Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Astronomia
Emri
Fjalėkalimi
Astronomia Vrojtimi dhe shpjegimi i dukurive qė ndodhin jashtė Tokės dhe atmosferės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 31-01-12, 20:30   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Horoskopi 2012

DASHI

Pėr tė lindurit e shenjės sė dashit, yjet parashikojnė njė fillim tė mbarė pėr 2012-ėn. Kjo fal vendosjes sė Saturnit nė shenjėn e Luanit, dhe qė nė fillim tė vitit do tė bėni lėvizje tė rezervuara dhe tė qeta.
Gjatė ditės sė festės sė Shėn Valentinit, do tė jetoni njė atmosferė pozitive. Situata do tė pėrkeqėsohet gjatė gjysmės sė vitit, kur Marsi nė gjysmėn e muajit prill, do tė s’postohet tek shenja e Gaforres si dhe nė qershor, kur Mėrkuri do tė transferohet tek po kjo shenjė. Pėrmirėsimi i situatės do tė filloj tė ndjehet nė fillim tė muajit korrik dhe ėshtė parashikuar njė verė e mbushur plot me dashuri dhe lumturi.Nė muajt shtator dhe tetor do tė jetė njė periudhė ku do tė shfaqet stresi dhe nervozizmi, ndėrsa mbyllja e vitit 2012 do tė jetė tepėr e mirė pėr tė lindurit e kėsaj shenje.

DEMI

Fillimi i kėtij viti do tė jetė energjik fal Marsit, qė do tė jetė prezent nė fillim tė vitit deri nė 14 shkurt. Transferimi i planetėve do tė stimulojnė qėndrimin e personave tė cilėt duhet tė tregohen tė kujdesshėm pėr tė cilėsuar mė mirė ēdo situata para se tė reagojnė ashpėr. Horoskopi i vitit 2012 pėr Demin thotė se ky do tė jetė njė vit tepėr i ngarkuar dhe i pasur me emocione, siguri, angazhime nga kėndvėshtrimi i punės dhe ndjenjave. Pėrfitoni nga ndihmesa e Mėrkurit dhe Venusit nė periudhėn e parė tė vitit, ndėrsa nė fillim tė pranverės do tė keni pėrkrahjen edhe tė Diellit. Mė pas Marsi qė nė periudhėn midis fundit tė muajit prill dhe fillimit tė qershorit, do tė kaloj tek shenja e Gaforres. Fillimi i stinės sė verės ėshtė njė moment i egėr pėr parashikimet e ndjenjave. Pėr ata persona qė kanė njė marrėdhėnie tė qėndrueshme, mund tė pėrfundojnė nė vendimin e martesės. Ndėrsa pėr ata persona qė po pėrjetojnė njė histori jo tė qėndrueshme, duhet qė tė kenė guximin pėr tė pėrfunduar kėtė histori, dhe tė kenė besim tek njohjet e reja qė vera ju ofron. Muajt e tjerė do tė jenė tė mbushur me punė. Duke filluar qė nga gjysma e muajit tetor do tė shfaqet njė periudhė negative dhe demoralizuese. Situata do tė ndryshoj vetėm me fillimin e muajit dhjetor.

BINJAKET

Nė fillim tė kėtij viti tė lindur nė shenjėn e Binjakėve do tė shohin transferimin e Saturnit tek Luani, njė ndryshim tepėr pozitiv qė do t’i ndihmojė nė pėrmirėsimin e marrėdhėnieve familjare me personat qė kanė pranė dhe do tė lejojnė qė tė realizohen tė gjitha projektet. Nė dashuri nė fillimin e vitit, do tė jeni tė tėrhequr nga partneri juaj nė mėnyrė tepėr tė veēantė duke e ēuar lidhjen tuaj nė njė drejtim tė mirė. Por, duhet tė keni kujdes nga pasionet e shfrenuara dhe nga personat e tjerė duke filluar nga muaji Mars deri nė fund tė verės. Horoskopi i vitit 2012 pėr Binjakėt rezervon njė periudhė tė kėndshme nė kėndvėshtrimin profesional nė fundin e tre mujorit tė parė, ku fal kalimit tė njė planeti qė nė fillim e deri nė dhjetor do tė ndriēoj kėtė sektor. Kjo periudhė mund tė jetė edhe periudha ku mund tė planifikohet njė bashkėjetesė, ose njė martesė me partnerin/ partneren tuaj. Viti 2012 pėr Binjakėt do tė jetė mbi tė gjitha njė vit tepėr konkret dhe do tė keni fitore tė shumta mbi tė gjitha me ata persona qė ju kishin kritikuar nė tė kaluarėn. Periudha ideale pėr biznes ėshtė ajo midis muajit mars dhe prill.

GAFORRJA

Gjatė kėtij viti tė lindur e kėsaj shenje do tė arrijnė tė pėrfundojnė projektet qė kanė qėndruar pezull. Do tė arrijnė tė gjejnė pėrgjigjet e duhura. Planeti Jupiter, ndriēon nė pjesėn mė tė mirė tė vitit ēdo situatė nė fushėn profesionale, por nuk do tė lėrė mėnjanė as ndihmesėn nė fushėn e ndjenjave dhe nė marrėdhėniet me partnerin, apo nė kėrkimin e personit tė zemrės pėr ata qė janė beqar. Muajt mė tė mirė do tė jenė maji dhe qershori, mė pas do tė hyni nė periudhėn e vdekur sidomos nė shtator dhe tetor pėr tė rinisur njė periudhė tė shkėlqyer drejt fundit tė vitit. Nė nėntor dhe dhjetor kur periudha tė jetė tepėr pasiononte planetėt do t’ju ndihmojnė shumė nė lidhje me partnerin ose partneren tuaj.

LUANI

Horoskopi i vitit 2012 pėr tė lindurit e shenjės sė Luanit nuk parashikohet ndonjė fillim viti i mirė, pėr shkak tė negativitetit tė Marsit nė shenjėn e Demit, dhe tė Jupiterit nė shenjėn e Akrepit. Do tė pėrjetoni njė fillim viti tė shoqėruar me kriza sentimentale dhe profesionale, por qė do tė jeni nė gjendje t’ia dilni mbanė vetė edhe pse humori nuk do tė jetė nė maksimum. Njė ndihmesė e madhe do t’ju mbėrrijė nga Saturni qė do tė largoj nga ju duke ata persona negativ qė flasin pėr ju. Nė periudhėn e pėrfundimit tė stinės sė verės dhe fillimit tė pranverės, kur qielli yjor do tė jetė tepėr i qetė do t’ju mbėrrijė njė propozim. Vera do tė jetė njė periudhė e mrekullueshme sidomos nga kėndvėshtrimi sentimental, beqarėt do tė njihen me persona tė rinj dhe do tė jetojnė mbrėmje tė mbushura plot me emocione. Do tė jetoni njė periudhė tė dytė lodhje nė fillim tė tetorit dhe nė gjysmėn e parė tė dhjetorit. Viti do tė mbyllet mjaft mirė.

VIRGJERESHA

Njė vit i shkėlqyer 2012 pėr tė lindurit e kėsaj shenje. Fillimi i kėtij viti do tė jetė entuziast dhe plot me ide e projekte qė pa vėshtirėsi do tė realizohen pėr gjithė vitin. Sidomos duke filluar me javėt e para tė janarit do tė ndjeheni tė humbur dhe asnjė nuk do tė arrij t’ju dekurajojė. Njė fillim viti i mirė edhe nga kėndvėshtrimi sentimental fal parashikimeve tė mira tė Venusit dhe Marsit qė bashkohen me Diellin. Njė periudhė lodhje e vogėl do tė mbėrrijė nė fund tė shkurtit, pėr shkak tė transferimit tė Marsit nė shenjėn e binjakėve duke u stimuluar nga Urani, sidomos pėr tė lindurit nė gjysmėn e dytė tė gushtit. Muajt qershor, korrik, gusht do tė sjellin tė reja dhe ndonjė rast pėr ta vlerėsuar nė mėnyrė delikate. Shtatori, tetori dhe nėntori do tė jenė muaj tepėr tė mirė pėr tė zgjidhur probleme tė rėndėsishme, sidomos nė sektorin profesional. Edhe fundi i vitit parashikohet tė jetė tepėr i mirė.

PESHORJA

Pėr tė lindurit e shenjės sė peshores, horoskopi i vitit 2012 rezervon transferimin e favorizuar tė planetėve tė Saturnit dhe Jupiterit qė do t’ju shoqėrojnė nė mėnyrė tė veēantė gjatė gjithė vitit. Do tė jetė viti i investimeve dhe i biznesit. Parashikime tė mira edhe nė sferėn sentimentale, mbi tė gjitha nė pjesėn e fillimit tė vitit, kryesisht nė tre muajt e parė. Duhet tė jeni tė kujdesshėm nė pjesėn e parė tė vitit dhe nė tre muajt e fundit. Gjithashtu edhe nė stinėn e verės duhet tė jeni tė kujdesshėm ndaj tendencave tė ėmbla qė mund tė vėnė nė rrezik marrėdhėnien tuaj me partnerin. Nė muajt prill, maj dhe qershor duhet tė keni kujdes nga partneri juaj qė mund tė mendoj pėr njė marrėveshje qė sigurisht do tė dini ta ndalni.

AKREPI

Fillimi i vitit 2012 do tė jetė paksa i mėrzitshėm pėr Akrepin dhe kjo pėr tė vetmen arsye, kalimin e Marsit nė vend tė Diellit tuaj, qė do tė stimuloj nė mėnyrė negative tek Saturni dhe Luani. Kujdes nga pėrzgjedhjet qė do tė bėni kryesisht nė janar dhe shkurt. Gjithēka do tė pėrmirėsohet duke filluar qė nga muaji mars dhe kjo fal kalimit tė Venusit tek peshqit. Do tė jeni tė aftė tė pėrballoni njė debat me partnerin dhe do tė ndjeheni shumė tė qetė. Mund tė jetė edhe njė periudhė e mirė pėrzgjedhjesh pėr martesė? Gjithēka do tė filloj mirė si nė kėndvėshtrimin jetėsor, ashtu edhe nė atė profesional deri nė muajin gusht. Do tė jeni tė tėrhequr nga njė krizė e vogėl pas pushimeve nė muajin shtator dhe tetor dhe do tė ndjeheni paksa nervoz. Do tė jetė pikėshit Venusi, qė nė muajin dhjetor do t’ju sjell qetėsinė shpirtėrore.

SHIGJETARI

Influenca pozitive e Saturnit do t’ju shoqėroj pėr gjatė gjithė vitit. Fillimi i 2012-ės do tė jetė i pėrshtatshėm pėr horizonte tė reja dhe rrugė tė reja. Duhet tė s’postoni gjithēka duke filluar nga muaji janar pėr tė shfrytėzuar atmosferėn e kėndshme. Duke filluar nga muaji marsi, me mbėshtetjen e Marsit dhe tė Mėrkurit, do tė jetoni njė periudhė tė shoqėruar nga nervozizmi sidomos nė jetėn familjare. Historitė e dashurisė pėr disa nuk funksionojnė dhe shumė prej jush do tė vendosin tė kthejnė faqe. Do tė jetoni njė periudhė qetėsie nė muajt prill dhe maj, dhe do t’ju sjellin njė verė rrezatuese. Muajt mė tė mirė pėr ata qė janė nė kėrkim tė shpirtit binjak do tė jenė qershori, korriku dhe gushti, pikėrisht nė kėto muaj do tė jetoni njė aventurė tė re tepėr tė kėndshme. Periudha e fillimit tė vitit do tė jetė njė periudhė e re pėrzgjedhjesh sidomos nė fushėn profesionale, dhe fal ndikimit tė Saturnit do tė arrini tė gjeni rrugėn e duhur. Duke filluar qė nga 25 nėntori, Jupiteri do tė hyj nė shenjėn tuaj dhe gjithēka do tė bėhet mė e lehtė.

BRICJAPI

Yjet do tė ndihmojnė tė gjithė personat e kėsaj shenje pėr tė lėnė pas periudhėn e vėshtirė tė tre mujorit tė fundit tė vitit 2011. Fal Venusit dhe Marist, duke filluar qė nga muaji shkurt, do tė pėrkraheni nga Mėrkuri, duke jetuar tre mujorin e parė tė 2012-ės nė mėnyrė tepėr pozitive sidomos nė aspektin sentimental. Ndėrsa pėr ata persona qė e kanė gjetur tashmė shpirtin binjak , do tė jetojnė njė periudhė pasiononte ndėrsa tė tjerėt do tė kenė mundėsi tė shumta fal njohjeve tė reja. Puna:, sigurisht qė do t’ju jap disa shanse tė shumta pėr tė pėrmirėsuar kushtet ekonomike. Nė muajt prill dhe maj, mund tė hasni disa vėshtirėsi tė paparashikuara sidomos pėr projektet e reja. Mund tė pėrjetoni njė periudhė tė vogėl mėrzitje duke filluar nga tetori kur duhet tė pėrballeni me situatat profesionale. Kujdes tek ata persona qė duhet t’ju besoni, ose qė do t’ju jepni para borxh. Nė ēdo rast, duhet tė merrni edhe mendimet e tė tjerėve.

UJORI

Qė nė fillim tė vitit do tė hasni ndryshime tė shumta, por duhet qė vet ju tė mblidhni tė gjitha forcat dhe tė arrini atė qė dėshironi. Do tė keni influencimin negativ tė Saturnit pėr gjithė vitin dhe tė Jupiterit deri nė nėntor, kėshtu qė duhet tė jeni tepėr tė kujdesshėm ndaj asaj qė bėni. Miqtė do t’ju mbėshtesin dhe do tė arrini tė zgjidhni situata me tė vėrtetė tė vėshtira. Kujdes duhet tė tregoni edhe me partnerin, i cili do tė jetė gjithnjė e mė pak i disponueshėm nė pėrqendrimin e lirisė tė kaluar. Nėse do tė arrini tė menaxhoni mirė situatėn, do tė vazhdoni tė pėrmirėsoni historinė tuaj serioze, pėrndryshe rrezikoni tė shkatėrroni gjithēka. Vitin 2012 do tė mbyllet shumė mirė, fal kalimit tė Jupiterit nė shenjėn e shigjetarit, ju dhuron optimizėm dhe fat pėr tė gjithė tė lindurit e kėsaj shenje.

