Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika > Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006
Emri
Fjalėkalimi
Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006 Mė 21 janar 2006 pushon sė rrahuri zemra e Presidentit tė Parė tė Kosovės, Dr Ibrahim RugovaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-01-08, 14:58   #1
MemphiSx
ZoT DhE KrenaR
 
Avatari i MemphiSx
 
Anėtarėsuar: 11-12-03
Vendndodhja: StAteS Of GjAkOvA
Postime: 12,338
MemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek MemphiSx
Gabim Akademi Perkujtimore edhe ne DARDANI!!

Mendova qe drejtuesit e forumit te Dardanis,do te marrin nje hap te tille po ja qe edhe ksaj radhe Respekti per Presidentin Rugova mungoi!
Jo per diqka tjeter,por per adhuruesit e shumte te Presidentit Rugova,ne ket faqe qe jo rastesisht mban edhe emrin DARDANIA,ka qen dasht te hapet nje Akademi e tille,per shkak se deshira ka qen e secilit qe dje te jen pran varrit te Presidentit Rugova dhe ti shprehin 2-3 fjal per Presidentin!
Une shpreha ket deshire qe te gjithe atyre qe kan deshir te shprehin fjalt me te mira per Presidentin,ti shprehin ketu!
Ti,nuk ke vdekur vetem i ke mbyll sytė,Gjithmon do te jesh ne zemrat tona,Madheshtia jote na bėn krenar edhe sot,kur po e presim finalizimin e asaj qe Ti e fillove!
Me Respekt,gjithmon per TY
Arbeni!


__________________
Ndjehem krenar me ty Z.PRESIDENT....
MemphiSx Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-01-08, 18:05   #2
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Akademi Perkujtimore edhe ne DARDANI!!

Sa me shume dite qe kalojne nga dita u nda nga ne, aq me shume madheshtia e Tij po rritet.

Dardania, per te cilen frymoj gjate gjithe jetes se Tij, po behet e pavarur, me vulen e Tij, me punen e tij, dhe me gjithcka qe Ai beri, per Pavaresine e Dardanise.

Me emrin e tij identifikohet vete shteti me i ri ne bote.

I adhuruar, i respektuar, e nderuar pergjithmone, i Madhi i Shqiptareve!
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-01-08, 19:15   #3
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Akademi Perkujtimore edhe ne DARDANI!!

Njė burrė qė diti tė doje Kosovėn

--Tė flitėt pėr Ibrahim Rugovėn duhėt kohė, duhėt mendje, duhtė sinqeritet!
Njė birė shqiptari i lindur e rritur nė vatėr tė zjarrit, veq ai e dinte dhe njihte kėtė popullė.
Shokėt e vunė nė prijėsi, duke e ditur qė nuk do ti zhgėnjente, dhe ashtu ndodhi.
Ibrahim Rugova bėri kthesė tė madhe nė Historin e Dardanis, ai mblodhi nga tė gjitha anėt miqė, miqė qė nuk ishte leht tu'a thyje mendjen. Sepse nė tregun botėror luhen lojėra tė flliqta kur janė nė pyetje intresat ekonomike(E Kosova me njė territor prej 10 metra katror nuk ofronte kushedi se sa).
Edhe zemrat mė tė egra i zbuti, ju luajti lojen kundėrshtarėve tė tijė, sepse arriti ti njohė. Shpesh herė mė shkon mendja sa i zhdervjellė mund tė kishte qenė ky burrė, sa pėr ti luajtur lojėn akademis serbe qė parreshtur pėrgadit politikėn e serbe, e edhe milosheviqin nė atė kohė.
Andaj edhe pusho i qetė zoti President, ne flasim ndryshe por veprojm mu ashtu si na mėsove ti!
Lavdi

__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-08, 03:09   #4
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Akademi Perkujtimore edhe ne DARDANI!!

