Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr Sot, 00:30   #4981
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,451
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Por shpirtin e vogel tė madh se bėn dot
se shpirtin e madh e falė perendija
prandaj mė ndihmo o madhi zot
mos mė le nė kthetra, ku sundon vogėlsija
---
mė ndihmo o zot me shpirtmdhej tė jem
kudo nė kėt botė e at botė
o shekuj me shpirtvegjėl pėrse n'njė glob tė jem
ku penda mė qanė me lot

Nga autori xhelal ferizi LIRIKU
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr Sot, 00:30   #4982
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,451
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Eh foli e foli aq shum zagari
sa shum llafe dha e jargė derdhi mjerani
premtime tė kota qė nuk ja mbajti kandari
mashtrimet i ka buk i ziu demoniani
---
tradhtarė kah shpirti e tradhtarė kah gjaku
shpirtin e ksihte shpellorė krahinorė
o zot sa klanorė ishte ai far i zi rriqnaku
ai shkjaun e donte mizorė
---
shqiptarė paraqitej i mjeri
por nė bark e kishte demonian
klanorė ishte ky far shpirtzi i pa vleri
gjakun e kishte katran

Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Sot, 00:31   #4983
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,451
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

dhe sa e pau qė nuk jam i klanit tė ti
nuk jam gjaku i zi tradhtisė e grupimit
filloj pshtyrjet e veta me i lpi
i biri i vet mallkimit
---
lėpiu mandej bishtin e vet krahinorė
sa e vrejti se nuk jam nga e tij krahinė
dhe e pėrdrodhi bishtiin e tij klanorė
thue se e ka pjellė ndoj qetnike shkinė
---
nga autori xhelal ferizi liriku
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Sot, 00:32   #4984
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,451
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

por kshtu e ka miu i ndytė i qė nuk rrin dot pa nevojtore
kshtu e ka ai i zu iu nevojė lpirsi flliqari
mos qoftė ky shpirt flliqur i trojeve arbnore
as pjellė mos qoftė as gjak as fis shqiptari
---
Autori xhelal ferizi ne mergim liriku
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Sot, 05:23   #4985
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,451
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Q ė ne fillim dihej kush ka dashte me dite se historikisht perpjekjet serbe kan qene pervetsimi i teritorit te luginave te ibrit - qysh me pozicionimin e serbve ne rashke -

Ne fakt duhet te pranojme gapur se edhe pse serbet jan njerzit ma dembel ne bote sa i perket shqiptarve ata shum leht e kan pasė ti shelin e ti shkatrrojn shqiptart e te ua marrin trojet etnike -sepse shqiptaret kan qene gjithmone me te veqantit ne gjith boten sa i perket disciplines dhe dobsive te organizimit --

PLanet qetnike se edhe para lufte por edhe ne kohen e krajlave te serbisė -
politika e panslavizmit te shkieve kishte plane dhe synime per ti marre teritoret e bukura shqiptare ne luginat e ibrit- ne veriun e kosoves si tertor -
per ti pervetsuar si teritorw - #
dhe pikrisht per ket plan edhe kishin zbrite serbet nga beigradi dikur ne mbrterine e rashkes-

ne qytetin e rashkes ,

Planet e shkieve kan ekzistuar gjithmonė - per pervetsimin e lugines s e ibrit ,

por shum analfabet e idiot shkurttpams e qoban injorant me tru ahmaku nuk e kan pase as idene se ku i bien keto teritore seps eme tru kan qene lop te gjalla asgje ma teper edhe sot jan lop disa ahmak qe as nuk e dijn gjeograffine e kosoves se le ma per ti mbrojte ato troje#
Keto dobsi te shqiptarve i ka shfrytzue serbia neper te gjitha metodat e mundshme#


por edhe ne kohen ish jugoslavisė ne kohen e alii shukrisė -e fadil hogjes - #Edfhe ne kohrat e krajlave ne kohrat e te gjitha tradhtive e tradhtarit # tradhtarit te kombit- dihej mire kush e ka vezhguar politiken -
dihej qarte se serbia synonte mitrovicen me luginen e ibrit-
dhe e kishte perher si plan dhe shnenjester -

