Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-08-19, 23:14   #3691
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Shum e rendesishme esht strategjia super speciale
per forcimin ekonomik ushtarak
i kombit shqiptar,

Amerika ne keto kohra shum te rrezikshme duhet ta kuptoj ket shum seriozisht
se pa forcimin e kombit shqiptar kinezet ruset indianet arabet turqit
slovaket spanjolet amerika latine spanja franca e shum vende tjera
nuk do te ndalen drejt europes se pa mbrotur drejt shqiptarve te pa mbrotur
vetem forcimi special i kombit shqiptar mund te mbroj europen
sepse europa esht pikrisht ne goje te rusise e te serbise
dobsimi i serbise deri ne rrenim duhet te jet ideali me i pare i amerikes
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-08-19, 23:18   #3692
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Neqoftese do te dobsohen e do te dorzohen dhe rrenohen shqiptaret
nga sulmet serbe
do te rrenohen edhe boshnjaket e malazezet
e me vone edhe kroatet maqeddonet e te tjeret
keshtu q e rusia dhe serbia do te perparojn me fitore
drejt pushtimit te europes dhe panslavizmit
shkatrrimi i rusise armike dhe serbis ee greqise slovakis ee spanjes
dobsimi i frances dhe forcimi i shqiptarve i anglise dhe amerikes
esht i domosdoshem per shpetimin e njerzimit
nga kanibalizmi slavo kinez# arab indian turk grek verikorean e serb i latino amerikanve
grekve e shum vendeve tjera q e jan bere armike te egra kunde ramerikes
dhe kunder shqiptarve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-19, 23:19   #3693
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

nuk e kuptoj pse amerika nuk e forcon kombin shqiptar
ose donald trump esht prorus dhe ky proces pengohet
ose rusia ka ndikim edhe ne politiken amerikane
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-19, 23:34   #3694
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Per paunsi eknomi te dobet e per mos forcimin e shqiptarve ne ansje aspekt
dhe dobsite e medha tani te shqiperis etnike
si ne eknomi e ne ushtri - faji kryesor i i mos veprimit per perparimin e shqiptarve
mbetet politika e dobet e amerikes kanadase anglise australise gjermanise austrise zvicrres
suedise , pra edhe vendeve skandinave ,
Keto vende qe i kan ruset a rmiq te perjetshem, dhe teper te rrezikshem nuk po endihmojn shqiperine etnike ne forcim
-merreni me mend se qka do te benin ruset e serbet kanibal hordhi egerdsira
qka do te benin ata masakra e dhune egersie ne vendet skandinave

ose ne gjermani ne amerike ne anglii e ne vende tjera sikur te kishin mundesi pushtimi
siq kan vepruar ne kosove
ose sikur ruset te pushtonin gjermanin,
e os e angline

-egersia e rusve serbve ne keto vende do ja kalonte qdo egersie
dhune masakra si bishat
edhe egersise e serbve kunder shqiptarve
por qka do te benin ruset e serbet sikur te pushtonin europen
ose ameriken
dhe do te beheshin krime kunder qytetarve te ketyre vendeve
krime dhune te pa para sepse serbet dhe ruset
duan vetem krime barbare kanibale
nga me te pa krahasueshmet -
shtrohet pyetja pse pra ruset dhe serbet te mbeten shtet faktor
os e te forte ushtarakisht ekonomikisht
a nuk esht ky nje rrezik i madh per boten dhe njerzimin -
sidomos pe r popujt e pa mbrotjur -
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-19, 23:35   #3695
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

pse amerika evonon perparimin e shqiptarve ne eknomi ne ushtri a esht presidenti donald trump prorus shtrohet pyetja
dhe a kan ruset ndikim ne politiken amerikane
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-19, 23:41   #3696
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ka vetem nje zgjedhje bota te gjunjzoj serbine te dobsoj serbine te zvogloj serbine
te bej nje serbi te vogel ne teritor
zgjidhje tjeter nuk ka
shpetimi i ballkanit nga kulqedra teper e rrezikshme
serbo kineze e ruse ,
esht vetem dobsimi i rusise kines serbise
dobsimi dhe gjunjezimi i tyre ku do dhe ne qdo aspekt

