Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-11-20, 09:54   #4201
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

vrasjet nga pritat e dinakeria--ne qoftese vrasjet e shqiptarve i ka bere ndonje agjenture e huaj urdherdhenese dorasit e paguar ishin shqiptar besohet keshtu
sepse nuk do te ishte e mundur qe dorasit,vrastar
, te jen te ndonje kombi tjeter mu ne me s te kosoves
vrasja e shum aktivistve te ldk s dhe vrasja e 100 ushtarve te uqk
vrasjet tjera vrasjet nga pritat vrasjet nga menyrat me dinake
krejt pas shpine ,
ekspertet e krimit nga vendet perendimore as ngaamerika dhe zbulimi i saj
nuk dha ndihme ne kosove aspak per zbulimin e ketryre vrasjeve
dinake ,
futja e hutise dhe dilemave ne kombin shqiptar
perqarje me shum dinakeri qon ne ne nje adrese
te dyshimt dhe urdherdhenesit mund te jene agjentura serbe
por vrasesit jan gjete ndoshta shqiptaret e paguar vrastar
me pare me pagesa pa dyshim
megjithat shtrohet pyetja kush ishin ata
shqiptar qofte vrasesit qofte te tjeret
qe i sherbenin agjentures serbe ,ky zbulim duhet te behet ne menyr
qe te qetsohet kombi shqiptar dhe te zbulohet se kush ne fakt i bente keto vrasje
te shqiptarve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-11-20, 06:53   #4202
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

vrasjet ne kosove dhe ata individ qe jan akuzuar per vrasjet jan ata q e shkaktuan shum probleme ne kosove perqarje dhe dilema
kush ishin vrasesit urdherdhenesit e krimit ne kosove
cilat a gjentura dhe kush ishin dorasit
ishte njo problem ky shum i madh qe nxiti shum urrejtje e ndasi kombtare dhe beri perqarje e demtime te medha ndasi mbrenda kombit
u vrane njerez te ldk s por u vrane edhe suhshtar te uqk s

askush se din sakt qka ndodhi ka vetem supozime por jo edhe fakte nga vendi i ngjarjes