edhe kur e ndertuan kishen e shkieve ne boletin ne ato kohra
ky plan ka qene dhe ardhja e tyre si kolon ne luginat e zveqanit#

sepse ishte teritor me rendesi gjeostrategjik -


Kjo politike serbe me harta vazhdonte -edhe ne kohen e ibrahim rugoves , -

dihej dhe shihej hapur se s erbia e synonte mitrovicen
per ta coptuar si teritor por shum shqipfoles me tru dhije nuk dinin a sku i bjen mitrovica

ata nuk e kan njofur as rednesine eteritorit as nga ana emociionale patritike gjeografike
jan disa soje si soji i kafshes kur e sheh egersiren duke ja ngrene te vetin e ato veq shikojne si nuk dijne asgje fatkeqsia jone esht s e ka shum demagog qe nuk kan ndjenja per atdhe veq dalin per vete dhe per emer te vet per me shite pordhe e piskame para popullit#
per reklamim personal#-Politika s erbe por edhe ne kohen e ish jugosllavise se ashtuquajtur vllazrim bashkimit ne ate kohe i ka pase keto plabe e veprime
-

ne vitet 1977-


e me heret , serbia disa her ne gazetat e tyre ka
publikuar harta te lumi iber si ndarje kufitare

kur shum kush me tru dhije nuk e ka pa ate harte dhe nuk esht alarm,ue nuk esht angazhue
me i marre masat mbrojtese qysh athere#

Politika serbe dhe ka shkruar per nje vi kufitare ne lumin iber qysh ne ate kohe por pisat e qobanet me tru dhije as qe ua ka ndie per copat e atdheut

Deri sa shqiptaret kan pase mundfesi te marrin masa per mbrojtjen e ketyre teritoreve #
dhe kjo esht dashtė me u a qelė sytė shqiptarve
Pse te shqiptaret vazhdimisht kerkushat behen aq te famshem
shkurtpamsat naivat qobanet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Sot, 05:43   #4986
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,451
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mos angazhimi komplet i nje fuqie kordinuese gjithkombtare per mbrojtjen e teritoreve nga rreziku i coptimeve edhe pse shum bajraktar e qoban-lan pasoja te ky komb dhe nuk pat strateg e vizionar per nje plan mbrojtje te trojeve nuk besoj ma a ste albin kurtiShum qoban e idiot neper kohra qe moren drejtime te ndryshme politike ushtarake

nuk kan pas kurfar vizioni parashikues -

se qka do te ndohe me mitrovicen ##

e as me marre masa ne planin nacional per shpetimine atij teritori
kur serbia me aq dinakeri po i merr troje shqiptarve

sepse te shqiptaret ka vetedije fisnore e te mahallave e krahinave
bajraqet e bajraktar dhe demagogjia esht me e theksuara se te gjitha kombet e botes##
Nje komb q e ka aq shum demagog e livdaqa nuk ka te ardhme#
Patriot te vertet ka shum pak

Shum harbut e shkurtpames idiot naiv qoban
as q e e kan njofte politiken e shkieve as historine e as gjeografinė


e atyre aneve e as planet e shkieve as q e kan dite me marre masa e tash po flasin neper media

Shum lahpewra e livdaqa me tru dhije idiota qoban s e kan dite as ku i bjen mitrovica se nuk kan dale kurr prej katunit te tyre se kan nofte as teritorin e katundit te vet ##

as levizjet e serbise s i kan njofte as nuk i kan vezhguar sepse deri ne ahrin etyre te lopve ma andej kurgja nuk kan dite ketu esht problemi#

e as q e kan dite teritorialisht ku i bjen mitrovica si teritor

as q e e kan lexuar ndonjeher -

kurr as qe kan pas para shikime kurfare as nuk kan qene largpames me marre masa nacionale - ne nivele te larta ter njisive speciale qe do te merreshin me mbrojtjen e qdo pllembe dheu

