka. 23 vjeēarja, me orgjinė nga Peja, ėshtė studente dhe jeton me prindėrit dhe familjen e saj nė Bernė tė Zvicrės.

Si e nisėt kėtė pėrvojė qė tashmė ju ēoi nė kurorėzimin tuaj si "Miss Kosova Univers 2010".
Nuk e kisha synim fitimin me doemos tė ēmimit. Mė tepėr e nisa pėr njė eksperiencė tė re e tė bukur dhe vetėm pjesėmarrja nė njė konkurs tė tillė ėshtė njė objektiv i lakmueshėm pėr tė gjitha moshataret e mia, pastaj kurorėzimi ėshtė njė ėndėrr qė ia vlen tė bėhet realitet.

Sa janė pėrmbushur synimet tuaja, edhe pse ėshtė kohė e shkurtėr?
Me krenari e kam arsyetuar kurorėn e "Miss Universit 2010, ndėrsa, edhepse nuk kam mundur qė t`i realizoj tė gjitha me kėtė titull. Detyrėn qė kam pasur ta pėrfaqėsoj shtetin e Kosovės, e kam kryer me respekt dhe ndershmėri. Jam shumė e lumtur qė jam kjo qė jam.

Cili ėshtė takimi mė i rėndėsishėm qė ke pasur gjatė kėsaj periudhe sa keni titullin "Miss"?
Takimi mė i rėndėsishėm ishte me regjisorin e Francės z.Ballmes tė shtėpisė filmike "Les Filmes".

Ju pėlqen moda, do t'ju shohim si pjesė tė sfilatave tė ndryshme?
Moda me pėlqen shumė dhe jam njė ndjekėse e rregullt e saj. Pėr sa u pėrket sfilatave, besoj se nė tė ardhmen mund edhe tė jem pjesė e tyre.

Tė tremb ideja e krijuar se nė botėn e modės ka abuzime pa fund?
Jo, nuk mė tremb sepse do tė jem vetvetja, do tė jem prapė unė dhe mua nuk mė pėlqen qė tė bėj gjėra qė janė nė dėmin tim.

Ku do tė tė shohim mė vonė?
Nėpėr skena dhe ekrane...

E kishit vėshtirė tė ecnit me rrobebanjo?
Nė fillim hezitoja, sepse skuqesha, por mė vonė, i thash vetes se njeriu del edhe nė plazh dhe kėshtu m’u largua ajo ndjenjė.

Sikurse tė jepet ndonjė ofertė pėr ndonjė firmė tė njohur pėr veshje tė brendshme do tė kishe pranuar?
Hmmmmm, varet se cila shtėpi e modės do t`ma ofronte kėtė…edhe pse nuk do tė kisha pranuar. E preferoj mė tepėr modėn e veshjes.

Ēfarė do tė thotė pėr ju tė jesh e bukur?
Tė jesh e bukur ėshtė fat qė ia dhuron natyra fizikut tėnd, por sigurisht nuk ėshtė gjithēka. Pėr mua bukuria fizike ėshtė bosh pa shpirtin e madh dhe inteligjencėn. Tė bashkuara tė treja do tė ishin tė lakmueshme nga kushdo.

Mund ta thoni recetėn tuaj "magjike" pėr njė look dhe formė kaq tė mirė...?
Ndihem shumė mirė kur mė thonė se mund tė kem njė recetė magjike, por tė them tė vėrtetėn, nuk ekziston asnjė recetė magjike, nuk bėj asgjė tė veēantė pėr t'u kujdesur pėr veten.

Ēfarė defekti fizik sheh te vetja apo ēfarė do tė doje tė ndryshoje?
Ndihem mirė me pamjen time, dhe nuk do doja tė ndryshoja asgjė, thjesht shpresoj qė mos tė kem asnjėherė probleme me mbipeshėn…

Po si karakter?
Jam karakter i fortė dhe kėmbėngulės nė atė qė dua, por me kalimin e kohės dhe mund tė dua ta ndryshoj pasi dhe mund tė lodhem duke kėrkuar tek vetja gjithmonė diēka tė re.

Ndaj cilave gabime jeni mė tolerante?
Ndaj gabimeve qė nuk sjellin pasoja.

Ka Kėshtjella ndonjė ėndėrr tė parealizuar ende?
Sa tė duash…por besoj qė do ti realizoj me kohėn.

Merreni me shkrime, shkruani poezi?
Po, shkruaj poezi me tepėr pėr kėngė, sepse kėndoj edhe vet.