, coptimi teritorial i serbise zvoglimi teritorial i rusise ne njimij copa teritori
dhe coptimi i serbise dhe zvoglimi i serbise ne teritor ,
Toka e ketyre aleatve kanibal
duhet te coptohet ne njimij pjes e teritore
vetem keshtu shpeton njerzimi nga kanibalet

Rusia kina s erbia q e po e rrezikojne njerzimin globin ,
ky veprim i serbo rusve kinezve esht rrezik per boten dhe njerzimin per paqen dhe te ardhmen botrore
prandaj duhet te bahskohen te gjith per ta shkatrruar serbine
rusine kinen
shkatrrimi i tyre duhet te jet ideal i perjetshem dhe praktike veprimi e perditshme
strategji vepruese afatgjate, speciale e veprimit anglo amerikan shqiptar,
ne kordinim te perhershem te perbashket veprues,
ne aleance dhe veprime , speciale ,
ne strategji veprimi pune afatgjate per shpetimin e njerzimit
Kanibalet shkie serbet ruset duhet te mbeten shum te vegjel
ne teritore te varfer te shkatrruar edhe ne aspektin ushtarak eknomik#
edhe si numer dhe teritor per te shpetuar shqiptaret boshnjaket kroatet dhe teritorin e tyre q e esht interes i madh jetik i angloamerikanve

Duke u bazuar ne kete fakt angloamerika e kan detyre te shejte nacionale se bashku me gjermanine zvicrren dhe d dis a vende tjera te forcojne faktorin ekonomik ushtarak shqiperine etnike ta bejne super te fuqishme ,te shpetojne bosnjen nga serbet dhe te forcojne kroacine ne menyre q e ne nje te aferme jo te larget me nje marrveshje aleate te sulmohet serbia per ta zvogluar teritorialisht Vojvodina te ndahet ne me ste kroatve dhe hungarezve bosna te pastrohet nga serbet serbia jugore sangjaku ti kthehen si toka shqiptarve qe i jan grabite me dhune dhe po e them hapur vetem kjo strategji e veprimit mundet te siguroj angloameriken dhe pranine e saj ne ballkan si aleate prandaj duhet te veprohet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-19, 23:46   #3697
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

tjeter zgjidhje s ka mbi dhe
veq te gjunjzohen rus e shkje
edhe tjere armiq mizor
q e e urrejn kombin arbnor

e tjere hasem qe e duan thiken
qe duan shpata e hangjarre
qe me e pre duan ameriken
e shqipnis me i qele veq varre

ata duhet per me i thye
me i coptue e me i varfrue
mbi ta duhet duhem me ngadhnjye
mbi ta duhet me fitue
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-08-19, 01:11   #3698
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

https://www.botasot.info/aktuale-laj...-flasin-shqip/

pse shqiptart nuk u kujtuan te veprojn si shkiet satan demon
qka kujtohet shkau nuk kujtohet kush
edhe shqiptaret duhet te organizojn agjensi per martesa te shkinave ne shkretirat arabe
e neper shkretirat e siberise te rusise
pe rte shuar faren neveritse te serbe armiq te perjetshem te shqiptarve
serbet duhet te demtojhen ne qdo aspekt ashtu siq kujtohen ata zi e terr me ba kunder shqiptarve
po shqiptarve pse nuk ju shkon mendja me ju ba diqka keq shkieve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-08-19, 01:30   #3699
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

partite politike nisma dhe pdk jan parti fadil hoxhiste
parti te fadil hoxhes pasardhse te partise se rrymave politike te fadil hoxhes
prandaj edhe bejn koalicion me habite amerika
dhe politika e saj
sidomos kur shet demagogji per korrupsionin
se si vazhdimisht punon e bashkpunon me parti parti te faress e keqe te ish komunizmit shqipfols