te atdheut as nuk kan qene me kurfar ideje parashikuese organizative##

e ata veq baglen e lopes ne ahrin ne fshat lopet se prej tyre ma shum nuk kan pa
por as qe i kan njofte tokat kufijt gjeografine e teritoret shqiptare te atdheut as i kan pas e keto ide e dije as qe klan dite ku esht ara e e megja e katundit te vet
as ambicjet e armikut nuk i kan dite e planet e armikut jan disa qoban qe u bene figura politike kurvar pas lufte ata as q e kan pase patriotizem por kan luftue per vete me shite pordhe e me u be profitera me ardhe ne prishtine

sepse a s nuk kan pase ide per ndonje mobilizim organizimi
ne nivel nacional per me ja prishe planet serbise #
q e serbia te pengohej te mos hynte ne mitrovice
Dy tre autobusa shkie e kan marre mitrovicen#

merreni me mend qfar dobsie e shqiptarve e qfar gjendje ka pase kurfar organizimi elementar #

Qobanet politik shqipfolsa e disa lop te gjalla qe nuk kan meritue te behen as roje te lopve jan ba te famshem ne ushtrin qlirimtzare###
disa kokkunguj##as q e e kan dite se ku i bjen mitrovica -


kot rrejn ata tani ne keto kohra mashtrojne me demagogji-ua ka msue dikush demagogjin se ata as shkrim lexim nuk kan dit e kan fole gjuhen e lopes s kan dite ku i bjen mitrovica si teritor#

te gjith tani genjejne merreni me mend kush na ka drejtue

njeriu duhet te flas drejt , dhija e cjapi nuk mund ta drejtojn nje komb shqiptaret do te vuajn prej kokave te cjapit e drejtimit te atyre me tru dhije idiotve e debilve q e jan manjak per lavd e per emer injorant#


sepse keto pune esht dashte te kordinohen heret
ne nivel special nacional te marrjkess e masave speciale##
per teritorin

,dhe ushtarakisht e me grupe speciale diverzantesh #special ka pase me qindra ide se si te veprohej### per ndjekjen e kolonve shkie nga ato teritore te atdheut
per pastrim teritori -prej kolove panslav

Esht dashte kordinim superspefial me plane profesionale###
te specifikave me te veanta alternative

te mendohet mir e me kohe gjithqka teritorialisht -


per qdo forcim dhe politikisht,
jo vetem se si te nxirret kosova, nga kthetrat serbe


