Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-12-12, 05:26   #1366
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Per nje shpetim dhe fuqizim te shqiptarve ne na duhet sa ma shum e sa ma afer te jemi me amerikan ne lidhje kontakte aleanca me australian me kanadez anglisht foles me anglez gjerman austriak zvicrran qe te kemi lidhje te forta miqsore me keta popuj dhe pastaj me te tjeret lidhje sigurie siq quhet dhe lidhje poashtu kordinimesh ne te miren e interesaave tona nacionale .
Duke qene se jemi popull q e nuk i kemi askuj borgj ne kemi gjasa te mira te ndertojme nje far kontakti me boten e popujve ku ne dhe pasaporta jone te rrespektohet dhe shqiptaret te ken depertime te lehta nacionale me boten edhe ne vendet afrikane aziatike e tj ku mund te funskionojne lidhjet tregtare ekonomike e mirkuptimi pe rte gjete perkrahje ne qeshtjet tona nacionale te interesave ekonomike politike mbeshtetje politike pe rte paralizuar sllavet agresiv qe punojne per te nxite antipati dhe grupime aleancash kunder ne shqiptarve dhe bojkote te ndryshme .
Gjasat tona pe rte krijuar simpati dhe lidhje ne bote jan shum reale sepse asnjiher ne si kemi be askuj keq as ne gjenocid teritor e shfarosje dhune poshtrim apo pushtime dhe prandaj konsideroj se d ysrt tona jan te hapura me boten per lidhje miqsi biznese me interesa te mdha treegjesh e kontaktesh pa u ngakruar me komplekse sepse dyert tona jan te hapura ku do ne bote me perjashtim ne vendin armik si serbia dhe rusia .
Edhe turqine dhe teritorin e saj mund ta shfrytzojme pa u ndje keq sepse perveq asaj aty kemi rreth 9 miljon shqiptar me origjine shqiptare qe kan ikur ne kohrat e ndryshme -
bashkpunimi yne me ata vllezer tone duhet te organizohet me lidhje dhe kontakte sepciale nga te gjitha format e mudshme per te mbajte fort njeri tjetrin -sepse turqia ua ka pa hajrin shqiptarve neper shekuj dhe po ua sheh -
Nga populli shqiptar q ejeton ne turqi kan dale dijetar shkenctar kuadra ushtarak e njerz te profileve te mdha matematiciont njohs te mdhej historian politikan sipermarrs biznismen e pasanik e njerz te aft te fushave te ndryshme -prandaj me rendesi jetike esht q e popullin tone ta kontaktojme nepermes lidhjeve speciale ku do te na ndihmoj edhe shteti yne e me format me te mira te mundshme te arrijme lidhjet tona me popullin tone ku do ne bote qe e jan -
Ne kemi ku do shqiptar edhe neper kalabri sicili ukraine q e ja kryatar komunash njerz te fuqishem eksperta dhe te perparuar ne shum drejtime -
Ky gjak i yne kjo gjuhe e jona nuk duhet te shkoj dem e posht pas kaq shum mundiemve
Qeveria jone me qellim shkatrrues dhe injorues barbar primtiv
ka injorue shum njerz dhe aktivist e njerz perparimtar e njerz te zhvilluar te ideve te shkathta -
shum kush mi ka injorue idete dhe kerkesat qe jan me dobi e interesa kombtare
dhe e ka bere ket me kembngulje e me qellim per te me injoruar-
ne qdo lloj iniciative e ideje por jo vetem mua por jan injorue shum njerz te aft me mija e mija shqiptar mendjen ndritur te aftesive te veqanta
jan bere keto injorime me qellim -

