Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-07-21, 10:34   #4951
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Vrastarėt dolen rrejshėm bėjnė be
me u la e m u shperla prej gjaku
gjak kishin derdhe mbi dhe
ah sa qyqet kan qa rreth ogjaku
sa gjaku esht derdhe rreke
e ata per seri
rrejshem bėjnė be
ata po lahen rrejshem me be
e po shesin fjale e lavdi
sa varret i kan qele permbi dhe
sa shum po rrejnė
keto vrastare hordhi
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-07-21, 10:34   #4952
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

kush te vlerson o varg ty sot
autori ne mergim i merguar
autori xhelal ferizi
situatė e degraduar cinike
sa shum ke derdhe dhimbje e vuajtje e lot
per dhe e toke etnike
shum qka po del nga binaret
e dikund as hetuesi nuk guxon per te hetuar
kur vuajn e kur vjedhen shqiptarėt
sa shekull me maske i shemtuuar
mungon e bardha dritė
mungon e perparohet harbuti
, pasi asnjė nga qeveritė
drejtesinė per ne ne qellim nuk e nguti
shpirtė akuj profiteret patėn prioritet
idealist tė mirėfilltė veq vuajn ne harrim
fushat e edukimit mbeten shkret
akull po quhet sot atdheu me mjerim
plagosje edhe ne zemer tė arsimit.
plagosje e njeriut ne shpresė
moda me tregje te krimit
atdheu a thua po vdes
besa drejtesia nuk esht prioritet,
sa shpirta jan nisė rruges per deshtim
cakun valle ku e paska kjo jete
me thuaj o i perlotshem vargu im jetim
do tė dėshtojė ndoshta edhe tjera arsye
se baza e arsimi plot me korrupsion
atdheu im per se gjalli esht thye
prandaj fjala ime e plagosur renkon
dija arsimi ėshtė gjithēka,
esht baze jete e bazė pėr ekonomi
, ėshtė bazė pėr eliminimin e shumė dėshtimeve
pa arsim shpirtat munden me u tha
arsimi esht drite nė sundimin e ligjit
e dritė margaritare me dituri
poshtė pra hajnat e bandat e krimevee
o zot ma shpeto te bukur shqipninė
na eshpeto shkollen o e dashur perendi
e te bardhen te shtrejten shqiperine etnike
prandaj per qdo dit e thrras perendine
une me poema jetike
vargu ime kah do kerkon vlera
bazė pėr njė jete tė shėndoshė
te mos vriten stinet te mos vritet vera
mjaft ma harbut mjaft ma o sarhosh
kriminalizimi i arsimit mbush me korrupsion
Republikėme analfabetė tė diplomuar
qiploma q e blehen e loje me demon
atdhe q e ndjehet gjith duke renkuar
pasoja te renda kah do te anarkis
e keq qeverisje neglizhim mbi dhe
sa e shishme sot buka e tradhtisė
e loja e maskes qe po vret me fe
diploma pa vlere ka ne institucione
po ka mjerim epo ka abuzime
rreshtim ne valle e loje demone
medet sa shum renkon toka ime
lirine sa shum e kerkuan syte e jetes
po shoh qytetar me sy te pa shpresė
ja thyen kah do vleren te vertetes
n' kopshtijet tona nuk mbillet ma besė
po dalin deputet e diplomat pa vlerė,
dollia po pihet kurvare
nuk mbet ma art a snuk mbet ma nderė
vyshkesit po kan tha shum behare
sa shum poet flasin vet me vete
e hapit te ardhshem i druhen
sa shum kan ndrruar zakone e adete
permallshem sa kohrat pershkruhenn
e sot koha ka dale mizore
me kend te flitet per shpirtshem mbi dhe
ku jan valle idealet njerėzore
ne treg ka dale jeta me u shite e me u ble
sa shum me varg e me shpirte ja dhash vrapit
te ardhmes n drite me i dale n takime
e mbas ndjenjes kah do e mbas hapit
ka ece shpritshem e urte fjala ime
NĖ KĖTĖ DITĖ
5 vite mė parė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 10:35   #4953
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kush je ti fytyrė e krimit