Kur ju e “thoni” poezinė, a ju vjen sė bashku me muzikėn?
Pak a shumė. Mė vjen krejt natyrshėm, por kjo bėn pjesė nė kulturėn qė ka secili brenda vetes. Ajo qė vlen tė poeti ėshtė kultura...

Duket se keni talent edhe pėr aktrim?
Edhe ky talent mė ka provokuar, por kam shumė angazhime dhe nuk po arrij tė shpėrndahem gjithandej. Pikėsėpari, do tė luaj nė njė film dokumentar francez.

Ka Kėshtjella dikė pranė, njė djalė (tė dashur e kam fjalėn)?
Herėt, madje shumė herėt. Prioritet imi ėshtė pėrfundimi i studimeve dhe jam e preokupuar me karrierėn time artistike. Jam e lumtur qė kam mundėsi dhe dhunti, por edhe pėrkrahje pėr njė gjė tė tillė. Besoj se fati vjen atėherė kur ėshtė koha e duhur.

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-08-11, 08:36   #4
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Lajme nga bota e artit

Film mbi trafikimin e organeve


E mėrkure 3 Gusht 2011 15:57 Gazetat serbe ditėve tė fundit po i kushtojnė rėndėsi tė dorės sė parė trilerit me elemente horrori tė titulluar “Captifs” (Robėrit), tė regjisorit tė ri francez Yann Gozlan, ku rrėfehet historia e tregtisė me organe nė vendet e Ballkanit Perėndimor.
Por, ndryshe nga raporti i zviceranit Dick Marty, filmi i produksionit francez serbėt nuk i prezanton si viktima tė tregtisė me organe, por si kryesit e kėtij krimi.
Ky detaj i vogėl i ka prekur tej mase serbėt, tė cilėt qė tani filmin “Captifs” e kanė cilėsuar si film tė financuar nga shqiptarėt, shkruan gazeta serbe “Novosti”. Filmi sipas kėsaj gazete, ėshtė hedhur nė treg njė muaj para se Dick Marty ta prezantojė raportin e tij kontradiktor para Kėshillit tė Evropės.
“Captifs” flet pėr njė grua me emrin Carole, e cila punon si aktiviste humanitare nė ish-Jugosllavi dhe kur niset nė drejtim tė Kosovės me dy kolegė rrėmbehet nga njė bandė e maskuar, tė cilėt nė fakt janė trafikantė me organe njerėzore.
Edhe pse tė rrėmbyer ata ushqehen me rregull dhe trajtohen mirė qė tė jenė nė gjendje tė mirė shėndetėsore, gjė qė shkakton huti te viktimat. Kur ata e zbulojnė arsyen pse ndodh kjo thuajse vdesin nga frika.
Sipas skenarit, Zorani dhe miku i tij kanė njė varrezė veturash, ku i rregullojnė makinat e ushtarėve amerikanė qė punojnė nė UNMIK.
Por, nė bodrumin e “shtėpisė sė qetė familjare” tė rrethuar me kodra tė ulta ndodhen disa qeli si tė burgut dhe nė fund tė korridorit tė gjatė ndodhet edhe thertorja e pashmangshme, ku ndryshe nga pjesa tjetėr e shtėpisė drita ėshtė gjithmonė e ndezur.
Pėr ta bėrė situatėn edhe mė dramatike nė murin e ftohtė ngjyrė gri ndodhet i kapur njė telefon – gjetje kjo sipas medieve serbe origjinale e regjisorit- cingėrima e tė cilit ėshtė uverturė e vrasjes sė njėrit nga tė burgosurit.
Siē tregohet nė film, telefonin e ngrit gjithmonė mjeku i veshur me mantel tė bardhė por qė nganjėherė e vesh edhe mantelin e gjelbėr tė pėrgjakur nga operimi. Shikimin mjeku e ka akullt fare pa ndjenja.
Personazhi tjetėr negativ nė shpinė e ka tatuazhin me fjalinė “Zoti e ruan Serbinė” gjė qė sipas medieve serbe, do tė duhej tė ishte njė dėshmi e fuqishme qė ai ka marrė pjesė nė ndonjė luftė ballkanike gjatė viteve tė nėntėdhjeta si pjesėtar i njėsiteve paramilitare. Gjithmonė ky personazh shfaqet duke folur pisėt, ku ēdo e dyta fjalė e tij ėshtė “tė q...fsha”. Serbėt paraqiten nė film si organizatorė tė trafikimit me organe njerėzore. Nė role janė tė angazhuar aktorė francezė dhe disa nga Ballkani.
Filmi pėrfundon me ikjen nga burgu tė Caroles, personazhit kryesor bashkė me njė vajzė tė burgosur dhe vrasjen e serbėve, qė nė film prezantohen nė role negative.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajra : 10-08-11 nė 08:36
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-09-11, 10:08   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga bota e artit

Weaver konfirmon rolin nė Avatar 2


Aktorja Sigourney Weaver thotė se do tė paraqitet nė vazhdimin e filmit shkencor-fantastik ‘Avatar’, pavarėsisht se personazhi i saj vdes nė filmin e parė.

