Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-09-05, 22:05   #16
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Eshte gabim i madhe qe te ėnderrosh per vete mė shume sesa duhet , dhe ta vlersosh veten mėposhtė sesa duhet.

Gete


Nga mungesa e respektit ndaj vetes rrjedhin aq shume vese , sa edhe nga respekti i tepruar pėr veten.
M.Montenj


Nderi eshte shperblim i dhene per virtytin.
Aristotel


Sjellja e drejte van me teper nga mungesa e vullnetit ,sesa nga mungesa e dijes.
G.Spenser

Sjellja morale nuk qendron nė ate qe te ecim ne rrugen e shkelur, por te gjejme vete rrugen e drejte dhe pa frige ta ndjekim ate.
M.Gandi

Ne qofte se nuk ke mendime tė keqija , uk do te besh as veprime te keqija.
Konfuci

Rrenja e puneve te liga ndodhet ne mendimet e keqija.
Tolstoi

Njeriu ka merita kur te metat e tij jane merita tė perkoheshme.
Zh.Renar
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-10-05, 00:33   #17
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Veset e popullit pothuajse gjithmone i kan rrenjet ne legjislacionin e tij te keq.
E.Eceverija

Necdo shtet duhet te egzistoj masa e pergjitheshme per matjen e virtyteve dhe te veseve .Parametrat e kesaj mase percaktohen nga ligjet e cdo shteti.
T.Gobbs

Cdo marrveshje qe prek ne dinjitetin e njeriut , edhe nese nuk eshte e kunderligjeshme ,perseri mbetet pa themel.
I.Zejme
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-10-05, 12:26   #18
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Te pish pa pasur etje e te besh dashuri ne cdo kohe, zonje, vetem kjo na dallon nga kafshet e tjera.
Beaumarchais

Nje njeri ka nevoje per pak cmenduri sepse vetem keshtu ai mund te prese litaret dhe te jete i lire.
ZORBA

Heshtja jo gjithmone deshmon menquri; ajo deshmon edhe per pranin e budallakut.
P.Buast
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-10-05, 00:07   #19
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Sado i madhe te jete virtyti , po te shenderrohet ne zakon nuk e meriton shperblimin.
M.Montenj

Bindja eshte ndergjegjja e arsyes.
Kant

Te denoj ty , jo sepse te urrej , por sepse te dua.
Aforizma antike

Eshte e pamjaftueshme te percaktosh moralin mbi besimin e bindjeve tuaja.Duhet akoma te zgjosh te vetja pyetjen; A jane te verteta bindjet e mia?
Dostojevski

Cdo dashuri q eka si shkak jo lirine shpirterore por diqcka tjeter , lehtesisht shendrrohet ne urrejtje.
Spinoza
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-10-05, 23:48   #20
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Njeriu eshte enigme dhe ne bazen e njerzellakut, gjithmon ndodhet admirimi para kesaj enigme.
T.Man

Vetem duke e pas ne shpirt filantropin mund t“i duash dhe ti urresh njerezit.
Konfuci

Vetem ai qe i ka bindur njerezit per dashurin e tij ndaj tyre, ka te drejte dhe e meriton tu beje atyre kritik te rrepte.
M.Gandi

Me e mira per njeriun eshte te kaloj jeten mundesisht men je perkushtim sa me te gezuar shpirteror.
Demokrit
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-10-05, 12:55   #21
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Jeta nuk mund te kete tjeter qellim , pervec miresise dhe gezimit .Vetem ky qellim-gezimi-eshte plotesisht i merituar per jeten
Tolstoi

Kush e ka humbur gezimin ne jete , ai per mua nuk eshte i gjalle;Ate une e quaj kufom te pergjumur.
Sofokli

Maturia e shton gezimin e jetes.
Demokrit

Shpirti i gezuar eshte i fuqishem
Lukreci
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-10-05, 00:18   #22
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Arsyeja perfaqeson ne vetvete shumen e te gjitha ndjenjave tona me te mira.
P.Shelli

Ndjenjat tona morale jane kaq te lidhura me forcen mendore , sa eshte e pa mundurte prekim dis apa prekur te tjera.Mendja e madhe keqdashese eshte nde shekuj e mallkuar ne kete toke.
D.Rjoskin