autori xhelal ferizi

qehre e pa bese me dy teha-

akt i zi qė vulosė me te zi

per ty penden

e fjalen fenomene e mbreha

tė shkruaj gjurmė rrenqethse

neper pejrjetsikush je ti fytyrė

kush je ti me dy ftyra

qė kohen edhe me buzqeshje

e zgerdheshjje mashtruese e vret

cilat jan tjera tuat menyra

jetėt e jetes

neper perjetsi

per ti lene shkret

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 10:36   #4954
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Po ku je mti oj lule jete
ku u trete moj ku na mbete
autori xhelal ferizi
po pse mikun moj harrove
si i thenkan kesaj jete
po pse ike pse u largove
po si quhen moj keto mote
po ku mbeti fjala jote
po si quhet tash kjo vetmi
po si quhet kjo gjurme ne hi
pse u mbuluan motet ne harresa
kah u tret mbi lule vesa
ku mbet malli e kujtimi
ku mbet fjala e mallengjimi
tash je trete si anonime
ka mbete vetem penda ime
autori xhelal ferizi
Lidhjet kujtimet miqsia
nga kujtimet e qindra mija
kontakteve e te lexuesve e miqve
ne jete por edhe e ne forume dikure
dhe ne faqe tjera te shkrimeve
Jeta i ndau njerzit njerzit jan larguar
dikur ishin lidhjet takimet e njerzit jan larguar
edhe nga forumet njerzit kan halle jete
disa jan vyshkur tretur e jan plakur lodhur
dhe jan trete neper mendime e vetmi
ndoshta kan halle tjera -
por mbeten kujtimet e shum miqsive dikure
por edhe dhe diskutimeve ne forume -
kontakteve dhe tani si shenj kujtimi shkruhen vargjet
NĖ KĖTĖ DITĖ
1 vit mė parė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 10:50   #4955
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nuk di
autori xhelal ferizi
nuk e di
sytė e kohes
qka thonė
ata shikojnė
vetflasin diqka
meditojnė
shterre prej lotve tha
belbezojnė
kujtojnė
shikojnė
larg
flasin per sakrificė
per kujtime
oh ata
kush jana ata
sakrificat e tjerve
te mjerve
q ė mirnjohjet
i meritojnė
pėrse
pseaq shum lule
jan tha
e syte e kohes
lotojnė
as ata
nuk e dijnė ma
perse
sakrificat vijojnė
perse sy tjerė
duhet tha
e kohrat
per seri
te renkojnė
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 10:56   #4956
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nga autori shqiptar ne mergim
autori i vargjeve shqiptare ne mergim
shkruan autori ne mergim Xhelal Ferizi Liriku
Tash ka dalė pranverė e gjelbert
edhe fjala po lulezon
kah do qelė ajo e blertė
e bilbili po kendon
me pendė n' dore ka dalė poeti
per kah arti e bukuria
ne emocion te gjere sa deti
ti pershkruaj kohrat e tija
Autori i vargjeve shqiptare kenge shqiptare xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 10:56   #4957
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Po ku je mti oj lule jete
ku u trete moj ku na mbete
autori xhelal ferizi
po pse mikun moj harrove
si i thenkan kesaj jete
po pse ike pse u largove
po si quhen moj keto mote
po ku mbeti fjala jote
po si quhet tash kjo vetmi
po si quhet kjo gjurme ne hi
pse u mbuluan motet ne harresa
kah u tret mbi lule vesa
ku mbet malli e kujtimi
ku mbet fjala e mallengjimi
tash je trete si anonime
ka mbete vetem penda ime
autori xhelal ferizi
Lidhjet kujtimet miqsia
nga kujtimet e qindra mija
kontakteve e te lexuesve e miqve
ne jete por edhe e ne forume dikure
dhe ne faqe tjera te shkrimeve
Jeta i ndau njerzit njerzit jan larguar
dikur ishin lidhjet takimet e njerzit jan larguar
edhe nga forumet njerzit kan halle jete
disa jan vyshkur tretur e jan plakur lodhur
dhe jan trete neper mendime e vetmi