PESHQIT

Tė lindurit e kėsaj shenje do tė jetojnė njė fillim viti nėn influencimin pozitiv tė Jupiterti qė do t’ju sjell tė reja tė shumta. Ndihmė do tė keni edhe nga Venusi dhe Marsi, qė duke filluar nga javėt e para tė vitit do t’ju orientojnė drejt suksesit. Muajt e fillimit tė vitit, deri nė maj, do t’ju ndihmojnė tė kurorėzoni ėndrrat e dashurisė. Nga kėndvėshtrimi profesional dhe financiar, periudha mė e favorshme do tė jetė midis shkurtit dhe gjysmėn sė parė tė prillit, kur Mėrkuri do tė jetė nė shenjėn tuaj, ndėrsa me Marsin nė shenjė do tė jetė mė e lehtė krijimi i marrėdhėnieve tė reja. Nė punė nuk duhet tė keni frikė tė pranoni pėrgjegjėsi tė reja, sepse do t’ju ndihmojnė nė karrierėn e ardhshme, madje do t’ju sjellin edhe pėrfitime tė mira financiare. Duhet tė pranoni pa asnjė rezervė. Tepėr e mirė periudha nė fund tė vitit duke filluar qė nga nėntori, kjo fal planetėve qė ndodhen tek Shigjetari.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 31-01-12, 20:31   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Njohja e vetės pėrmes shkronjės sė parė tė emrit

Njohja e vetės pėrmes shkronjės sė parė tė emrit


A


Jeni origjinalė dhe nuk ndikoheni lehtė nga rrethi. Jeni mjaft tė pavarur. Edhe tė guximshėm. Nuk mund tė thuhet se nuk i doni ndryshimet, jeni pėr to. Do tė ishte e mirėseardhur tė jeni mė tė hapur nė bashkėpunim me tė tjerėt, dhe tė jeni tė gatshėm t'i merrni parasysh edhe sugjerimet e tė tjerėve.


B

Jeni tipa me ndjeshmėri tė theksuar, tė begatė me emocione dhe tė pranueshėm nė aspektin shoqėror. Harmonia e marrėdhėnieve ėshtė diēka esenciale pėr lumturinė tuaj. Duhet tė insistoni t'i pėrshtateni kohės, gjegjėsisht ndryshimeve qė ndodhin me kohėn, dhe tė arrini njė pavarėsi mė tė madhe nė tė menduar dhe nė sjelljen e gjykimeve pėr ēėshtje tė ndryshme.


C

Keni intuitė tė zhvilluar, qė ėshtė veti e admirueshme pėr secilin njeri. Lirshėm i shfaqni ndjenjat tuaja. Shprehjet i keni tė lira dhe tė qarta. Ju pėrcjell edhe sensi pėr humor. U takoni tipave tė njerėzve spontan, por me njė optimizėm qė ju pėrshkon vazhdimisht. Keni ekstravagancė sjelljesh dhe qėndrimi.


D

Jeni tipa me autoritet tė lindur. Pėr bga natyra jeni tipa tė vendosur dhe rezistentė, tė aftė pėr tė anashkaluar pengesat e ndryshme tė mundshme. Keni tė zhvilluar sensin praktik. Jeni konkret, tė prajshėm, tė rregullt dhe sistematik.


E

Jeni tipa tejet origjinalė, dhe ēdo person dhe ēdo situatė jeni tė pirur ta vėshtroni nga kėndvėshtrime tė ndryshme. Mbi tė gjitha e doni lirinė personale, edhe pse jeni tė pėrshtatshėm edhe nė aspektin shoqėror. Nuk inatoseni lehtė. E justifikoni mundėsinė qė tė martoheni mė shumė se njė herė.


F

Mund tė jeni tė sulmuar nga melankolia dhe depresioni, dhe ato tė jua sjellin tė zitė e ullirit. Jeni tipa shoqėror dhe tė dhembshėm, me prirje tė theksuar qė t'iu ndihmoni tė tjerėve nė ēdo situatė; por kujdes: mos ia lejoni vetvetes luksin qė t'iu pėrziheni nė punėt e brendshme, se nuk ju bėn nder. Jeni mikpritės, tė dashur, tė pėrgjegjshėm,


G

Keni prirje pėr t'u marrė me spiritualizėm dhe telepati. Jeni metodist i mirė, tė prirur pėr disiplinė dhe rregull, por di tė veprosh edhe shpejt kur ėshtė nevoja. Vendosmėria qė keni dhe zgjuarsia e imagjinata juaj ju bėjnė qė nė ēdo situatė tė ndiheni mirė.


H

Ruajeni mirė drejtimin, pasi qė tė duhet kohė ta ruani atė pasi ta keni humbur njėherė. Jeni tė pavarur. I besoni vetvetes, gjykimit tuaj. Ndaj, skepticizmi dhe dyshimi janė armiqtė tuaj mė tė mėdhenj, kurdo qė tė shfaqen ata, ju jeni mė tė vegjėl. Paratė i fitoni dhe i humbni shpejt, por, megjithatė, rezultati pėrfundimtar nė instancėn e fundit fo tė jetė pozitiv. Jeni krijimtar origjinal.


I

Jeni njeri i ekstremeve, por, megjithatė mundohu qė tė mos kalosh nga njėri ekstrem nė tjetrin. Ekujlibi ėshtė gjėja mė e domosdoshme. Pa njė ekuilibrim tė mirė, mund tė pėrballeni me tensionet e mundshme nervore. Ke botė tė pasur emotive, prirje artistike dhe shije tė hollė.


J

Puno qė talentet tuaja tė dalin nė dritė, sepse jeni tė zgjuar dhe tė talentuar. Pėrpiqu tė ndikosh qė edhe jetėt e tė tjerėve tė jenė mė tė mira. Megjithatė, jeni tė sinqertė dhe tė ndershėm.


K

Jeni me tensione nervore, frikė dhe hezitim kur pėrballeni me ndėermarrje tė mėdha. Megjithatė, jeni tė shumanshėm dhe: tė pėrndriturit, intuita e begatė, derdhaza e emocioneve janė karakteristikė e personave, emri i tė cilėve fillon me kėtė shkronjė.


L

Ka shumė rėndėsi qė ta mbani ekuilibrin nė tė gjitha aspektet e jetės. Me rastin e streseve emocionale, keni prirje t'i minimizoni incidentet. Megjithatė, jeni tė ndershėm dhe tė sinqertė; tė prirur pėr lėvizje dhe udhėtime tė shpeshta. Pėrvoja juaj ėshtė pėrvojė intelektuale, gjė qė mund tė ju bėjė tė ngadaltė nė marrje dhe zbatimin e vendimeve.
M

Jeni mjaft tolerantė, por duhet tė keni durim edhe mė tė madh nė raport me tė tjerėt. Jeni shtėpiakė dhe ju pėlqen siguria financiare. Jeni punėtor i madh dhe keni energji tė madhe; por mbi tė gjitha qė duhet ēmuar te ju ėshtė qėndrueshmėria: angazhimet tuaja japin rezultate vetėm pasi qė ju nuk tėrhiqeni lehtė.


N

Keni shumė dėshirė t'i leni gjurmėt tuaja nė jetė. Jeni sensualė, mund tė jeni tė pėrfshirė nė disa histori dashurie gjatė jetės suaj. Por, nuk jeni shumė tė vendosur dhe lehtė e ndryshoni mendjen, vetėm pasi ta keni diskutuar njė gjė me dikė. Keni intuitė tė zhvilluar, jeni kreativė dhe origjinalė.O


I respekton rregullat. Ke njė botė ndjenjash tė begata; pra, jeni tejet emocionalė, por duhet tė keni kujdes nga ndjenja e xhelozisė. Ke standarde morale tė pėrcaktuar mirėfilli dhe jeni religjiozė. Jeni tė matur dhe tė qėndrueshėm kur vendosni pėr tė ndėrmarrė njė gjė tė re.


P

Jeni tė rezervuar dhe mbani distancė nga njerėzit. Jeni inteligjentė dhe keni njohuri nga shumė fusha. Shpeshherė tė mungon durimi, ndaj pėrpiqesh ta shfrytėzosh mirė kohėn tėnde. Nė takimin e parė lė pėrshtypjen sikur je mendjemadh, imponues dhe ke dėshirė tė dominosh, por kjo ėshtė pėrshtypje vetėm nė shikim tė parė.


Q

Dukesh i mistershėm, edhe pse ke njė talent tė lindur pėr oratori. Por, ngandonjėherė flet mė shumė ngaqė duhet dhe bėheni tė bezdisshėm. Keni njė autoritet tė natyrshėm dhe keni fuqi tė ndikoni mbi tė tjerėt. Edhe pse rėndom tė tjerėt nuk ju kuptojnė mjaft. Jeni tė dhėnė pas parasė, por si tip nuk jeni tė qėndrueshėm. Kjo shpeshherė ju shkakton humbje.


R

Keni prirje tė jeni tė sjellshėm, dhe iu ndihmoni tė tjerėve. Jeni tė gatshėm tė sakrifikoni kohė dhe energji pėr tė mirėn e pėrgjithshme. Jeni emocionalė dhe keni fuqi tė brendshme kolosale. Por, duhet tė pėrpiqeni tė jeni tė ekuilibruar e tė mos i lejoni vetvetes tė jeni shumė kritikė, por mė tepėr tolerantė. Keni prirje t'i humbni sendet, meqė keni vėshtirėsi me kujtesėn.


S

Kujdes, mos reago shpejt dhe menjėherė, por gjyko mė urtėsisht para se tė marrėsh njė vendim qė ka njė rėndėsi pėr ty. Shamngėju emocioneve. Se je i pasionuar dhe kjo bėn qė nga emocionet tė pėrjetosh shumė rėnie e ngritje. Megjithatė, jeni persona karizmatikė, tė ngrohtė dhe tė pėrkushtuar. E meta juaj mė e madhe qė duhet korrigjuar domosdoshmėrish ėshtė se reagoni shpejt dhe nė mėnyrė ekstreme. Provojeni tė kundėrtėn e kėsaj.


T

Dėshiron ta shtrish ndikimin tėnd vazhdimisht kah tė tjerėt. Por, jeni tipa shumė dinamikė dhe duhet ta mėsoni vetveten tė jeni mė tė qetė. Kontrollojini emocionet, se ato mund tė ju bėjnė tė prekeni aq shumė, saqė ta humbni toruan, ta humbni gjykimin e drejtė. Madje, ngandonjėherė, ndoshta shpesh, dini tė bėheni edhe nervozė e agresivė nė marrėdhėnie me tė tjerėt. Kujdesuni tė mos ju ndodh kjo. Jini mė tė butė, mė tolerantė.


U

Mėsoni tė reagoni mė mirė dhe mė shpejt. Ėshtė nė nderin tėnd tė mėsosh t'i vlerėsosh mė shpejt situatat. Mund tė jeni kreativė, pasi qė veē keni intuitė mjaft tė zhvilluar. Jeni tė pėrpiktė nė takime. Jeni tipa tėrheqės dhe gazmorė. Por, jini ca tė pavendosur, tė luhatshėm, ky ėshtė problemi juaji. Siē e grumbulloni njė gjė, ashtu ju ikėn nga dora, sidomos paraja.


V

Jeni tė sinqertė, tė butė, tė kėndshėm; por, duhet tė jeni paksa mė tė vendosur nė raport me njerėzit, sidomos me pėrfaqėsuesit e polit tė kundėrt. Keni intuitė, jeni gjithnjė tė frymėzuar, si profetėt. Keni plane dhe ide tė mėdha, edhe aftėsi pėr t'i paraqitur ato. Por, ngandonjėherė imagjinata juaj shkon pėrtej realitetit tė mundshėm, domethėnė ėshtė mė e fortė se realiteti. Andaj, nė sy tė botės mund tė dilni ekscentrikė dhe fluturonjės.


X

Keni temperament dhe personalitet tė zhvilluar. Ju pėlqejnė qejfet, ju joshin ato dhe s'pėrmbaheni dot para tyre. Por, nuk do tė ishte nė favorin tuaj tė zhyteni sė tepėrmi nė veprimet seksuale. Jeni tipa tė ndjeshėm me prirje tė theksuara artistike. Jeni tė pėrgjegjshėm, gjėrat i pėrvetėsoni me lehtėsi.


Y

Jeni tipa ambiciozė, tė guximshėm, tė pavarur. Liria ka vlerė mbi tė gjitha nė sytė tuaj. Nuk i duroni dot pėrkufizimet dhe shtrėngesat. Por, e meta juaj mė e madhe ėshtė se jeni paksa tė ngadalshėm nė marrjen e vendimeve. Keni intuitė tė zhvilluar dhe perceptim tė mirė tė gjėrave.


Z

Jeni tė sjellshėm dhe i kuptoni mirė tė tjerėt. Jeni optimistė dhe dinamikė. Iu pėrgjigjeni shpejt situatave tė caktuara. Keni aftėsinė qė tė jeni ndėrmjetės nė mes palėsh. Por, e keni tė metė tė vuani nga padurimi. Reflekset tuaja funksionojnė nė mėnyrė tė pėrsosur.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-01-12, 20:32   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Zbulojeni se kush jeni permes orės sė lindjes

Zbulojeni se kush jeni permes orės sė lindjes


Ashtu siē ēdo ditė e muajit ka vibrimin e vet numerik, ashtu edhe cilado orė e ditės ka frekuencėn astrologjike tė caktuar, gjė qė me shumėēka ndikon nė oscilimet e potencialit tonė bioenergjitik. Kjo ka rėndėsi tė veēantė pėr orėn e lindjes sonė, kur e dimė se ndikimi i planetėve tė caktuar ndėrron nė mėnyrė alternative nė kuadrin e njėzet e katėr orėve. Nė tė vėrtetė, nuk ėshtė krejt njėsoj se a kemi lindur nė mėngjes, nė mesditė, apo vonė nė mbrėmje. Disa veprime tonat, qėndrime e disponime kemi pėr t’i kuptuar mė mirė po qe se e dimė vibrimin numerik tė orės sė lindjes sonė.
Rrethi prej njėzet e katėr orėsh ėshtė i ndarė nė gjashtė stacione numerike. Stacioni i parė numerik ėshtė nė mes tė zeros dhe orės katėr; e dyta nė mes orės katėr dhe tetė; e treta nė mes orės tetė dhe dymbėdhjetė; e katėrta nė mes orės dymbėdhjetė dhe gjashtėmbėdhjetė; e pesta nė mes tė orės gjashtėmbėdhjetė dhe njėzet; dhe e gjashta, e fundit, nė mes tė orės njėzet dhe njėzet e katėr, d.m.th. tė orės zero.

Pėr tė lindurit nė mes tė zeros dhe orės katėr

Keni natyrė tė qetė dhe tė heshtur. Dėshironi tė ėndėrroni dhe ndėrtoni kulla nė re. Keni imagjinatė tė bujshme, porse vėshtirė gjendeni nė botėn e realitetit fizik. Jeni fantazues dhe poet i lindur, andaj njerėzit vėshtirė ju kuptojnė. Ngapak jeni tė pėrhėnur dhe hutaq, por, jo: zemrėn e keni fisnike.

Pėr tė lindurit nė mes tė orės katėr dhe tetė

Ju ju karakterizojnė shkathtėsia dhe harmonia. Jeni kėmbėngulės dhe tė qėndrueshėm nė tė gjitha punėt, e sidomos nė gjėrat praktike. Si rrallėkush gjendeni nė botėn e realitetit tė rėndomtė. Synoni drejt asaj qė tė tjerėve t’iu bėheni shembull, qė nga ēasti nė ēast ta tregoni dhe ta vėrtetoni kėtė.

Pėr tė lindurit nė mes tė orės tetė dhe dymbėdhjetė

Ju jeni krijesė e besimit, e shpresės dhe optimizmit. Jeni tė gjallėrishėm, tė zhdėrvjelltė, pėrgjithmonė nė trazimin kijues. Gjithkund rrezatoni dashuri joegoiste dhe ngrohtėsi magnetike. Jeni sensualė dhe spirituozė. Keni prirje kah artet dhe filozofia, ju pajisin virtytet dhe talenti.