-por s po kam qare pa u sh prehe pak edhe si me nje lloj inati reagues alergjik
ndaj disa mendjemdhejve
sepse kur ka n filluar denimet e mia dhe te shum te tjerve
dhe kur jam pergjegj un para gjygjeve politike -
shum nga keta qe sot po fryhen para mediave kan qene duke luajt me balt e mbi pleh ose ne ahur te bullicave te tyre duke u pshjelle nepe rdimite enenave te tyre s i fmi pes vjeqar kur nena e tyre ka shkuar me mjele lopen -prandaj sa e keqe esht mendja e madhe e uzurpimi i medias duke shkele njerz te mehershem shum me te hershem -
gjithqka shkon sipas radhes por kur mungon rrespoekti dhe rregulli ather paraqiten barbari dhe shkelje te flliqura mbi qdo vlere te civilizimit keshtu pra -
Gjithmone me ashpersi kam me i gjuajt harbutet dhe mendjemdhejt edhe pse gjat hehsta neper kohra duke menduar s enje dite ata do te bejne kthese por jo ata q do dit e ma teper po rriten prej mendje e prej karrierizmit te smure te tyre te veseve me te meta ta jashtzakonshme qe demtojne unitetin e shqiptarve-
me vjen keq qe ne nje moment inati po shprehem keshtu
sepse kjo qka kan bere jo vetem me mua por me shum te tjere esht sjellje antikombtare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-12-12, 08:17   #1367
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Shum ardhacak dhe pushtues kan bė kerdi dhe gjenocid te jahstzakonshem mbi popullin shqiptar--
barbaret ku do vraponin ne etnine tonė me grui e me pre me dhunue -kalorsit e huaj e ata turq edhe ne maja te maleve shkonin per te dhunuar femra te cilat shum her vrisnin veten per te mos ra ne duar te tyre per te humbur nderin -
Nga keto pasoja te ktyre sjelljeve barbare kan shpetuar nje perqindje e vogel eikirve shqiptarve te vertet me pamje dhe gjak te paster ilir sepse dhuna mbi femra ka krijuar perzierje -poashtu edhe gabel dhe ardhacak tjere te ardhur si kolon her pas here mundioheshin te shqiptarizoheshin e te benin pjes e ne kombin shqiptar qe ne te vertet nuk jan shqiptar por flasin shqip -
pra pasoja te renda ka psuar ky komb e neper male te thella e zona te thella malore dhe aty ketu kan shpetuar te pa prekur me qka individin personin e rraces shqiptare si person te paster shqiptar ne shimkim te pare e dallon e verene nese esht shqiptar tamam i pa
shqiptare te pa perzier ne fakt e dallon menjiher -se sa esht perqindja eperzierjeve nga dhuna dhe rrethanat tjera ehst veshtire te thuhet kjo e te konstatohet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-12-12, 08:32   #1368
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ne se bie ndonjeher shtruar
autori xhelal ferizi
e plast plandosur per mbi dhe
e materjet me fjalen time ankuese'
i bej te dridhen
do te me shtroj vetem nje kohė
ajo qe rrin duke bre
nga ajo ne pranga u lidhem
ajo ka vetem moh
aj po na vret ne
injorancė quhet mohim
ajo shkele mbi qdo fe
engjuj vret pa mbarim
ajo na la pa atdhe
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-12, 08:13   #1369
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Morali i zi
Hoteleve ne mesnate e pas mesnate
vijne burra e gra te martuara
vijne palė palė e pa ja nda me qejfe e tarafe
klane e grupe te lloj lloj shme te shfrenuara

mbaroj morali po mbijne mbi dhe tradhetitė
po gjveshen qenjet njerzore deri ne gjen
mashtrimet po behen modė e pa besitė
ndoshta fundi i botes po vjen

unazat e marteses neper sporttele i dorzojnė
syrin duke ua shkelė sherbyesve ne pranim
te martuar burra edhe me vasha virgjine shkojnė
kohra absurde degjenerim

ndegjoni neper te pista dhoma e koridore
pergjoni ne krevatet e tradhtisė
lojra e orgji e te kqia mizore
qfar kohe i erdhi njerzisė


mosha te ndryshme fytyra te pa besa
zgerdheshje te pa cipė e intime
me zhgjyre me maska te shemtuara shtresa
kah do qthurje e shfrenime

pergjoni hotelet pergjoni
shfrenimet me orgji seksuale
moralin e mori demoni
do te shemben fusha e male

tradhtia po shtohet tradhetia
mbas shpine po behen skenare
po zhgjyret mi dhe njerzia
e moda po vjen tradhtare

jetohet sot dinakerisht
pervidhen shpirtat ne per qoshe
e lojrat po luhen rruspisht
zgerdheshjet po behen sarhoshe


te zoti askush nuk mendon
kodet po bien me ushkure
dashuria ma s do te agon
do i ku putet qdo zemer prej ure

qdo ldihje qe lidhė shpirtesi
po prehet nga dyfytresia
ne fron po vjen nje ndytesi
a thua do te vdes dashuria

besnik mbi dhe as besnike
s- po mbetet ndoshta me zemer
po me qajnė mua vargjet lirike
kjo kohe si quhet me emer

krevatet ne hotele po dridhen
pa fre kerkohet qdo llasė
zgjyret kah do po lepihen
besa me mbetė s- do t- ket gjasė

disa per pak buk po shiten
disa per luks e hile
mbi dhe ma a thua do te rriten
gongje e te pa faj karajfile

ndoshta edhe qehret do te prishen
fletet nuk do te jen te pa djallzi
edhe lulet nga sharmi do te gjvishen
edhe dielli do te linde i zi

toka s do te ket vend per nderė
me mbjellė askund ideal
satanet do te shkelin qdo vlerė
virgjritė kurverisht kan me dalė

keshtu po vjen ky shekull i pshtirė
padronet po blejne vagina
paraja po blene kah do lirė
e moti renkon e stina

kodoshi e kodoshja orgazma kekrojnė
netet te mbushura me hile
nėnat mbi djepa presin shpresojnė
hotelet plot sperma kopile

koha u mbush dyftyrsi

zemrat tradhtohen pa mshirė
sa e ligė kjo hipokrizi
jeta po lidhet ne zingjirė

nuk mbet kund zemer me shpresė
nga dhimbjet sa jetet po shkyhen
a thua ideali po vdes
e normat nga maskat po thyhen