ndoshta kan halle tjera -
por mbeten kujtimet e shum miqsive dikure
por edhe dhe diskutimeve ne forume -
kontakteve dhe tani si shenj kujtimi shkruhen vargjet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 10:57   #4958
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mendoj se feja po perdoret si instrument perqarje te shqiptaret dhe po keqperdoret nga agjenturat antishqiptare
Gogoli dhe gogolet e ndryshem po qesin gjithfar lloj kercnimesh grupimesh e paranojash ne popuj - edhe te shqiptaret i bejne keto veprime ne forma shum dinake
Cilat qarq e politike ruse serbe kan investuar te wehabizmi dhe te isisi per ti derguar shqiptaret atje deri ne shfarosje
Besoj s e ne keto kohra esht bere agjentur e poshter edhe nepermes te paguarve shqipfls per tradhti
Dobsimi i pozicionit te shqiptarve loja politike shkatrrimi perqarjet perdorimi i marionetave politike bisedimet e pa fundme me serbi dhe varfrimi i shqiptarve duke i detyruar shqiptaret q e te merren me gjana kot humbje kohe tema kot perqarje
izolimi i shqiptarve para gjykimet ndaj shqiptarve sabotimet eknomike kunder shqiptarve
dhe stagnimet e shqiptarve dukurite negative q e jan shfaqur me perqarje klanore grupore fetare
opsessionet paranojat klanet grupet e e religjoneve
per interesa te ngushta e disa agjenturave te huaja edhe paraqitjet e pa fund agjentur e e poshter krejt teatrale
po e tallin ne te gjitha menyrat kombin shqiptar
historine dhe popullin duke mbjelle perqarje
dembeli papunsi varfri dhe duke degraduar qdo forme te mundshme progresive eknomike
ne menyre q e shqiptaret te ikun te gjith nga atdheu ky esht plani afatgjate politik
dhe duke shkarravite hapsirat duke sabotuar
dhe duke ndikuar ne rrezik te situates
edhe nga radikalizmi i ndryshem ne trojet shqiptare
Per momentin problemet po mshefen nen thunder te klaneve
te interesave , por ato jan shum duke u zhvilluar dhe duke e kercnuar traditen tone dhe duke penguar emancipmin
dhe modernizmin e me tutjeshem te shqiptarve
’Jemi te izoluar ma shum s e ne kohen e komunizmit per shkak te ideve dhe grupeve te mbrapshta skenariste
negativitete qe po e shemtojne kosoven dhe shqipierinė
Ky skenar i mbrapshtė pėr Kosovėn e shqiperine sjelė vet
nje ardhmeri te keqe dhe te rezikshme
me plot hendeqe duke zhvilluar te menduarit primitiv
pa perspektive ne disa qarqe
me ane te shtrembrimeve propagandues e paragjykuese
Qenjet e veqanta mbi ket dhe te egoizmit
jan shfaqur ne trojet shqiptare egoizmi dhe sabotimet klanet sundimi mbi baza faraonesh esht kjo nje agjentur e huaj e veprimit kunder demokracis liris se shqiptarve kunder progrssit eknomik agjenturatt e huaja te poshtra te cilve ju intreson
sabotimi ndersa klaneve egooiste lokaliste ju intreson klani partia regjioni sundimi perfitimi paraja interesi i ndyre egoist individual grupor vetem hapsira e ngushte e tyre e interesit
jan politikanėt , qe jan te perkushtuar vetem per poshtersi
vetėm pėr karrige tė vetėn
per egoizmin personal e klanor per gjepin e vet
dhe eventualisht nuk shkojne pertje klanit te rrjetit t e tyre
te ngushte -ne ansji koncentmrim tjeter
per te shtri ndonje ide ose veprim pozitiv ne shoqeri -
klanegjijte funskionojne tamam si kur grupet mafioze
q ei kan te ndara lagjet dhe terrenet e vijave te tyre interesat
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 10:58   #4959
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