Pėr tė lindurit nė mes tė orės dymbėdhjetė
dhe gjashtėmbėdhjetė

Jeni tė kthjellėt, tė gjallėrishėm, tė shkathtė, tė lėvizshėm, plot energji. Pėr ju, si tė pėrcaktuara nga natyra, janė punėt praktike. Jeni orator tė mirė, matematikanė dhe fizikanė. Por po aq do tė mund tė ishit edhe shkrimtar, vetėm po qe se do tė mund ta orientonit energjinė nė atė drejtim. Me njė fjalė, ju jeni person gjithanshmėrisht i talentuar; nė shumė profesione e zeje mund tė shprehet me sukses shpirti juaj krijimtar.

Pėr tė lindurit nė mes tė orės gjashtėmbėdhjetė
dhe njėzet

Ju keni shpirt tė trazuar, bredhėritės. Ngapak jeni nervoz dhe tė hutuar. Lėvizjet i keni dinamike, fjalėt tė ashpra e tė fuqishme; shpejt mendoni dhe veproni. Dėshironi qė sa mė shumė tė rrėmbeni nga jeta. E doni jetėn nė tė gjitha trajtat dhe format. Shpesh i ndėrroni vendimet dhe qėndrimet. Ndėrmerrni nė tė njėjtėn kohė nga disa punė. Kush nuk ju njeh mirė, do tė mendjojė se jeni mendjelehtė, por ju jeni tė ndėrgjegjshėm sa s’ka mė pėr tė gjitha ato qė bėni.

Pėr tė lindurit nė mes tė orės njėzet
dhe njėzet e katėr

Jeni tė matur, rezistentė dhe tė qėndrueshėm nė tė gjitha fushat. Synoni kah ajo qė tė dominoni mbi ēėshtjet dhe situatat. Keni prirje pėr filozofi dhe letėrsi. Jeni racionalė dhe spirituozė. Ndikoni magnetikisht nė rrethin tuaj. Jeni autoritet nė familje dhe shoqėri, nė mesin e miqve dhe tė farefisit. Ngapak veproni mendjemadhėsisht dhe krenar, e kjo vjen shkaku se pėr sė tepėrmi besoni nė vetvete, se jeni plot vetėbesim, si dhe energji jetėsore e kreative.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-01-12, 20:34   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Zbuloni se kush jeni pėrmes ditės sė lindjes

Zbuloni se kush jeni pėrmes ditės sė lindjes


Secila ditė e muajit ka vibrimin e vet tė veēantė numerik, nga i cili varet disponimi ynė i gjithėmbarshėm, ritmi jetėsor e madje edhe vetė jeta. Se a do tė jemi nė ditėn e caktuar tė kthjellėt apo tė vranėt, do tė ngrihemi apo do tė bijmė shpirtėrisht, do ta duam vetveten dhe ēdo gjė qė na rrethon apo do ta urrejmė tėrė botėn, krejt kjo varet nga vibrimet astrale, kozmike nė momentin e dhėnė. Vibrimi numerik ka ndikim tė veēantė nė ditėn e lindjes tė secilit prej nesh veēanėrisht.

Po qe se jeni tė lindur tė parin, tė dytin apo cilėndo qoftė ditė tė muajit, karakteri juaj ėshtė i kushtėzuar, nė njė mėnyrė i parapėrcaktuar, me numrin e asaj date. Ku dallon numri i ditėlindjes suaj nga numri i ciklit tuaj jetėsor? Numri i ciklit tė jetės ėshtė themelor, numri qenėsor i personalitetit tuaj. Numri i ditėlindjes suaj ju paraqet tė atillė siē tė tjerėt ju shohin. Ky numri i fundit ėshtė ekuivalenti numerik i ndikimit astrologjik.
Tė kuptuarit e vetvetes ėshtė ēelėsi pėr forcėn kozmike e cila ėshtė nė ne, forcė e cila gjithnjė rishtas na kthen nė jetė, forca jetėsore e cila vėrtet ėshtė esenca e jetės nė ne si edhe i jetės jashtė nesh. Sepse, tė tjerėt mund t'i njohė vetėm ai i cili paraprakisht e ka njohur vetveten, por ndodh edhe e kundėrta: duke njohur tė tjerėt, ne nė tė njėjtėn masė e njohim edhe vetveten. Vėshtrojeni qenien tuaj me sytė e tė tjerėve, qė tė mund t'i zhvilloni potencialet tuaja mė tė mėdha intelektuale dhe shpirtėrore. Kijeni, me kėtė rast, parasysh se dita e lindjes suaj ėshtė e pavarur nga muaji dhe viti nė tė cilin jeni tė lindur.


Pėr tė lindurit nė 1

tė cilido muaj

Ju i keni tė gjitha vetitė e njė prisi; karakterizoheni me guxim, nisjativė dhe me aftėsitė organizative. Keni shpirt aktiv dhe tė ndritur, si dhe mendje tejet kreative. Nėnshtrimi ndaj urdhrave, apo vetėm zbatimi i urdhrave, pėr ju ėshtė e neveritshme dhe e huaj pėr karakterin tuaj. Jeni kurajozė, tė vetėdijshėm pėr aftėsitė tuaja, dhe kurrė nuk lėkundeni pėr t'u ballafaquar edhe me problemet mė tė rėnda jetėsore.

Duke qenė se jeni "kokė nė vete", gjė qė kėtu ka kuptim pozitiv, pėr ju problemi mė i madh ėshtė si tė bashkėpunoni me tė tjerėt, sepse ēdo gjė e dėshironi me tuajėn, sipas ideve tuaja. I mjaftoni vetvetes, kurse nė shoqėri dilni vetėm nga nevoja. Nuk mund ta duroni askend, edhe pse, shikuar nga jashtė, jeni tė qetė dhe tė heshtur e, me kėtė, edhe plot dashuri e ngrohtėsi pėr tė tjerėt.

Pėr tė lindurit nė ditėn 2
tė cilitdo muaj

Ja, bashkėpunėtori i pėrsosur, partner tė cilin vetėm mund ta dėshironi! Roli juaj nė jetė ėshtė qė t'i zbatoni nė jetė idetė dhe projektet e tė tjerėve, gjė qė nuk do tė thotė se ju mungon krijimtaria origjinale, por se origjinaliteti juaj qėndron nė atė qė t'i gjeni rrugėt dhe mėnyrat mė tė mira pėr jetėsimin e ideve tė njerėzve me tė cilėt bashkėpunoni.

Pėr nga natyra jeni tė butė dhe tė ndijshėm dhe kurrė nuk nguroni qė t'i tregoni ndjenjat tuaja. Gjithmonė jeni tė matur, tė kujdesshėm, jovetiakė dhe, nė ēdo moment, plot mirėkuptim pėr tė afėrmit. Edhe pse nuk jeni karrieristė, njerėzit mund tė krijojnė pėrshtypje tė tillė, sepse gabimisht mund ta interpretojnė gatishmėrinė tuaj pėr t'iu ndihmuar tė tjerėve.
Nuk guxoni t'iu lejoni tė afėrmve qė t'i shfrytėzojnė, duke i keqpėrdorur, ndjenjat tuaja fisnike, natyrėn tuaj joegoiste!

Pėr tė lindurit nė ditėn 3
tė cilitdo muaj

Popullariteti dhe kontaktet me shumė njerėz jua marrin kohėn e ēmueshme. Spirituoziteti dhe sharmi natyror ju ndihmojnė tė zini shumė miq, dhe qė nė ēdo shoqėri tė jeni nė qendėr tė vėmendjes. E doni shoqėrinė tepėr, dhe gjithnjė pėrpiqeni qė tė jeni sa mė zbavitės nė secilin rast. Jeni tė talentuar gjithanshmėrisht, keni talent pėr shumė arte, por asnjėrin talent nuk e zhvilloni deri nė fund, pasi qė ngapak jeni hutaq. Ashtu e derdhni energjinė tuaj kreative nė banalitete, harxhoheni nė jetėn e lehtė. Por, jo: njerėzit ju duan, dhe gjithkund jeni mysafirė tė dashur.

Pėr tė lindurit nė ditėn 4
tė cilitdo muaj

Keni zė tė mirė, jeni tė besueshėm dhe tė sigurt. Thėnė simbolikisht, ju jeni si Pjetri - gur kėndi. Supozohet se jeni mjeshtėr kozmik i cili gjithkund vė themele. Jetėn e keni aktive dhe kreative, pasi qė pandalim punoni pėr tė mirėn e njerėzimit. Jeni shumė praktikė, ndaj keni shumė sukses nė punėt e natyrės materiale dhe praktike.
Kurrė nuk iu ikni detyrimeve, dhe gjithmonė e bėni atė qė ka qenė dashur bėrė. Kijeni nė mendje se kuadrati ėshtė simboli i numrit katėr: dhe ju mė sė lehti do tė ngriheni shpirtėrisht brenda kuadratit, po qe se nė atė rast nuk jeni tė lidhur me botėn fizike.

Pėr tė lindurit nė ditėn 5
tė cilitdo muaj

Pėr nga natyra jeni shpirt i trazuar, i doni ndryshimet dhe llojllojshmėritė, kurse gjithanshmėria juaj rrallė haset tek njerėzit tjerė. Jeni orator tepėr i shkathtė, dhe kėtu gati se jeni tė pashembullt. Ēdo gjė qė bėni, karakterizohet me shpejtėsi, efikasitet dhe qartėsi. Keni shpirt tė paqetė, bredhėritės; jeni temperamentė dhe sensualė. Jeni tė lindur artistė, ėndėrrimtarė dhe poetė tė jetės, por vetė jeta pėr ju ėshtė art mbi arte. Pesė ėshtė numri i mistikėve, qė do tė thotė se ju jeni magjistar tė lindur, alkimistė, mistikė.
Jeni tė prirur pėr ezoteri, magji, mėsimet okulte; jetoni pėr dashuri dhe nga dashuria. Jeni joekzistus si pakgjė nė natyrė dhe, nguteni nga njėra pėrvojė nė tjetrėn, duke mbledhur bukurinė dhe lėngun e ēdo gjėje dhe tė tė gjitha krijesave, qė tėrė kėtė nė fund t'ia shtoni urtisė suaj, me tė cilėn natyra ju ka pajisur. Asgjė nuk mund tė ju lidhė gjatė pėr njė gjė, pėr njė vend; sepse gjithmonė rishtas synoni kah takimet e reja, kah njohjet e reja, udhėtimet e reja. Jeni mendjemprehtė e jo rrallė edhe kritikė mjaft tė ashpėr, por pėr nga shpirti jeni tė ngrohtė, tė butė dhe sensitivė.


Pėr tė lindurit nė ditėn 6

tė cilitdo muaj

E tėrė jeta juaj ėshtė vargan hapash progresivė, meqė nga ēdo pėrvojė nxirrni mėsime tė dobishme. Ju mėsoni nė ēdo hap dhe me secilin hap arrini kokėrr tė re urtie, duke pėrforcuar karakterin tuaj e duke fuqizuar individualitin tuaj. Jeni shumė tė dhėnė pas familjes dhe shtėpisė, dhe njėra nga ėndrrat tuaja mė tė dashura ėshtė qė t'i lumturoni ata qė i doni.
Keni dėshirė t'i pranoni detyrimet qė priten nga ju, tė cilat vėrtet janė tė shumta. Puna dhe harmonia nė jetė pėr ju janė shumė tė rėndėsishme, dhe ju e gjakoni rivėnien dhe mbajtjen e tyre.
Besoni se dashuria mund tė dominojė mbi tė gjitha, se me dashuri ngadhėnjehet mbi tė gjitha, dhe ky besim tėrėsisht ju shpėrblen dhe ju udhėheqė nė jetė.


Pėr tė lindurit nė ditėn 7

tė cilitdo muaj

Keni natyrė tė qetė dhe jo tė imponueshme, pėrgjithmonė tė interesuar pėr pėrmbajtje mė tė thella dhe mė tė fshehta tė jetės sesa pėr manifestimet e saj sipėrfaqėsore. Me tė gjitha, lini pėrshtypjen e personalitetit kreativ serioz dhe studimor. Pak njerėz ju njohin nė tė vėrtetė, se ju nuk e tregoni zemrėn tuaj dhe ndjenjat. Jeni tė prirur ndaj misticizmit dhe ndaj mėsimeve tė Lindjes, si dhe ndaj arteve tė bukura.
E injoroni botėn materiale, fizike, dhe besoni se shpirti dhe shpirtėrorja janė mbi tė gjitha. Jeni ėndėrrimtar tė mėdhenj dhe poetė tė jetės. Shtatė ėshtė numėr i mistikėve dhe okultistėve.

Pėr tė lindurit nė ditėn 8
tė cilitdo muaj

Ju jeni mishėrim i njeriut i cili i zbaton nė vepėr ligjet e jetės. Tregoni aftėsi pėr shumė trajta organizimi, si nė familje ashtu edhe nė shoqėri. Me lehtėsi tė madhe i bėni tė gjitha punėt e natyrės materiale, sidomos ato qė lidhen me fitimin e parasė. Kur miqtė tuaj janė nė vėshtirėsi, ata ju drejtohen pėr ndihmė, sepse e dinė se ju keni mirėkuptim pėr problemet e tė afėrmve dhe askujt nuk ia mohoni pėrkrahjen e gjithėmbarshme. E ndieni nevojėn qė tė flijoheni pėr tė tjerėt, nė radhė tė parė pėr farefisin dhe miqtė tuaj.

Pėr tė lindurit nė ditėn 9
tė cilitdo muaj

Ju ju karakterizon ndjeshmėria dhe zemėrgjerėsia, ngrohtėsia dhe toleranca. Keni pėrvojė jetėsore tejet tė begatė dhe horizonte tė gjera. Jeni tė prirur kah mėsimet okulte, magjia, alkimia, spiritualizmi. Mbi tė gjitha e ēmoni muzikėn dhe letėrsinė e bukur, nė radhė tė parė poezinė. Keni pėr tė udhėtuar shumė, keni pėr tė vizituar shumė vende dhe qytete e nė njėrin nga ato udhėtime do ta takoni edhe personin e ėndrrave tuaja. Me atė person do tė jeni tė lumtur, si edhe ajo me ju; do ta vazhdoni rrugėtimin nė dysh, sepse me tė jeni shumė tė lidhur nė planin kėrkimor dhe shpirtėror. Nėntė po ashtu ėshtė numėr magjik, e kjo don tė thotė dashuri, harmoni, mirėkuptim, mėsim tė fshehtė.

Pėr tė lindurit nė ditėn 10
tė cilitdo muaj

Ju jeni qenie e ndryshimeve, alkimist i jetės. Si rrallė kush ia dilni qė tė keqen ta shndėrroni nė tė mirė, urrejtjen nė dashuri, shėmtinė nė bukuri. Gjithmonė jeni tė kthjellėt dhe pėrplot optimizėm. Besoni edhe nė tė pamundurėn; dhe jo vetėm se besoni, ju edhe nė vepėr jeni tė atillė. Njerėzit thjesht jua kanė lakminė, madje ngapak edhe zilinė pėr fuqinė shpirtėrore. Dini t'i udhėhiqni gjėrat, qė tė gjithė penjtė e fatit t'i mbani nė duart tuaja.

