Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-08-19, 21:35   #3706
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Fenomenet qe po ndodhin me shqiptarė ne disa raste shum specifike , duhet te studjohen thell me ekspertiza mjeksore me shkencė te sakt ktu nuk kem t e bejm fare me njeri normal,
Keto specifika jan ose ka diqka fenomenale
qe po ndodhin e po shkaktohet diqka ne tru ,
sigurisht diqka e veqant
ose nen ndikimin e droges, ose diqka e devijuar e degjeneruar ktu esht
shum e thellė

shum katasrofale,
dhe ne po koritemi ne fakt imazhi po bjen qdo her
ne disa ndodhi gjithnji e mateper para botes
po kemi raste degraduese
ku nji dit ndoshta askush mbi dhe nuk don me na i pa sytė
nes e vazhdihet me keto dukuuri shemtuese
kto qmenduri nuk jan normale,
jan qrregullime psiqike njeriu normal ket veper nuk e bėn
ka disa vite qe un kam pas propozuar q e te behet nji testimi shkencorė

analiza, me te veanta per disa dukuri e shemtime
per dukrit makabre qe po ndodhin,

ne trojet shqiptare,
disa fenomene krimet ma te quditshme,
qe dikur as qe jan menduar te kombi jonė
,

ktu ka diqka te jashtzakonshme mshfet diqka ne gjak ne tru ne psiqikė

,
kombi dzuhet t e mobilizohet ne nje diqka q e konstaton
se qka po ndodhe ,
dhe ekspertat te angazhohen me shkence per ket qeshtje ,

duhen organizime speciale hukumtime
se si te zgjidhet ky problem nacion al,
nuk ka mundesi qe te ndodhin kshtu kto shemtime jashtnatyrore
ktu kemi te bejm ose ndonje ndikim droge ose ilaqi nga diqka
ose ne ushqim , me ndikime qe demton

ose ne pije , ose nje diqka
negative ka ktu,

ose ka njerz me defekte mentale
po arsyet duhet kerkuar vertet shkencorisht
deri sa nuk jemi dal para bote so kombi ma i qoroditur


tani duhet t e merren masat,


se shqiptari me keto shemtime vertet shum ult po bjen

ket gjė nuk e kisha menduar kurr ma parė

dhe rininė tonė per komb per emnin shqipni e atdhe e ideale

dhan jeten disa pasurinė q jan kto turpe e vepra ngama bizaret
, ku krimi po ben kerdi ne familje e poshtersia

kombi shteti duhet te marr masa menjiher , sa ma parė per kto dukuri,

dhe te kekrohet ndihma
nga institucionet ne amerikė se kjo nuk ėsht normale qka ndodhė kjo i tejkalon kufijt elogjikes njerzore te te gjitha kohrave ketu kemi t ebejm me nji prishje gjenetike shqiptari per femiun ka dhan jeten
per mikun per fqiun per farefisin q esht tash kjo prishje mentale kjo dukuri e zezė e kobit qe po na kervcnon si etni mbi dhe,

keshtu nuk ecet ma asnji hap ,

masat duhet te ndermerren te gjenden shkaqet e ktyre sjelljeve ,

dhe te behet diqka ne ket drejtim,

perndrysshe emri shqiptar do t e jet emri i urryer mbi dhe ,
nga e gjith bota ,
se si mund te ndodh ky turp kur ne jemi shquar perbesnikri e nderė e rraspekt e kanun,


q esht ky kob qe na kercnon,
me qfarosje un mendoj se diqka ka ktu diqka mshifet,


kta njerz ose jan nen ndikimin e ndonji ushqimi te demshem ose vet natyra i paska krijuar te tillė ose nen ndikimin e droges ose diqka jan diqka esht ne pyetje pa dyshim prandaj duhet te kekrohen dhe te hulumtohen shkaqet shkencorisht perse shqiptart bejn kso absurde dhe gjithnji e ma teper po shtohen kto bizari e perversitete katastrof kjo duhet alarm gjithkombtar dhe te tubohen te gjith ekspeerat te japin mendim ku jan shkaqet