ne fakt ekzistonte nje urrejtje e madhe ne mes te ashtuquajtures organizate politike lpk levizja popullore e kosoves dhe lidhja demokratike e kosoves urrejtje partiake er klanore
hiq ma teper nuk shkonte kjo se sa nje urrejtje te interesave partiake sepse
ketu nuk gjejme diqka kombtare ose patriotike per veq qerim hesapesh per pushtet te parttise
data e nisjess e urrejtjeve ishin interesat partiake qe kur nisi lufta per dominim dhe primat
levizja poipullore u mbush me urrejtje kunder lidhjes demokratike sepse kjo levizje e humbi qdo ndikim pikrisht nga forca e ndikimit te lidhjes demokratike e cila pe rnje kohe te shkurte e qiti nga loja levizjen popullore ne menyren me te veqant per shkaqe te situatave
por pas nje kohe lidhja demokratike duke qene nje parti krejt e pa aft per organizim lufte e humbi qdo ndikim dhe simpati qe kishte ne popull dhe ra per toke u shembe n emenyren me te shemtuar
ketu nisen ndasite dhe urrejtjet ndersa te dy partite ish ne fakt modele te prishura jo mir ete eduluara kombtarisht dhe kreu i tyre ishte jo i mire jo i pershtatshem me te meta te shumta e gabime te medha qe lideret e ktyre partive i kishin ,dhe lufta e ashper per pushtet ne mes te ketyre partive u be ne nje far forme diqka qe po thuajse edhe mund te ndezte konflikt me te gjere deri ne qerim hesapesh me krahun e te dy aneve q e kishte antarsi te madhe dhe kjo mund te ndezte edhe luften civile ne mes te shqiptarve
ne q fotes e levizja popullore e kishte frymzimin ashtu dhe modelin metoden per te ja vra aktivistet lidghjes demookratike kjo ka mundur te ndodhte ndoshta pak pas lufte por ne kohe lufte ishin te zenuna te dy partite per shkak te situatave dhe ky grupi i levizjes popullore qe pastaj parttia e kesaj rryme politike u be parti qe quhej pdk partia demokratike e kosoves
qerimi i hesapeve ne me styre ka munde te behet me teper pas lufte
per shkak s e keto grupe te levizjes popullore gjat luftes ne kosove
nuk ishin grupe te kordinuara aq mire te gatshme per vrasje e per krim per krime e vrasje nese veq perqendrohemi ne keto hetime me sakt dhe me preciz
megjithat pa aftesia per te zbuluar gjithqka qofte edhe elementare nuk perben asnji fakt hiq
dhe as nuk dihet se kush i vrau aktvistet e ldk s e as ushtaret e uqk sidomos pas lufte
shtrohet pyetja a esht vertet antipatia dhe ne nje far menyre urrejtja ldk pdk ne qerimin eketyre hesapave apo dikush tjeter si agjentur e shfrytzoj kete situate dhe u mundua te ja len fajin shqiptarve edh ekjo duhet te sqarohet
te dy palet partiake akuzojne e mbrohen neper intervista duke u paraqite te pa fajshem
por cila esht e verteta a ka luaj t rrol ndokush tjeter ne kete mes ndonje agjentur interesash
per vrasjen e shqiptarve kur nuk ektzistojn as gjurmet me minimale se kush e vrau smajl hajadarajn kush e vrau tahir zemen kush i vrau te tjeret antar te partis per te cilet nuk ekziston asnje gjurme kurfare faktike dhe pse kaq shum akuza e kunder akuza kur asnje gjurme faktike nuk flet me rastin e vrasjes se tahir zemajt nuk esht gjete asgje qofte edhe gjurmet me te vogla te ndonje fakti ose zbulimi ,shtrohet pyetja mbi cilat baza behet ndonje akuze qfare do qofte dhe deri ku shkojne kufijt e akuzave pa kurfar gjurmesh kur nuk dihet ne fakt kush ishin vrastaret e kush ishin ata q e organizuan
ne si komb nuk ishim te aft te zbulojm asgje as edhe nje gjurme te vetme as te vendi i krimit as te faktet ndersa per akuza per te adresuar fajtor si komb jemi bere te pa krahasueshem
duke mbajte anen her te atij e he r te ketij qe ne fakt jan dy parti te pa vlera si ne permbajtje
si ne struktur si elemente tjera si ne model e organizim si ne njerez qe edrejtonin dhe
polllen secilen prej ktyre partive qe jan dy parti te mbushura me sherrr dhe parti qe duhet te largohen nga skena poliitike dhe te mos jene kurfar faktori si parti per shkak se lan gjurme me gabime ne skene dhe nuk jan parti te shendetshme kombtarisht te dy keto parti kan pas shum element negativa ne gjirin e tyre njera fajspohej per modelin partizan qe quhej parti lpk e gruponte njerz me mentalitet te dhunes dhe modelit kopje e nje far enverizmi e fadil hoxhizmi leninizmi stalin hrushov partiakizem qe mundohej te merrte primatin profiter ne qdo orgaizim
dhe ldk ja nje parti e pa vlera qe lente vezet e qyqes ku do nje parti qyqe e pa aft pe asnji organizim qofte kluftarak os e te jete s politike parti qe demtonin me teper se sa ishin te hajrit
kombi shqiptar duhet ti perjashtoj keto dy parti nga skena politike jan me shum ngjarje dhe kohra negative q elan gjurme te keqia dhe vetem

nes e ne skene vijne parti tjera te shendetshme me vlera nacionale
mund te stabilizoj n kombin shtetin dhe te largohen disa probleme e perqarje qe fajin e kan keto parti qe huddhin te gjitha vetem akuza kunde rnjera tjetres dhe ndajne kombin shqiptar ne anime politike e perqarje politike
mendoj se per qdo gje te qfar do vrasje se pari duhet siguruar faktet e shumta ne menyr q e sakt akuzat te drejtohen me fakte e pastaj te flitet e te akuzohet krimineli
por jo te drejtohen akuzat ndaj njerzve kur nuk ka ffakte as gjurme kurfare te ndonje fajtori
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-20, 06:57   #4203
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

pa aftesia e njerzve tone per te gjete fajtoret dhe gjurmet e krimeve ka pru deri ketu aq sa publiku shqiptar esht nda e perqa esht hasmuar aq shum dhe ka akuza ne te gjitha anet duke fajsuar
shqiptar per vrasje kunder shqiptarve
shtrohet pyetja nuk do kishte diqka me te mire se sa te largohen nga skena politike
ldk ja dhe pdk ja
dhe aak ja e levizja per vetvendosje keto parti nes elargohen nga skena politike
do te qetsonin kombin shqiptar dhe ne skene do vinin partti tjera me shum shendet
kombtar e stabilitet nacional pa lider perqars dhe pa sherre te pa fundme te urrejtjes dyshimeve akuzave qe kan ndale perparimin tone ne rrugen e sukseseve
kombtare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-20, 06:49   #4204
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ideologjia islamike
ideologji vrastare antishqiptare
po ahembwet ahq
ėshtė nacionalizėm arab, ashtu si ideologjia komuniste ishte pansllavizėm rus
Nga: Gani Mehmetaj Mė: 8 shkurt 2019 Nė ora: 10:08
Gani Mehmetaj