Pėr tė lindurit nė ditėn 11
tė cilitdo muaj

Ju e keni njė tėrheqshmėri magnetike jo tė zakonshme; pasi qė numri 11 merret edhe si zotėrues i fuqisė. Ju ju karakterizon intuita tejet e zhvilluar dhe gjakimi kah idealet e larta. Nga veēantitė e magnetizmit tuaj gati se shpėrthen elektriciteti, energjia ēudibėrėse e cila ju ngritė mbi tė gjitha problemet jetėsore.
Ėndrrat tuaja nuk janė ėndėrrim i kotė, meqė ju edhe idetė mė tė mėdha i zbatoni nė jetė. Shpesh dashuroheni, por vetėm nė fund e gjeni personin me tė cilin do tė jetoni jetė tė gjatė dhe frytdhėnėse.

Pėr tė lindurit nė ditėn 12
tė cilitdo muaj

Ju nė njerėz lini pėrshtypje mahnitėse. Jeni tejet atraktivė, si nė dukjen fizike ashtu edhe nė aspektin shpirtėror. Jeni tė drejtė dhe tė matur; aksionet tuaja tė motivuara janė nga parimet mė tė larta morale. Jeta shoqėrore ka rėndėsi shumė tė madhe pėr ju, e edhe vetė jeni tejet aktivė nė krijimin e asaj jete.


Pėr tė lindurit nė ditėn 13

tė cilitdo muaj

Ju posedoni aftėsi tė pakufizuara pėr punė, edhe pse nė fėmijėri jeni dukur si tė painteresuar pėr ēfarėdolloj pune. Nė bazė tė kėsaj shihet se jeni adeptė tė lindur, meqė dobėsitė tuaja ia keni dalur qė t'i shndėrroni nė mbifuqi, dembelinė nė aktivitet, shėmtinė nė bukuri. Nėse jeni tė qėndrueshėm, do tė bėheni shembull dhe prijės, si i tė dedikuarve ashtu edhe i masave tė gjera. Njerėzit kanė pėr tė ju festuar, thjesht do tė ju adhurojnė. Keni shumė talente; jeni tė prirur pėr pikturė, muzikė, si dhe pėr artet aplikative. Trembėdhjetė ėshtė po ashtu shenjė e fortė, numėr okult.

Pėr tė lindurit nė ditėn 14
tė cilitdo muaj

Ju jeni lajmėtari i sė vėrtetės. Gėnjeshtra, madje edhe kur ka qėllim tė mirė nė vetvete, ėshtė e huaj pėr qenien tuaj. Nė ju shfaqet nevoja qė nė botė ta pėrhapni mendimin tuaj, bindjet dhe idetė tuaja. Jeni kritikė tė jashtėzakonshėm. Shija juaj e rafinuar dhe profesionaliteti ju sigurojnė autoritet tė lartė tek tė gjithė qė ju njohin. Ju karakterizon shpirti i fuqishėm dhe kreativ. Imagjinatėn e keni shumė tė zhvilluar dhe pjellore, i doni ndryshimet dhe llojllojshmėrinė. Dobėsia juaj e vetme ėshtė "jeta e ėmbėl". Prirja kah udhėtimet dhe ndryshimet mund ta pengojė zhvillimin tuaj; pėr ju ėshtė mė sė miri qė tė mbeteni nė shtegun tuaj.

Pėr tė lindurit nė ditėn 15
tė cilitdo muaj

Shtėpia, familja, miqtė nga rrethi i atyre qė i doni, ju pengojnė nė njėfarė mėnyre, por nė instancėn e fundit kjo nuk ju pengon. Problemet e natyrės juridike dhe tė arsimimit ju interesojnė posaēėrisht. Mund tė jeni orator i shkėlqyeshėm, ligjėrues, shkrimtar apo spiker. Idetė tuaja origjinale mund tė ju sjellin sukses nė punė, sepse jeni si rrallė kush tė durimshėm, rezistentė, tė qėndrueshėm. Bukuria nė trajta tė ndryshme ėshtė shumė e rėndėsishme nė jetėn tuaj, prandaj edhe keni vėnė ekuilibrin nė mes tė shqisores dhe shpirtėrores, konkretes dhe abstraktes.
Ndjenja fort e shprehur e detyrimit mund tė ju pengojė nė gjetjen e lumturisė suaj personale. Ju mė me dėshirė iu ndihmoni tė tjerėve, por ruajuni qė joegoizmi juaj tė mos e kufizojė dhe pengojė zhvillimin e potencialeve tuaja intelektuale dhe shpirtėrore. Jini tė dashur dhe joegoistė, por jo pėrtej kufijve tė cilėt mund t'i pėrballoni.

Pėr tė lindurit nė ditėn 16
tė cilitdo muaj

Ju jeni spirituozė, tė shkathtė, tė kujdesshėm dhe intelektualė. Shkaku i fuqisė kolosale tė cilėn e posedoni e me tė cilėn jeni nė gjendje tė rrėnoni muret e paditurisė e tė problemeve tė rėnda, shpesh nuk keni kohė qė tė merreni me marrėzinė. Pa vėshtirėsi i zotėroni situatat, por kėtė askujt nuk ia thoni, sepse jeni tė thjeshtė dhe tė qetė pėr nga natyra. Nė jetė ju interesojnė gjėrat mė tė thella dhe mė tė subtile, si edhe ēdo gjė qė ėshtė mistike. Keni ndikim tė madh magnetik nė njerėz, por nuk jeni mjaft tė fortė qė tė distancoheni nga adhuruesit tuaj. Prandaj, nė disa momente jeni tejet tė tendosur, dhe ēdo nerv e keni tė tendosur si teli nė violinė. Atėherė ju nevojitet relaksimi, si nė planin shpirtėror po ashtu edhe nė atė fizik. Tendosja e tepruar mund tė ju sjell nė depresion tė cilės duhet t'ia preni hovin me kohė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-01-12, 20:34   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Zbuloni se kush jeni pėrmes ditės sė lindjes

Pėr tė lindurit nė ditėn 17

tė cilitdo muaj

Ju ju karakterizon ambicioziteti, guximi dhe vitaliteti. Kur me tė vėrtetė aktivizoheni, dhe kur jepni ēdo gjė prej vetes, ēdo gjė mund tė arrini. Suksesin jua sjellin idetė tuaja origjinale dhe prezentimi i tyre i urtė para tė tjerėve. Gjėrat i kuptoni mė thellėsisht se tė tjerėt, prandaj ngandonjėherė jeni tė vetmuar; por kjo aspak nuk ju pengon, pasi qė ju lumturinė tuaj e gjeni nė botėn tuaj personale.
Shpeshherė tėrhiqeni nė vetmi, nga arsyeja se keni frikė nga njerėzit, edhe pse keni natyrė tė shoqėrueshme. Droja juaj jo rrallė mund tė ju shokojė, sepse jeni mėsuar qė tė jeni prijės, qė tė gjitha gjėrat vetė t'i sinkronizoni. Nė ato momente zbuloni se thellė nė ju ėshtė njė qenie mė subtile, e cila iu kundėrvihet aktiviteteve tuaja shoqėrore. Natyra juaj ėshtė lirike, e ndijshme dhe ju, nė tė vėrtetė, nuk jeni ashtu siē tė tjerėt ju shohin.


Pėr tė lindurit nė ditėn 18

tė cilitdo muaj

Ju jeni njeri i virtyteve dhe thjeshtėsisė. Nuk dėshironi qė tė imponoheni shumė nė shoqėri; jeni tė qetė dhe tė vetmuar. Juve mė sė tepėrmi ju tėrheqė natyra sepse ju jeni fėmijė i Nėnės Natyrė. Po qe se jeni tė qėndrueshėm nė rrugėn tuaj, mund tė bėheni biolog apo botanist i shkėlqyer/shėm/, edhe pse edhe poezinė nuk e keni pėr tė huaj.
E doni jetėn, dini t'iu gėzoheni gjėrave tė vogėla, tė zakonshme; besoni se pėrmbajtjen e jetės e pėrbėjnė pikėrisht ato gjėra tė thjeshta, tė zakonshme.
Njerėzit nuk ju njohin mirė, shkaku se ju vetė nuk iu tregoheni, sė andejmi shpesh jeni enigmatikė, misteriozė pėr rrethin tuaj. Tė jesh nė shoqėri me ju - ajo ėshtė kėnaqėsi e vėrtetė! Ju jeni person tejet tė ngrohtė, spirituozė, joimponues. \
Keni kuptim tė gjithanshėm pėr botėn, pėr tė afėrmit tuaj, pėr miqtė tuaj, por tė afėrmit shpesh nuk ju kuptojnė, prandaj, sė andejmi, nė disa momente, jeni tepėr tė palumtur. Vuani shkaku i tė tjerėve, e kjo nuk do tė duhej tė ndodhte, sepse bota thjesht ėshtė e atillė/ashtu/ siē ėshtė, dhe ju si tė tillė duhet ta pranoni.

Pėr tė lindurit nė ditėn 19
tė cilitdo muaj

Ju ju karakterizojnė durimi dhe qėndrueshmėria. Para se tė sillni ēfarėdo vendimi, mendoni gjatė pėr ēdo gjė, e vėshtroni nga tė gjitha kėndvėshtrimet, e peshoni secilėn 'pėr' dhe 'kundėr'. Por, kur veēse e pranoni njė gjė, atėherė shkoni deri nė fund, pavarėsisht nga sakrifica dhe pasojat.
Pėr nga natyra jeni tė butė, tė qetė dhe emotivė; i ruheni ēdo banaliteti. Nė secilin njeri e kėrkoni dhe e gjeni atė mė sublimen, mė fisniken; askė pėr asgjė nuk e gjykoni; jeni tolerantė dhe, nė ēdo situatė, tregoni mirėkuptim maksimal pėr veprimin e tė gjithėve.
Keni prirje ndaj muzikės, poezisė dhe pikturės, por mbi tė gjitha ju magjepsin pikturat e artistėve tė hershėm. Ju tėrheqin edhe mėsimet okulte, ku e shihni ēelėsin pėr tė gjitha problemet njerėzore.

Pėr tė lindurit nė ditėn 20
tė cilitdo muaj

Ju jeni personi tė cilin me kėnaqėsi e pranon rrethi, edhe pse pėr nga natyra nuk jeni imponues. Jeni tė kthjellėt, tė qeshur dhe nė ēdo situatė rrezatoni ngrohtėsi dhe dashuri. Nuk i dėshironi spekulimet, nuk teorizoni shumė, pasi qė jeni qenie aksioni, qė do tė thotė: njeri qė tė gjitha idetė menjėherė i shndėrroni nė vepėr.
Ata tė cilėt nuk ju njohin mirė, ju marrin si qejfli tė mėdhenj, edhe pse ju nė esencė jeni diēka krejt tjetėr. Ju thjesht i gėzoheni jetės dhe mendoni se jeta ėshtė shenjtėria mė e madhe. Pėr ju sikur nuk ka probleme tė pazgjidhshme dhe me kėtė mė sė tepėrmi i tėrhiqni njerėzit. Gati se magjikisht ndikoni nė personat e polit tė kundėrt, e kjo rrjedh shkaku se besoni nė vetvete, se jeni, si pak-kush, entuziatė, pėrplot optimizėm.

Pėr tė lindurit nė ditėn 21
tė cilitdo muaj

Edhe numri 21 merret si numėr magjik, pasi qė nė vete mban dy numra tė fuqishėm: 2 dhe 1. Numri 2 ėshtė principi material, kurse 1 ėshtė simbol i kozmosit, Zotit, energjisė hyjnore. Kėshtu qė ju, me vetė lindjen, jeni tė prirur kah magjia, mėsimet e fshehta, mistika, okultizmi. Pėr ju me shumė rėndėsi ėshtė ekuilibri nė mes tė materiales dhe shpirtėrores, tė dukshmes e tė padukshmes, sė poshtmes dhe sė lartmes.
Nė jetė do t'i keni shumė mėsues, do t'i pranoni shumė mėsime, por nė fund do ta gjeni rrugėn tuaj dhe do tė sillni diēka tė re nė nivelin okult. Nė vitet tridhjetė tė jetės do ta kuptoni se jeta, vetvetiu, nė qoftė se nė mėnyrė adekuate e kuptoni, ėshtė mė e madhe se tė gjitha artet.
I besoni dashurisė dhe ai besim ka pėr t'ju mbajtur, madje edhe nė krizat mė tė mėdha, deri nė fund tė jetės sė gjatė dhe tė frytshme.

Pėr tė lindurit nė ditėn 22
tė cilitdo muaj

Ju keni frikė nga ndryshimi i papritur. Jeni tė pavendosur nė sjelljen e vendimit. Shumėēka ju lidhė me botėn materiale, prandaj edhe ndiheni tė pasigurt nė sferat intelektuale dhe shpirtėrore.
Ndryshimet e mėdha kah e mira ju presin para fundit tė decenies sė katėrt tė jetės. Do tė keni sukses nė punėt qė lidhen me shkencat natyrore, pasi qė ju jeni dy herė botė tokėsore (numri 2 ėshtė dy herė shenja juaj).
Nuk besoni shumė nė gjėrat e padukshme; i pėrmbaheni besnikėrisht asaj qė ju sjell begati materiale.
Jeni tė lidhur pėr shtėpinė dhe familjen; nė rrethin e tė afėrmve tuaj e gjeni gėzimin dhe ngrohtėsinė e gjithėmbarshme.


Pėr tė lindurit nė ditėn 23

tė cilitdo muaj

Qė me lindje jeni tė parapėrcaktuar pėr gjėra tė mėdha, pėr ndėrmarrje tė mėdha nė jetė; por, jo: duhet tė investoni mjaft angazhim edhe pėr t'i realizuar idetė tuaja. Jetėn nuk do ta keni tė lehtė - do tė keni mjaft probleme materiale - por nė fund tė gjitha vėshtirėsitė do t'i tejkaloni. Fama ju pret nė mes viteve tridhjetė dhe katėrdhjetė tė jetės. Nė kėtė periudhė do tė keni mė tepėr dashuri, por, njėra, megjithatė, ka pėr tė qenė mė e madhe nga tė gjitha.
Njerėzit kanė pėr tė gjykuar gabimisht pėr ju, sepse tė gjithė do ta shikojnė vetėm atė tė jashtmen, e askush nuk do ta ndjejė natyrėn tuaj subtile. Keni shpirt tė mrekullueshėm; ju tėrheqin tė gjitha gjėrat e bukura e tė lartėsuara, derisa pėr gjėrat e shėmtuara i ikni ēdo bisede.
Pėr tė lindurit nė ditėn 24
tė cilitdo muaj

Bota e argėtimit ju tėrheqė shumė, pasi qė mendoni se vetėm nė njė botė tė tillė shprehet natyra juaj e vėrtetė. E doni jetėn e lehtė dhe tė kėndshme, por rrethanat materiale nuk ju lėnė qė tė notoni nė ujėrat e hedonizmit. Por, jo; ju edhe mė tej besoni se nuk ka pėr tė zgjatur shumė kur edhe ylli juaj i fatit do tė vezullojė nė qiellin e tė privilegjuarve.
Nė tė gjitha rastet, do tė kishit mundur ta shijonit lumturinė nė estradė apo skenė, si kėngėtarė, gjegjėsisht si artistė, duke qenė se keni mjaft dhanti dhe prirje kah kėto arte, edhe pse edhe artet tjera - si poezia dhe piktura - nuk ju janė tė huaja.
Shpesh jeni tė shqetėsuar e tė trazuar, e qė edhe vetė tė mos e dini se pėrse. Kjo vjen nga ajo se ju do tė dėshironit shumė mė tepėr sesa qė rrethanat ju lejojnė. Mos fluturoni aq lart, lėshohuni pėr toke, dhe lumturinė kėrkojeni nė gjėart e vogėla, nė mesin e botės sė zakonshme.