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-12, 08:46   #1370
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nuk vendosi ma ne gjoksin tim
autori xhelal ferizi
ne gjoksin tim nuk do te vendosi ma fjalė mahnitse
nuk do te vendosi as karajfile
as erė magjike dehese
as pranvera te gjelbruara e gjeerdane simbolesh radhitese
as endrra iluzione ardhmerishė shprese
edhe bukurite me duken si hile
ne rrenje te shpirtave nuk mbet kurfar bese
edhe rrezet e artit me te bukur me duken kopile
nuk i dua as fjalet mahnitese
buzet premtuese me duket sikur jan katile
as zogzave nuk ju besoj ciceruese
netet me yje me duken iluzione
shkelqimet me duken mashtruese
dashurise nuk i jap ma merita as medaljone
romantikes nuk i fali ma zemer
nuk di si quhen keto zbulime te vona
nuk di si quhet kjo humbje me emer
nuk i shoh ma brigjet tona
nuk lidhem ne nje pe qe duket urė
keputjet jan ne qdo kthesė
edhe hyjneshat perthuren ne ushkure
e sharmi mbine i pa besė
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-12, 20:12   #1371
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

qeveria ekoosves po ben pazare me mengjaimin e kufirit me serbi -bisedimet serbi kosove nen diktatin ba roneshes ashton jan per seri ne favor te serbve te veriut dhe te strukturave paralele serbe ilegale .
Serbet kan vra kan gri kan pre kan zhvate kan plaqkite kan marre dhunshem kan varfriuar kan zhduke njerz shqiptar neper shekuj qe nji mij e treqind vjet nuik ka vagona librash q emund te shkruhen e te permbledhen te kqiat qe i kan bė kunder nesh -dhe per seri levizjet ne dogana te paguajne shqiptaret per serbet parazit dhe vraeses -
Serbet nuk paguajn tatime as rryme dhe plus te gjitha doganat dhe paraja ne kufij tash po bindem se ju ka shkue atyre .
Flitet s e gjoja seerbia i ka financuar por siq po duket paraja e kufirit nga vinin mergimtaret e mjere nje pjes e emire ju ka shkue serbve dhe te tjerve por jo popullit te mjere e te varfer shqiptar.
Tah absurdi tjeter asnjiher nuk flitet per te zhdukurit e pe rdemshperblimet ndaj shqiptarve qe kan bere serbet flitet dit e per dit per ppermirsimin e pozistes se qetnikve
sepse keshtu don europa disa qarqe te ngushta qetnike te europes por jo popujt e europes ---
Megjithat duhet te mbledhen njiqindmij shqiptar vullnetar qe te projektojne qlirimin e mitrovice s per disa minuta kohe aksion me nje aksion rrufe te behet fakt e kryer dhe te largohen te gjith serbet nga banesat e uzurpuara e shtepiat e shqiptarve ne mitrivice zveqan zubin potok
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-12-12, 08:48   #1372
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

[Qeveria e koosves po ben pazare me mengjaimin e kufirit me serbi
-bisedimet serbi kosove nen diktatin baroneshes ashton-
jan per seri ne favor te serbve te veriut-
dhe te strukturave paralele serbe ilegale .

Serbet kan vra kan gri kan pre kan zhvatė kan plaqkite kan marrė dhunshėm- kan varfriuar -kan zhdukė njerz shqiptar neper shekuj qe nji mij e treqind vjet nuik ka vagona librash q ėė mund tė shkruhen e tė pėrmbledhen tė kqiat qė i kan bė kunder nesh

-dhe per seri levizjet nė dogana tė paguajnė shqiptarėt pėr sėrbet parazit -

dhe vrasės -

Serbet nuk paguajn tatime as rrymė dhe plus tė gjitha doganat
dhe paraja nė kufij tash po bindem se ju ka shkue atyre .

Flitet s e gjoja serbia i ka financuar -

por siq po duket paraja e kufirit nga vinin mėrgimtarėt e mjerė
shqiptarė nga mėrgimi -

nje pjes e mirė ju ka shkue serbve- dhe tė tjerėve-
por jo popullit tė mjerė e tė varfėr shqiptarė.

Tah absurdi tjeter ---

asnjiher nuk flitet pėr te zhdukurit shqiptar gjat luftes
e pe rdemshperblimet ndaj shqiptarve-

dėmtimet gjenocdet qe kan bėrė sėrbet---


flitet dit e per dit per permirsimin e pozites sė qetnikve-


sepse keshtu don europa disa qarqe te ngushta qetnike te europes-

por jo popujt e europes ndoshta ---


Megjithat shqiptarėt duhet te mbledhen njiqindmij shqiptarė vullnetarė -
qė tė projektojneė qlirimin e mitrovices-
qlirim aksion per disa minuta kohė aksion me nje aksion rrufe tė bėhet largim
i qetnikve si fakt e kryer-

dhe te largohen te gjith serbet nga banesat e uzurpuara-
e shtepiat e shqiptarve ne mitrovicė zveqan zubin potok

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 07-12-12 nė 08:48
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-12-12, 12:06   #1373
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Qeveria e kosoves po bėn pazare me mengjaimin e kufirit me serbi -

-bisedimet Serbi Kosovė po bėhen nėn diktatin e fuqive tė mėdha -
dhe kryeisht a to perendimore fuqi te njohura perendimore
-dhe tė ndėrmjetėsuara nga baronesha ashton .