25 krerė tė puēit qė u arrestuan janė me prejardhje shqiptare
I pandehuri kryesor pėr organizmin e grusht shtetit ushtarak nė Turqi, gjenerali Akin Ozturk,- ka prejardhje prej Mitrovicės, ndėrsa ndėr tė akuzuarit tjerė ėshtė edhe piloti ushtarak- Jusuf Kurt, i cili vitin e kaluar kishte rrėzuar edhe avionin rus.-
Ky pilot ka prejardhje nga fshati Bukuroc, Komuna e Preshevės, transmeton Zhurnal.
Edhe personi i dytė i akuzuar gjeneral-lejtnant, Metin Idil, ka gjithashtu prejardhje shqiptare.
LEXO: Pas puēit tė dėshtuar, shkon nė 50 mijė numri i tė arrestuarve nė Turqi
Nga 29 kolonelė dhe pesė gjeneralė qė janė arrestuar deri tani, 25 prej tyre kanė prejardhje shqiptare.--- -------------------------------.................................................. ....................Turqia po e tregon gjithnji e ma teper fytyren e vet ne trajtimin fashist dhe diskriminues te shqiptarve ---Personi akin jan me prejardhje me te hershme nga disa katunde te drenices te fisit gash te cilet kan emigruar nje her ne mitrovice e pastaj me vone ne turqi -te gjitha keto familje te forta atdhetare jan perndjeke nga krajlet e serbise pas vrassjes se kryengritjes kaqake azem galices te cilve ne turqi dhunshem juu ndrrohen emrat - Shqiptaret edhe kesaj here u viktimizuan dhe u lan ne balt nga dhelpria e europes -por edhe regjimi barak obama nuk i kushton rendesi shqiptarve ------------Sa her esht alarmuar amerika dhe informu8ar se shqiptaret ne gjith boten duhet te mobilizohen dhe te rreshtohen kah perendimi --der dsa politika destruktive angloamerikane dhe ajo e europes turqine po e reshtojne kah rusia dhe kina ku shqiptart do te psojne diskriminime --- ky esht tmerr dhe tradhti e politikes perendimore --Ne kufi me polonine tremij snajperist shqiptar jan te rrshtuar ne ushtrine e natos --habitem pse perendimi nuk e mbron edhe nuk e merr ne mbrojtje per te financuar e shpetuar secilin shqiptar -- deri kure kjo politike shkurtpamse e perendimit qe do te ndikoj keq ne bindjet e kombit shqiptar --Mendoj se amerika duhet te qohet ne kembe se bashku me angline dhe gjermanine e te bejne planin gjeneral per mbrojtjen jo vetem te kombit shqiptar por edhe e secilit shqiptar--Shqipatret duhet te jen te forte dhe ne rreshtim politik kulturor eknomik shpirteror me perendimin --nese politika perendimore bene aventure dhe lojra me shqiptar -kjo do ti kaloj te gjith kufijt dhe do te vjen nje dite kur perendimi do te pendohet rend por do te jete shum vone -arabet dhe te tjeret e ruset mezi presin ta rreshtojne ket komb ne anen e tyre ---prandaj perendimi ne menyren ma institucionale ma speciale -te filloj mbrojtjen e shqiptarve ne itali ne greqi ne turqi ne siri ne trojet etnike shqiptare ne gjermani eku do jan ata
NĖ KĖTĖ DITĖ
6 vite mė parė
Kurse Inxhinierike Nikollari shtoi njė fotografi tė re — me Vasil Ilia Terezi dhe 35 tė tjerė
.
22t oSuntrSkfdcpoorlcnsSroohirk 2015ened ·
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 11:13   #4960
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Oh un pifsha ujė te detit