Pėr tė lindurit nė ditėn 25
tė cilitdo muaj

Jeta juaj ėshtė kėrkim i pėrjetshėm kah e vėrteta, pastėrtia dhe gjėrat e bukura. Pėr nga natyra jeni mjaft emotivė dhe spirituozė. Lėshoheni nė thellėsinė e qenies suaj dhe gjeni vendstrehim nė vetvete. Mė tė sigurtit jeni kur tė ndodheni nė botėn tuaj personale, ku asgjė plotėsisht nuk mund tė ju lėkundė. Keni imagjinatė tė bujshme dhe prirje kah artet. Jeni tė qetė, tė heshtur, tė tėrhequr nė vetvete, enigmatikė pėr tė afėrmit tuaj, enigmė e madhe madje edhe pėr ata me tė cilėt rrini pėr ēdo ditė.
Rruga tė cilėn e keni zgjedhur nuk ėshtė aspak e lehtė; por, jo: ju jeni rezistentė dhe qėndroni deri nė fund. Keni pėrjetuar shumė zhgėnjime nė jetė, por edhe mė tej besoni nė dashuri dhe miqėsi. Kurrė, as pėr njė moment, nuk ju humbin nga pėrceptimi idealet tuaja tė larta.
Jeni tė kthyer kah mistika, magjia dhe mėsimet okulte. Besoni nė atė se bota do tė jetė gjithnjė e mė e mirė; se dashuria ėshtė mė e fuqishme se urrejtja; se e mira ėshtė mė e qėndrueshme se e keqja. Shpirti juaj i kthjellėt ėshtė burim i shėndetit tuaj dhe i energjisė suaj jetėsore.


Pėr tė lindurit nė ditėn 26

tė cilitdo muaj

Ju jeni person energjik dhe vital. Me atė energji tuajėn nė zgjedhė ėshtė edhe dėshira juaj pėr bashkėpunim me tė tjerėt tė cilėve dėshironi t'ua transmetoni/bartni diturinė tuaj tė gjithėmbarshme. Veēanėrisht jeni tė brengosur pėr lumturinė dhe mirėqenien e familjes suaj dhe tė atyre qė i doni. Jeni tė entuziamuar me punėt e mėdha, me ndėrmarrjet e rėndėsishme dhe ndiheni tė lumtur kur mund tė merrni pjesė nė diēka tė madhe. Jeni tė dashur, tė kujdesshėm; tė arsyeshėm; kurrė askė nuk e shfrytėzoni; ndini gėzim tė madh kur iu ndihmoni tė tjerėve, miqve dhe farefisit. E merrni se pasuria ėshtė nė dhėnie e jo nė marrje.
I dėshironi shkencat natyrore, por asnjė trohė mė pak nuk ju tėrheqin edhe mėsimet e fshehta ku e gjeni kuptimin e gjithėmbarshėm tė jetės dhe botės.
Pėr tė lindurit nė ditėn 27
tė cilitdo muaj

Jeta, tė cilėn e bėni ju, pėrfshin pėrvoja jetėsore tė shumta dhe tė ndryshme. Jeni person intelektual, emotiv, mendimtar dhe simpatik. Posedoni forcė tė madhe tė imagjinimit dhe vizuelizimit, prandaj do tė kishit mundur tė merreshit me arte. Punėt lidhur me udhėtimet, anijet, telegrafinė dhe televizionin do tė mund tė ju sillnin suksese. Ju tėrheqin okultizmi dhe misticizmi, dhe mund tė bėheni njohės tė mėdhenj tė kėtyre fushave. Hiqjuni jetės dhe tė jetuarit asketik, vetmitar; hyni nė shoqėrinė e njerėzve tė zakonshėm, tė atyre qė ndodhen nė vetė burimin /amėn/ e jetės.
Nė mesin e viteve tė tridhjetave e tė katėrdhjetave tė jetės, po qe se i orientoni forcat tuaja si duhet, do t'i zgjidhni problemet e natyrės materiale; mund tė bėheni madje edhe biznesmen i suksesshėm me ndihmėn e artit.

Pėr tė lindurit nė ditėn 28
tė cilitdo muaj

Jeni me vetėnisjativė, sipėrmarrės dhe energjikė. I posedoni tė gjitha kualitetet e njė prijėsi, tė njė personaliteti tė jashtėzakonshėm spirituoz. Forcat kozmike janė thellė tė mbjella nė ju, dhe ju ato i shprehni nė punėt e natyrės organizative. Jeni kreativė dhe origjinalė, por punėt ju shkojnė mė mirė kur bashkėpunoni me dikė, sesa kur punoni vetėm, kokė mė vete. Jeni tepėr tė shkathtė qė gjėrat t'i ktheni kah e mira, kėshtu qė do tė kishit mundur tė keni sukses nė kimi, fizikė dhe nė shkencat natyrore.
Mos u bėni sė tepėrmi tė pavarur nė aksionet dhe idetė tuaja. Po qe se vetveten e merrni si tė mjaftueshėm, pėr nga natyra, diē mė i madh se tė tjerėt, mund ta humbisni afėrsinė kah miqtė dhe tė afėrmit nė familje.

Pėr tė lindurit nė ditėn 29
tė cilitdo muaj

Forca magnetike me tė cilėn ndikoni mbi njerėzit tjerė, ėshtė esenca e veēantisė suaj, e si pasojė e kėsaj janė miqtė dhe adhuruesit e shumtė, tė cilėt i mblidhni rreth vetvetes. Ju, kėtė, natyrisht, nė mėnyrė spontane, e arrini, gjė qė shprehet nė pozicionin tuaj nė familje dhe nė shoqėri. Me kėnaqėsi e pranoni bashkėpunimin, por ai impuls mė parė vjen nga koka sesa nga zemra. Keni instikt tė lindur pėr njohjen dhe njohjen dhe mirėkuptimin e njerėzve tė tjerė. Fuqia juaj e madhe e pėrceptimit ju bėn qytetarė tė botės. Mund tė jeni pavetėdijshmėrisht tė prirur tė reflektoni vetitė e tė njohurve tuaj. Mos jini tepėr tė pėrshtatshėm, por as tepėr tė vrazhdė. Maturia ėshtė mėnyra mė e mirė e tė shprehurit tuaj, nėna e urtisė suaj jetėsore.


Pėr tė lindurit nė ditėn 30

tė cilitdo muaj

Pėr nga natyra jeni tė butė, emotivė dhe pėrplot dashuri pėr tė afėrmit. I doni artet - poezinė, pikturėn, muzikėn. Jeni tė lidhur pėr familjen dhe natyra juaj e vėrtetė vjen nė shprehje vetėm nė familje. Ata tė cilėt nuk ju njohin mirė, kanė pėr tė gjykuar pėr ju gabimisht, pasi qė nuk do t'i kuptojnė disa veprime tuajat, pasi qqė ju jeni personi i cili mė shpesh mendon me zemėr sesa me kokė.
Posedoni forcė tė madhe magnetike dhe kurrė nuk kanė pėr tė ju munguar miqtė, por pėr ju kjo sikur nuk ēon shumė nė peshė. Pėr ju gjėja mė e rėndėsishme ėshtė qetėsia nė shtėpi dhe mirėqenia nė familje. Jeni bashkudhėtar i mrekullueshėm nė jetė dhe prind i kėndshėm; keni shumė mirėkuptim pėr tė gjitha, por shpesh, shkaku i kėsaj, e pėsoni, sepse hasni nė moskuptim. Mos i dėgjoni kėshillat dhe komentet e tė tjerėve, veēse kthehuni kah vetvetja dhe tė afėrmit tuaj; mos e harxhoni kot energjinė tuaj kreative; kini kujdes pėr shėndetin tuaj personal.


Pėr tė lindurit nė ditėn 31

tė cilitdo muaj

Ju keni ide kreative dhe njohėsi me njerėzit adekuatė tė cilėt mund t'i realizojnė ato. Mund tė keni sukses tė madh nė jetėn shoqėrore, po qe se asaj i pėrkushtoheni si duhet. Posedoni forcė tė gjykimit tė drejtė, forcė pėr dallimin e tė rėndėsishmes nga e parėndėsishmja. Ndėrgjegjshmėria juaj kurrė nuk mbetet e pashpėrblyer. Kini pak mė tepėr kujdes pėr interesat tuaj personalė. Jo egoizmi juaj mund tė ju dėrgojė aq larg saqė thjesht ta harroni vetveten. Bashkėpunimi me njerėzit e profesionit ka pėr tė ju sjellė sukses dhe ka pėr tė ju ndihmuar qė t'i zgjidhni problemet materiale.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-01-12, 20:36   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Dashuria sipas grupit tė gjakut

Dashuria sipas grupit tė gjakut


Kėrkimet mė tė reja shkencore, kanė dėshmuar se grupi i gjakut tė cilin ne e trashėgojmė qė nga lindja, me tė madhe ndikon nė mėnyrėn se si i pėrjetojmė dhe i shprehim emocionet tona. Prandaj, as te ne shqiptarėt, kur dy persona nuk pėrputhen nė mes veti, nuk thuhet rastėsisht: "nuk ju janė pajtuar gjaqet".

Se pėrmes analizės sė grupit tė gjakut, mund tė krijohen shumė profile individuale psikologjike, ky vlerėsim i mundshėm parashikues, qysh moti ėshtė i njohur dhe i aplikuar nė shtetet e civilizimeve tė ndryshme tė Lindjes. Japonezėt, ta zėmė, praktikojnė qė gjatė vlerėsimit tė karaktereve psikologjike, tė marrin pėr bazė treguesit e analizave tė bėrė sipas metodės sė grupit tė gjakut. dhe kjo metodė nė gjuhėn e tyre quhet "KETSUEGIGATA". Praktikohet posaēėrisht tek pėrzgjedhja e partnerit dashuror pėr martesė. Realisht, metoda e analizės sė karakterit pėrmes grupit tė gjakut, mė se 15 vite, veē ėshtė e aplikueshme nė praktikėn e psikologjisė industriale, dhe atė, mė sė shumti e pėrdorin institucionet e pėrsosura tė kompanive tė mėdha botėrore tė marketingut, gjatė njohjes dhe parashikimit tė shprehive tė blerėsve potencial.

Njėkohėsisht, kėto kompani, analizėn e vlerėsimit psikologjik tė karakterit tė njė personi sipas grupit tė tij tė gjakut, e pėrdorin edhe gjatė pranimit nė punė tė kuadrove tė reja . Japonezėt, kėtė metodė vlerėsuese, paralelisht me metodat tjera tė testeve psikologjike, e pėrdorin nė Industri gjatė pėrcaktimit tė aftėsive kreative grupore tė punėtorėve pėr vende tė caktuara tė punės, gjegjėsisht, cila punė, cilit person, dhe me cilin grup tė caktuar tė gjakut do t'i pėrshtatet mė sė shumti dhe ai aty do tė jetė mė produktiv.

Analiza dashurore e personave sipas kategorizimit tė karakterit tė tyre nė bazė tė grupit tė gjakut.

GRUPI I GJAKUT "0"

Personat qė kanė kėtė grup tė gjakut, nė tė shumtin e rasteve janė dashamire, tė ēiltėr dhe mikpritės. Nuk ngurojnė tė ta thonė tė vėrtetė nė sy. Janė tė sinqertė dhe besnik. Pėr shkak se nuk janė tė pirur qė mbi vete tė marrin pėrgjegjėsinė, femrat me grupin e gjakut "0", mė me ėndje do tė kėrkojnė ambientin dhe rrethin ku do tė ndjehen tė sigurt dhe tė mbrojtur. Nga ana tjetėr, meshkujt me grup tė gjakut "0" janė "gjuetarė" tė vėrtetė.

Kanė nevojėn tejet tė shprehur qė tė dominojnė dhe tė jenė tė vėrejtur nga tė tjerėt, andaj, mė me ėndje i pėrzgjedhin profesionet qė ju sigurojnė publicitet dhe autoritet: artist, aktor, gazetar, estrada.... kanė dhuntinė qė tė jetojnė dhe tė shoqėrohen me ata persona qė nga natyra janė kureshtar, tė gjallė dhe dinamik.

Monotonia dhe jeta me shabllone tė zakonshme, kėtyre fare nuk ju pėrgjigjet. Nė krahasim me femrat, meshkujt me kėtė grup tė gjakut, mė tepėr janė tė interesuar pėr karijerė, andaj, kur diēka ka tė bėj me punėn dhe biznesin e tyre, shumė vėshtir lėshohen nė ndėrmarrje tė pamatura, sė pari pa vlerėsua nė at punė, levendin e sigurt nė favorin e tij. Partneriteti dhe familja: Femrat me grup tė gjakut "0", nga meshkujt (partneri) presin njomėsi, kėnaqėsi dhe fat. Kėto, ndjejnė dėshirėn intensive pėr martesė, pėrmes sė cilės llogarisin t'i realizojnė synimet e veta familjare dhe jetėsore. Si bashkėshorte, shpesh sundojnė nga prapavija dhe luajnė njė rol vendimtar nė suksesin e karijerės sė bashkėshortit. Si nėna, ato ndaj fėmijėve tė vetė, paraqiten mė tepėr si shok dhe jaranė. Tė gjitha ambiciet e veta konkrete presin t'i realizojnė pėrmes fėmijėve dhe bashkėshortit. Nga ana tjetėr, meshkujt me grupin e gjakut "0" shumė janė tė interesuara pėr femra. Janė tejet aktiv nė kėtė drejtim, prandaj edhe fermat i vėrejnė me lehtėsi kėtė afinitet tė tyre.