Nje burr si Dr.Rugova do ti duhet shqipetarise dhe nje gjysem shekulli....!!!
Jo ai ska vdekur,vepra dhe ideali i tij, jetoin pergjithmon ne zemrat tona dhe te historis se kombit shqiptar....LAVDIIII PERGJITHMOOOON

PRISIT MESUESIT BABAIT E GJITHE KOMBIT SHQIPTAR......LAVDIIII
AI QE TRASOI RRUGEN PER LIRI DHE PAVARESI.......LAVDIIII

RROFTE DARDANI E LASHTE ZEMER E SHQIPTARISE

Shkroi
.........Natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-08, 03:34   #5
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Akademi Perkujtimore edhe ne DARDANI!!

Pergjithmon me dhembje do te kujton TREVA E RUGOVES....
Dhe mbare KOSOVA....President i par Dr.Rugova.LAVDIIIIIIIIII

Nje burr si Dr.Rugova do ti duhet shqiptarise dhe njegjysem shekulli...!!!
Jo Ai s'ka vdekur ai mbetet i gjalle pergjithmon ne zemrat tona....LAVDII

PRISI MESUESI DHE BABAI I GJITHE KOMBIT SHQIPTAR ISHTE AI.
AI QE TRASOI RRUGEN PER LIRI DH PAVARESI.....LAVDII

Perkujtimi dhe dhembja per te s'do kan mbarim

JEMI ME TY PERGJITHMON

natyra.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-08, 03:40   #6
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Me dhembje te madhe te perkujton e tere populli i Kosoves dhe mbare shqipetaria Dr.Ibrahim Rugova.LAVDIIIIIIIII

Perehere te kujtoim

Me respekt
natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-08, 03:56   #7
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Akademi Perkujtimore edhe ne DARDANI!!

Me Dhembje Per Ty....!
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Pries Mesues Baba
U Ben Dy Vite Qe Kur Ike Nga Ne
Ike Diku Larte Per Mos Tu Kthyer Kurr
Jo Ti Je I Gjall,dhe Nuk Ke Vdekur
Zemra Yte Ishte Si Nje Shkemb
Qe Nuk Thyhet Kurr
Dhe Ti Je Ni Engjull Ne Qiell
Qe Nga Atje,
Na Mbron Nga E Keqja,
Si Dikur
Ndaj Lutu Per Ne, Dhe Dardanin
Edhe Pse Nuk Je Me,me Ne
Ne Jemi Me Ty Perjithmon.

Lavdiiiiiiii
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-08, 08:14   #8
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Akademi Perkujtimore edhe ne DARDANI!!

Vendi yte zbraztire, verehet kudo..........................
zoti President i mungon Kosoves,pjeses dermuese te Kosovareve dhe Botes........
Por gjithmon krenar qe te patem!!!
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-08, 19:17   #9
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Akademi Perkujtimore edhe ne DARDANI!!

Vallė sikur tė jetonte Niēe, ēfar do tė thoshtė pėr Prijėsin Hyjnor shqiptar?
Po,
Edhe Dostojevski do tė konfirmonte me fjalėn e urtė, “Aty ku s’ka Zot, gjithēka ėshtė e lejuar” dhe e mundur.
Kaluan dy vite pa TY, vizionarin e urtė. Vitet kaluan e jeta po vazhdon, njerėzit u gėzuan e po gėzohen, po gėzohen por edhe po pėrkujtojnė me dhėmbje ditėn qė u ndanė me TY.
Tė pėrkujtojnė substanca Jote kombėtare. Ajo substanca tė cilėn dijte tė ruajsh si thesarin mė tė ēmuar, si dritėn e syrit. Tė pėrkujtojnė sepse edhe nė ēastet kur substancės kombėtare i kanosej rreziku pėr ēfarosje kolektive, dijte t’i bėjsh mbrojtje kolektive pėrballė njė agresori barbar, mizor tė fuqishėm e ekspanziv. Tė pėrkujtojnė sepse e trasove rrugėn e pavarsisė me maturi e urtėsi, trokite nė portat e Perandorisė mė tė fuqishme tė tė gjitha kohėrave, more bekimin e premtimin e Perandorve sė kėrkesa YTE do tė realizohet.
Tė pėrkujtojnė dhe u mungon bekimi YT.
Ka syresh qė pas afro dy dekada e kuptuan BEKIMIN!
E kanė kuptuar dhe kėrkojnė bekimin Tend.
Ka ca faqezinj qė kurr nuk e kuptuan edhe pse krejt kohėn u shtiren pranė Teje!
Trashėgimtari YT nuk e kuptoi kurrė!
Nuk e kuptoi dhe u zhgenjyem, u zhgėnjyem sė na doli KOPIL.