ne nuk e dijm ne te vertet pse veprohet keshtu por edhe ldk ja lidhja demokratike e koosves esht parti e pa hajr parti emjere parti qyqe me fole qyqesh
levizja per vetvendosje esht nje parti tipike komuniste vetem e maskuar ne ket emer te
nje menyre te emertimit por ne fakt ne shqiptaret nuk kemi parti politike te hajrit
e keqja esht s e ne karakterin e atyre
individve qekan lane nam te zi per veprime negative
disa q e flasin shqip neper parti jan me karakter te lig e aspak nuk jan burra jan tradhtar e aspak nuk jan patriot
bota po befasohet per negativitetin e karakterit te tyre te lig te pa burrni e te pa atdhetarizem
profiter karrierist te lig te pa brum te pa vlera
si ka mundsi a edin amerika ket fakt s e belorusia e ka vetem nji perqind papunsine
belorusia dhe rusia jan armiq te amerikanve
ndersa kosova miku ma i madh i amerikanve
e ka perqindjen me te madhe te papunsise ne bote si spjegohet si
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-08-19, 01:37   #3700
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Partite politike nisma dhe pdk jan parti fadil hoxhiste

parti te fadil hoxhes pasardhse te partise se rrymave politike te fadil hoxhes

prandaj edhe bejn koalicion me habite amerika

dhe politika e saj

sidomos kur shet demagogji per korrupsionin

se si vazhdimisht punon e bashkpunon me parti parti te fares s e keqe te ish komunizmit shqipfols

ne nuk e dijm ne te vertet pse veprohet keshtu
por edhe ldk ja lidhja demokratike e koosves esht parti e pa hajr parti e mjere
parti qyqe me fole qyqesh

levizja per vetvendosje esht nje parti tipike komuniste
vetem e maskuar ne ket emer te
nje menyre te emertimit MASKE EMRI EMERTIM SI GJOJA VETVENDOSJE
MEGJITHAT por ne fakt ne shqiptaret nuk kemi parti politike te hajrit

e keqja esht s e ne karakterin e atyre disa individve e disa personave nuk ekziston ndergjegje njerzore as kombtare as patriotike a snjerzore


te rasti i disa karrieristve

individve qekan lane nam te zi per veprime negative

disa q e flasin shqip
neper parti jan turpi i botes
me karakter te lig e aspak nuk jan burra jan tradhtar
korrupsionist hajna anarkist te poshter dinak dyftyrsha te pa frej t shfrenuar
e aspak nuk jan patriot

bota po befasohet per negativitetin e karakterit te tyre te lig
te pa burrni e te pa atdhetarizem na ekan marr ftyren para gjith botes

profiter karrierist te lig te pa brum te pa vlera

si ka mundsi a e din amerika ket fakt s e belorusia
e ka vetem nji perqind papunsine
#
belorusia dhe rusia jan armiq teper te forte e te rrezikshem si a rmiq jetik
e te perjetshem te amerikanve

ndersa kosova miku ma i madh i amerikanve

e ka perqindjen me te madhe te papunsise ne bote si spjegohet si
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-08-19, 17:51   #3701
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

https://www.botasot.info/politika-la...eje-per-skrap/
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-08-19, 17:53   #3702
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

gabimi i madh i amerikanve ishte viti 1999 forcat ushtarake te natos do te duhej te hynin ne serbi
e gjith kembsoria dhe te pushtonin serbine per te mbajt nen fre nje shtet kanibal egersire fashiste
e cila do te shkaktoj sherre te medha ne europe
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-08-19, 04:41   #3703
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Te nderuar bashkombas

jetoj ne gjermani -quhem Xhelal Ferizi jam nga Mitrovica e Kosoves

serbet shkiet dhe pushtuesit me breza me kohe neper breza
qysh heret na shkatrruan me forma sistematike te ndryshme por edhe gjat luftes

jam tash afro 60 vjeq dhe gjat gjith jetes time si shum shqiptar tjere kam vuajtur
nga pasojat e pushtuesve ,
Angazhime per atdheun kam bere gjat gjith jetes time ne form ate ndryshme
kam bere mund per atdheun por edhe kam perjetuar qaste shum te keqia shum te vuajtura