Ē’kanė shqiptarėt fatkeq mė kėto dy ideologji, tė cilave iu ngjitėn duke rėnė pre e klasave politike kriminale. Arabėt e mendėsisė mesjetare me nacionalizmin islamik duan ta mobilizojnė popullatėn kundėr perėndimit, ndėrsa ne jemi nė taborin e Perėndimit

Pamje mė kėrcėnuese pėr qytetėrimin evropian e mė tė shėmtuar pėr sytė se sa “falja” e Bajramit tė madh nė Sheshin Nėna Terezė, nė qendėr tė Tiranės, nuk kam parė nė faqe tė dheut. Njė lumė njerėzish sektesh e ngjyrash tė ndryshme, pėrkuleshin e ngriheshin nėn qiellin e hapur, kinse i falen Zotit, ndėrsa i braktisėn xhamitė e teqetė. Tirana nuk pipėtinte, u ndal lumi i veturave, rrugėt u braktisen, si tė pritej hyrja e hordhive tė Xhingis Kanit. Tiranasit mbyllen dyer e dritare, fėmijėt s’hapnin gojė, shihnin me tmerr pėrtej grilave ritualin e pazakonshėm, tė paparė nė qytetėrimin evropian. Edhe mė tė habitur ishin ata qė nuk e dinin hilenė e bashkėsive fetare myslimane: mendonin se u ngrysėn Evropė, por me ndihmėn e kėtyre myslimanėve mesjetarė u gdhinė Azi. Nė tėrė kėtė ritual tė pazakonshėm tė mijėra njerėzve, qė ngriheshin e pėrkuleshin, mungonin vetėm devetė (gamilet) e beduinėve. Nuk kishte as shpata tė lakuara arabe, shami beduinėsh e rekuizita tė tjera luftarake. Arabė pati, ata ishin instruktorė e urdhėrdhėnės qė u tregonin “beduinėve shqiptarė” se si tė rreshtoheshin nė formacion lufte.

Atmosfera mesjetare e kohės sė xhihadit ishte aty, nė Sheshin Nena Terezė: sa e frikshme aq anakronike. S’ta kapte mendja qė mund t’u ndodhte kjo hata shqiptarėve, nuk e shpjegoje se si mund tė shpėrfytyroheshin nė atė shkallė. Mungonte vetėm akti final: pas faljes sė “sabahut” zakonisht hordhi beduinėsh mėsynin kėshtjellat e qafirėve qė t’i bėjnė rrafsh me tokė. Ēuditėrisht vjelėsit e kėsaj traditė beduinėsh nuk mėsyn godinat qeveritare, nuk u derdhen rrugėve tė Tiranės qė tė kapnin qafirėt pėr zverku, nuk pushtuan as kėshtjella kaurėsh, ndėrsa do tė duhej, qė tė mos u shkonte falja huq. Kur i lejojnė hordhitė e tilla tė dalin nė rrugė si nė shkretėtirat arabe, nė vend se tė falen atje ku e ka dhėnė Zoti i myslimanėve, atėherė duhet tė pritet ēdo gjė: rrėnim objektesh qeveritare, republikė islamike, pushtim i tė gjitha poreve tė shoqėrisė shqiptare nga hordhitė islamike. Kur qeveritarėt tolerojnė nė mėnyrė kriminale qė feja islame tė pushtojė jetėn publike, institucionet qeveritare, policinė, shėrbimin e fshehtė, shkollat, rrugėt, sheshet, madje edhe dhomat tona tė fjetjes me zėrin e ējerrė e nė kupė tė qiellit tė altoparlantėve qė ta plasin timpanin e veshit, atėherė pse tė mos sfidohen kėta qeveritarė tė squllėt qė e lejojnė terrorin? Vitin tjetėr beduinėt nė Sheshin kryesor, Nėna Terezė, nuk do tė mjaftohen me falje bajrami, nuk u quhet “sevapė” po nuk e ndoqėn traditėn islamike tė sulmit rrėnues mbi godinat e qafirėve (qafirė janė ata qė nuk e besojnė islamin e nuk u nėnshtrohen ligjeve tė sheriatit).