GRUPI I GJAKUR "A "

Personat me kėtė krup tė gjakut cilėsohen si tejet inteligjent, tė cilėt, nė tė shumtėn e rasteve, nė raport ndaj tė tjerėve, paraqiten si tė "ftohtė" dhe tė pa interesuar. Por, kjo veti e tyre ėshtė vetėm mbrojtje, sepse, realisht, ata janė tejet tė ndjeshėm. Mė sė miri do t'i pėrshkruante ata shprehja figurative - "ushtari i njomė", sepse, pėrveē anės emotive tė shprehur, i karakterizon rregulli dhe disiplina nė jetė. Janė tejet profesional dhe tė pėrkushtuar obligimeve familjare. Janė tė gatshėm tė marrin mbi vete pėrgjegjėsitė, t'i kuptojnė tė tjerėt, por, nga ana tjetėr edhe mjaftė presin prej tyre. Njihen si organizatorė tė aftė, insistojnė nė precizitetin e punės dhe kanė seriozitet tė pėrkushtuar. Nė tė vėrtetė, para tė tjerėve, ata nuk dinė dhe as qė insistojnė tė eksponohen, prandaj edhe mbeten tė pavėrejtur, tė vetmuar dhe tė lėnė anash. Partneriteti dhe familja: Si meshkujt, ashtu edhe femrat nga grupi "A" i gjakut, nė marrėdhėniet e ndėrsjellėt janė persona liberal. E respektojnė partnerin e kundėrt me tė gjitha kualitetet e tij/saj. Por, pėr shkak tė natyrės sė tyre tejet tė ndjeshme emotive, kėta do ti zbulojnė ndjenjat e tyre tė vėrteta, tek atėherė kur tė jenė tė sigurt se nuk do tė pėrqeshen dhe nėnēmohen nga tė tjerėt.
Femra e grupit tė gjakut "A" ėshtė njė nėnė e cila kujdeset mirė pėr fėmijėt e saj, i inkurajon ata nė jetė, por, si kundėr shpėrblim, edhe kėrkon njė gjė tė njėjtė prej tyre. Meshkujt nga grupi i gjakut "A", nga pėrshtypja e parė qė lėnė, nuk duken si tėrheqės pėr polin e kundėrt. Vlerat e tyre tė vėrteta, femrat i zbulojnė, tek kur tė qėndrojnė mė gjatė me ta. Kualiteti i tyre mė i madh ėshtė besnikėria martesore dhe pėrkushtimi ndaj familjes. Kur kėta njė herė tė themelojnė familjen, aty e pėrqendrojnė tėrė energjinė jetėsore kreative. Zakonisht, nė tė gjitha veprimet e tyre, kėta i pėrkrahin dhe i inkurajojnė bashkėshortet e tyre, duke dhėnė njė kontribut tė jashtėzakonshėm nė pėrparimin gjatė karterės sė tyre profesionale.

GRUPI I GJAKUT "B "

Shikuar nga aspekti psikologjik, sikur meshkujt, ashtu e femrat me grupin e gjakut "B" janė tejet interesante dhe atraktive. Nė shikim tė parė duken si intravern dhe tė tėrhequr nė vetvete, por realisht, ata kanė tė formuar konceptin e qartė tė synimeve dhe dėshirave tė tyre jetėsore. Nė aspektin profesional, femrat e grupit "B" tė gjakut, rrugėn e karrierės sė tyre e trasojnė kryekėput duke u mbėshtetur nė vlerat personale tė dėshmuara me kohė, dhe gati kurrė, nuk e eksponojnė frymėn garuese me tė tjerėt. Veprojnė kryekėput nė rrethin e ngushtė tė shokėve dhe miqve tė verifikuar. Meshkujt e kėtij grupi kanė nė vete diēka, tė themi ashtu si njė fasadė kamufluese dhe mbrojtėse. Gjithmonė veprojnė tė heshtur, tė ngurtė dhe tė tėrhequr, ndėrsa, gjatė kėsaj koha, sikur "shahist" tė vėrtetė, pa ndonjė pompozitet tė shprehur, planifikojnė "potezet" e ardhshme qė duhet t'i ndėrmarrin tė arrijnė gjer tek caku i dėshiruar. Me qėllim tė arritjes sė plotė tė synimeve tė tyre, kėta janė nė gjendje qė ta eliminojnė ekspozimin e tyre para tė tjerėve. Zakonisht, kurrė nuk i pėrzgjedhin profesionet qė i eksponojnė nė planė tė parė. Kanė dėshirė qė gjithnjė tė vendosin, por ja si tė eksponuar, por prapa kulisave dhe jashtė syve tė botės.

Partneriteti dhe familja: Nė dashuri, femrat e grupit tė gjakut "B" presin shumė njomėsi, kėnaqėsi, fat, besnikėri dhe pėrkujdesje tė partnerit ndaj tyre. Fillimisht janė tė dyshimtė, me ambicie dhe kėrkesa tė mėdha, andaj, shumė vėshtirė vendosin qė tė hyjnė nė ujėrat bashkėshortore. Kur veē vendosin tė martohen dhe bėhen nėna, janė tejet besnike dhe tė pėrkushtuara familjes. Ėshtė karakteristike pėr meshkujt e grupit tė gjakut "B", se nė pėrgjithėsi grat e tyre i nderojnė dhe i respektojnė pėrtej mase. Pėr gruan qė do tė vendosin ta pėrzgjedhin si partner tė jetės, asaj do t'ua sjellin ēdo gjė para kėmbėve duke e trajtuar si mbretėresh tė vėrtetė. Por, natyre e maskuar e meshkujve nga ky grup, do tė vjen nė shprehje tek te raporte emotive. Kur nuk kanė hasur nė partnerin e vėrtetė tė jetės, janė tė prirur pėr njėanshmėri dhe melankoli. Pėr ta, nė kėto momente, ėshtė mė lehtė tė ėndėrrojnė, se sa tė ballafaqohen me situatėn reale bashkėshortore.

GRUPI I GJAKUT "AB"

Femrat nga grupi gjakut "AB" jenė persona tė shkėlqyera. Janė tė ndjeshme ndaj tė tjerėve, ndėrsa ,cinizmi dhe ironia, ėshtė diēka e huaj pėr to. Nuk kanė kėrkesa specifike nė jetė dhe mund t'i takojnė cilido grup, sepse, shumė lehtė adaptohen ēdo rrethi dhe mentaliteti, duke pasur sukses qė nė kėtė shkrirje gjithnjė ta ruajnė individualitetin e vetė karakteristik. Kur kemi tė bėjmė me meshkujt e kėtij grupi tė gjakut, na duket sikur tek ta bėhet fėrkimi i dy karakteristikave tė shprehura si veēanti si pėr grupin "A" ashtu edhe "B". Mu pėr kėtė natyrė dytėshorė tė tyre, meshkujt me grupin e gjakut "AB" nuk munden aq lehtė tė adaptohen rrethanave tė reja me tė cilat ballafaqohen gjatė jetės. Nėse pėr shembull, kėta gjenden nė njė rreth tė dominuar nga personat me grupin e gjakut "A", atėherė, tek ata, mė sė shumti do tė shprehen karakteristikat e grupit tė gjakut "B" dhe anasjelltas. Partneriteti dhe familja: Femrat e grupit tė gjakut "AB" i adhurojnė meshkujt me prirje aventuriere, ndėrsa kėnaqen nė dashuri vetėm nėse ju lejohet qė ato tė mbeten mistike. Si nėna, janė tė lidhur me fėmijėt, por kėrkesat ndaj tyre nuk janė tė tepruara, dhe sillen nė suazat e raporteve normale. Kur kemi tė bėjmė me meshkujt nga grupi i gjakut "AB", specialiteti i tyre ėshtė vardisja. Janė "donzhuan" dhe lajkatarė tė vėrtetė, por, nė princip, tregohen tejet tė kėndshėm, vardisen nė mėnyrė substile duke shfaqur respekt tė sinqertė ndaj polit tė kundėrt. Sa do tė pajtohen kėta si dy anė tė kundėrta, me tė madhe varet nga partneri tjetėr. Ta zėmė, nėse e pėrzgjedhura e tij ėshtė nga grupi "A, ky do tė sillet sikurse me veti tipike si tė grupit tė gjakut "B" dhe e kundėrta.TRI PĖRPUTHSHMĖRI MĖ ADEKUATE DASHURORE

Nė hulumtimet e gjertanishme, pajtueshmėria nė marrėdhėniet emotive dhe dashurore nė mes tė personave tė grupeve tė kundėrta tė gjakut, nuk ėshtė dėshmuar ende saktėsisht. Por, bazuar nė profilet e pėrfituara psikologjike tė grupeve tė ndryshme tė gjakut dhe bartėsve tė tyre, pėrfitohet njė pasqyrė e qartė se cilat kombinime profilesh gjatė martesės kanė harmoni mė tė pėrshtatshme nė mes veti.

Femra A + mashkulli O: EROPCIONI I EPSHEVE Lidhjen mė epshore nė mes veti e arijnė femrat qė i pėrkasin grupit tė gjakut "A" dhe meshkujt e grupit tė gjakut "O". Po ashtu, kjo ėshtė edhe njė kombinim i thjeshtė biologjik, sepse nga kjo bashkėsi martesore lindin mė sė shumti fėmijė Si anė negative e kėtij kombinimi, femra duhet tė ketė mė tepėr kujdes nė natyrėn jo stabile tė partnerit dhe mė tepėr tė angazhohet pėr ta ruajtur pėr vete.

Femra O + mashkulli AB: PĖRHERĖ TĖ DASHURUAR Martesat nė mes tė femrave tė grupit tė gjakut "O" dhe meshkujve tė grupit tė gjakut "AB" , nga tė gjitha kombinimet tjera, nė praktikė, janė treguar si mė harmonike. Zakonisht janė martesa romantike dhe lidhje kualitative.

Femra A + mashkulli B: PAJTUESHMĖRI

KONTRADIKTOREVėmendjen e njė mashkulli tė grupit tė gjakut "B"gjithnjė do ta tėrheq femra me grupin e gjakut "A". Ndoshta, mu kjo ėshtė kombinimi mė i mire pėr martesė, sepse, karakteristikat e ndėrsjella tė tipareve kontradiktore, gjithnjė pėrmbushen nė mes veti, Femrat me grupin e gjakut "A" gjithmonė kanė nevojė qė tė pėrkujdesen pėr dike, ndėrsa meshkujt e grupit tė gjakut "B", gjithmonė ndjenė nevojėn qė dikush tjetėr tė pėrkujdeset pėr ta.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-01-12, 20:37   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Numerologjia e dashurisė

Numerologjia e dashurisė


Karakteri juaj dashuror reflekton nė numrin tuaj pėrfaqėsues. Gjetja e numrit bėhet, siē ėshtė thėnė edhe mė parė, duke mbledhur numrat e ditėlindjes dhe tė muajit tuaj tė lindjes dhe shndėrrimi i tyre nė numėr njėshifror nė mes tė 1 dhe 9. Pėr shembull: Jam i lindur mė 21 mars (21 + 3 = 24 dhe 2 + 4 = 6) domethėnė, numri im ėshtė 6.

NĖSE JENI 1:

Jeni tė pavarur, impulsiv dhe spontan. Dėshironi qė vetė tė arrini gjer tek suksesi. Nė planin sentimental ju udhėheq pasioni, ju doni ose nuk doni, dhe silleni nė harmoni me kėtė. Keni nevojė qė tė jeni krenar me partnerin tuaj (por, edhe pse ju atė vetė e zgjidhni, keni vėshtirėsi kur duhet t'i bėni disa lėshime, tė sakrifikoni pak liri, ndaj mė tepėr e doni partnerin pak mė tė bindur). Duke qenė se jeni tė guximshėm dhe dinamikė, ju jeni forca lėvizėse e perandorit.

NĖSE JENI 2

Ju e dini se ēfarė do tė thotė koketim, tėrheqshmėri, "dashuri e pėrjetshme". Pasi qė jeni tė butė, krejtėsisht sensibilė, jeni tė aftė t'iu pėrshtateni tė tjerėve dhe t'iu bėni shėrbime. Vėrtet ėshtė vėshtirė tė jetoni tė vetmuar dhe keni nevojė qė me dikė ta ndani derdhazėn e ndjenjave. Jeni tė hapur ndaj rrethit dhe dėshironi qė me tė tė jetoni nė harmoni, ndaj ndiqeni vetėm njė rrugė: rrugėn nė tė cilėn zemra ju drejton.

NĖSE JENI 3

I pushtoni tė tjerėt me natyrėn tuaj artistike dhe imagjinative, me shpirtin tuaj tė gjallėrishėm, brilant dhe me kuptimin pėr humor, por edhe me nevojėn vetanake pėr tė qenė tė pavarur. Mbi tė gjitha e doni lirinė. Jeni shpirtgjerė dhe plot pasion nė dashuri, e i frikėsoheni vetėm monotonisė sentimentale e cila mund t'ua ngulfasė jetėn tuaj. Pėr ju dashuria duhet tė jetė lojė sentimentale. Nė tė kundėrtėn, ju asaj nuk i dorėzoheni. Thjesht, duhet t'jua ofrojė lirinė dhe tė mahnitet me ju.

NĖSE JENI 4

Lidhjet kalimtare? Flertet pėr njė ditė? Nuk ėshtė kjo pėr ju. Ju jeni tė dashur, sensitivė, tė butė (madje edhe kur kėtė e fshihni prapa jashtėsisė sė pėrmbajtur dhe tė rezervuar), ndaj pėr dashuri ju nevojitet siguria, sinqeriteti, respekti - juve ju ndjell ndershmėria, bota e ndjenjave, e kurrsesi marrėzitė gjithėfarėshe. Jeni posesivė dhe besnikė (sipas rregullit) , prandaj hiqjuni dashurisė nė shikim tė parė, pasioneve qė mund tė shėrthejnė... dhe tė shuhen.

NĖSE JENI 5

Nėse flasim drejt, pėr ju nuk do tė mund tė thuhej se jeni prej atyre qė fluturojnė nėpėr retė dhe ėndrrat dashurore. Ēfarė dėshironi ju? Lirinė, aventurėn, udhėtimet, miqėsitė dhe atė qė ėshtė e re. Keni temperament tė vrullshėm, jeni tė padurimshėm dhe energjikė, ndaj ēdo gjė tek ju ndodh papritur dhe spontanisht. Ēdo gjė do tė dėshironit tė provonit, t'i ndani gėzimet tuaja jetėsore, dhe pasi qė me magnetizmin dhe sharmin tuaj tė lindur i tėrhiqni tė tjerėt, ju mendoni se ēdo minutė (dashurore) meriton tė jetė i pėrjetuar.

NĖSE JENI 6

Gjashtėshi ėshtė numėr i harmonisė dhe dashurisė. Keni natyrė romantike dhe tė mbrojtur, ndaj jeni tė gatshėm tė jepni shumė pėr tė mundur ta pėtjetoni qetėsisht dashurinė tuaj (nė kėtė rast dashrinė do tė duhej ta shėnonim me shkronja tė mėdha). Ju magjeps bukuria, kurse e ndillni dhe e ngashėnjeni atė me butėsinė tuaj dhe ndjeshmėrinė e theksuar. Nga ana tjetėr, ju nevojitet tė jeni tė qetė, tė mbrojtur, sepse ju lidhjet e paqėndrueshme lehtė ju nxjerrin nga ekuilibri.

NĖSE JENI 7

Shtatėshi, numri i fshehtėsive, e bėn edhe shpirtin tuaj misterioz; nuk i tregoni lehtė ndjesitė tuaja. Jeni temperament i llojit tė vet, tė pavarur (mbase edhe tė vetmuar!) dhe pėr ju joshja e polit tjetėr nuk do tė thotė se duhet tė jetė intelektuale. Nė tė vėrtetė, ju mund tė dukeni indiferentė, por nė thellėsi tė shpirtit ju jeni sensitivė dhe nė ju vlojnė ndjenjat. Ju nuk thoni lehtė: "Tė dua!", kėtė e tregoni nė tjetėr mėnyrė. I mbetet partnerit tuaj qė ta zbulojė fshehtėsinė tuaj, tė depėrtojė nė atė mister.