-Bisedimet duket se jan pėrsėri nė favor tė sėrbve okupatorė tė veriut-
dhe tė strukturave paralele serbe ilegale .

Serbet kan vra nėpėr shekuj shqiptarė- kan gri kan pre -
kan zhvatė kan plaqkite kan marrė dhunshėm troje ilire kan bė gjenocide - kan varfriuar popullin shqiptarė nėpėr shekuj
-kan zhdukė njerz shqiptarė tė pajashėm auutokton neper shekuj -
qe nji mij e treqind vjet bėjnė krime dhe vrasje e gjeocid e dhunė nė civil e popullateė autoktonre shqiptare dhe pėkdhelen pėrsėri nga europa
-
nuik ka vagona librash q ėė mund tė shkruhen e tė pėrmbledhen tė kqiat
krimet dhe katet makabre qė i kan bė shkiet serbet qetnik kunder nesh shqiptarėve

-dhe per seri ata po privilegjohen -
levizjet nė dogana tė paguajnė shqiptarėt pėr sėrbet parazit -

dhe vrasės -pse?

Serbet nuk paguajn tatime as rrymė dhe plus tė gjitha doganat
dhe paraja e shqiptarėve nė kalime dogana e kufij-
tash po bindem se ju ka shkue atyre pra serbve parazit .

Flitet s e gjoja serbia i ka financuar ata por si duket i kan financuar shqiptarėt e gjorė -

Siq po duket paraja e kufirit sigurimet e doganat nga vinin mėrgimtarėt
e mjerė paguanin e paratėshkonin edhe pėr shkie neper mes formave te ndryshme -prandaj po shihet varfria dhe mos investim ne kosoven me te varfer ne botė dhe me te diskriminuaren -
shqiptarė nga mėrgimi solen para e paratė nuk dihet ku shkojnė -

nje pjes ė mirė ndoshta edhe ju ka shkue serbve- dhe tė tjerėve-
por jo popullit tė mjerė e tė varfėr shqiptarė.

Tash absurdi tjeter !---

Asnjiher nuk flitet pėr te zhdukurit shqiptarė gjat luftes
e pė r dėmshpėrblimet ndaj shqiptarve-

dėmtimet gjenocdet qe kan bėrė sėrbet---


por po flitet dit e pėr dit pėr pėrmirsimin e pozitės sė qetnikve-


sepse kėshtu don europa me disa qarqe tė ngushta qetnike e qarqe proqetnike tė europes-

por jo popujt e europės ndoshta nuk duan por njė pjesė e politikes europiane po ---


Megjithat shqiptarėt duhet tė rrezistojnė tė protestojnė -
dhe tė mbledhen njiqindmij ė shqiptarė vullnetarė -
qė tė projektojnė qlirimin e Mitrovices-

kY qlirim duhet te jet aksioni rrept dhe efikas
qė per disa minuta kohė me aksion tė rrufeshėm
me nje aksion rrufe tė bėhet largim i
i qetnikve qė kan uzurpuar banesat dhe shtėpitė shqiptare nė Mitrovicė dhe tė bėhet si fakt i kryer-

dhe tė nxjerren jasht qetnikėt shkie e tė largohen tė gjith serbėt nga banesat e uzurpuara e teritoret shqiptare nė Mitrovicė
-
e nga shtėpiat e shqiptarėve nė zveqan zubin potok.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-12-12, 01:17   #1374
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Demokracia nuk ėsht prodhuese e mendjemdhasisė
por edukon ne afersi ne dialog ne thjeshtesi te njerzve ne modesti
-por jo pak medioker e mendje hu po e keqpedorin demokracinė-
Disa kokė kunguj e medioker po tallen me demokracine -
e disa po e aplikojne demagogjine si ne kohen e social komunzmit utopok demagogjik -
Po ka edhe profiter pervetsues e majmun te sjelljeve te pa karakter -poashtu mjaft element antikombtarė anti shqiptarė e sidomos tipa te degjeneruar qe po bejne luften me injorime kunder njerzve te deshmuar per atdhe -kunder veprimtarvedhe patriotve
-

Ku ishin ata element te tille ma heret qe tash qe duan te privatizojne atdheun
pasurite dhe postet me lloj lloj uzurpimet-
qe perjetsisht te mbesin pashallarė pronarė te atdheut .