A kapėn fondet islamike majat e shtetit?

Kėshtu, nė shekullin XXI njė grusht mercenarėsh tė financuar nga fonde tė dyshimta, ta imponojnė primitivizmin e skajshėm. Njė grusht mercenarėsh tė shitur, bėjnė rrėmujė sa qė shqiptarėt nė vend se tė merren me problemet fondamentale, e shpenzojnė energjinė pėr t’iu kundėrvėnė fushatės rrėnimtare tė kėtyre islamikėve. Njė grup islamikėsh mercenarė po na e zėnė frymėn, bėjnė si tė duan e ku tė duan, pa pėrfillur tė drejtat tona kombėtare, pa u brengosur qė po na i shkelin liritė individuale. Disa parti politike janė kapur nga fondet e dyshimta islamike, prandaj i kanė futur nė Kuvend deputetėt me prejardhje aziatike, tė cilėt fyejnė e mohojnė kombin e atdheun e shumicės. Njė grup islamikėsh tė ardhur nga Anadolli e shtetet arabe ua kanė mėsuar arsyetimin prej idiotėsh disa partive tona, kinse po e tolerojnė agresionin islamikė pėr hir tė votave tė besimtarėve, ndėrsa duan ta fshehin arsyen e vėrtet: fondet islamike e blenė kreun e disa partive politike e tė institucioneve, i blenė votat pėr deputetėt aziatik qė po e pėrdhosin Kuvendin e shumicės shqiptare nė Kosovė. Dhe shqiptarėt e mjerė heshtin para kėtyre aziatikėve ardhacak.

Shpėrfytyrim mė tė frikshėm tė shqiptarėve nuk ėshtė parė as nė kohėn e pushtimit mė tė egėr tė Perandorisė turke. Kjo shėmti nisi njėzetė vjet mė parė nė territoret etnike (Maqedoni e Kosovėn lindore), vazhdoi me intensitet nė Kosovėn e pas ēlirimit, ndėrsa u pėrhap si kancer nė Shqipėri. Sa mė tė zėshėm bėhen shqiptarėt pėr bashkim me Perėndimin, aq mė tė dhunshėm tregohen shoqatat islamike, nė pėrpjekjet pėr tė na kthyer nė mesjetėn e tyre. Maskarada e ditės sė Bajramit tė madh kėtė synim kishte.

Duhet ta kujtojmė se sprovat e para pėr dalje nė rrugė tė beduinėve shqiptarė pati fillimisht nė Prishtinė, mirėpo policia u tregua efikase dhe, ua ngjeshi mė kėrbaē shpinės. Ndėrkaq, nė Tiranė tri vjet radhazi e provuan beduinėt derdhjen nė rrugė, bllokimin e trafikut e tė jetės sė qytetit. Sigurisht, po nuk i pengoi dikush sėrish do tė provojnė ritualin shkretinor. Dje e bllokuan arterien kryesore tė kryeqytetit, nesėr mund ta bllokojnė shtetin. Varet a kanė interes Serbia, Turqia, Irani e shtetet arabe. Nė Tiranė, ditėn e Bajramit vdiq shteti laik.

Kur nisi shpėrfytyrimi i shqiptarėve?

Shpėrfytyrimi i shqiptareve nisi nė Kosovė me ndėrtimin e qindra xhamive ilegale, pa e pyetur komunitetin dhe pa marr lejen e institucioneve shtetėrore. Pjesa dėrmuese e xhamive u ndėrtuan nė mėnyrė tė dhunshme nga fondet e dyshimta turke, serbe e arabe. Komuniteti shqiptar protestonte, kurse disa emisarė i kėrcėnonin natėn, apo i thėrrisnin me telefonata tė fshehta ditėn. Policia nuk i mbrojti nga kėrcėnimet e shantazhet. Komunitetit nė vend tė xhamive tė cilat i kishin me tepri, kėrkonte shkolla, ambulanca, kopshte fėmijėsh e qendra rekreative. Por pėr kėto gjėra askush nuk pyeste, atyre ua ndėrtonin xhaminė para syve. Ka ndodhur nė dhjetėra raste kur planifikohej ndėrtimi i shkollave, mirėpo derisa pritej leja e zyrtarėve tė korruptuar tė komunės, islamikėt e ndėrtonin xhaminė nė tė njėjtin vend pa pyetur askėnd, apo mbase jepnin para nėn dorė nė komunė.