por te gjitha trojet etnike shqiptare , e jo me lene shkaun te afrohet te mitrovica ,
me na u rrasė shkjau i shkines aty ne zonat shum te rendesishme
te atdheut
Shqiptaret nga shkurtpamesia dhe mos marrja emasave me kohe po humbin toka vazhdimisht
- sa i perket disa llapaqkagjijve zhurmagjijve
qe flasin sot ,
ata kurr nuk e kan njohur as strategjine
as teritorin as gjeografine ata nuk e kan dite as katuni i tyre me cilin katun tjeter kufizohet
dhe ehst per tu habite se pikrisht te shqiptaret ata behen legjenda
Shum qoban politik e ushtarak
kan hy paushall neper veprimtari pa pase dije kurfare os ekan qene aq te dobet ne qdo dituri
por pa krye nuk hyhet askund thot fjala e popullit
ndersa disa intepretime q e po behen te pa sakta keto jane interpretime individuale
te disa personave qe nuk njohin pergjegjsi
dhe nuk jan real qe ma pare fare s e kan njofte
as gjeografine as teritorin as gjendjen
as politiken e shkaut as planet e armiqve
shkiet nuk i ka pengue askush te mitrovica ata kan hy me aq lehtesi aty ne ato toka sepse nuk ka dale askush as me ndonji guri me i gjue as me ua prishe qetsine as tymin e duhanit
prandaj shkiet me aq lehtesi i marrin trojet tona sepse qobanizmi naiviteti egoizmi dhe klanet e pa patriotizem marrin ne dore situata
Situatat ne dore duhet me i pase trimat e atdhetar5t e forte nacionalistat e mdhej shqiptar e jo harbutet qoban
ndersa sot paraqiten disa paraqitje
qe jan ne fakt demagogjike ,demagogjine duhet me e denue me pushkatim edhe rrencat
Disa qoban q e sot rrenje se gjoja i kan ditur gjanat
se gjoja ka pase ma pare njohuri e plane e informacione
dhe kan dashte te veprojne disa rrena e mashtrime demagogji siē i ben tash shum kiush per mitrovicen e kosoves
esht genjeshter sepse s e kan dite as ku i bjen mitrovica
por kjo fare nuk qendron sot kur dalin shum rrenacak e rrejne rrena duhet me u denue
-Esht ditur se serbia do te kekron gjithqka qe i bjen nde r
mende te teritoret dhe esht dashur me i pase grupet e forta diverzante speciale te ushtris qlirimtare per te mos i lene serbet as te afroheshin te mitrovica
por ket se kan ditur barijte
dhe shkurtpamsit e largpamsit pa dituri e pa pervoja po
ndersa qobanet e pasluftes dhe para luftes kan shkele mbi njerzit largapms dhe me pervoja esht ky nje tmerr nacional qe po ndodhe dhe rrezik per shkak te karakterit te shum mashtruesve e rrencave
NĖ KĖTĖ DITĖ
1 vit mė parė
Aktive
Xhelal Ferizi Liriku
25 tgSidkdtomrhuhproisleonsgohtkr 20e20d · E shpėrndarė me Publik
Publik
Nė tė ardhmen e europes forca efrances duhet te dobsohet nga strategjia dhe kordinimet shqiptaro angloamerikane gjermane
Perndryshe rusia do te kete shum qerdhe endikime gjithmone ne europė ,
e vetmja shpresė per shpetimine europes mbetet ndarja
dhe zvoglimi i fuqise franqeze spanjolle
dhe ndarja ne sfera te ndikimit … Shiko mė shumė
NĖ KĖTĖ DITĖ
1 vit mė parė
Aktive
Xhelal Ferizi Liriku
25 tgSidkdtomrhuhproisleonsgohtkr 20e20d · E shpėrndarė me Publik
Publik
Edi rama kurr doren s' do t' ja jepė shqipnisė
as nuk ja dha sali berisha
fatos nano me hile ja beri etnisė
shqiptarėt jan nda me gjamija e kisha… Shiko mė shumė
NĖ KĖTĖ DITĖ
1 vit mė parė
Aktive
Xhelal Ferizi Liriku
25 tgSidkdtomrhuhproisleonsgohtkr 20e20d · E shpėrndarė me Publik
Publik
E pse o sy po qitni kah do veq mallė e gjak
trishtimeve kah do ngrysur shpresat neper ploje