Disa qifligarė hajna teper mendjemdhej dhe tipa te ftoft perves nga natyra shpirte krimineli i ftofte qnerjzor dhe te pa ndershem -
te pa vlera e te pa moral - dhe kiriminel dinak nga natyra

-u bėnė pronarė te pasurive prrallore mbrenda nate me krime vjedhje hajni -duke shkele mbi popullin -
dhe me ane te bandave mafioze po ushtrojne dinakerisht presion mbi njerz--

ata e perbejne korrupsionin dhe kercnimet ne prapaskena

-te tille mizorė ujq qakaj egoist duhet qrrjenose nga skena politike e shoqerore -

dhe qytetrimi -
dhe duhet larguar nga njerzia -te largohen ata halldup grabits e egoist te paparė
-kur populli po bjen ne litarė nga vuajtja skamja papunsia dhe pozicioni aspak i favorshem -

ku shum njerz jan thye ne perpjekje per jeten e mbijetesat
-e ata egooistat me te smurėt demagogjik qe ka pare historia rekord ne bote per ftoftesi katili shpirtkazem te ftoft te pa emocion po e tallin lojjen me popull si lloj i bishave q e jan
.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-12-12, 01:49   #1375
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Analfabetizmi klanorė dhe klanet analfabete medioker pa asnji diplome arsimimi te merituar -lan nen hije akdemine akademiket dhe njerzt e persosur me pervooja te gjata ne jete dhe ne politike e ne sfera tjera -
Klanoret analfabet uzurpues te niveleve te ulta dhe te pa forumuar per sfera te ndryshme te diturive -po privatizojne po klanorizojne po ebejen atdheun dhe provincat private me mentalitet destruktive te bajraktarizmave antimodern -duke shantazhuar e kombinuar me mafiozitet e me kopijime edhe nga ish udb ja jugosllave -duke marre nga te gjith ngapak modele duke ble poshtersiste per veprime destruktive kunder interesave te kombit -
Keto klane harbute dhe halldupe e pjesrisht te disa harambasahave te sofistikuar dhe dinak nga natyra keto klane duhet larguar nga skenat dhe nga forca e tyre sepse jan pengeues te mdhej te zhvillimit te kosoves .
Primitivizmi karrierist i karakterit te dobt i pa patriotizem dhe i pa formim pe r prirje dhe dashuria nacionale ne thellsi te formimit -kjo perben nivelin e ult te vetedijes dhe perben pengesa ne ecje per progrese -
Individet e tilel duhet me i qite jasht loje e sidomos ata me ambicje te smura -dhe me karrierizem te papare ku motivi i tyre i tyre ehst vetem karrieira personale dhe profiterizmi egoizmi e asgje nuk kan ne karaktere te ambicjeve kombtare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-12-12, 03:09   #1376
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Deri sa ne Amerike gazetat ma prestiqioze shkruajn me nga 50 faqe e artikuj per shqiperine -nje afirmim te tille dhe rendesi aq te madhe nuk kan pase kurre nis histori shqiptarėt -por ne na moren ne qafe te pa shpirtet ata q e nuk po e shfrytzojne potencialin e shqiptarve si popull -pra kreu sabotues -
Qeveria ka sdhans jetik te permbledh te gjith shqiptaret ne bote per te organizuar nji potencial te madh te nje bumi te madh ekonomik -deri sa ky bum po ndodhe ne turqi ne rusi e ne shum vende tjera ku kjo pjese e europes mund te ket pasoja dhe mund te bien pre e turqise e rusise dhe te kines si te varfer amrika duhet te kuptoj dhe nuk duhet te kufizohet vetem ne shkrime e fjale por ti mundsoj shqiptarve e ti jap ne dsipozicion favoret e fondeve botrore dhe banken nderkombtare botrore e burime tjera per te forcuiar faktorin ekonomik ushatrak shqiptar perndryshe nuk do te priten keta te tjeret q e po behen gati per qellime pushtuese .
Nese sot anijet kineze po e cenojne teritorin japonez qka ma pare as qe e sht menduar ather si atdhe i dobt te mos befasohemi nes enje dite ruset dhe kinezet shkelin krejt ballkanin -
amerika si duket nuk e kupton ket rrezik teper real dhe prandaj duhet forcuar faktorin shqiptar rruge tjeter nuk ka -e pse jo deri sa ekziston nje kore nji opakistan nji izrael nji indi nje rusi nje kine nje iran e pansllavi pse te mos ekzistoj nje shqiperi etnike e bashkuar me njizet miljon banore me nje ekonomi te forte nacionale qe do te lente nen hije turqine e rusine
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-12-12, 08:52   #1377
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Deshten te ma varrosin edhe lotin
autori xhelal ferizi
atdheun e bukurinė
fjalen e stinė e motin
vargun e dashurinė
dhiimbjet me dhimbje te mi shtojnė
kurthat si thika tė mi shtijnė
as gjurmet tė mos mė gjallėrojnė
mbi varre bilbilat te mos vijnė
ditet tė mi varrosin nė ferr
edhe fjalen tė ma varrosin tė gjallė
mė mbollėn shkrumb e sherr
deshten fjatorė me mė shpallė
netėt mi deshten pa yje
rininė ma deshten tė vyshkur
udhet me deshten me nyje
e a rtin e shpirtin te ndryshkur
edh e satanėt i kam pyetur duke dėnesė
kush jan ata
pyeta edhe nder tjerė djaj
nga cila pezhgve kan dalė
si quhen ata
qė udhet mi mbushen me lot
e shtgijet kah do me vaj
si dje e pardje e sot
a jan djaj a qakaj