Nga Express mė 19 shtator 2011 nė ora 11:01
“Mos u shqetėsoni, do tė kthehem”, ka thėnė ajo pėr websajtin amerikan tė filmit Coming Soon.

Weaver e ka luajtur rolin e botanistes Grace Augustine nė filmin epik 3D, i cili grumbulloi mė shumė se 2.7 miliardė dollarė nėpėr tėrė botėn.

Personazhi i saj lėndohet pėr vdekje nė njė beteje pėr mjedis, por aktorja tha se regjisori James Cameron i ka thėnė asaj se “askush kurrė nuk vdes nė njė film shkencor-fantastik”.
“Ai m’i ka treguar historitė pėr dy filmat e ardhshėm dhe mė duhet tė them se janė absolutisht tė mrekullueshme”, shtoi ajo.

“Tani vetėm duhet t’i bėjmė ato”.

‘Avatari’ origjinal, i cili tregon rrėfimin e njerėzve qė gėrmojnė nėn dhe nė njė planet tė huaj duke kėrkuar rezerva tė mineralit tė quajtur Unobtanium, ėshtė filmi me tė ardhura mė tė larta nė tė gjitha kohėt.

Regjisori James Cameron ka premtuar se do ta kthejė historinė nė njė trilogji nėse faturat e box office arrijnė nė njė miliard dollarė.

Puna nė skenarė ka filluar por ende nuk ka orar tė xhirimeve.

Kur tė fillojnė xhirimet, ‘Avatar 2 dhe 3’ do tė bėhen nė tė njėjtėn kohė, me muaj tė postproduksionit pėr tė krijuar botėn e huaj tė prodhuar nė kompjuter Pandora.
Duke folur nė tapetin e kuq nė dhėnien e ēmimeve Oscar nė vitin 2010, Cameron pat pranuar: “Nėse do tė filloja ‘Avatar 2’ nesėr, ende do tė ishte tri vite larg”.

Mė vonė ai konfirmoi se data e lansimit tė mundshėm tė parė pėr vazhdimin e filmit ishte Krishtlindja e vitit 2014.

“Shefi, Jim Cameron, nuk do ta bėjė atė vetėm ashtu sa pėr ta bėrė”, pat thėnė vitin e kaluar aktori Sam Worthington pėr Radio 1 Newsbeat.

“Ai gjithmonė dėshiron tė sfidojė, ai gjithmonė dėshiron tė ecė pėrpara dhe unė mendoj se audienca do tė ketė nevojė pėr ‘Avatar 2’”.

“Kur ai e gjen sfidėn atėherė ne i kthehemi punės”.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-09-11, 10:45   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga bota e artit

Basha mbėshtet autorėt e filmit “Falja e Gjakut”


Nga Express mė 18 shtator 2011 nė ora 17:47
Kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha priti regjisorėt dhe producentėt e filmit “Falja e Gjakut”, fitues i Ariut tė Argjendtė nė festivalin e filmit tė Berlinit, pėr skenarin mė tė mirė.

“Falja e Gjakut” u shfaq tė premten nė Tiranė, nė premierėn e tij botėrore. Bashkia e Tiranės ka mbėshtetur premierėn e filmit. Kryetari i Bashkisė, Lulzim Basha shprehu vlerėsimin e tij pėr filmin dhe pėr mėnyrėn se si regjisori amerikan, Joshua Marston dhe bashkėproducenti shqiptar, Andamion Murataj e kanė trajtuar realitetin tonė.

Filmi “Falja e Gjakut”, ėshtė vlerėsuar nga kritika e filmit dhe gėzon shumė shanse qė tė nominohet pėr ēmimin Oskar, pėr skenarin mė tė mirė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-12-13, 07:38   #7
Ylli-1
 
Avatari i Ylli-1
 
Anėtarėsuar: 04-12-13
Postime: 1,545
Ylli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Lajme nga bota e artit

Di Caprio: Skenat e seksit nė filma, i bėj vėrtet
Bota Sot | 17.12.2013 21:50

Bota Sot | 17.12.2013 21:50Roli mė i fundit i Leonardo Di Caprios ėshtė ai i Jordan Belfort nė filmin e Martin Scorsese me titull ‘The Wolf Of Wall Street’. Nė kėtė dramė, aktori 39-vjeēar shfaqet nė shumė skena tė nxehta dhe nė njė intervistė pėr ‘Extra’ ka garantuar se nuk ka pėrdorur dublant pėr kėto skena.