Edhe pse e mbylle misterin mė tė madh, jetėn, ne do tė mbetemi pėrjetė falėnderues, mirėnjohės e do tė krenohemi brez pas brezi me TY dhe bekimin qė na bėre.Lavdi Jetės dhe Vepres sė Presidentit Historik.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-08, 21:57   #10
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Akademi Perkujtimore edhe ne DARDANI!!

ING Band - "President"

http://www.youtube.com/watch?v=VEVu3...residenti.html
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-01-08, 22:17   #11
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Akademi Perkujtimore edhe ne DARDANI!!

Presidenti Bamir TOPI perkujton (ne fjalin e tij ne Parlamentin e Kosoves) ikonen e Shqiptareve - Presidentin Rugova

"Te gjithe ne kthejme me mirenjohje dhe respekt mendimin tone drejt ikones se rezistences, te mbijeteses, te vuajtjes, por edhe te shpreses se popullit te Kosoves. Urtesia, mirenjohja njerezore, shpirti i tij i paqes, durimi, por edhe besimi tek e drejta e udheheqesit, Ibrahim Rugova, mbeten parime dhe vizione projektuese per te ardhmen e vendit tuaj."
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-08, 17:31   #12
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Akademi Perkujtimore edhe ne DARDANI!!

NĖNDEGA E LDD-sė NĖ NÜRNBERG NĖ KOORDINIM ME DEGĖN E SAJ NĖ GJERMANI MBAJTI AKADEMI PĖRKUJTIMORE KUSHTUAR PRESIDENTIT HISTORIK TĖ KOSOVĖS DR. IBRAHIM RUGOVA

Sipas Lajme/News albemigrant
NĖNDEGA E LDD-sė NĖ NÜRNBERG NĖ KOORDINIM ME DEGĖN E SAJ NĖ GJERMANI MBAJTI AKADEMI PĖRKUJTIMORE KUSHTUAR PRESIDENTIT HISTORIK TĖ KOSOVĖS DR. IBRAHIM RUGOVA
NĖNDEGA E LDD-sė NĖ NÜRNBERG NĖ KOORDINIM ME DEGĖN E SAJ NĖ GJERMANI MBAJTI AKADEMI PĖRKUJTIMORE KUSHTUAR PRESIDENTIT HISTORIK TĖ KOSOVĖS DR. IBRAHIM RUGOVA
LIDHJA DEMOKRATIKE E KOSOVĖS NĖ KRYE ME DR. IBRAHIM RUGOVĖN KA QENĖ LĖVIZJA MĖ E FUQISHME POLITIKE NĖ HISTORINĖ E RE TĖ KOMBIT SHQIPTAR

Organizuar nga Nėndega e LDD-sė nė koordinim me Degėn e saj nė Gjermani, me 20 janar 2008 nė Nürnberg tė Gjermanisė nė sallėn e bukur “Meistersingerhalle” nė dyvjetorin e vdekjes u mbajt akademi pėrkujtimore kushtuar presidentit historik tė Kosovės dr. Ibrahim Rugova, nė tė cilėn pranė disa qindra bashkatdhetarė tanė, mori pjesė edhe deputeti i Kuvendit tė Kosovės z. Gani Geci, pėrfaqėsuesi i kryetarit tė komunės sė Nürnbergut z. Knut Engelbrecht, pastaj Konsulli i nderit i Konsullatės sė Shqipėrisė nė Munchen z. Franz Mödl , publicistI dhe njohės i mirė i figurės sė dr. Ibrahim Rugovės Z. Dietrich Willier , z. Hafiz Gagica, anėtar i kryesisė qendrore tė LDD-sė, njėherė edhe kryetar i Degės sė LDD-sė nė Gjermani, z. Shefqet Dibrani, shkrimtar (qė kishte ardhur nga Zvicėra), z. Besnik Rama, sekretar i Bashkėsisė islame shqiptare nė Gjermani, znj. Drita Ivezaj, pėrfaqėsuese e shoqatės humanitare “Nėnė Teraza”, z. Ndrecė Beku, kryetar i Bashksėsisė Shqiptare Demokristiane nė Mynih, z. Idriz Zeqiraj, anėtar i kryesisė sė Nėndegės sė LDK-sė nė NRWF, aktivistė tė shumtė tė ēėshtjes sonė kombėtare, mėsuesi i shkollės shqipe z. Hamzė Halabaku si dhe mysafirė nga qytete tė ndryshme tė Gjermanisė.
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-08, 17:32   #13
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Akademi Perkujtimore edhe ne DARDANI!!