Jam angazhuar ne aktivitet kombtare
jam angazhuar edhe per krijimtari ne krijimin e vargut
ne sherbim te frymzimit aktiv per atdhe neper kohra me aktivitetin kombtar

jeta ime e se kaluares esht duket nga njiher si nje roman filmash
vuajtje perndjekje me ikje perndjekje perjetime e denime burgjesh
nga ish regjimi jugosllav dhe mashat e tyre tradhtare mercenare


e policia mizore e asaj kohe

qysh ne vitin e rinise time filluan vuajtjet e ferrit per shkak te patriotizmit atdhetarizmit angazhimit per qeshtjen nacionale kombtare


te rezikshem ishin edhe spiunet shqipfoles qe vezhgonin e vrojtonin jepnin informata s erbise
armikut per qdo levizje te patriotveish politika jugosllave dhe munafikett dinak spiun shqipfols
filloj te me djege shpirtin me prush shovenist e me hekur

me mundime e metoda te ndryshme super speciale


Kjo politike e a rmikut mizor
pasi dalloj talentin rinor te dis ate rijve shqiptar por edhe talentin individual
te prirjeve atdhetare e veprime kunder shtetit
prirjet organizative idete patriotike rinore q eparaqisnin rrezik per shtetin jugosllav te asaj kohe poashtu ,
pa si pasi i lexoj prirjet e mia per shum qka
edhe per shkrime e vargje e ne shkrime dhe ne recitime

ne krijimtari - e ne angazhime patriotike e ne veprime antijugosllave-

ku une e denoja pansllavizmin qe nga nisma e tyre kur ata erdhen ne tokat ilire si pushtues
me pa drejtesia me vanpirizmin me pi gjak te iliroshqiptarve me marre toka torje shqiptare
iliriane
famuiljarisht si familje ishim te formuar ne patriotizmin dhe kunder armiqve
dhe te gjith pushtuesve


rexhimi dinak me sherbetoret e vet na diskriminonte dhe
filloj te nxij jeten tone e jeten time per ta bere ferr
aksionet i niste spiuni spiunet shqipfols mashat eshkieve qe spiunonin dinakerisht te
sigurimi i shtetit dhe masa ndaj meje merrte her pas here policia -
qe ishin vegla te udb s


Por te ne shqiptart e kam vu re nje dukuri te shemtuar

shqiptari shqiptarit nuk ja din vleren as nuk ja njeh vuajtjet
mentaliteti i shqiptarve ne forma speciale e ka shkatrruar gjithnji vetveten
me shkelje pa drejtesi mosnjohje te tjetrit formave egoiste
shkeljes se tjetrit edhe sikur te jet drangue ai tjetrii shqiptari shum pak ja ka dite vleren shqiptarit dhe kan munguar unitetet e bashkveprimet e duhura


Kur jemi te kombet tjera mendoj se ata ja n ma kordinues dhe e kan mentalitetin
frymzimin edukimin me ja njofte te vetit vlerat
e kombet tjera po nuk krijojn negativitet ndaj te vetit

- SIKUR KOMBET TJERA TE KISHIN NJERZ KAQ TE MDHEJ
e ter veqant SIQ PATEN SHQIPTART NE GJITH HISTORINE

NDRYSHE DO TE SILLESHIN NDAJ TYRE
POR PER FAT TE KEQ NE JEMI NDRYSHE
dhe pasojat tona jan te renda shum te renda
sepse esht e pa mundur me kriju unitet shqiptar