“Jam vetėm unė aty. Kur merr pėrsipėr role si ky, duhet tė pranosh gjithēka. Duhet tė reflektoja karakterin e njė personazhi tė tillė dhe nuk mund tė mendoja pėr veten. Nė film jam dikush tjetėr dhe duhet tė bėj ēdo gjė qė bėn ky dikushi”, deklaroi Di Caprio.

Filmi ‘The Wolf of Wall Street’ pėrmban shumė skena me pullė tė kuqe, duke pėrfshirė njė skenė orgjie, ku shumė aktorė tė kastit shfaqen para kamerave krejtėsisht nudo.

Di Caprio shpjegoi se pse kishte 6 vite qė priste tė luante njė personazh tė tillė: “Mendoj se Jordan Belfort pėrfaqėson atė qė nuk shkon me Amerikėn e sotme. Doja me ēdo kusht qė sjelljen e tij ta vija nė ekranin e madh tė kinemasė.”
Ylli-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-12-13, 16:38   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga bota e artit

“Engjėjt janė larg” rrėfim pėr luftėn e KosovėsPrishtinė, 28.12.2013

“Engjėjt janė larg” filmi mė i fundit i regjisorit Gjergj Xhuvani ka qenė dhe prodhimi kinematografik, i cili ka marrė shumė vėmendje gjatė kėsaj kohe. Filmi me regji dhe skenar tė Xhuvanit pėrqendrohet te drama kosovare, dhe kjo ka bėrė qė nė kastin e aktorėve tė pėrfshihen edhe artistė nga Kosova, por nuk mungojė edhe aktorė nga Italia. Nė rolet kryesore interpretojnė aktori italian Rinaldo Rocco dhe Teuta Krasniqi.

Producenti Dritan Huqi tregon se filmi edhe pse ka nė vėmendje luftėn e Kosovės, nė qendėr tė tij ka histori njerėzore, me dramėn e saj. “Historia njerėzore, pėrfshihet nė atmosferėn e luftės sė Kosovės, por nuk ėshtė vetėm ajo. E gjitha vjen nga historia e personazheve, nga fėmijėria e tyre, ėshtė njė film dramatik, ka situata tė vėshtira”, tregon mbi filmin producenti Dritan Huqi, duke shtuar se mė e rėndėsishmja e filmit, ėshtė fakti se filmi do tė shfaqė njė atmosferė tė luftės nga fytyra e fėmijėve. “Nė fund tė luftės tė gjitha personazhet dalin tė ndryshuar, sepse kanė pėrjetuar njė situatė tejet tė vėshtirė dhe kanė mbijetuar nė luftė”, shton mė tej producenti Dritan Huqi.

Filmi i cili ėshtė miratuar nga Qendra Kombėtare e Kinematografisė nė vitin 2010, pėrballė problemeve me buxhetin qė nuk kanė qenė tė pakta vetėm gjatė muajve tė fundit tė 2013 arriti tė niste xhirimet pėr tė qenė tashmė pranė fundit tė tyre. Xhirimet e kėtij filmi pėrfshijnė Gjakovėn nė Kosovėn, Bajram Currin dhe njė pjesė e tyre do tė jenė nė Itali. Tashmė xhirimet nė Kosovė kanė mbaruar dhe zgjatėn 4 javė, pėr tė vijuar mė pas dhe nė Bajram Curri dhe Itali pėr disa ditė. Edhe pse me jo pak vėshtirėsi, sipas producentit Dritan Huqi nė vjeshtė tė 2014 “Ėngjėjt janė larg” mund tė vijė premierė.

Historia e filmit “Ėngjėt janė larg” zhvillohet nė mars tė vitit 1999, Kosovė. Periudha e bombardimeve tė NATO-s, shpėrngulja masive me karakter etnik tė shqiptarėve. Terrori, frika, pasiguria, uria ka pllakosur qytetin e Gjakovės nė kufi me Shqipėrinė. Ngjarjet e filmit zhvillohen nė harkun e 70 ditėve tė bombardimeve. Kohėzgjatja e filmit do tė jetė 90 minuta. Filmi ėshtė co produksion shqiptaro-italian dhe nga Kosova. Xhirimet kanė nisur nė vjeshtėn e kėtij viti.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:28.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.