se kjo shoqeri nuk mund te ec ma kshtu me ket trup mbi dhe neper boten e civilizuar
jo nuk mundemi nuk spjegohet ,


bota nuk don te na shoh me sy te mire nes e vazhdojn
vepra aq makabre sepse gjithnji e ma te shemtuar po dalin veprimet krimet poshtersirat,
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 11-08-19, 09:11   #3707
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Flliqesirat mbeturinat profiteret ata na prune ne kete deregje,
ata vepruan duke spiunuar njeri tjetrin
e me poshtersi me tradhti dyftyrsi me gjykata speciale ,

me duhet me ju ardh marre tur disa faqezive
qe deperonin veq per interesa neper uqk e ne eme rte uqk s
ata duhet me pas turp me i permen emrat e uqk

e me njollos UQK po mbeturina espiun kan hy ne uqk
disa profiter te ftyr po shihet qe ishin spiuna e disa fundrrina profter te pa bes e
tradhtar komunist te degjeneruar fundrrina
e di simbas pervojave ne jete se sa te poshter ishin disa manak fundrrina
te cilet ne perendim mshefesfin nuk guxonin me fole shqip a s me dale ne ansji aktivitet kombtar
as me i thene vetit shqiptar
por ne raste te caktuara pa prite pa kujtue ata dilnin ne skena profiter
kur ish puna per pare interesa etj dilnin ne skene aty ku i dirigjonte serbia #
shqiptaret kan vuajt dhe vuajn prej ketyre matrapoazve dyftyrsha


u pa paftyrsia e profoiterve se sa jan rexhisrtruar edhe si veteran te rrejshem
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-19, 09:11   #3708
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

gjithmone kombi shqiptar ka vuajt prej mbeturinave sepse nuk ka qene i aft te pastroj mbeturinat
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-19, 09:15   #3709
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

jemi dhunuar me shekuj prej helenve dhunues ardhacak
pushtues jemi dhunuar edhe prej romakve
me shekuj prej turqve prej serbve
prej bugarve

i vetmi shteg dhe shpetim i shqiptarve esht lidhja shpirtrore e vllazrore
aleate esht vllazeria me ameriken dhe rreshtimi me ameriken
si rreshtim i perjetshem
dhe shpetimtar i shqiptarve
serbia ruia po paguajn miljona per te mos ndodhe kjo ldihje
por te gjuith te shiturit qe e pengojn kete lidhje duhet pastruar

te shtrengoghemi fort e te mbahemi fort me ameriken
qe te forcohemi dhe te ju hakmerremi te gjith armiqve
qe ne ta kaluaren na kan shkatrruar e poshtrua
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-19, 11:17   #3710
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

https://www.rrokum.tv/?p=12926
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-19, 11:40   #3711
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Te dashur bahskkombas
kujdes popull shqiptar

kujdes bashkatdhetar te nderuar hapni mire syte
dhe mos bini viktime e mashtrueses

hysnije kastrati
mbajeni ne mend kete emer mire ajo e cila esht dikund andej kah zona e kamenices
ne kosove


ajo esht nje rrenacake e poshter

nje dyftyrshe q e prodhon me mija rrena ne sekond
dhe i ka pervetsuar mashtrimet ne menyre speciale
qe rrenen e han me buk rrenen e ka ne gjak
dhe rrenen e ka specializuar


mashtrimin tradhtine

esht shum mashtruese esht shum dyftyrshe shum dredharake

genjeshtare esht shum e pa bese shum dyftyrshe
e cila kurr nuk e mbane fjalen


ajo e ka lidhjen me nji rus

i cili e dirigjon per mashtrim kunde r kombit shqiptar
per te ju marr shqiptarve pare me mashtrimkujdes nga mashtruesja hysnije kastrati

nga genjeshtarja e pa ftyre mashtruese hysnije kastrati

rrenacakja shum e rrezikshme si rrenacake dhe shum e pa bese

shum e poshter mashtruesja hysnije kastrati

esht sherbyer me disa emisione televizive e disa gazeta

si plan per tu afirmuar emrin e saj mashtruese
por per mashtrim per te mashtruar opinionin