NE KETE RAST S E KAM FJALEN FARE TE RASTI IM
POR TE SHUMDUKURI TJERA Q E QDO KUSH PO I SHEH QARTE SE KUSH JEMI E QFARE JEMI SHUM MIRE PO SHIHET
TE SHQIPTARET ME MIJA EMIJA TJERE NJERZ TE MDHEJ
KAN MBETE PA U VLERSUAR PER SHKAK TE PA DRJETESIVE
QE PO HAHEN PER DIT ME BUK
E NEVERITSHME ESHT KUR VLERSOHETHET LART E PERFITON PSHURRQI I KEQI I PA MERITUARI MASHTRUESINE TE KALAUREN

ka pase kohra e ratse kur qdo nate
VEGLAT E ISH SHTETIT SERB kriminal i ish jugosllavise politika e asaj kohe jugosllav

me fusnin podrumeve te tmershme
duke me rrahe pa meshirshem
DHE NUK BEHEJ KURFAR JEOHONBE NE MEDIA SEPSE ATA CENZURONIN GJITHQKA DHE NE MENYRE DINAKE I BENIN VEPRIMET PA ZHURME DHE ME FORMA SPECIALE

Ata veglat e rexhimit veglat e serbise
benin presione dhe kurtha sulmonin
me ane te policise me futnin podrumeve
me rrahnin fizikisht ne podrumet e policise


deri sa i gjith trupi ajej e behej zi
me pasoja nepe rpodrume te papasterta me ndytsira einsekte infektime
duke me ftofur trupin pas rrahjeve te forta ne menyre qe pastaj
me pas epasoja duke u shtri ne podrumet me errsire nen toke ne beton te lagur me shurre
te njerzve qe kishinq ene aty e vend i ndyte nen toke ne uje te lagt ne beton
ne podrume nen dhe shum poshte q eishte ferri vetneper tmerre papasterie urine e
e infkesione insektesh
pra behej me qellim shkatrrimi i athetarve shqiptar
ne ato forma rinise shqiptare duke i shkatrruar sidomos ata q e i kishin shum ne sy per ti shkatrruar
dhe kjo behej me metoda me dajak pastaj kur nxehej e nxihej trupi
te lenin nga disa dit ne podrume lagshtu beton ndytsi
e infektimi ftofje trupore q e ishin podrume te tmerrshme si podrumi i nderteses se s policise
e sekretariatit pe rpund e te mbrendshme udb
podrume te ferrit shum poshte nen toke me nje errsire qe njeriu atje nen dhe nuk shihte
per veq territ


nga te gjitha keto pasoja ku mbeta me pasoja me vone ishin pasoja te renda
shendetsore

--ne kushtet e asaj kohe policet mizor rrahnim trupin tim aq mizorisht me gjithfar metodash e

me shkopij shkelma me druj special sa gjakun ekam derdhe duke me pergjakur tmerrshem

dhe me fusnin ne podrumet plot pisllek .

Nga nxerja e trupit ne qimento te ftoft plot insekte e ftoftesi episllek mora smundje te renda dhe shum gjat ne jete kam pase vuajtje dhe keshtu nisi

vuajtja ime-

afro tre muaj e e me teper rashe ne spital por mbeta me pasoja -

Veprimtarine atdhetare gjith jeten nuk e ndala dhe e vazhdova-as krijimtarine dhe as as vargjet nuk i ndala por i krijova ne kushte shum te veshtira te jetes time aq mizore

RRahjet tjera izolimet dhe maltretimet filluan perseri gjat kohes time dhe keqtrajtimet shkatrruese

--me dergonin te lumi iber ne mitrovice dimrit policia e asaj kohe dhe me rrahnin tmershem me lenin neper bore

zbathur e deshur e neper podrume te policise -

ne vitin 1981 perseri u denova me afro 9 vite burgje per shkak te organizimit te demostratave ne mitrovice-

dhe rrethina -por jam angazhuar edhe ne qytete tjera per shperthime demostratash e organizime grupesh ne ate kohe ku jeta ishte plot rreziqe dhe na izolonin me mjerim varfri bojkote

gjat mbajtjess e ketoij burgu vuajta tmerrin dhe ferrin edhe asaj kohe familja ime vuajti tmerrshem

edhe njihe r me denuan sa isha ne vuajtje denimi ne burg dhe me denuan per per vargje shkrime parolla ku pershkruhej historia varggu atdhetarizmi per shqiperi etnike

keshtu q e une tri her u denova politikisht dhe gjith jeten u keqtrajtova

Ne kushtet me mizore te pa kurfar ndihme

krijova vargun-gjat jetes time kam krijuar mbi tre miljon vargje .