Nė katundin Vitomiricė (Pejė), bie fjala, shqiptarėt u ngritėn kundėr ndėrtimit tė xhamisė, me javė e mbronin katundin e tyre natėn e ditėn nga islamikėt e Tiranės si nė kohė okupimit, kur mbroheshin nga Serbia. Policia e komuna nuk u ndihmoi. Askush nuk i pėrfilli protestat e tyre kundėr ndėrtimit tė xhamisė, qė financohej nga njė shoqatė islamike e Tiranės. Pse nuk i dolėn nė ndihmė komunitetit zyrtarėt e komunės sė Pejės? Janė tė korruptuar? Kanė urdhėr nga lartė pėr lejimin e ndėrtimit tė xhamisė ilegale politike, apo duan konflikte?

Rast i njėjtė ka ndodh edhe nė lagjen e autorit: u ndėrtua xhamia e paligjshme, nė vendin e shkollės sė ligjshme. Kėrkesa e financuesit ndėrkombėtar pėr ndėrtim tė shkollės nuk u tumir, ndėrsa u tolerua ndėrtimi i xhamisė disa qindra metra vijė ajrore larg xhamisė tjetėr. Njė grusht zyrtarėsh tė korruptuar u joshėn nga fondet e dyshimta islamike, duke i marr nė qafė mijėra fėmijė, tė cilėt mbetėn pa shkollėn e tyre. Madje duke kaluar rrugėn kryesore pėr tė shkuar nė shkollėn “Gjergj Fishta” dy kilometra larg, disa fėmijė ranė kurban tė xhamisė, sepse i shtypėn veturat. A i zė gjumi ata zyrtarė komune dhe ata islamikė qė u bėnė shkaktarė tė kėtyre fatkeqėsive?

Bashkėsitė islame nga Tirana, Turqia e Arabia Saudite ndėrtojnė me dhunė xhami nė Kosovė, ndėrsa zyrtarėt e korruptuar nė Prishtinė, Pejė, Gjilan e disa qytete tė tjera nuk i pengojnė, ose ua shkelin syrin tė vazhdojnė ndėrtimin ilegal. Tirana qė nga koha e qeverisė sė Mustafa Krujės e tė ministrit Ernest Koliqi nuk e ndėrtoi asnjė shkollė nė Kosovė a nė territoret etnike, ndėrsa ndėrtoi dhjetėra xhami! Ēfarė shpėrfytyrimi! Disa qarqe janė tejet aktiv nė shkombėtarizim, ndėrsa tmerrėsisht pasiv nė fuqizimin e kulturės kombėtare.

Nga xhamitė ikėn mbi 100.000 shqiptarė tė Kosovės

Nėpėr katunde e qytete myezini me altoparlantė gjigant e terrorizon popullatėn, duke e transmetuar edhe predikimin e hoxhės me zėrin nė kupė tė qiellit si nė shtetet mė primitive arabe. Altoparlanti i xhamisė pos qė ua prish ēdo ditė gjumin qytetarėve, i shqetėson edhe katėr herė tė tjera gjatė ditės, nė mėnyrė tė pafalshme, mė arrogancė e primitivizėm. Kot qė nuk shkoni nė xhami, kur ata tė futėn dhunshėm nė shtėpi dhe ta imponojnė njė fjalor tė ēoroditur tė hoxhės analfabet qė fletė e kėrcėnon me mikron nė dorė. Altoparlantėt pa kufizim tė zėrit, ēirren nė kupė tė qiellit, duke terrorizuar popullatėn. Ndėrkaq, ata qė nuk duan tė shkojnė nė xhami, apo qė nuk duan tė dėgjojnė predikimet e tyre janė shumica absolute e popullatės. Pakica e terrorizon shumicėn, sikurse nė shoqėritė totalitare arabe e komuniste.

Aty ku janė ndėrtuar xhami njerėzit janė duke i shitur banesat e shtėpitė gati falas, qė tė ikin nga altoparlantėt terrorizues. Ndėrtimtarėt kanė rėnė nė pikė tė hallit, sepse banesat u kanė mbetur zbrazėt: askush nuk do tė blejė apartamente a shtėpi afėr xhamisė qė ua prish gjumin pa lind dielli dhe nuk e le as njėherė tė bėjė gjumin e pas ditės.