Oh unė pifsha ujė te detit

autori xhelal ferizi

nė at perlen bregdetare

me ato fusha t' bereqetit

n' qoftė s e s'dua un' tokė shqiptaree nuk them se jam shqiptarė

e nuk i dua ato zallina

e nuk k'ndoj me varg komb'tarė

shqip e ėmbėl nė mot e stinanė qoft se s' them tė dua shqipni

kahdo je e bardhė etnike

nė qoftė se n' t' famshmen dashuri

nuk tė quaj mėmė idilikepifsha helm nese nuk t' dua

edhe nė vorr e kur jam nėn' dhe

nė pėrjetsi s' kam me t' harrue

tu'e t' pėrmendė nder kombe e fee ndėr lule tu'e t' lavdrue

ku'r harliset bukuria

nėse s' shkoj duke cicėrue

por si zog pėr vise t' miaautori xhelal ferizi

-------------------------

Autori Xhelal Ferizi autori ne mergim ne gjermanni ,

autori shqiptarė nga mitrovica e kosoves i cili jeton me vite ne qytetin Erlangen te gjermanisė

autori i mohuar i pa perkrahur xhelal ferizi ,

esht mohuar dhe lenun ne harrese nga qarqet e tilla neglizhente dhe qellim zeza mjeranedhe vazhdimisht dhe qellimisht ėsht mohuar izoluar penguar ne drejtim te suksesitesht mohuar e harruar esht shkelur nga tradhetia e qarqeve shqipfolse

-edhe kur esht burgosur si i ri nga udbashet me vite edhe para burgosjes i jan organizuar kurtha dhe te kqia e sabotime te ndryshme -si i burgosur ka qene i sulmuar nga dora e zgjatur e poshter tradhtare -ka qene i tradhteuar i lenun pas dore ,ka qene vazhdimisht i sulmuar

-nga te sėmurėt primitiv shqipfols dhe halldup tradhtarė neglizhent sabotues njerz me errsira ne tru

ne nje tru bastard qe nxiteshin nga duar te pa dukshme

tradhtare kunder autorit kunder vargut vepres atdhetare e qdo gjė tjeter pozitive

,

Autori xhelal ferizi asnjeher nuk esht perkrahur nga askush per asgjė as per me te voglen perkrahje ,

as nuk esht perkrahur e as sponzorizuar nga askush per asnje liber as ne asnje drejtim kurfare

-

shum her autori edhe si i ri por edhe ne kohrat ma vonė esht sabotuar

edhe nga qarqe e grupe shqipfolse e armike antikombtare,

edhe esht sulmuar nga provokatoret por edhe nga vagaboonde e degjeneruar rrugaqet e zi element te shitur proserb dhe pisa te ndryshem -

me poshtersi

Autori xhelal ferizi esht sulmuar poashtu neper lokalet e shoqatave nga grupe proserbe shqipfolse

zuzare e tradhtare shqipfolse njerz te porositur nga udb ja serbe dhe qarqet antishqiptare -

askush nga atdheu as qeveria asnjiher si ka dale krah per asgjė autorit xhelal ferizi as kurfar mbrojtje

as financiare e as kurfare nuk ka pasur autori xhelal ferizi

-

Autori esht sulmuar ne forma te ndryshme dhe ka kaluar plot vreshtirsi jete edhe ne burgje si i burgosur politik tri her i denuar dhe ka kaluar rrethana shum te rrezikshme ,

sa her autori esht sulmuar edhe fizikisht autori esht vetmbrojtur vet ne forcat e veta praAutori xhelal ferizi esht sulmuar her her direkt e her indirekt

esht provokuar nga grupet harbute qe shkatrronin shoqatat shqiptare ne perendim ne europe Autori xhelal ferizi edhe fizikisht esht sulmuar dhe me sukses esht vetmbrojtur

e te mos flasim per bojkote e tradhti,ku ne organizimin e protestave demostratave per atdhe autori gjithmone esht penguar nga harbutet dhe grupet shqipfolse proserbeAutori i vargjeve shqiptare nuk esht perkrahur kurr nga mediat as nga qeveria

por vazhdimisht esht mohuar dhe lenun ne harrese qellimisht

poashtu esht sabotuar qe e sht penguar dhe sabotuar neper veshtirsi te ndryshme kohrash -