Duke qene s e vet ju e keni pa s e ne qfar gjendje erdh populli shqiptar nga qeveria jone qe na la pas dore

Ne veprimtarve te atdheut ne te gjithve po thuajse na lan pas dore

ne bashkveprim me politiken antishqiptare dhe qarqet nderkombtare

-ne ish te shkatrruarit te burgosurit politik dhe luftaret e lirise te ushtrise qlirimtare mbetem

ne ne mjerim te pa papare kete askush nuk e priste

Jeta ime ka qene nje ferr i vertet dhe nga pasojat e renda te s e kaluares mnuk mundesha te punoja por vetem vazhdoja te organizoja protesta demostrata neper gjith europen ku do q emundesha per ta senzibilizuar qeshtjen shqiptare

por une nuk kam faj nese erdhen keto kohe pa mirnjohje e kohra harbute te tmerrshme

ku te gjith svlerat njerzore u shkelen per toke dhe njerzit e vlerave

Megjitha edhe pse i semure me pasoja nga burgu i pa afte pe r pune arrita te krijoj rreth tre miljon vargje shqiptare

Qeveria a sministria ekulture se qane kryet per asgje

Ne keto rrethana te pa meshirshme duhet te ju drejtohem shtypshkronjave per te ju bere apel qe te mos shkelet mbi vlerat

Krijuesit dhe poetet kan talente por nuk kan pare kete duhet ta kuptoj mire shoqeria se nje krijues nuk mund te jet edhe tregtar e shits e biznismen .

Vlerat nuk po ju dihen sot askuj as veteranve as atyre qe dhan gjithqka per atdhe moshen rinine shendetin

Ne keto rrethana kam nje lutje per ju shtypshkronjat

Ndihmoni disi ne botim njer“zit ata q e kan vujurttur shum si rasti im sepse si rasti im ka shum rralle prandaj duhet te behet perjashtim

A mundemi ju lutem te krijojme nje marrveshje per botim te vargjeve te mia -

me pagese me kiste mujore

nga njiiqind euro ne muaj me pagese- sepse ma teper nuk kam mundesi pagese

Ne keso raste mendoj se e meritoj nje perjashtim dhe gjendje ndryshe te rasti im-

Kam krijuar vlera epoepe vargje ne stilin e vargut -

dhe jam per botime -

por edhe shtypshkronjat duhet te ndergjegjsohen -

edhe te gjith - se liria nuk ju erdhi nga qielli- por nga stervuajtja e mundimet e ferrit shekullor

te shqiptarve q e e paguan shtrejte me shpine e me lekure .

Nuk vuajta vetem une por nga fisi im te gjith me breza e gjenerata -sot ne keto kohra kjo sjellje mosmirnjohse i ka ndryshuar njerzit dhe i ka shkatrruar -sepse kryesisht po fiton i pa merituari dhe i merituari po trajtohet si leckke--keti populli kjo sjellje do ti kushtoj

ne te ardhmen -ky popull e ka vetem nje shprese sepse suoperfuqia amerike nuk ka interesa qe ruset te stacionohen aty

prandaj nuk i lejon perndryshe sa per diqka tjeter ky popull veshtire do te mbijetonte nga serbet dhe armiqt e tjer dhe nga sjelljet e veta

te quditshme .