Nga xhamitė ikėn mbi njėqind mijė shqiptarė tė Kosovės dhe mbi pesėdhjetė mijė shqiptarė tė Shqipėrisė, duke kėrkuar shpėtim nė vendet e kishave. Qeveritarėt e korruptuar e islamikėt e kriminalizuar menduan se me xhami do t’ua heqin mendjen nga stomaku i zbrazėt. Xhamitė i braktisėn edhe miliona fatkeq arab pėr tė kėrkuar shpėtimin nė Evropėn Perėndimore. Jemi bėrė tė krahasohemi me arabėt fatkeq fal qeverive tona tė kriminalizuara. Bota e qytetėruar ua merr kapitalin vendeve islamike, ndėrsa ne morėm “instruktorėt” fetarė nga Arabia Saudite, Turqia e Irani. Ata nė vend tė fesė mbollėn pėrēarjen fetare, nė vend tė durimit tradicional, kultivuan urrejtjen fetare vrasėse. Dhe frytet e punės sė tyre kriminale po i vjelim tė gjithė.

Kosova, Shqipėria e territoret etnike janė bėrė poligon qitjesh e eksperimentesh nga mė tė shėmtuarat. Shpėrfytyrimit i ndihmuan institucionet shtetėrore qė nuk e arrestuan dhe nuk e burgosėn asnjė hoxhė dhėmbė palarė e analfabet qė shkumėzonte kundėr historisė kombėtare e nxiste pėrēarje fetare. Kėshtu i trimėruan analfabetet, tė cilėt pėr njė lirė turke e arabe lehin kundėr Skėnderbeut e personaliteteve historike. Dhe asnjėri prej tyre nuk ėshtė shqiptarė, por i ardhur nė Kosovė nė kohėn e Perandorisė turke.

Islamizmi do tė shkėrmoqet njėsoj si komunizmi

ShBA-tė do ta shkėrmoqin islamizmin, ashtu sikurse e shkėrmoqen para tridhjetė vjetėsh komunizmin e Bashkimin Sovjetik. Deri atėherė shqiptarėt do tė pėsojnė nga islamizmi, ashtu sikurse pėsuan nga komunizmi. “Evropa do tė bėhet islamike”, ēirren ca mercenarė shqiptarė mu sikur serbėt e shqiptarėt dikur pėr komunizmit qė u bė hi e pluhur.

Prandaj, duhet ta kėrkojnė me urgjencė ndihmėn e SHBA-ve e tė Evropės Perėndimore nė mėnyrė qė ta luftojmė islamizmin qė po i shpėrfytyron shqiptarėt. Na shpėtuan nga Serbia le tė na shpėtojnė nga islamizmi. Ne duhet tė integrohemi nė BE jo me refugjatė qė po e frikėsojnė Evropėn gati sa islamikėt, por duke i zgjidh problemet e popullatės me fabrika e vende pune, nė vend tė xhamive koti. Problemet nuk zgjidhen nėse pėrpiqemi t’i dendim me hashashin islamik pjesėn e varfėr tė popullatės, duke i bėrė mish pėr top pėr luftėra fetare arabe, apo skllevėr tė turqve. Duhet tė kėrkojmė nga SHBA-tė, NATO e Bashkimi Evropian tė na ēliroj nga Turqia, Arabia Saudite e Iranit.

Por sė pari duhet tė kėrkojmė tė na ēlirojnė nga klasat jonė politike e korruptuar dhe e kriminalizuar.
Lexo tė radhės
Gardianėt komentues tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės?!
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-20, 06:54   #4205
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ideologjia islamike
ideologji vrastare antishqiptare
po ahembet ahqinia etnike
spiun egrupe mercenare
e grupe tjera armike
kah do nacionalizem arab
nacionalizem wehab
e zakon i huaj
veshje me qallma e shtofra zhgjyre
shtofra shkretirash pa la
qfar kohe erdhei qfar ftyre
tradhtaret zoti mos mbete pa i vra
e grupet e zeza armike

shqipnine etnike ata jan duke e vra
grupet panslavike
grupet islamike
kah do shqipni nenen duan me t ha
sa shum fjale cinike
sa shum te poshter ka
shqipfols te grupeve armike
ata duhet me i vra
qe te shpetoj shqipnia etnike