perthurur shpirtrave plot kurtha e lak
neper rrethe t' ftofta nė nje enigmė loje… Shiko mė shumė
NĖ KĖTĖ DITĖ
1 vit mė parė
Aktive
Xhelal Ferizi Liriku
25d kfcorrtSliekpug 2tooSnsoms0dit2rerd0 · E shpėrndarė me Publik
Publik
Dikush vuaj n' skandinavi
tjetri vuaj atje nė azi
n' dardanele e bosfore
ku u shperndanė fiset arbnore… Shiko mė shumė
NĖ KĖTĖ DITĖ
1 vit mė parė
Aktive
Xhelal Ferizi Liriku
25d kfcorrtSliekpug 2tooSnsoms0dit2rerd0 · E shpėrndarė me Publik
Publik
Shum po ka gjaqe e ngatrrresa
autori xhelal ferizi
shum jan zhdukė tradita e besa
dinakeri shum ma fioze
me plot ngjarje skandaloze… Shiko mė shumė
NĖ KĖTĖ DITĖ
1 vit mė parė
Aktive
Xhelal Ferizi Liriku
25d kfcorrtSliekpug 2tooSnsoms0dit2rerd0 · E shpėrndarė me Publik
Publik
Sa keq ėsht' kur dallgėt e rembjenė detin
kur duhija qohet me pluhur mbi zalle
sa keq ėsht kur e keqJa e mbanė pushtetin
e njerzia vdesin nė lot e nė halle… Shiko mė shumė
NĖ KĖTĖ DITĖ
3 vite mė parė
Aktive
Xhelal Ferizi Liriku
25d kfcorrtSliekpug 2tooSnsoms0dit1rerd8 · E shpėrndarė me Shokėt e tu
Shokėt
Ndarjen e kosoves mos e leni
autori xhelal ferizi
se dielli nga merzia do te ndahet
shpresat atdheut mos ja theni
se bari e dushku do te thahet… Shiko mė shumė
NĖ KĖTĖ DITĖ
4 vite mė parė
Aktive
Xhelal Ferizi Liriku
25d kfcorrtSliekpug 2tooSnsoms0dit1rerd7 · E shpėrndarė me Shokėt e tu
Shokėt
Miq te nderuar jam ne pushime , dhe ne pa mundesi pe r te ju falenderuar veq e veq me falni , ju uroj te gjithve te mira ju falenderoj per urimet tuaja i juaji xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare
NĖ KĖTĖ DITĖ
4 vite mė parė
Aktive
Xhelal Ferizi Liriku
25d kfcorrtSliekpug 2tooSnsoms0dit1rerd7 · E shpėrndarė me Shokėt e tu
Shokėt
Haj medet koha e doktrines
autori xhelal ferizi
qe po e pjellka shkjau i shkines
thua wehabi erdh n' pushtet
se q' kan dalė do shpifsa t' shkretė… Shiko mė shumė
NĖ KĖTĖ DITĖ
4 vite mė parė
Aktive
Xhelal Ferizi Liriku
25d kfcorrtSliekpug 2tooSnsoms0dit1rerd7 · E shpėrndarė me Shokėt e tu
Shokėt
Se linden e u pollen lloj e e soje partishė , Nga disa si mbeturina komuniste interesa mercenare e profitere rrena premtues e partiake, anarki grupor e klanore , e disa perberje profiter karrierist e inatesh mbrendi e forma dinake, me mjaft dukuri hakmarrė se dinake e primitive perfide diktatore, e disa , parti, te pa gdhendura , disa jan me qellime faraone, e primate pirat profiter qe maskohen ,disa si parti t… Shiko mė shumė
NĖ KĖTĖ DITĖ
4 vite mė parė
Aktive
Xhelal Ferizi Liriku
25d kfcorrtSliekpug 2tooSnsoms0dit1rerd7 · E shpėrndarė me Shokėt e tu
Shokėt
Te nderuar e te dashur ju te aferm e bashkatdhetarė, ju falenderoj per te gjitha urimet e bukura , dhe urimet e sinqerta , te cilat i keni shprehur e shkruar ,per ditlindjen time ,.Urimet qe ju i keni shkruar ketu ne fb per mua ,kan ndikuar shum mire dhe ndjehem mire dhe ju jam mirnjohes e falenderues, Megjithat duke q enė e pa mundur, te ju shkruaj secilit veq e veq, ju them , dhe ju shkruaj te gjithve… Shiko mė shumė
NĖ KĖTĖ DITĖ
6 vite mė parė
Agron DushiXhelal Ferizi Liriku
25d kfcorrtSliekpug 2tooSnsoms0dit1rerd5 ·
Urime Datlindja Xhelal te dedhiroj Shum fat Nė Jet.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Sot, 06:15   #4987
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,451
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