Morali eshte perpjekja shekullore e pajtimit te kerkesave tona vetjake.
Gete

Etika eshte filozofija e vullnetit te mire dhe jo vetem e veprimit te mire.
Kant

Pushteti i nje njeriu mbi te tjeret vret para se gjithash pushtetarin
Tolstoi
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-10-05, 12:40   #23
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Gotėn e parė e pi vetė, tė dytėn, pi rakia rakinė, tė tretėn, pi rakia njerinė
__________________
USHTARI ATDHEUT
Jetoj e punoj per nji Shqipni te lire etnike
e demokratike, qe populli shqiptar me jetue
zot dhe krenar ne liri e lumtuni, ne
trojet e tona iliro-dardane.
LEKA I. MBRET I SHQIPTAREVE
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-10-05, 10:18   #24
spirl_girls
 
Anėtarėsuar: 19-04-04
Vendndodhja: Nė Kolib !!
Postime: 2,636
spirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Drurin e bren krimbi ,njeriun hidhėrimi

Inati tė plakė,gėzimi tė rinon...

Mos keni kurr qėllim pėr tė qen diqka,nė qofse nuk jeni me par Njeri

Fali armiqėt e tu,po kurr mos u harro emrat!

Jeta ėshtė njė libėr i hapur , ku ēdo ditė lexon njė flete.
spirl_girls Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-10-05, 23:09   #25
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nuk jemi skllever te ligjeve qe te jemi te lire
Ciceroni

Lufta e gjate per drejtesi e gelltit dashurin e lindur prej saj.
Kamy

Njohja e pabarazis sociale i jep secilit mundesine e plote te behet njeri.
A.A.Bllok

Puna e lire i duhet njeriut per te mbajtur gjalle dinjitetin.
K.D.Ushinski

Njeriu i lire gjithe mendjen e ka te perqendruar te jeta dhe shume pak te vdekja.
Spinoza

Cmira eshte armiku i te lumturve.
Epiktet

Ziliqari thahet nga lumturia e tjeterit.
Popullore ruse
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-11-05, 23:44   #26
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nje nga principet me te larta te moralit te vertete shprehet ne respektin per dinjitetin njerzore te secilit prej nesh pa dallim , para se gjithash sepse ai eshte njeri dhe pastaj per dinjitetin e tij vetjak.
Bjellinski

A nuk duhet te perkrahet njeriu i ndershem ne fatkeqesi te medha , te cilen ai edhe mun ta menjanonte po te mos linte pas dore detyren e tij , deuke e ditur qe me vetdije e ruajti dinjitetin njerzor dhe ska asnje njeri qe mund te turperohet ose frikesohet prej tij.
Kant

Duke e bere njeriun prone te saj , kafsha kenaq egoizmin e vete.
L.Vovenarg

Kush vdese por nuk harrohet, eshte i pavdekshem.
Lao-Czi
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-11-05, 13:41   #27
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Me mire me arsye te jesh fatkeq , sesa pa arsye i lumtur.
Epikur

Sillu siq te udheron detyra njerezore.
Ciceron

Grate me te vertet ,jane me afer idealit njerzor se burrat.
V.Humbold

Karakteri eshte aftesia per te vepruar sipas parimeve.
Kant

Asnje vyrtyt nuk e lan fajin e vesit.
Juvenal
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-05, 12:26   #28
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ka shum menyra qe njeriu te pasurohet dhe keto jan kryesisht te keqija ..(Bekon)
NJeriu eshte i madh vetem kur meson se vertet esht shum i vogel. I.Hordshek

NJeriu esht sherbetor i jetes ..
__________________
Ik MoS u DaShUrO
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-05, 19:30   #29
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Trimeria me e larte pasqyrohet kur kryen nje veprim ne vetmi , te cilen , njerezit e tjere do te guxonin ta kryenin vetem ne prani te shume deshmitarve.
F.Laroshfuko


Shpirtrat ngadhenjehen jo me arme , por me dashuri dhe shpirtemadhesi. Spinoza

Eshte e drejt vetem ajo dashuri qe synon tek te e mrekullueshmja , pa shkaktuar fyerje.
Demokrit
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-11-05, 18:34   #30
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kush me ndergjegje hidhet ne rrezik per hir te miresis dhe nuk i frigesohet atij , eshte i burreruar dhe pikerisht kjo eshte burreria.
Aristotel

Friga para fajit te ulet mund te jete i mire ne fatkeqesi.
Marcial

Turpi eshte firga para cnderimit.
Platon

Eshte e drejte vetem ajo dashuri qe synon tek e mrekullueshmja , pa shkaktuar fyerje.
Demokrit


doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 9 (0 Anėtarėt dhe 9 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:18.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.