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-20, 06:57   #4206
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

N e shohim tmerr e ferr
ne shohim sherr
prej grupeve me isisa
ne shohim ujk e derr
qe duan ta shuajn token me plisa
ne shohim spiun e sejmen
qe per shkie e arab punojne
kjo e keqe nga vjen
tradhtaret perse si largojne
e toka ime te lirohet
prej t keqes qe ka mbi
shqiptari mbi dhe te shpetohet
e jo zi e ma zi
ndryshe te tjetersohet
te zeza te huaja me pi
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-20, 06:59   #4207
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nuk ka ma kurve cinike
se ai e ata
qe depertuan ne menyra dinake
i hyne nga mbrenda shqiperis etnike
deri ne koke ne rradake
i hyne neper kala
nga mbrenda te paguar mercenar
punuan per grek eshkja
punun per arab e per te huaj
shqipnine etnike ata duan me vra
prandaj aq shum po vuaj
autori ne mergim i merguar xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-20, 07:02   #4208
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

RRuspijat profitere
e kurvat mashkullore
me pare kah do jan ble
ata kah do trojet arbnore
duan me i mbulue me fe
e duan me i mbulue me shejatana
dun me i mbullue me demooon
ata duan te n a lene pa atdhe
disa duan te behen faraon
ata punojn per geek e per shkje
zoti ishalla na ndihmon

ti shembim ata qe edhe media t i zaptuan
disa ishin zuzar
disa kah do atdhe pervetsuan
disa ishin tinzar
sa motet e kohrat te zeza shkuan
shqipni e mjere me aq shum tradhtar
motet me te zi te shkuan
sa shum armiq e sa shum vrastar
ty o atdhe te shemtuan
vargjer nga autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-20, 07:06   #4209
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kur hypi ne fron kurvari
mercenari profiteri grabitqari
i bleu njimij fe
bleu shtof e mode te huaj
pruni arab e tjere si rreke
vrshuan nga toka ehuaj
na shemben toke e atdhe
modele kah do kiopile
edhe devet nje dit do ti bien per ne
gamela e e medha kamile
n prishtine e tirabe ku do
me pase grupe kopile

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-20, 09:20   #4210
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

dosja.al/ndaloni-perdorimin-e-mikrovales-rrezatimi-i-saj-ndikon-drejtperdrejt-ne-zemren-tuaj/
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-20, 09:22   #4211
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