se si i ka shfrytzuar ajo a to media ajo e din dyftyrshja hysnije kastrati

paraqitet gjoja si dikush si mjeshter e diamantit
e arit q e eshte gjoja si talentuar per diamantin e floririn

por ajo esht vetem e talentit te faqe s s ezeze krimit mashtrimit rrenes
nje mashtruese e cila meriton burgun per mashtrim

ajo q e rrene qe mashtron njerzit
mashtron opinionin gazeten
kerkon afirmim ne gazete pe rte gjete viktima
ka fjale te bukura mashtruese

por esht a q e pa bese tradhtare genjeshtare mos i besoni hysnije kastratit

aq e rrezikshme fjalet i ka msuar permendsh se si duhet me mashtrue
me rrejte dhe esht dyftyrshe i ka msuar permendesh fjalet e mashtrimit

Hysnije kastrati ja mori ju merr pare njerzve dhe flori pastaj mshefet
e i gjene me mija aarsyetime rrenacake

e din me rrejt me mashtrime
din me qite lot krokodili pise ma e poshter rrenacake me e pa bese veshtire esht me gjete si ajo qenje e poshter dyftyrshepe r te mua ua dhene ma kurr paret as floririn
siq ja ka bere mashtrimin autorit xhelal ferizi

dhe genjen me mija her ne sekond

hysnije kastrati ansjiher nuk e mbane fjalen pe rqdo kohe dhe qdo sekond ajo e ka gati nga nje rrene gensjeshter

me mbiemrin e burrit turk mbiemeri iler

e cila jeton ne stamboll te turqis
dhe ka lidhje diqka edhe ne rome te italis
me nji dyqan floriri ajo genjen mashtron
he r pas here ajo vjen ne kosove e ne shqiperi
ndoshta pe rmashtrime
nuk e di, se sa njerez i ka mashtruar

por mua personalisht me ka mashtruar mi ka marr vlere ari flori


rreth nendmij euro ari qe sot e at dit me mija e mija rrena e mashtrime mi sajon e nuk mi
jepe dyftyrshja e degjenerueme qe premton qdo sekond rrejshem e rrene mashtron
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-09-19, 13:53   #3712
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ekspertėt tregojnė se pėrse automjetet nė Shqipėri dėmtohen shumė mė shpejt. Njė nga arsyet ėshtė cilėsia e keqe e karburanteve, tė cilat janė edhe ndėr mė tė shtrenjtat. Nafta jo cilėsore qė shitet nė Shqipėri ėshtė njė nga arsyet e ndotjes sė ajrit nė qytetet e mėdha, por edhe tė shkatėrrimit tė automjeteve.

Altin Dorri, Shefi i Departamentit tė Energjetikės nė Universitetin Politeknik thotė se njė naftė e keqe ėshtė ajo qė ka papastėrti kimike dhe mekanike duke e bėrė tė vėshtirė djegien e saj.

“Nė qoftė se do tė kemi papastėrti mekanike do tė bllokojė sistemin e qarkullimit tė lėndės djegėse. Nė qoftė se ka papastėrti kimike ka pėrzierje tė padėshiruar jo hidrokarbure, si sulfure ose lagėshti nė kėtė rast uji do tė ndikojė nė korrodimin e tubacioneve tė ushqimit, do tė ndikojė tek cilėsia e djegies duke prodhuar njėkohėsisht dhe substanca tė dėmshme. Pra do tė bllokohen filtrat, do tė bllokohen tubacionet, pompat qė janė me ingranazhe”,- u shpreh Altin Dorri.

Nafta shqiptare ėshtė pothuajse njėsoj e shtrenjte me atė qė shitet nė Gjermani dhe Greqi dhe mė e shtrenjtė se nė Kosovė, tė cilėt kanė naftė mė cilėsore se Shqipėria. Kėtė e dėshmojnė vetė emigrantėt shqiptarė. Ne ju sjellim sot dėshmitė e disa prej tyre.

