Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 31-05-13, 07:42   #2986
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

kot falja fjalen
edhe ma gjevahire
ketyre shekujve te zbrazet
keta ne per buzqeshje nuk ndalen
sepse nuk njohin stacione
keta rreshem falen
neper joshje te pa emocione#

autori xhelal ferizi

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 31-05-13 nė 07:43
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 31-05-13, 07:45   #2987
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

ne sy e kam pa njiher
fjalen time
balle per balle jemi takue
ajo tash ma ishte metafore e thime
pervuajtshem kah kishte udhtue
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-05-13, 08:43   #2988
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

pamvarsisht se disa nga ata ish luftaret e uqk s pas lute e kan rrite shum mendjen ekan que ne qiell e pertej qiellit dhe kjo sjellje esht harbute dhe primtive mosminrjohse qe shkaktoj edhe anarki e varfri -dhe u bene pashallare komunista mbrenda nate ata u shendrruan ne pronare e shitsa te pronave te huaja qe nuk ishin te tyre aspak as kurr ma par -ata u ben grabitsa te mdhej e gryksa -nuk ju intresoj fort per askend per veq per klanine tyre te ngushte dhe u angazhuan vetem per historine e tyre te ngushte duke fshi te tjeret e ma parshem nga historia shfyrtzuan mediat vetem per vete dhe egon e tyre u sollen neveritshem ne menyrat ma egoiste - dhe nuk jan te pershtatshem per keto pozita politike ku jan dhe personalisht un jam per ti larguar nga ato pozita dhe per te ju dhene nga nje pune ne ndertimtari me bajte material asgje tjeter pikrisht per shkak te ktyre sjelljeve per te ule poshte hunden siq na shkelen ata ne pra jam per ata per ti larguar nga pozitat q e i kan -por kur jemi te denimi i tyre jam kunder nuk jam per ti denuar ata me burgje dhe te tilla perndjekje - qe prokurori salustro po i denon keshtu pa mshirshem
-mendojme se prokurori salusttro duhet te shoh vendin e tij italine e skandaleve -kosova ehst sofvrane dhe ne kemi gjygjet tona shqiptare -prokuroria e salustros s ka qka kerkon ne kosove -le te sheh italine se s avrasjet mafioze behen atje korrpsuionet dhe droga e sa shkjelje te drjtave te njeriut e mafiozitete e skandale ministrash e tjera te kqia nuk kemi nevoje te na mesojne salustrot as te na i zgjidnhin ata problemet tona kombtare qe i kemi ato ne i zgjdhim vet si popull duke u angazhuar per drejtesi -pra jemi kunder denimeve te ushtarve te lirise e ne ket rast edhe kunder denimit te sami lushtakut -por mendoj se sami lushtaku nuk duhet te jet ma kryetar komune ne skenderaj por dikush nga jasharajt ndoshta do ishte mire te behet murat jashari kryetar i komunes ne skenderaj-pra jam per ndrrim te pozitave te ktyre njerzve q e i kan zaptuar pozitat por nuk kjam per denimin etyre dhe nes e kan luftuar per atdhe rrespekt per luften e tyre dhe angazhimin gjat luftes -por jo per pas luftes sepse nuk kan udhhequr mire dhe duhet te zevbendsohen
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-05-13, 17:00   #2989
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

po me msy ne bosfor rusia
me bullgar me grek e shkje
si shqiptari e turqelia
bien shehit aty ne at dhe

gjalle si lshojnė per pa dale fare
shkje as grek me i ra stambolles
kur te ndizem arm't shqiptare
e me i dale tymi grykholles

kta dy popuj miq per jete
nuk i lshojne grykat bosfore
i ka shqipja kraht e lehtė
bien mbi sllav permbi llogore

per pa u skuqe deti me gjak
grek as rus nuk hyjne as shkje
maqedon as karadak-
sa te jen shqipet por si rrfe

bien mbi topa te rusise
turq shqiptar por si luana
kah do ajka e trimnise
kah do i ka me gjak azgana
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 07:14   #2990
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Rusia pas pikes qe e grabiti ne siri nepermes asadit apetitet e saj jan shtuar per nje lufte te trete botrore --bote me paqe nuk ka pa dale fare rusia as qetsi nder popuj nuk ka
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 07:58   #2991
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Rusia don lufte botrore dhe po thrret taksirate e bela te renda dhe te rrezikshme me provokime te permasave shum te rrezikshme botrore jashtzakonisht
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 08:11   #2992
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Assad paraljamėron Izraelin pėr sulme ajrore
Berisha shfaq dukshėm inatin me Arvizunė (VIDEO)
Lajme > Lajme Ditore > Prill - Qershor 2013 > Lajmet e datės 31 Maj 2013

Assad paraljamėron Izraelin pėr sulme ajrore

Presidenti i Sirisė Bashar al-Assad, ka paralajmėruar Izraelin se do tė pėrgjigjet pėr ēdo sulm tė ardhshėm ajror.

Z. Assad tha pėr njė kanal televiziv libanez se ka njė kontratė ruse pėr tė furnizuar atė me raketa ajrore tė mbrojtjes - por nuk ka konfirmuar asnjė furnizim.