https://www.amazon.de/?tag=admpdeskt...CF112020112209
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-11-20, 19:46   #4212
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mos mbetė zoti per pa i vra
te gjith tradhtart n' shqipni kah ka
ata jan demtues t 'vertet
qe e pengojn atdheun ne jetė
ata jan veq per shkini
jan me hasem e panslavi
e pengojne sportin hendbollin
e pengojnė edhe futbollin
e pengojn ekonominė
e pengojnė edhe ushtrinė
ata jan veq per moskovin
me ua ndalė shqiptarve hovin
e shqipnine veq me e gjymtue
me e mjerue me coptue
mos me lėnė as atdhetarė
veq te mjerė e varfanjarė
kjo esht puna e tyre zhgjyre
per me i pri gjith ksaj detyre
ashtu hasmi si ka msue
shqipni t 'mjeren me e varfrue
mos me elene te forte etnike
por gjithmonė nė kthetra armike
autori nga mergimi autori i vetmuar
i mohuar prej tradhtarve e prej spiunve te serbis
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-11-20, 19:47   #4213
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ruana zot edhe prej indije
autori xhelal ferizi
prej rusie e prej greqie
shum armiq ku jan mbi dhe
shkjau e rusi me kore
prej serbie e prej bugari
prej spanjoli prej tradhtari
si prej turku e prej irani
jan rreshtue kah panslaviani
edhe arab e shum te tjerė
esht vetmue shqipnia e mjerė
besa fort ka me u derdhė gjaku
prej sirie e prej slovaku
t' gjith rr.eshtue jan me moskoven
duan ta han'ė tė gjallė kosoven
t' mos e lėnė mbi dhe shqiptarin
veq pushtuesin e barbarin
mbasi shqipnia ameriken
e don fort e sa t' ėsht jeta
prandaj duan me ja ngulė thiken
me ja lene trojet e shkreta
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-11-20, 19:48   #4214
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Joe baiden prej amerike
autori xhelal ferizi
shih njiher shqipnin etnike
shih njiher vargjet lirike
dil kerkoe perkthimin vet
se tradhtari kurr nė jetė
s' ti perkthen as nuk ti flet
veq s a t' mundet i mshefė kurvari
mos me pa dit t' mir shqiptari
por se un larg interesi
po ti nisi kah kongresi
kah senati e kah kryesia
ti dergoj me t' fala t' mia
te gjith shqiptart po t' presim ty
te gjith jemi vesh e sy
ty te pret shqipnia nanė
si n' prishtine e ne tiranė
mbasi shkjau sot krye ka que
armet ruse tu i shterngue
edhe ne krye te ministris
don me i qit klysht e rusisė
si gjithmonė q e e pjellin sherrin
besa bota me u pa sherrin
un ty fort po t' pershendeti
ti qoj t' falat andej deti
e ndoj fjalė ndegjoma pak
mos beso te shkjau dinak
se qe besa n' glob t' njerzimit
ka me ju pa sherri putinit
po i vardiset fort balkanit
me kta klysht e car dushanit
mos ma le fjalen nė udhė
mi shih pak kto brenga e rrudhė
prej merzie kah do ballit
se un jam ne pikė te hallit
qysh se u nis shkinė e ruskinė
me i bashkue forcat me kinė
me iran e me kore
me na i lshue raketat rrfe
e mbi krye na rrin rreziku
s' ka pa bota ksi armiku
prandaj fjalen gjer e gjat
me ma que deri n' senat
me e pleqnue e me vlersue
si m' ja ba shqipninė me e rue
edhe token e balkanit
prej hordhive t 'car duashanit
me na i heq qafe kto bisha
qe po e luajn lojen me kisha
her me kthetra panslaviane
me i ngulė thoj n' toke iliriane
se pa ty e ameriken
panslaviant na e ngulin thiken
zi e ma zi e na qfarosin
qirilicen e vendosin
ndoshta jo veq n' token tonė'
ndoshta edhe n' rome e lisabon
siq e lau token me gjak
ne siri e ne latakė
kah do rusi gjak vampiri
e don boten per zingjiri
n' gjak e lot kah do me e la
me e vu n' thunder n' rus e shkja
pjese pjese autori , xhelal ferizi kerkon shpetim te shqiperis etnike , e krejt balkanit ,apelaon te amerika mike per shpetim te shqiperis etnike prej hordhive serbe ruse qe po e rrezikojn si qakaj e hijena jo vetem shqiperin etnike por krejt balkanin europen e boten
Ne nje ane rusia e nxite kinen kunde r tajvanit e korene kunder amerikes ,qe ne fakt esht kjo politike e hordhive te egra panslalviane
pe rte fute ameriken ne mes te shum zjarreve ndersa shqiperin etnike per ta shfarose ne tersi
mjaft ma tradhtia e sabotimi mi ndali fjalet pe atdhe
keto fjale duhet te shkojne n e vesh ta e amerikanve
dhe te mendohen mire se vetem veprimet mbilizuese
dhe organizimi i mire i forcesse perendimit dhe shqiptarve bashk pra mund ti zbrazin hijenat panslaviane
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-11-20, 06:12   #4215
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kosova po shkatrrohet si shtet ne qdo aspekt,

Kosova ne fakt n e kete menyre nuk i ngjane shtetit
duket sikur nuk esht shtet sepse ne shqiptarve
po na tradhtojn e po na mashtrojn pikrisht vendet sadiste
perendimore

Shkaktari i te gjitha te keqiave esht loja politike sabotimet
dhe krijimi i situatave qe kosoven e shkatrrojn #
kjo po nodhe me fajin e politikes
perendķmore

Ne koosve po ndodhe degradimi i shtetit shembja
duke ndodhe te gjitha dobsite dhe duke ju dhene shanse
shkieve brabar
e duke u krijuar pozita shum te favorshme per serbine
serbia esht ne nje pozicion
sa q e mund te pushtoj kosoven perseri,edhe po kercnohet hapur serbia
Kercnimi ushtarak i serbis dhe heshtja eperendimit pro panslav
Panslavizmi dhe perendimi aleat te culet vetem luajn lojen gjoja si armiq
ne fakt jan aleat dhe miq strategjik aleat dhe ne nje far menyre
shum vend eperendimore jan
antishqiptar te perbetuar


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:02.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.