e pyeta secilin ferr
e secilen vulė e fjalė
ata jan mė tė zi se ne
mė tha secli ferr
e secila kurthe e sherr
ata vrasin qdo fe
disa jan satan ujk e derr
ma te zi ne asnje dhe
as gjarper nuk rrin ne therrė

disa ma t- kqi se grek e shkje
askush me ata s ia ka dalė
as sot e as dje as pardje

prandaj yjet jan ndale
e dritat nuk po rrijne mbi dhe

katranet e zhgjyret i kan ne sasi
ma te kqi jan se qdo luget
pezhgva ma shum se deti i zi

zhgyre kan ma shum se qdo det
nuk ka ne planete ma tė zi
nuk gjenė krahasim nder luget
si soji i tyre i zi
mė tha materja vet
e un nė pa shpresė nė vetmi
qava ndoj shteg pa e gjetė
o udhė o qiell o gjithsi
mos te te rafshin ata per hise
se kan me te vra qdo hjeshi
as ne ferr
e as nder farė e nder fise
nuk ka te tillė qė kan mbi
si ata me vula tė zeza
sa vuajtjet nga ata i kam pi
merreni vesh o breza
zhdukni mos i leni me mbi

se dielli qdo her po nxihet
diellit nje jete i kan nxi
ne nje glob me ata nuk rrihet
as ne bloze nuk ka ma te zi

toka po don te qahet
mali edhe ai po renkon
globi ne dysh do te ndahet
e dheu ma nuk duron

mos i leni mbi dhe me ecė
se yjet s- po mund te dalin
e dritat ne ersira kan ngecė
ankimet po e shembin malin

korrni e rrenje mos ju leni
se ata po i nxijne ylberat
thyeni nxjerrni e preni
se ata po i vrasin pranverat

deshten te ma vrasin cicerimen
kullimin tim tė pa faj
metaforen time e rimen
ata jan ma shum se djaj

shkulni ju ata nga toka
digjni kah do me zjarre
se shqipja vdes me dy koka
e fatet na u mbushin me varre

udhet kah do na i thejnė
na fusin te gjallė nė dhe
na e nxijne na e shuajne atdheun
na i vrasin komb e fe

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-12-12, 09:22   #1378
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mimoza kusari lila asaj ju paska bė njė e pa drejtė
-ju paska mshele dera ne gjakove nga kryetari i komunes pal lekaj
per te mos e lene mimozen me ushtrue aktivitet ekonomik ne gjakovė organizime prezentime firmash etj
pra sabotime -

auuuuuuuuuuuuuuuu saaaaaaaaaaaaaaaa keeeeeeeeeq -

ju paska mbylle dera ne gjakovė ne vendlindje mimozes
nga kryetari i komunes pal lekaj -po -


si duket ky pal lekaj ne dukje vertet te ngjason me fytyre tataro kineze ujgure aziatiko mongole hinduse afgane tibete keshtu i duket pamja e tij
vertet as pamje te shqiptarit nuk ka kush do qe din me dallue -


Kush e zgjodhi se palin kryetar komune ne gjakove -

qe hajrin kush s ka me ja pa
-kah doli ky qe e pengon me aq kembngulje zhvillimin e komunes -

ne votat e ardhshme mos e zgjidhni pal leken ket sabotues pengeus te progresit ne komunė -se esht pengues -tash keni me pa qka jan pengeusit e keni me pa se sa veshtire esht me i perballue ata qe pengojne shkelin mohojne -ata ta kallin zemren -ta pülasin barkun --
s te lene me punue ne sherbim te zhvillimit
e te atdheut -

-Po Mimoza lila kusari po harron diqka
-ajo po harron se ka njerz te stervuajtur qe pas tridhjet vitesh malli per atdhe
e larg nga atdheu ju kan mshele dyert -
ja kan mshele dyerrt e ua kan prishe folete shum bilbilave shqiptar
e te djegur e te permalluar per atdhe shum e shum para saj para s ete perjetoj Mimoza keto diskriminime -dyert jan mbylle per atdhetaret perparimtaret ne mitrovice drenice prishtine llap shale dukagjin e ku do tjeter -tash i paska ardhe radha gjakoves -
hajt s eketo jan veq nisma -

tash le te din qka esht me tu mshele dera para hundve -
e me tu mohue vendlindja nga harbuti nga uzurpatori nga i pa ndergjegjshmi -
prandaj hazreti stupci hazdreti dajaku jan te shejte -se kur te ja japesh shpines dikuj
te shkruhet te Perenedia per gjenet -ka ardhe koha me shkue dikund me hu ne krah se ndryshe nuk qitet ne krye me shpirtat e zi -
Perendia ka thene bjeru hu shpines shpirtzijve ne se doni me shkue ne gjenet -
ne se veq ankoheni si qyqe do te ju qoj ne ferr