NĖSE JENI 8

Tetėshi, numri i fuqisė, jua jep edhe dėshirėn e fuqishme, ndaj tėrheqshmėria juaj ndihet nė rrethin tuaj. Pėr ju pėrvetėsimi nė dashuri nuk ėshtė "cikėrrimė": kur doni, doni intensivisht. Pėr nga karakteri jeni besnik, tė hapur dhe tė plotė; ndjenjat i keni tė drejtpėrdrejta dhe me ju partneri e di se ēfarė duhet bėrė. Kur ju jeni nė pyetje, pasioni dhe besnikėria duhet ta nėnkuptojnė njėra-tjetrėn, sepse ju muk pėrfillni asgjė qė ėshtė gjysmake.

NĖSE JENI 9

Nėntėshi, numri i fundit, ėshtė numėr i idealizimit. Jeni shpirtmėdhenj, tė durimshėm, zemėrgjerė. Nuk jeni "romantikė" nė dashuri, por jeni sentimentalė ( a e vėreni dallimin?). Keni nevojė qė tė tjerėt t'jua konfirmojnė dashurinė tė cilėn ndiejnė. Jeni shumė intuitivė, psikologė, lehtė i pėrvetėsoni tė tjerėt dhe njerėzit kanė besim nė ju. Pėr nga karakteri jeni joshfrytėzues, i doni njerėzit dhe pėr ju dashuria nuk ėshtė vetėm bashkėjetesė, por edhe bashkėpunim.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-01-12, 20:38   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Fati pėrmes monedhės

Fati pėrmes monedhės


A i besoni realitetit se ju jeni vetė ai qė bartni ēelėsin e fatit tuaj pėr tė ardhmen, madje, se parashikimi pikėrisht i kėtij fati gjendet nė portofolin tuaj? Sigurisht se JO! Pėrmes kėsaj metode tė prezantuar si mė poshtė, do tė vėreni se sa tė pakufizuara janė mundėsitė e aplikimit tė monedhave pėr parathėnien e fatit tuaj.

▪ Sipas sistemit tė numerologjisė, ju mundeni qė edhe pėrmes njė monedhe prej letre tė parashikoni, respektivisht t'i mėsoni ngjarjet qė ju presin nė tė ardhmen dhe tendencat tjera nė lėvizje, nėse pėr kėtė e parashtroni pyetjen e duhur, nė momentin e duhur dhe me aplikimin e metodės sė caktuar tė sistemit numerologjik.

Ndoshta nuk e keni ditur se, secila monedhė ėshtė, po ashtu, si edhe posedusi i saj - e veēantė dhe se asgjė nuk ndodh rastėsisht nė realitetin tonė tė pėrditshėm. Pėr ēdo gjė, pėrherė ka ndonjė arsye.

Edhe posedimi i njė monedhe nė xhep apo portofol ka njė domethėnie. Pse mu ajo monedhė, dhe mu me atė numėr serik, aspak nuk ėshtė e rastėsishme. Duke aplikuar kėtė parim, edhe nė metodologjinė qė do ta prezentojmė si mė poshtė, edhe ju mund tė kėrkoni pėrgjigjet nė pyetjet tuaja tė hamendshme pėr shumė ēėshtje praktike nga jeta e pėrditshme.
Ēfarė duhet bėrė ėshtė vetėm ta pėrcillni sqarimin tonė nė vazhdim:

HAPI I PARĖ: Ju nevojitet njė monedhė nga letra

Pėr prakticizmin e metodės nė shtjellim ne, zakonisht, flasim pėr valutėn e monedhave nė euro. Mirėpo, a do t'i pėrdorni ju valutat edhe nė franga, marka, dollar, funte, pesetė... pėr Orakullin nuk luan ndonjė rol - me rėndėsi ėshtė qė nė monedhėn tuaj tė jetė numri serik, respektivisht njė radhė e shifruar, qė dallon nga bankėnotat tjera. Monedha nuk do tė duhej tė merrej nga automati i parave, por, nėse ėshtė e mundur, tė ketė kaluar nėpėr shumė duar, deri sa tė ketė rėnė nė duart tua, qoftė si para e shkėmbyer, qoftė si dhuratė.

HAPI I DYTĖ: Lexojeni numrin serik

Merreni njė monedhė letre pa e pėrzgjedhur se cilėn nga portofoli juaj. Shtrijeni bankėnotėn e zgjedhur para jush. Lexojeni numrin serik tė saj.

HAPI I TRETĖ: Shtroni pyetjet tuaja

Kėtu po ju sjell njė shembull: Ta marrim se ju doni ta dini, se a do tė duhej tė takoheshit me njė mik tuajin. Nė kėto raste, pyetja e parashtruar duhet tė jetė e thjeshtė, konkrete, spontane dhe e sinqertė. Ajo duhet ta shprehė preokupimin tuaj momental. Tė supozojmė se veē e keni marrė nga tufa e monedhave njė monedhė (gjithnjė monedhė nga letra qė kanė nė vete numrin serik).

Mė pas, duhet ta parashtroni pyetjen, ta zėmė: A do tė duhej tė takohem me mikun tim Agimin?

HAPI I KATĖRT: Duhet tė bėni njė llogari tė vogėl me kokė

SHEMBULL

Numri serik nė
monedhėn tuaj ėshtė 943386434

Formoni shumėn
e tėrthortė: = 44

Nėse kemi fituar numrin dyshifror, formulojmė shumėn e tėrthortė edhe njė herė: 4+4 = 8

SHĖNIM: Pėr tė dytėn herė, shuma e tėrthortė do tė duhej vetėm atėherė, nėse shuma e parė tėrthore na jep njė vlerė mbi vlerėn e numrit bazė 9 (10, 11, 12, 13...)

HAPI I PESTĖ: Pėrgjigjet e Monedhės-Orakull

- Nėse shumė e tėrthortė ėshtė njė numėr ĒIFT (2,4,6,8) - d.m.th. "PO";
- Nėse shuma e tėrthortė ėshtė numri TEK (1,3,5,7,9) - d.m.th. "JO".
- Nė shembullin tonė shuma e tėrthortė ėshtė 8! Atėherė, pėrgjigja do tė ishte: "Po, ju duhet tė takoheni me mikun tuaj".
Hapi i gjashtė: Kuptimi i zgjeruar dhe mė i detajuar i pėrgjigjes.
Nėse dėshironi tė keni pėrgjigje me kuptim mė tė zgjeruar (nė detaje), atėherė shikoni shabllonin e pėrgjithėsuar tė tabelės sė kuptimeve. Aty do tė keni shpjegimin plotėsues, qė ndėrlidhet me pyetjen tuaj. Nėse ajo nuk ėshtė konkrete me pyetjen e bėrė, atėherė, atė afėrsisht pajtojeni me logjikėn e prezantuar nė tabelė.

TABELA E KUPTIMEVE TĖ ZGJERUARA

1. Fillimi i mbarė;
2. T'i sjellė sė bashku tė kundėrtat;
3. Tė vazhdojė edhe ca me peshimin e gjėrave;
4. Tė ketė kujdes nė veprimet ditore;
5. Paraprakisht pėrgatituni mirė;
6. Nga e mira do tė bėhet diēka edhe mė e mirė;
7. Fat pėrmes ēlirimit (pėrfitimit nė kohė);
8. Tendencė pėr pėrmbyllje tė plotė;
9. Ēojeni punėn deri nė fund;

Nėse mbeteni ende tek shembulli ynė, si mė sipėr, dhe manipulojmė me shumė e pėrfituar 8, pėgjigja e zgjeruar e Orakullit do tė ishte: "Do tė keni sukses qė nė atė takim t'i pėrmbyllni nė tėrėsi qėllimet tuaja!"
Po ta kishim fituar njė numėr tek, p.sh. nr. 7, pėrgjigja do tė ishte: "Jo - mos u takoni me mikun tuaj". Po ashtu, nėse e kombinojmė edhe nga tabela me kuptimet e zgjeruara "Fati pėrmes ēlirimit", atėherė kjo formulė e Orakullit do tė kishte kėtė kuptim. "Do tė ishte mė mirė, nėse para se tė takoheshit, respektivisht para marrėveshjes pėr takim, tė ketė njė farė zbrazėtirė kohore".
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-01-12, 20:39   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Kalendari i pėrhershėm dhjetė shekullor

Kalendari i pėrhershėm dhjetė shekullor


Karakteri juaj dashuror reflekton nė numrin tuaj pėrfaqėsues. Gjetja e numrit bėhet, siē ėshtė thėnė edhe mė parė, duke mbledhur numrat e ditėlindjes dhe tė muajit tuaj tė lindjes dhe shndėrrimi i tyre nė numėr njėshifror nė mes tė 1 dhe 9. Pėr shembull: Jam i lindur mė 21 mars (21 + 3 = 24 dhe 2 + 4 = 6) domethėnė, numri im ėshtė 6.

Pėrmes kėtij kalendari, nė ēdo kohė mund tė dini dhe tė caktoni shpejt dhe saktė cila ditė ka qenė ( nė tė kaluarėn) dhe cila ditė do tė jetė (nė tė ardhmen) pėr dhjetė shekuj.
Mjafton tė pėrcillni sistemin i cili vijon:
VLERAT E DITĖVE TĖ JAVĖS
E Diel = 1
E Hėne = 2
E Martė = 3
E Mėrkurė = 4
E Enjte = 5
E Premte = 6
E Shtunė = 0

VLERAT E MUAJVE TĖ VITIT
Janar = 1
Shkurt = 4
Mars = 3
Prill = 6
Maj = 1
Qershor = 4
Korrik = 6
Gusht = 2
Shtator = 5
Tetor = 0
Nėntor = 3
Dhjetor = 5

VLERAT PĖR DY SHIFRAT E PARA TĖ VITIT

15 = 1
16 = 0
17 = 5
18 = 3
19 = 1
20 = 0
21 = 5
22 = 3
23 = 1
24 = 0
25 = 5


VLERAT PĖR DY SHIFRAT E FUNDIT TĖ VITIT

00 - 28 - 36 - 84 = 0 14 - 42 - 70 - 98 = 3
01 - 29 - 57 - 85 = 1 15 - 43 - 71 - 98 = 4
02 - 30 - 58 - 86 = 2 16 - 44 - 72 = 6
03 - 31 - 59 - 87 = 3 17 - 45 - 73 = 0
04 - 32 - 60 - 88 = 5 18 - 46 - 74 = 1
05 - 33 - 61 - 89 = 6 19 - 47 - 75 = 2
06 - 34 - 62 - 90 = 0 20 - 48 - 76 = 4
07 - 35 - 63 - 91 = 1 21 - 49 - 77 = 5
08 - 36 - 64 - 92 = 3 22 - 50 - 78 = 6
09 - 37 - 65 - 93 = 4 23 - 51 - 79 = 0
10 - 38 - 66 - 94 = 5 24 - 52 - 80 = 2
11 - 39 - 67 - 95 = 6 25 - 53 - 81 = 3
12 - 40 - 68 - 96 = 1 26 - 54 - 82 = 4
13 - 41 - 69 - 97 = 2 27 - 55 - 83 = 5

SH E M B U LL:

CILA DITĖ KA QENĖ MĖ 10.06.1878? ( Lidhja Shqiptare e Prizrenit)

1. Dita 10 ( plotpjesėtohet me 7 dhe gjithmonė merret mbetja) 3
2. Muaji QERSHOR ( shiko vlerat pėr muajt nė tabelė) 4
3. Dy shifrat e para t[ vitit -18 ( shiko vlerat nė tabelė) 3
4. Dy shifrat e fundit tė vitit -78 ( shiko vlerat nė tabelė) 6
SHUMA 16

Shuma 16 plotėpjestohet me 7 dhe gjithmonė merret numri i mbetjes, qė nė rastin ton[ ėshtė 2 ( shiko tabelėn e vlerave pėr ditė)

PRA LIDHJA SHQIPTARE E PRIZRENIT ĖSHTĖ MBAJTUR TĖ HĖNĖN
Vėrejtje

Gjithmonė nėse kėrkohet dita pėr datėn ku muaji ėshtė JANAR ose SHKURT, vlera e cifrave tė fundit nga tabela merret minus (-) 1

SHEMBULL: Cila ditė ka qenė mė 23 janar 1682?
1. 23 : 7 mbetja .................................................. 2
2. Janari .................................................. ............1
3. 16 .................................................. .................0
4. 82 ( nė vend tė 82 gjithmonė nga tabela lexohet viti pėr njė vit prapa. Nė rastin tonė do ta marrim vlerėn 81) .................::.....3
-__________________________________________________ ____________________
SHUMA 6 ( E PREMTE)
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-12, 22:55   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Horoskopi 2012

Karakteri juaj sipas muajit tė lindjes!

Janar

1. Ambicioz dhe serioz
2. I pėlqen tė mėsojė dhe tė japė mėsimė
3. Kėrkonė gjithmonė difektet dhe dobėsitė e tė tjerėve
4. I pėlqenė tė kritikojė
5. Punėtorė dhe prodhimtarė
6. I ndjeshėm dhe mendimtarė
7. I heshtur, me pėrjashtimė tė rastėve kur ėshtė nė ankth
8. I rezervuar
9. Shumė i sjellshėm
10. Sėmuret shpesh nga rrufa
11. Romantikė por nuk e shfaq lehtė
12. Adhuronė fėmijėt
13. Besnik
14. Di tė sillet nė shoqėri
15. Bėhet shpeshė xhelozė
16. I pandryshueshėm nė gjykime dhe shumė i kujdesshėm me paratė

Shkurt

1. Ėshtė i shpėrndarė nė mendime
2. Inteligjend dhe dinak
3. Temperament i ndryshueshėm
4. Me karakter tė ndryshueshėm
5. I heshtur, i ndrojtur dhe i thjeshtė
6. I ndershėm dhe besnikė
7. I pėlqenė liria
8. Rebel kur e detyrojnė
9. Shumė i ndjeshėm dhe preket lehtė
10. Nxehet shumė shpejtė
11. I pėlqenė tė bėjė miqėsi, por etregon rrallė kėtė
12. I krisur dhe kokėfortė
13. Ambicioz
14. I ka shumė tė qarta objektivat dhe ėndrrat e veta
15. Me kulturė
16. I pėlqejnė zbavitjet dhe koha e lirė
17. Romantikė brėnda por jo jashtė
18. Supersticioz

Mars

1. Personalitet interesant
2. I dashur
3. I drojtur dhe i rezervuar
4. I ndershėm bujarė dhe simpatikė
5. I pėlqenė paqa, qetėsia
6. I ndjeshėm ndajė tė tjerėve
7. I pėlqenė tju shėrbejė tė tjerėve
8. Zemrohet dhe irritohet lehtė
9. Person tek i cili mund tė mbėshtetesh
10. Vrojtues i mirė
11. Hakmarrės
12. I pėlqenė tė ėndėrroje dhe fantazojė
13. Adhuronė udhėtimet
14. I pėlqenė tė dekurojė shtėpinė dhe ambientet
15. Ka talent pėr muzikėn
16. Kapriēioz