Por megjithat qellimi im nuk ehst ketu te gjykoj se si e qysh do te vjen historia por te krijoj nje marrveshje me shtypshkronjat

#

sepse kam krijuar vargje e ngjarfje histori e krijimtari me miljona qka besoj se lexuesit ka per ti pelq<yer

sepse gjithher sa he rkam dale ne internet lexuesi ehst mahnite dhe perfshi shpirterisht nga vargjet q e kam shkruar

kur disa i kam paraqite neper internet spes e mundsi pagesash nuk kisha per botim per veq me kiste mujore

nga njiqind euro ne muaj prandaj nuk kam arrite as te botoj a ste kontaktoj shtypshkroonja

Une tani nuk punoj as gje nuk mundem ma vetem krijoj jetoj ne gjermani pa pune ne nje asistence sociale i shkatrruar nga jeta e mundimet

Me rrespekt Xhelal Ferizi Gjermani duke prite pergjegjen tuaj per nje marrveshje te pageses me kiste mujore

Nes e epranoni kete marrveshje une i sjelle vargjet e mia per botim

vargje te cilat kan bukuri dhe vlera qe ju vet do te bindeni dhe meritojne driten e botimit -

si shperblim per ndihmen tuaj me kiste une mundem te ju bie shum flete te bardha per botime pasi q e kam nje lidhje miqsore

me nje gjerman te cilit ia kam treguar hallin tim e ai me ka thene se nes e nje shtypshkronje te ndihmon

edhe une do ti jap flete asaj shtypshkronje sepse keta kan shumm flete te formatit qe ndoshta juve ju duhen

dhe vet gjermani ka thene ua sjell direkt me kamion falas pasi gjermanit ia kam treguar vuajtjet e mia i din ai mire

dhe esht tmerruar nga vuajtjet q e ia kam treguar se qfar vuajtjesh kan pas shqiptart

pra me rrespekt dhe nderime te nderuar bashkombas ndihmojeni autorin shqiptar te tre miljon

krijmeve ne varg dhe beni perjashtim te rasti i autorit sepse raste te tilla nuk jan te shpeshta por te rralla

Autori i miljona vargjeve shqiptare me rrespekt dhe ne pritje te pergjegjjes pe r marrveshje nga ndonje shtypshkronje

duke shpresuar se do te gjejme marrveshjen pazarin ne kete menyre une po ju them qysh tash ne menyrat e sinqerta

se nuk kam pare per te ua paguar te gjitha per njeher per veq se nga njiqind euro ne muaj

dhe ate gjermanin qe ju bjen fleta material per te me ndihmuar mua

vetem kaq

Ne keto kushte nese doni te me ndihmoni librat dhe vargjet e mia mund te dalin ne drite per te krijuar befasi edh ene publik

Mendoni dhe me tregoni
email
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-08-19, 07:07   #3704
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pse po vonohet amerika
Pse politika amerikane e vonon perparimin e shqiptarve
si ne perparim te bazes materiale
puneismit ne qdo perparim dhe ne ushtr,

Ky ehst nje gabim shum i rende shum i madh i amerikanve qe do te ket pasoja shum te

keqia ne te ardhmen per raportet shqiptaro amerikane


Serbia greket ruset kina india amerikano latinet arabett po e shfrytzojn qdo rast qdo sekrond
dhe dobsimi i shqiptarve po ju konvenon atyre
Shqiptaret duhet te jene nje izrael i europes

por jo amerika nuk na ndihmon me pare nuk i ndihmon forcimit te patriotve shqiptar

por i ndihmon partite ruso file serbpo file shqopflolse

Amerika i ndihmon disa parti neveritse parti plehra mbeturina te kosoves
por edhe parti te trojeve tjera shqiptare
q ejan parti te pa kurfar ndjenjash kombtare

parti hajnash rrenacakaesh fundrrina neveritse anarkista te pa ftyr e


A esht presidenti donald trump prorus
antishqiptar shtrohet pyetja

dhe a kan ruset ndikim ne politiken amerikane
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-08-19, 14:22   #3705
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

amerika duhet te din mire se ne qfar kohrash po jeton

amerika duhet ti ndihmoj njerzit e duhur shqiptar patriot

e jo ti ti ndihmoj shqipflsat proserb pro rus proarab proturq pro francez
amerika duhet ti hape syte mire dhe te punoj per forcimin e shqiptarve te vertet
jo forcimin e pisave e hajnave korrupsionistve shqipfls sabotatorve


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:49.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.