“Unė jetoj nė Athinė nafta ėshtė 1.49 po tė njėjtat ēmime janė dhe nė Shqipėri. I vetmi problem qė mė ndodh nė Shqipėri ėshtė se sa herė e mbush makinė ajo mė prishet dhe duhet ta rregulloj pastaj”,- shprehet njė emigrant qė jeton nė Athinė.

“Unė jam qytetar i Kosovės, ēmimi i naftės ėshtė 1 euro e 18 cent dhe cilėsia ėshtė shumė herė mė e mirė sa nė Shqipėri”,- tregon njė kosovar. Kėto dėshmi forcojnė atė qė gjithė qytetarėt shqiptar e dinė, por autoritetet nuk e dėgjojnė, qė nė tregun shqiptar shitet naftė shumė e shtrenjtė pėr shkak tė taksave dhe mė pak cilėsore pėr shkak tė tregtarėve./TCH/
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-09-19, 13:59   #3713
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

kombi shqiptar ka me vuajt edhe neper shekuj qe vijne
deri sa vet nga mbrenda kombit nuk dalin forca te veqanta te organizuara
forca speciale te armatosura fuqi e veqant speciale
atdhetare shqiptar bensik te forte te armatosur
qe dalin me plan pe rte pushkatuar te gjitha mbeturinat tradhtare
qe flasin shqip
mbeturinat tradhtare po bejn kerdi ne kombin shqiptar
duke bere poshtersi hajni dyftyrsi
ata qe po i shkatrrojn veturat e shqiptarve me nfaten e dobet jan mafia me e ndyre
shqipfols qe jan per ti demtuar veturat e shqiptarve
ata jan per shkatrrimin dhe demtimin e interesave shqiptare

per te demtuar imazhin turizmin e kombin shqiptar
vetem me daljen ne skene e atyre qe pushkatojn pa mshirshem tradhtaret
do te ndalet e keqja ne kombin tone dhe duhet te pushkatohen te gjith hajnat korrupsionistet tradhtaret e pisat qe abuzojn
vrasja e mbeturinave e te gjith tradhtarve mbeturinave fundrrinave
edhe ata q e shesin naften e keqe pe r veturat makinat shqiptare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-19, 07:21   #3714
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Eksperti amerikan alarmon pėr imamėt e arrestuar pėr terrorizėm nė Kosovė
Nga: A.ZH Mė: 8 shtator 2019 Nė ora: 07:27
Alon Ben-Meir

Profesori dhe eksperti amerikan pėr politikėn dhe ēėshtjet e Ballkanit nė Universitetin e Nju Jorkut, Alon Ben-Meir, ėshtė treguar kritik ndaj institucioneve tė drejtėsisė sė Kosovės.

Ai ka folur pėr imamėt e arrestuar pėr terrorizėm pesė vjet mė parė, pėr tė cilėt ka thėnė se janė shumė aktivė nė rrjetet sociale dhe mediat kombėtare, pėrcjell Bota sot.

Ben-Meir ka thėnė se Kosova i la tė lirė imamėt e akuzuar pėr terrorizėm dhe se 300 burra dhe 44 gra iu bashkuan ISIS-it.

“A ėshtė kjo rruga qė Kosova po zgjedh tė ndjekė?”, ka pyetur profesori amerikan.

Postimi i plotė i Alon Ben-Meir nė Facebook:

Imamėt e arrestuar me akuza pėr terrorizėm pesė vjet mė parė nė Kosovė jo vetėm qė u lanė tė lirė (ndėrsa 300 burra dhe 44 gra nga Kosova iu bashkuan ISIS-it), ato janė shumė aktivė nė mediat sociale dhe TV kombėtar. A ėshtė kjo rruga qė Kosova po zgjedh tė ndjekė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-19, 07:23   #3715
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

te burgosen te gjith ata agjent shqipfols
te cilet pas lufte moren para nga s erbet dhe ruset
dhe ku do ata me paramendim ndertuan xhamija arabe nepe rpikat me strategjike te kosoves
me para serbe deshten te bejn kosoven arabizim dhe vend te xhamijave
kjo tradhti nacionale nuk duhet te kaloj pa u ndeshkuar
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-19, 14:16   #3716
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Te burgosen te gjith ata agjent shqipfols

te cilet pas lufte moren para nga serbet dhe ruset;nga agjenturat politike

dhe ku do ata me paramendim ndertuan xhamija arabe ,
nepe r pikat me strategjike te kosoves