E pse o sy po qitni kah do veq mallė e gjak
trishtimeve kah do ngrysur shpresat neper ploje
perthurur shpirtrave plot kurtha e lak
neper rrethe t' ftofta nė nje enigmė loje
e nuset po martohen me porosi pa duvak
format e zgerdheshjeve po kryhen mbi leter
dasma t' gjysem vdekura po behen pa bajrak
a ka kund mbi dhe keshtu ndo i fis tjeter
qė udheve tė jetes ka mbetė si pa krye
akujve tė botes kah do i pa atdhe
a ka ndoj fis tjeter neper kombe thye
si loti i shqiptarve shpernda neper dhe
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Sot, 06:59   #4988
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,451
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mos i qndis yjet shqip mė than

Mos i qendis yjet shqip

autori xhelal ferizi

mė than
ata
armiqt panslavian


armiqt e kombit tim

se toka esht vetem per shkje
mė than
per ty
e ata sy
esht vetem loti rrke#

mė than
udbashėt e zi
secili ma satan
qdo dege e bari e pipesht per nomad
me than
e jo per faren shqip
me than


esht per pansllavian

Mė than

e ti nuk ke atdhe

mė than
as dhe
as folefatin e ke si qiri ne zandan

i gjallė per tu shkri


pa atdhe

pa liri

neper lot ikje dhimbsuri

ashtu me than ata

edhe pushtimi i nje kohe rruspi
do te vyshkesh
me than
neper halle
si peshku mbi zalle

kohrat do te zgerdheshin
e perqeshin

do te mbetesh pa kthim
jetim


do te shkrihesh mbi dhe

pa atdhe

do te ikesh

ne pa kthim

e
ne per rruget pa mbarim
do t 'behesh odise

i pa kthim

neper dhe te huaj
mergim

e sa te jet moskova

e jotja nuk behet kosova
me than
digju vuaj
me than
burgjeve ne kazamte
ne gjithfar krajate


me than

ato fytyra rruspija

vuaj me tna
ne pranga
vuaj neper qelia

as nuk do te gezosh lirine
as ty liria
as rinia

ne errsire do te shkojn vitet e mia
ju thash
por e lire do behet etnike shqipnia

e ata perseri
me ngermim
me than

shqiptar je
i pa atdhe

toka esht per rus e shkje
ti je le
veq me vajtue
me than
gjak e lot me derdhe rreke
e e me u poshtrue

as nuse as grue
mbi dhe
nuk ka me shpetue

shkjau ka me i shkinue
me than
qakajt e zi
secili ma satan
me orgji
hordhi
me than ik#
vuaj


gureve te huaj
tokes se huaj

do te mbetesh

e loti rreke
si uje
ka te shkue
neper qerpike
me ato vargjet tua lirike

nuk do ti dhimbsesh askuj

keshtu me tha koha e rruspis
koha e ali shukrisė
koha e e serbianit
e dushmanit
e koha e zuzarit
er tradhtarit#ti do te mbetesh pa atdhe
me than
pa trojet e te paritt
se shum shqifols kemi ble

syte e shpirtin
me ja tha shqiptarit
ik me than
farė e ndytė
se ti nxjerrim sytė
te shkatrrojmė
ne mendje e tru
te mbysim me dru
se ktu kan me ardhe shkjau e shkina
kan me dhunu
kund vashe pa u perlye s do te mbetet
as virgjina
gjithqka kemi me shemtu
se per shkje
punojn motzi e stina
kemi miq shum kinez
lkurazez
franqez

e iran
pangjab arab
indian
me thaan
e ti nuk ke
askend mbi dhe
mor zhelan
leckaman
me than