-shqiptar zgjedhni pra vet kah doni me shkue ju--dhe si duhet te zgjedhet problemi-Tash Mimoza henmi na u paska lendue ne shpirte qenka plagosur ne shpirte
sa keq - veq ani ani se
le te provon ne lekure te vet shkeljen mohimin poshttrimin
mbylljen para dere te vendlindjes -
po ka i ardhe dita shum kuj qe kan me ja mshele deren e oborrit se te komunes e te qarshise ka me e harrue
-se kohrat po pjellin zi e kan pjelle zi edhe m a heret
ne vargjet e mia kam pershkrua shumqka -
kush ishte bektesh heret e ka marr vesh

-Ve q ishalla vjen nje kohe e hazdreti stupcit me hy ne mode qe me stupc ne krah me hy ku do me qa rrugen me shpate - ne nje dore hunin e gardhit e ne doren tjeter lapsin e shkollen - ndryshe hiq s e qet --
se ka ma ardhe koha te gjith ktyre q e kan mohue
e kan shkele e kan grabite qka kan gjete para e kan pervetsue atdheun e püronarizue vatanin
-ka me i mohue dikush
e ka me ua mshele deren para hundve dikush -
mos me i lene me hy ne katund te vet -por as ne oborr te vet -te shohim mbasi ka fillue keshtu -

te shohim se si esht kjo mshelja e deres e si do te ju duket shum kuj -
Po tash Mimoza le te pyet vehten dhe ndjenjen e saj ndergjegjen e shum si kjo se qka esht me tu mshele dera para hundve edhe behgjet aga pacolli e shum kush le te ja nisin me qite ne kandar ndergjegjen - se
ka me ardhe nje kohe qe krejt ndergjegjet kan me dale ne shesh ka me u ba sheshi i ndergjegjeve -vet koha esht treg i tille qe sjell qudira ne tregje -
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-12-12, 10:54   #1379
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mimoza Kusari Lila asaj ju paska bė njė e pa drejtė
-ju paska mshele dera ne Gjakovė-
dera e suksesit ju paska mshele nga kryetari i komunes pal lekaj -
porta e suksesit i ėsht mbyllė pėr tė mos e lėnė mimozen me ushtrue
aktivitet ekonomik nė gjakovė per organizime prezentime firmash etj
Pra komuna nga kryetari po bėn sabotime sipas Mimozes -

auuuuuuuuuuuuuuuu saaaaaaaaaaaaaaaa keeeeeeeeeq -

ju paska mbyllė dera e suksesit Mimozes nė gjakovė- mu nė
vendlindje Mimozes -biznesit dhe suksesit te sajė normalisht kur i mbyllet dersa e saj i mbyllet edhe partise ak r s edhe behgjetit -nga kush behet kjo
nga kryetari i komunes pal lekaj -po -


Si duket ky pal lekaj ne dukje vertet te ngjason me fytyre tataro kineze
ujgure aziatiko mongole hinduse afgane tibete -
keshtu i duket pamja e tij -

Vėrtetė as pamje tė shqiptarit nuk ka kush do qė din me dallue -


Kush e zgjodhi palin kryetar komune nė Gjakovė -

qė hajrin kush s- ka me ja pa as gjakova as kosova -

-kah doli ky qė e pengon me aq kėmbngulje zhvillimin e komunes -

Ne votat e ardhshme mos e zgjidhni pal leken ket sabotues pengeus-
tė progresit nė komunė tė gjakoves

-se esht pengues ky pali sipas mbylljes s e deres qe i a pasla mbyllė Mimozes e ne ket menyre edhe Miqve tė Mimozes -


-Tash keni me pa qka jan pengeusit e keni me pa se sa veshtirė ėsht me i pėrballue ata qė pengojnė shkelin mohojnė
-ataQė ta kallin zemren -ta plasin barkun --
s tė lėnė me punue nė shėrbim tė zhvillimit e tjera arritjeve ne tapi tė vendit vendlindjes e tė atdheut -te perjashtojne nga atdheu -


-Po Mimoza Lila kusari po harron diqka a e ka dite ma pare kjo sa veshtire esht me te mohue -

-ajo po harron se ka njerz te stervuajtur qe pas tridhjet vitesh malli per atdhe
e larg nga atdheu ju kan mshelė dyert nė vendlindje -
Ja kan mshele dyerrt e ua kan prishė folete shum bilbilave shqiptar ė -
e tė bijve te shqipes tė djegur e tė permalluar per atdhe -
shum e shum para saj para s e ta pervlojne Mimozen me ket bojkote -
para s e te perjetoj Mimoza keto diskriminime mbyllje dyersh
-dyert jan mbylle per atdhetaret perparimtarėt Akademiket
per progresistet
Dyert jan mbyle edhe ne mitrovice drenice prishtine llap shale dukagjin
e ku do tjeter ne trojet etnike shqiptare

-tash i paska ardhe radha gjakoves -
hajt s e keto jan veq nisma -

Tash le te din qka esht me tu mshelė dera para hundve -

e me tu mohue vendlindja nga harbuti -
nga uzurpatori nga i pa ndergjegjshmi -

prandaj hazreti stupci hazdreti dajaku jan te shejtė

-se kur tė ja japesh shpines dikuj qė e meriton stupcin shpines -

te shkruhet te Perenedia per gjenet

-ka ardhe koha me shkue dikund me hu ne krah se ndryshe nuk qitet ne krye me shpirtat e zi katran -

-
Perendia ka thėne-
bjeru hu shpines shpirtzijve nė se doni me shkue nė gjenet -
nėse veq ankoheni si qyqe do tė ju qoj nė ferr .