Korrupsioni agjenutresk
me para serbe rus e arabe deshten te bejn kosoven arabizim dhe vend te xhamijave
kjo tradhti nacionale nuk duhet te kaloj pa u ndeshkuar
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-19, 14:20   #3717
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Milos zeman presidenti spiun rusve serbve president i qekise njeriu i shitur
te ruset te serbet

njeriu shum prorus shum pro serb ne qeki duhet te largohet s a me pare nga presidenca
ne qeki per shkak te rrezikut te madh q e i kanoset interesave te perendimit


amerika me shpejtesi duhet te instaloj trupat ushtarake ne qeki se bashku
me truoat shqiptare

me anglezet e kanadezet australianet e shqiptaret

keto baza ushtarake duhet te mbajn nen kontrol qekine slovakine hungarine proruse
ti rrijn afer ukraines ne menyre q e ruset asnjeher te mos kene qasje ne europe as ndikime
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-19, 14:30   #3718
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

ishte gabim i madh i amerikes q e lejoj qenin te birin e bushtres ket fundrrine
presidentin prorus te sundoj qekine
presidenti prorus milos zemanin duhet te largohet menjiher nga posti
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-09-19, 10:21   #3719
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Bota Sot

ballina
Lajme
Bota
Rubrikat

Opinione
Viktimė e njė krimineli serb pėr inat tė Kosovės
Nga: Beqir Elshani Mė: 11 shtator 2019 Nė ora: 08:18
Ana Lind

Mė 10 shtator 2003, u vra zonja Ana Lind (Anna Lindh), ministre e punėve tė jashtme tė mbretėrisė sė Suedisė, kurse tė nesėrmen nė mėngjes mė 11.09.2003 vdes nga plagėt e rėnda. Ajo ishte nė shtėpinė e mallrave NK tė Stokholmit kur u qėllua me thikė nga krimineli 24-vjeēar Mihajlo Mihajloviq. Atentatori me prejardhje serbe i kishte rėnė nė pusi nė krye tė shkallėve elektrike. Prandaj me thikėn e vjedhur, nė shitoren e afėrme tė sportit dhe gjuetisė, Ana Lindin e qėlloi disa herė nė gjoks dhe nė bark me njė shpejtėsi tė rrufeshme. Tė gjitha kėto ishin zbuluar me anėn e videokamerės vėzhguese tė shitores NK, ku lėviznin plot njerėz. Sipas ankesės thuhet se vrasėsi kishte lėvizur disa herė para dhe prapa, sikur tė kėrkonte ndonjė gjė tė humbur. Pas kryerjes sė krimit Mihajloviqi i hodhi thikėn dhe kapelėn. U mundua tė qethė flokėt te floktari, mirėpo duhej pritur nė radhė, prandaj me njė taksi iku nė shtėpi, kėshtu qė kapela e tij me disa fije flokė u bė objekt zbulimi i vrasjes profesionale.

Tregojnė se si dikur njė qytetar kishte deklaruar se do tė fyente xhaminė dhe nė fund do t’i shpėtonte dėnimit me vdekje. Prandaj qytetari hynte me shpinė nė xhami, po ashtu falej duke ia kthyer shpinėn kiblės. Lajmi pėr njeriun qė kishte fyer xhaminė mori dhenė, ndaj qytetarėt prisnin ditėn e varjes sė tij publike. Para se tė dėnohej me vdekje, sheriati kėrkoi tė dinte shkakun e fyerjes. I pandehuri tha se ai kishte bėrė njė mėkat dhe se nuk e meritonte tė dilte me fytyrė pėrballė xhamisė. Kėshtu sheriati e liroi prej dėnimit me vdekje. Duket se edhe akti i kriminelit Mihajlo Mihajloviē i ngjante kėtij skenari tė mbrapshtė arab, qė me disa fjalė do tė thotė se mund tė vriste njė njeri me autoritet tė lartė shtetėror dhe nė fund do t’i shpėtonte dėnimit tė pėrjetshėm. Njė version tė ngjashėm tregonin edhe dėshmitarėt qė dorasi para se tė kryente krimin kishte deklaruar se nė mėnyrė perfide do tė vriste njė politikan tė rėndėsishėm tė Suedisė, saqė askush tė mos besojė se ėshtė vrasje politike. Pa dyshim qė vrasjen e ndonjė personalitetit tė lartė suedez e kishte planifikuar njė kohė tė gjatė me motive politike pėr shkak tė luftės nė Kosovė.