Pas antonimit tė himnit kombėtar dhe atij tė Kosovės “Kur ka ra kushtrimi nė Kosovė”, nė interpretim tė bukur tė aktorit Shkodran Tolaj, akademinė e shpalli tė hapur moderatorja e kėtij manifestimi pėrkujtimor znj. Vjollca Hajdari, pėr t’ia dhėnė fjalėn mė pastaj z. Rexhep Fetahu, kryetar i Nėndegės sė LDD-sė nė kėtė qytet, i cili tė pranishmėve iu dėshiroi mirėseardhje, dhe nė veēanti pėrshėndeti praninė e mysafirėve gjerman.
Nė vazhdim z. Bekim Zogaj , foli pėr biografinė dhe figurėn historike tė Dr. Ibrahim Rugovės, aktivitetin e tij intelektual, shkencor, politik dhe kombėtar. Mė pas nxėnės tė shkollės shqipe nė Nürnberg Bexhet Dėrguti, Jeta Halabaku, Ragip Jusufi recituan vjershėn “Lamtumirė President i Dardanisė”,
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-08, 17:33   #14
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Akademi Perkujtimore edhe ne DARDANI!!


kurse rapsodi ynė popullor z. Agim Gashi, pėrcjellė me sharki kėndoi elegjinė “Nderi i kombit President Rugova”, e cila ngriti emocione mallėngjyese tek tė pranishmit nė sallė.
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-08, 17:33   #15
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Akademi Perkujtimore edhe ne DARDANI!!

Ndėrsa, deputeti i Parlamentit tė Kosovės z. Gani Geci,

tha se kam nderin e veēantė qė kėtij tubimi t’ia pėrcjellė pėrshėndetjet mė tė ngrohta tė akademik Nexhat Dacit, kryetar i LDD-sė., Me kėtė rast ai tha se hapat e parė tė organizimit tė mbrojtjes sė pragut tė shtėpisė janė ndėrmarrė me urdhėr tė dr. Rugovės, siē ėshtė bėrė edhe organizimi i parė pėr mbrojtjen e Kosovės me dėrgimin nė Shqipėri nė vitin 1991 tė komandantėve Sali Ēeku, Adem Jashari dhe Zahir Pajaziti pėr formimin e celulave tė para mbrojtėse , dhe kėto fakte tė historisė sonė mė tė re nuk ka kush qė mund t’i ndryshon , tha ai. Kurse nė fjalėn e tij mjaft karakteristike Konsulli i nderit i Konsullatės sė Shqipėrisė nė Mynih z. F. Mödl, sė pari falėnderoi organizatorin qė e ka bėrė pėrzgjedhjen e qytetit tė Nürnbergut pėr ta mbajtur nė tė kėtė akademi pėrkujtimore pėr dr. Rugovėn, sepse siē tha kjo i bėn nder tė veēantė kėtij qyteti, qė tė pėrkujton sot me shumė pietet figurėn e madhe tė “Mahtama Gandit” tė Evropės lindore, siē e quajtėn dr. I. Rugovėn shumė politikanė botėror. Mjerisht, dr. Rugova nuk e pėrjetoi ėndrrėn e tij, pavarėsinė e Kosovės. Foli edhe pėr padrejtėsitė qė i janė bėrė kombit shqiptar me 1913 nė Konferencėn e ambasadorėve nė Londėr, duke e copėtuar atė nė gjashtė pjesė, si dhe shprehu bindjen e tij se Kosova shpejt do tė pavarėsohet nga Serbia.


__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.