Izraeli ka paralajmėruar se do tė sulmojė nėse sistemi ėshtė pėrdorur kundėr tij. Ajo ka kryer sulme pėr tė ndaluar armėt qė janė dėrguar te Hezbollahu nė Liban.

Ndėrkohė luftimet tė rėnda vazhdojnė nė qytetin sirian tė Qusair.

Njė mjek sirian ka pėrshkruar tmerret qė jetojnė atje, duke i thėnė BBC-sė se mė shumė se 600 njerėz tė plagosur u bllokuan pa marrė ndihmėn mjekėsore.

"Mungon jo vetėm uji qė duhet pėr nevojat e pėrditshme por kryesorja se kishin pritur 3-4 ditė edhe pėr ujė tė pijshėm" tha ai.

Gjeneral Selim Idriss, shefi ushtarak i grupit tė rebelėve sirianė, Ushtrisė Pa pagesė siriane, i tha BBC tė mėrkurėn se mė shumė se 7,000 luftėtarė tė Hezbollahut ishin duke marrė pjesė nė sulmet mbi Qusair.

Ndėrkohė, zyrtarėt e SHBA dhe Britania e Madhe janė nė kėrkim nė raporteve tė pakonfirmuara se njė grua amerikane dhe njė burrė britanik janė vrarė nė Siri.

Kjo pason njė raport tė transmetuar nga televizioni shtetėror sirian ku tregon organet dhe kartat e identitetit tė perėndimorėve tė vrarė nga trupat qeveritare, ndėrsa luftonin me rebelėt nė veri-perėndim tė provincės Idlib.

Zyra e Jashtme nė Mbretėrinė e Bashkuar, tha tė premten se ishte nė dijeni tė raporteve rreth shtetasit britanik dhe ishte duke kėrkuar informacion.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 08:12   #2993
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

ja se si i futi rusia hundet ne siri dhe ky rrezik mund te ket shtrrirje tjera vetem shembja e rusise qetson boten poshte sllavizmi pansllavist rrezik jetik per boten dhe paqen botrore
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 08:13   #2994
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

motivi kryesor qe kombet te bashkohen kunder pansllavizmit esht rreziku i madh qe sjell ne bote rusia per zhdukjen e kombeve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 08:14   #2995
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

le ta din edhe perendia
se mbi glob e permbi dhe
kush ma shum sherr se rusia
nuk ka sjelle nde rkombe e fe
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 08:15   #2996
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

prandaj bota le te bashkohet-
fara sllave te mos shtrihet
se njerzimi rrezikohet-
e ne flake toka peprihet
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 08:18   #2997
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

rshor 2013 > Lajmet e datės 29 Maj 2013

Ervis Tafaruēi, qėllohet me breshėri automatiku nė mes tė autostradės pasditen e 28 maj 2013

Ervis Tafaruēi, 33-vjeēari nga Kavaja, emri i tė cilit prej shumė vitesh ėshtė, jo vetėm fort i njohur nga policia e Durrėsit dhe e Tiranės, por madje ai ėshtė shpallur disa herė nė kėrkim pėr ngjarje tė ndryshme ka rėnė pre e njė atentati tė pastėr.

Pasditen e djeshme, njė automjet ka udhėtuar pėrkrah makinės nė tė cilėn udhėtonte 33-vjeēari, ndėrsa nė momentin kur rruga ka qenė e boshatisur ėshtė qėlluar mbi tė me breshėri automatike. Tė paktėn 15 gėzhoja janė grumbulluar nė vendin e ngjarjes, nė autostradė, pak metra pasi kalohet kthesa pėr tė hyrė te “Mak Albania”. I riu mėsohet se ka qenė duke udhėtuar nė drejtim tė Durrėsit, ndėrsa mbi tė kanė rėnė tė paktėn katėr plumba. Autorėt qė mendohet tė kenė qenė tre persona, kanė vijuar tė njėjtėn rrugė, ndėrsa makina me trupin e pajetė tė Tafaruēit ka mbetur nė rrugė. Policia ende nuk ka asnjė lloj emri pėr atentatorėt, ndonėse nė vendin e ngjarjes dhe nė kėrkim tė zbardhjes sė plotė tė ngjarjes kanė mbėrritur ekspertėt mė tė mirė tė Policisė sė Tiranės si dhe ata tė Durrėsit dhe tė Kavajės. Pak orė pas krimit tė rėndė, policia e Tiranės bėri tė ditur se po hetohet nė pistėn e hakmarrjes, por fakti qė emri i viktimės ėshtė i pėrzier nė shumė ngjarje ėshtė e vėshtirė tė shkohet tek autorėt dhe motivi kryesor i atentatit.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 08:20   #2998
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

kah do arme bresheri batare
se q po digjen toke e dhe
vriten fiset shqipetare
don me u shue i lashti atdhe
vargje nga autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 08:21   #2999
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

nuk po ndalen duart gjaksore
miziria ajo vrastare
don me ezhduke faren arbnore
vrasja e zezė krimet barbare
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-13, 08:33   #3000
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

vrasjet mizore ne shqiperi po bejne kerdi


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:53.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.