-Shqiptarė -
zgjedhni pra vet kah doni me shkue ju-
-dhe si duhet te zgjedhet problemi-Tash Mimoza hėnmi na u paska lėndue nė shpirtė -
qenka plagosur nė shpirtė nga sjellja mohues e e Pal Lekes -i cili ja ka deolue binen per fjalim Mimozes -diktatura te ardhura e akulli
shpirtat e ftoft po vijnė gjithnji e ma shum nė atdhe ne klimen kontinentale gadishull mesdhe --ata jan tash aty -shehremarrsat po bejne kerdi keshtu i quaj un ata me emer ata q e kan qene vetem nji he rne qytet gjat jetes s e tyre ata qe vetem njihe rkan qene ne qytet ne jeten etyre jan te rrezikshem te uritur un i quaj sheher marrsa -sepse e kan marre shehrin me zor me uzurpim -uzurpagji -
terrpiiana te smurė -sa keq i paska ndodhe Mimozes - veq ani ani se kjo thike deri ne asht esht nje prekje ne ndonje nerv dikund -se ndergjegjet mbeten pa nerva -

le te provon ne lekure te vet secili ngapak e dikush shum shkeljen mohimin poshttrimin-prej mahallagjijve e sherhremarrsve uzrupagjijve -

edhe te provon mbylljen para dere te vendlindjes -


Po ka i ardhė dita shum kuj qe kan me ja mshelė edhe deren e oborrit
se tė komunes e tė qarshisė ka me e harrue -
-se kohrat po pjellin zi e sheremarrsa e mahallagji klanegji grupagji
e kan pjelle zi edhe m a heret -akademia ka me ndejt tue vajtue -
tjeter vule e fat s ka me i ra hise kesaj kosove te stervuajtne -

Ne vargjet e mia kam pershkrua shumqka -
kush ishte bektesh heret e ka marr vesh -


-Ve q ishalla vjen nje kohe e hazdreti stupcit me hy ne modė ligjerata e dajakut -
qė me stupc nė krah me hy ku do me qa rrugen me shpatė
- ne nje dore hunin e gardhit e ne doren tjeter lapsin e shkollen
- ndryshe hiq s e qet ne kosoven eshkeljes s e ligjeve e shehre-marrsve
-Shtysit e meghjave mbyllsit e dyerve dorzagjijtė zgerdheshgjijte intriggjijtė-kan me bė kerdi tjera marrese grabitse -

-
por se nje dite vertet me shprese
- ka ma ardhe koha te gjith ktyre q e kan mohue
e kan shkelė e kan grabitė qka kan gjetė para e kan pervetsue atdheun e pronarizue vatanin me paftyrsi -
-ka me i mohue dikush
e ka me ua mshele deren para hundve dikush -


mos me i lene me hy as ne katund te vet
-por as ne oborr te vet -te shohim mbasi ka fillue keshtu moda shermearrse e katunmarrse megjagjike e brrylagjike -megjagji jan ata qe shtyjne me hile e me brryla quhen brrylagji per me e reklamue mediokritetin e vet duke shkele te tjeret -

Te shohim se si esht kjo mshelja e deres e si do te ju duket shum kuj sheremarrsve -
Sheremarres grabitgji ata qe ne jeten e tyre kan qene vetem njihe rne qytet jan te uritur te rrezikshem un i quaj shhremarrs qe kan marr shehrin me zor institucionet etj -

Po tash Mimoza le te pyet vehten dhe ndjenjen e saj -
ndergjegjen e saj e shum si kjo le te pyesin veten
se qka esht me tu mshele dera para hundve-
prej brrylagjijve e mohimgjijve -Mohimgjia esht ai q e mohon me injorance e poshtersi -ai q eshkele mbi te drejtat e njeriut mohues shkels
-

Edhe behgjet aga- pacolli-
e shum kush le te ja nisin me qitė nė kandarė ndergjegjen
- se
ka me ardhė nje kohė koha ekandarit i them un ne gjuhen time pershkrues e - qe krejt ndergjegjete veprimet kan me dale ne shesh

ka me u ba sheshi i ndergjegje e kandarit
vet koha esht treg i tille qe sjell qudira ne tregje-
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-12-12, 10:57   #1380
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Le te shkon Mimoza ne drenice n e varfer nese e sht patriote
-edhe behgjet biznesmeni nes e jan patriota
e te dalin me keto plane per firmat e per idete per zhvillimet
se aty ndoshta nuk ja mshelin deren -se samia pret musafir tash s ee ka shtrue krejt asfalt
drenicen -ne rast te ndonje krize te bukes mund te hahet asfalti


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:11.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.