Ket shkrim po e len autori Xhelal Ferizi si deshmi lexuesve shqiptarė ku do q ejan ata ne atdhe e neper bote qe ta lexojne e ta dijne te gjith shqiptarėt

-ne menyre qe dikush te mos e hape gojen e te del e te thot un i kam dale krah autorit ,

ose un i kam ndihmuar autorit xhelal ferizi ose jam perpjeke ti ndihmoj autorit xhelal ferizi -- nder sa me inate mohuese e tradhteti mohues e shkeles e e primitive

,autori xhelal ferizi esht mohuar dhe mohohet nga qarqet bashibozuke e harbute

injoruese skandaloze e porimitive skandaloze.Po ashtu nga harbutizmi dhe nga errsira shpirtrore e qeverise mentalisht

e e shpirterisht qeveri e zezė qeveri e errėt shqipzezė -Mohimi i autorit vjen poashtu nga mendja skandaloze nga qeveria e errėt megalomane

me shpirte plot erresire meskine sabotuese ,

siq esht qeveria komb shkelse ilir meta edi rama fatos nano sali berisha skender gjinushi ete gjith me radhe qe ishin si skandaloznga qeveria harbute kombshlkelėse,qe shkele mbi patriot e atdhetarė,

si qeveria hashim thaqi komb shkelse varfruese anarkisteqe po vret kombin shqiptarė ne kosove e atdheun shqiptarė me varfri e me lloj lloj perthurjesh -

duke ndjekur me ane te paperspektives rinine shqiptare ,

duke ja shemtuar gjithmone ardhmerine jeten me lloj lloj sabotimesh

,duke sjellur gjithmone ne atdhe duke praktikuar plane te pa paerspketives nacionale si kukulla e vegla ne duart e huaja q e jan dhe dirigjohen te gjith pa perjashtim ,Qeveria harbute megalomane mendje zezė vepron me sabotime e anarki

e duke i ndjekur shqiptaret dhe potencialin e kombit

jasht atdheut,duke i lene ne kaos dhe pshtjellim e zbrazu r atdheun

per shkak se varfria e papunsia pa perspektiva po ben kerdi ne trojet etnike

vetem kur te ndalohen me ligj te gjitha keto parti ne atdheun tone mund te lulzon shpresa dhe