Prill

1. Aktivė dhe dinamikė
2. Merr vendime dhe pastajė pendohet pėr ta
3. I fortė mendėrisht
4. I pėlqejnė pėrkujdesjet e tė tjerėve
5. Miqėsorė
6. I pėlqenė tė ndihmojė tė tjerėt dhe tė zgjidhė problemet e tyre
7. Guximtarė
8. Aventurier nga natyra
9. I ėmbėl dhe bujarė
10. Ka kujtesė tė mirė
11. I pėlqenė tė motivojė tė tjerėt
12. Zakonisht, sėmuret nga koka

Maj

1. Kokėfortė
2. Nuk dorėzohet derisa arrin atė qė do
3. Njohės i mirė i gjėrave
4. Irritohet lehtė
5. Nuk kalon kurrė pa u vėnė re
6. Ushqenė ndjenja shumė tė thella
7. Fizikisht joshės dhe me njė personalitet shumė tė veēantė
8. Ngushėllohet lehtė
9. I pėlqenė tė ėndėrrojė
10. Intuitiv
11. Nė pėrgjithėsi, sėmuret nga veshėt dhe grykėt
12. Ka imagjinatė tė pasur
13. I pėlqejnė literatura dhe arti
14. Adhuronė udhėtimet
15. E irritonė qėndrimi nė shtėpi
16. Nuk i pėlqenė ideja qė tė ketė shumė fėmijė
17. Punėtorė
18. Bujar

Qeshor

1. Bėn plane afatgjata
2. Manipulohet lehtė
3. I dashur dhe delikat nė tė folur
4. Ka shumė ide
5. I ndjeshėm
6. Dyshonė shumė dhe ka tendencė ti shtyjė gjėrat pėr mė vonė
7. Do gjithmonė mė tė mirėn
8. Kokėfortė
9. Zbavitės dhe me njė sens tė mirė humori
10. Adhuronė shakatė
11. Bisedues i mirė
12. Miqėsorė
13. Di si tė bėjė miqėsi tė reja
14. Ka karakterė tė ndryshueshėm
15. Ka tendencė tė sėmuret nga gripi
16. Mėrzitet lehtė
17. Lėndohet lehtė
18. Pasi ėshtė lėnduar, i nevoitet shumė kohė pėr ta marrė veten
19. Romantikė deri nė palcė

Korrik

1. I kėndshėm nė shoqėri
2. I vėshtirė pėr tu kumtuar
3. Ngushėllohet lehtė
4. I ndershėm dhe miqėsorė
5. I ka shumė pėrzemėr ndjenjat e tė tjerėve
6. Me tė mund tė flitet lehtė
7. I paparashikueshėm
8. Kapriēioz dhe me karakterė tė ndryshueshėm
9. I zgjuar dhe i zedhshėm
10. Jo hakmarrės
11. Fal, por nuk harronė kurrė
12. E irritojnė gjėrat qė i duken pa vlerė
13. I pėlqenė tė udhėheqė tė tjerėt
14. I ndjeshėm
15. I dashur dhe ka nevojė pėr shumė dashuri
16. Mundohet ti trajtojė tė tjerėt si tė barabartė
17. Simpatik
18. Njohės i mirė
19. Parashikues
20. Nuk i kėrkonė ai miqtė, preferonė tė vijnė ata ta kėrkojnė
21. I gjykonė njerzit pėr atė qė janė
22. Punėtorė
23. Nuk ėshtė agresivė, me kusht qė tė mos e provokojnė
24. Lėndohet lehtė dhe ka nevojė pėr shumė kohė qė tė marrė veten

Gusht

1. I pėlqenė shakatė
2. Joshės
3. Delikat
4. Romantik
5. Krenarė
6. Guximtarė
7. Ka cilėsitė e liderit
8. Di ti ngushėllojė tė tjerėt
9. Mund tė jetė shumė bujarė ose shumė egoistė
10. I adhuron lavdet
11. Ka shpirtė tė jashtzakonshėm
12. Irritohet lehtė kur provokonė
13. Xhelozė
14. Vrojtues
15. I kujdesshėm
16. Mendon shpejtė
17. I pėlqenė tė komandojė dhe tė ėndėrrojė
18. Virtuoz nė art dhe muzikė
19. I ndjeshėm dhe tolerant
20. Nuk ka shumė imunitet ndaj sėmundjeve
21. I besueshėm
22. I pėlqenė tė bėjė miq tė rinjė
23. I pėrkėdhelur
24. Ka frikė nga dashuria

Shtator

1. I kujdesshėm, i matur dhe i organizuar
2. I pėlqenė tju tregojė tė tjerėve gabimet e veta
3. I pėlqenė tė kritikojė
4. i heshtur, por edhe bisedues i mirė
5. I matur
6. I dashur dhe simpatik
7. Person i denjė pėr besim
8. Besnik dhe i ndershėm
9. E bėn mirė punėn e vetė
10. Di tė ruaj sekretin
11. I ndjeshėm, bujarė
12. Ka kujtesė tė mirė
13. Dinak
14. I pėlqenė tė bėjė kėrkime nė fusha tė reja
15. Duhet tė vetkontrollohet kur fillonė tė bėjė kritika
16. Njohės i mirė
17. Zbavitės
18. I rezervuar
19. Adhuronė sportin, kohėn e lirė dhe udhėtimet
20. Nuk i tregonė lehtė emocionet eveta
21. Do shumė kohė tė vendosė, sidomas kur ėshtė puna pėr tė zgjedhur partnerin

Tetor

1. I pėlqenė tė bisedojė
2. I do ata qė e duan
3. Joshės
4. I bukur jashtė dhe brėnda
5. Simpatik
6. Miqtė janė shumė tė rėndėsishėm pėr tė
7. I pėlqenė tė bėjė miqėsi tė reja
8. Lėndohet lehtė por e merr veten shpejtė
9. Shumė intuitivė
10. I pėlqejnė udhėtimet, atri dhe letėrsia
11. Delikatė nė tė folur
12. I pėrkėdhelur
13. RRallė i tregon emocionet e veta
14. Shumė xhelozė
15. I drejtė
16. Bujarė
17. Di ti manipulojė njerzit
18. E humbet lehtė besimin te dikush
19. Kur bie nė dashuri dashuron me tė vėrtetė
20. Nuk i pėlqejnė fėmijėt, me pėrjashtim tė tė vetėve

Nėntor

1. Ka shumė ide, nganjėherė tė jashtėzakonshme
2. E ka tė vėshtirė tė fillojė njė bisedė
3. Njohės i mirė
4. Mund tė bėhet mjekė i mirė
5. Personalitet dinamik
6. I rezervuar
7. Mendon gjithmonė pėr diēka
8. Bindės
9. Guximtarė dhe bujarė
10. I durueshėm, kėmbėngulės dhe kokėfortė
11. Nuk dorėzohet kurrė
12. Ėshtė nga ata qė mėndojnė se, nėse dihet bėrė diēka, ekziston gjithmonė njė mynyrė pėr ta bėrė
13. Irritohet lehtė, e provokojnė apo jo
14. I pėlqenė vetmia
15. Romantikė
16. Mendon ndryshe nga tė tjerėt
17. Nuk i vlerėson komplimentet
18. I paqėndrueshėm nė lidhje
19. I pėlqenė tė rrijė nė shtėpi
20. Punėtorė
21. I besueshėm
22. I ndershėm dhe di tė ruajė sekretin
23. Nuk i kontrollon emocionet e veta
24. I paparashikueshėm

Dhjetor


1. Bujar
2. Patriotikė
3. Aktivė nė lojra
4. I mungonė durimi
5. Manipulues e deri dhe tradhėtarė
6. Mendjemadh
7. Zbavitės
8. I pėlqenė tė jetė i rrethuar me njerėz
9. I pėlqenė ti bėjnė komplimente dhe tė pėrkujdesen pėr tė
10. I pėlqenė ta duan
11. Nuk ka tendencė tė ketė humorė tė keq
12. Personalitet i ndryshueshėm
13. Nuk ėshtė egoistė
14. Adhuronė shakatė
15. Ka sens humori
16. Ėshtė logjikė!
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 14-02-12 nė 10:10
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-12, 08:47   #11
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Talking Titulli: Horoskopi 2012

Maj

1. Kokėfortė
2. Nuk dorėzohet derisa arrin atė qė do
3. Njohės i mirė i gjėrave
4. Irritohet lehtė
5. Nuk kalon kurrė pa u vėnė re
6. Ushqenė ndjenja shumė tė thella
7. Fizikisht joshės dhe me njė personalitet shumė tė veēantė
8. Ngushėllohet lehtė
9. I pėlqenė tė ėndėrrojė
10. Intuitiv
11. Nė pėrgjithėsi, sėmuret nga veshėt dhe grykėt
12. Ka imagjinatė tė pasur
13. I pėlqejnė literatura dhe arti
14. Adhuronė udhėtimet
15. E irritonė qėndrimi nė shtėpi
16. Nuk i pėlqenė ideja qė tė ketė shumė fėmijė
17. Punėtorė
18. Bujarkush ma mire nuk ja ka qellu deri me sote sa qeky horoskop,edhe per semundje ihh qeshtu jam edhe do muhalife ma shume
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-12, 17:09   #12
Qika^Me^Kule
Prap e fshehur pase Teje.
 
Avatari i Qika^Me^Kule
 
Anėtarėsuar: 26-02-09
Vendndodhja: Aty me gjene , nen hijen Tende qe me le amanet !!
Postime: 13,735
Qika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Horoskopi 2012

Tetor

1. I pėlqenė tė bisedojė
2. I do ata qė e duan
3. Joshės
4. I bukur jashtė dhe brėnda
5. Simpatik
6. Miqtė janė shumė tė rėndėsishėm pėr tė
7. I pėlqenė tė bėjė miqėsi tė reja
8. Lėndohet lehtė por e merr veten shpejtė
9. Shumė intuitivė
10. I pėlqejnė udhėtimet, atri dhe letėrsia
11. Delikatė nė tė folur
12. I pėrkėdhelur
13. RRallė i tregon emocionet e veta
14. Shumė xhelozė
15. I drejtė
16. Bujarė
17. Di ti manipulojė njerzit
18. E humbet lehtė besimin te dikush
19. Kur bie nė dashuri dashuron me tė vėrtetė
20. Nuk i pėlqejnė fėmijėt, me pėrjashtim tė tė vetėve

der dikund
Qika^Me^Kule Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-12, 18:21   #13
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim

Mars

1. Personalitet interesant
2. I dashur
3. I drojtur dhe i rezervuar
4. I ndershėm bujarė dhe simpatikė
5. I pėlqenė paqa, qetėsia
6. I ndjeshėm ndajė tė tjerėve
7. I pėlqenė tju shėrbejė tė tjerėve
8. Zemrohet dhe irritohet lehtė
9. Person tek i cili mund tė mbėshtetesh
10. Vrojtues i mirė
11. Hakmarrės
12. I pėlqenė tė ėndėrroje dhe fantazojė
13. Adhuronė udhėtimet
14. I pėlqenė tė dekurojė shtėpinė dhe ambientet
15. Ka talent pėr muzikėn
16. Kapriēioz


---------------

.......shume interesant, http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Pėr tė lindurit nė ditėn 2
tė cilitdo muaj

Ja, bashkėpunėtori i pėrsosur, partner tė cilin vetėm mund ta dėshironi! Roli juaj nė jetė ėshtė qė t'i zbatoni nė jetė idetė dhe projektet e tė tjerėve, gjė qė nuk do tė thotė se ju mungon krijimtaria origjinale, por se origjinaliteti juaj qėndron nė atė qė t'i gjeni rrugėt dhe mėnyrat mė tė mira pėr jetėsimin e ideve tė njerėzve me tė cilėt bashkėpunoni.

Pėr nga natyra jeni tė butė dhe tė ndijshėm dhe kurrė nuk nguroni qė t'i tregoni ndjenjat tuaja. Gjithmonė jeni tė matur, tė kujdesshėm, jovetiakė dhe, nė ēdo moment, plot mirėkuptim pėr tė afėrmit. Edhe pse nuk jeni karrieristė, njerėzit mund tė krijojnė pėrshtypje tė tillė, sepse gabimisht mund ta interpretojnė gatishmėrinė tuaj pėr t'iu ndihmuar tė tjerėve.
Nuk guxoni t'iu lejoni tė afėrmve qė t'i shfrytėzojnė, duke i keqpėrdorur, ndjenjat tuaja fisnike, natyrėn tuaj joegoiste!

................

interesant edhe pike, http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 13-02-12 nė 23:01
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-12, 18:51   #14
SAGITARIUS
 
Anėtarėsuar: 02-02-12
Vendndodhja: PLANET SAGITARIUS
Postime: 88
SAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: Horoskopi 2012

1. Ka shumė ide, nganjėherė tė jashtėzakonshme
2. E ka tė vėshtirė tė fillojė njė bisedė
3. Njohės i mirė
4. Mund tė bėhet mjekė i mirė
5. Personalitet dinamik
6. I rezervuar
7. Mendon gjithmonė pėr diēka
8. Bindės
9. Guximtarė dhe bujarė
10. I durueshėm, kėmbėngulės dhe kokėfortė
11. Nuk dorėzohet kurrė
12. Ėshtė nga ata qė mėndojnė se, nėse dihet bėrė diēka, ekziston gjithmonė njė mynyrė pėr ta bėrė
13. Irritohet lehtė, e provokojnė apo jo
14. I pėlqenė vetmia
15. Romantikė
16. Mendon ndryshe nga tė tjerėt
17. Nuk i vlerėson komplimentet
18. I paqėndrueshėm nė lidhje
19. I pėlqenė tė rrijė nė shtėpi
20. Punėtorė
21. I besueshėm
22. I ndershėm dhe di tė ruajė sekretin
23. Nuk i kontrollon emocionet e veta
24. I paparashikueshėm


hmmmm,qyre dreqin ia ka qellu gati te gjithave :-))
SAGITARIUS Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-12, 19:02   #15
SAGITARIUS
 
Anėtarėsuar: 02-02-12
Vendndodhja: PLANET SAGITARIUS
Postime: 88
SAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Horoskopi 2012

Pėr tė lindurit nė ditėn 23

tė cilitdo muaj

Qė me lindje jeni tė parapėrcaktuar pėr gjėra tė mėdha, pėr ndėrmarrje tė mėdha nė jetė; por, jo: duhet tė investoni mjaft angazhim edhe pėr t'i realizuar idetė tuaja. Jetėn nuk do ta keni tė lehtė - do tė keni mjaft probleme materiale - por nė fund tė gjitha vėshtirėsitė do t'i tejkaloni. Fama ju pret nė mes viteve tridhjetė dhe katėrdhjetė tė jetės. Nė kėtė periudhė do tė keni mė tepėr dashuri, por, njėra, megjithatė, ka pėr tė qenė mė e madhe nga tė gjitha.
Njerėzit kanė pėr tė gjykuar gabimisht pėr ju, sepse tė gjithė do ta shikojnė vetėm atė tė jashtmen, e askush nuk do ta ndjejė natyrėn tuaj subtile. Keni shpirt tė mrekullueshėm; ju tėrheqin tė gjitha gjėrat e bukura e tė lartėsuara, derisa pėr gjėrat e shėmtuara i ikni ēdo bisede.Hajde hajri e dafte :-)))))) paska me ma rrok dikah ja martesa ja xhekpoti :-)))))))))


SAGITARIUS Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:28.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.