ti do te vuajsh kujtimesh
ne perpjekje kthimesh

ne udhe do te tretesh

pa atdhe

e toka jote
vasha e nuse
nen rus e shkje

renkim

do te mbetesh


pa kthim

me thane nen tradhtarė

do te mbetesh pa vatan

ne lemoshė

botes se paanė


keshtu me than
ata sarhosh
vampirianather

isha i ri
jeten ma kan nxiudbash e dushman


do te mbetesh i mjerė
me than

ti shkruan mite

e shkruan fjalė metafore

ballist u linde e u rrite

e fjala jote mizore

keshtu me than

ti nuk ke vatan

kemi vra
e do te vrasim ilirian

me than
edhe ata
disa kopila me shkja

qetniko shqipfols

e shkie fols

e qetnik shkje

me than

ti s ke dhe

as atdhe

as dhe etnik

as shqipni etnike

ti do te kesh qeli

burgje vuajtje

e te zeze jetė

mizori

e pushtim

poshtrim e mizori
me than
ato fytyra cinike

ti do te mbetesh pa atdhe
pa shqiopni etnike


pas shpine do te biem thikė

bojkot e varfri

si pa krye ke me ikė

neper harresa

e mjeranie lot vuajtje ke me pi

neper qerpik

nuk ke me pase liri
as toke as det
as shendet
me than
ata vampirian


do te shembim

ty

lot do te kesh ne sy

e ne shpirtin tend
vuajterime

mallengjimenje ditė

kur qeilli

edhe pas kthjelljes

do tė vranė
per ty nuk do te linde dielli me than

nuk ka ma ilirian
vetem panslavianme than

nga deti ne det
edhe ne arktik

e neper qdo det
e mbi dhe
do te ket
vetem rus e shkje

as komb
e as tjeter f e
veq ruski e shkinė
kapicė
qirilicė
methan ata
te nenes rusi
qe e kishin
kopilicė

oh ata
me lenduankeshtu me than
me vuajteruan
e un kam denesė
e her jam ngermue
e dhembet i kam shtrengue

kerkoja a rmė
e nuk gjeja
kerkoja fuqi
ushtri
kah mali
e kah suka

kerkoja djem te ri
e oso kuka

qe shkjaun ta bejme hi
e nuk me hahej buka

jta ime esht nxi
oh ata
sa shum me kan provokue

mundue
e dermue
e vuajterue

ata te pa shpirte

e dushman
qofshin mallkue

pabslavian

mė shanė

shpirtin ma kan coptue
miq e shokė mi vranė
me lan vetmue
larg
pa vatan
si qyqe duke vajtue

e mė than tradhtorė

per pak mė vranė
aoh ata jan kanibal
mizorė


neper dinakeri stine

me thikė pas shpine

porositen vrastarė

e tradhtarė

nė qelija

ku ishit ather ju shqiptar

ku ishte etnike shqipnia

ku ka sot shqiptarė

qe i njeh vuajtjet e miae metamorfozen e vargut time fjales timee pendes plot shpresa

qe neper erresira

fjala imeme veshi nganjiher me drite ,

kur zgjohesha ne mjerime

me shprese

e endrra e shpreses

plot idealenga fjala e sajė

behesha trimme shpresa te reja

duke endrruar flutirim

mbi fusha e male

per ne kthim

perserime vargun tim

kah atdheu im

sa her fjala ime

ka qite shkrpemtime si rrufeja

e nuk njihte dorzim

atdheu kur vuante

nga gjaku si rrekeja

i kuq dilte vargu ime behej lulekuqe

metaforayjet me silleshin rreth fjale

andej kah udha e lirise

oh gjithfar emocioni

si vrull vale

sa he r me ka nise

kah dhe i joni,drejt trojeve t e mia

e pragut te femijerisė.

drejt cakut te lirisė

e para me dilte pengesa

me dilte tradhtiasa e sa her

u nda zemre ime

si cope

e loti i fjales

qe syrin e mbante ne kthim

sa her kan ra akujt

e bora e ka ngri

kush e din

kush e kupton

qka tha loti impse vargjet kan qa

pse fjala renkonneper udhet poetike

pa mbarim

per shqipni etnikedhimbjeve pa ju nda

penda e vargu im

pse vlla

perse o atdhe

pse o kohe

psepse linda jetim

deri kurė perbuzje e moh

deri kure hahrrese

deri kurė

vetem pengesė e

lakesė

e mohim

autori xhelal ferizi


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:13.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.