puna kur populli yne i thjeshte te ket parlament popullor patriotik
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 11:16   #4961
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mjaft ma
Autori xhelal ferizi
mjaft
tha shekulli njiher
dhe e nxori shpaten
tė keqes rrugen me ja nda
koken per te ja pre
i penduari
perseri
e gjykoj situaten
se erdhi nje shekkull tjeter
i zi
erdhi nje loje e vjeter
shum kush ra ne hi
e nje shekull tjeter
erdhi me i zi
e ndalen
shekullin e ri
hipokriti
erdhi dinaku
tradhtari
u mundua
tė mshefė gabimin
e vrastari
tė mshefė krimin
nėn dhe
o lot i udhėve
qė po pikė
e her derdhesh rreke
kah po ikė
ksh te la ne vajtim
e pa atdhe
pse
mbi krajaten
pse
oh deri kurė te fiton dyftyrsia
cila qenje
cila jetė
duhet te mbijė
mbi dhe
cila me mbetė
kah perjetsia
e cila qenje
qė ka mbi
duhet me u zhbi
duhet tė shembet per dhe
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 11:16   #4962
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Oh e zezė shkurtmenndėsia
mbas grupeve e klaneve vrapojnė
mbaroj mbaroj shqipnia
pėr fe e per mjekrra veprojnė
po nxitė kah do sherre armiku
po flenė vatikani mbi ari
po vjen talibani e sheiku
mbaroj shqipnia e shqiptari
po blehen rrogtarė me pare
pėr pare po falet ezani
mbaroj shqipnia shqiptare
e mbyti arab vatikani
e moska e vrau trinitria
greku me shkja me kisha
mbi dhe nuk ėsht ma shqipnia
veq klane tė ndara si bisha
urrehen vllau me vlla
nė kohrat e udhkryqe jetike
shkurtemndjet errėsira i ka nda
mbaroj shqipnia etnike
autori xhelal ferizi-
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 11:25   #4963
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Shqipnia kush ėsht shqipnia
pse vuan neper shekuj pse qanė
nė kthetra tė klanit mizorė
ku ligj po bėhet dredhia
ku dhimbja gurin e ndanė
e jeta u mbush puthadorė
per buk ku vdes heroi
e zhvatsi ku bėhet mbret
shqiptarėt vehen nė lojė
drejtesia ketu mbetet shkret
autori ne mergim i merguar xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 11:34   #4964
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Dhe ja se ē' na thotė rapsodia shqiptare nė vazhdim
, pėr planet dhe ambiciet gjenocidale tė Drazha Mihajlloviqit,kanibalizmi i shkieve qetnik

kundėr popullit shqiptarė tė Kosovės:Tash po vjen kjo vera tuj dalė,

Mbushen malet me dushk e barė,

Se n' Kosovė , kemi me dalė,

Kem mej marrė kah ka shqiptarė !

Nėpėr shehre do t'i tubojmė,

Thminė e vogėl - n' furra do t' jav ēojmė,

Nėpėr furra kemi me jav pjekė,

Kanė mej hangėr nana e baba i vet!

Nana e baba, thminė kur t' i hanė –

Zemra n' bark ka me ju plasė!

Pleq e plaka se ēka janė –

Nėpėr prroje patare do t'i bajmė!

Nuse e ēika se ēka janė –

Do t' jav japim asqerit tanė!

Djemtė e ri se ēka janė –

Do t' jav lidhim duer e kamė,

Nėpėr soba t' veta do t' i ēojmė,

Me gra t' tyne n' soba na do t' shkojmė!

Me gra t' tyne kur t' deshmi me ra –

Me sy t' vet kanė me na pa,

Zemra n' bark ka me ju plasė !

Kėrkujt bukė s' kemi mej dhanė,

Me dru shpirtin kem me jav marrė!

-------------------dhe ja rapsodia kenga popullore vlerat dhe kohrat e kenduara nga sapsodet e drenices
historia ngjarjet shpirti qetnik dhe deshmia e kengve te sharkisė popullore-
se kush ishin qetniket e qka mendonin qetniket prandaj ushtarak dhe i aft per lufte e armatim
duhet me qene e dhe fmia i djepit obligim ushtarak dhe ndihme ushtarake duhet me qene edhe plau 90 vjeq te shqiptaret q e sherben per diqka ne sherbim te ushtris dhe si ushtar i kombit per me ja lype lulen eballit qetnikut
kenge histori deshmi kohore e kanibalizmit qetnik neperme skenges se ather shme e kenduar
ne treven shqiptare te drenices kenga dhe planet kriminale qe mendoheshin nga shkeit kanibal esht kenduar nga rapsodet ne odat e drences shqiptare -
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 11:35   #4965
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

fmiu i shqiptarve duhet te msohet me nje art ushtarak kazermat shqiptare duhet te organizojn msime kurse per popullaten civile qe i gjith kombi me qene ne sherbim te mbrojtjes kombtare kunder kanibalizmt te shkieve


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:11.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.