Atė ditė kur u vra zonja Ana Lind, mėrgata shqiptare nė Suedi ishte e bindur qė ndonjė serb e ka vrarė pėr inat tė Kosovės. Kėshtu mendonte edhe mėrgata dhe ajo kroate mirėpo duhej pritur edhe ndonjė ditė derisa t’i binin nė gjurmė. Kjo hamendje, deri diku, ishte e arsyeshme, sepse kryeqyteti i Suedisė, njėkohėsisht edhe kryeqendra ndėrkombėtare pėr ndarjen e Ēmimit Nobėl, shpeshherė tronditet nga kriminelėt serbė. Prandaj nuk vonoi muaji dhe e vėrteta doli nė shesh. Nė fillim u arrestua njė suedez i dyshimtė, por menjėherė u lirua, meqė policia nuk mundi tė gjente fakte lidhur me vrasjen e ministres suedeze. Megjithatė sipas rrjedhjes sė ngjarjes, duket se pėr gjykatėn suedeze mė i pėrshtatshėm pėr dėnim do tė ishte i dyshuari i parė suedez si element nazist, se krimineli me prejardhje serbe si element ēetnik.

Vrasjen e ministres suedeze qė ka kryer krimineli me prejardhje serbe, nuk do tė mund tė bėnte asnjė i huaj. Ai njė kohė tė gjatė ishte pėrgatitur pėr vrasjen e ndonjė personaliteti tė lartė shtetėror tė Suedisė, prandaj viktimė e tij ishte ministrja e punėve tė jashtme suedeze, Ana Lind. Pėr dallim me atentatorėt kroatė, Mirko Bareshiq dhe Angjellko Brajeviq, tė cilėt mė 7 prill 1971 kishin vrarė ambasadorin jugosllav, Vladimir Roloviqin, nė Stokholm, por qė heroikisht e kishin pranuar vrasjen se e bėnė pėr tė mirėn e kombit tė tyre kroat, pėrkundrazi krimineli serb Mihajloviq ishte shtirė se ėshtė i sėmurė mendor. Nė anėn tjetėr, nė analet serbe ky radhitet si hero pas atentatorėve serbė, tė cilėt vranė princin dhe trashėgimtarin e fronit tė Austro-Hungarisė, Franc Ferdinand, nė Sarajevė mė 28.06.1914, pėr shkak se popullit boshnjak i premtoi pavarėsi kombėtare, por qė e kundėrshtonte politika hegjemoniste serbe me kryeqendėr nė Beograd. Kėshtu me anėn e dy plumbave nė Sarajevė serbėt sollėn Luftėn e Parė Botėrore.

Pastaj kishin vrarė albanologun dhe ballkanologun e shquar kroat, Millan Shufflay, vetėm pse merrej me hulumtimin rreth prejardhjes sė popullit mė tė vjetėr shqiptar. Vrasja e shkencėtarit me famė botėrore kishte shkaktuar zemėrim tė thellė tė inteligjencės pėrparimtare, ku krahas protestuesve tė shumtė ishin edhe shkencėtari i famshėm Albert Ajnshtajni dhe shkrimtari gjerman Hajnrich Mann. Prandaj me anėn e atentatit ndaj ministres ndėrkombėtare, Ana Lind, vrasėsi me prejardhje serbe ia ka shtuar frikėn diplomacisė ndėrkombėtare pėr ta njohur Pavarėsinė e Kosovės dhe tė drejtėn e bashkimit me Shqipėrinė nėnė. Nė pėrfundim, vlen tė shtohet se policia suedeze nuk diti tė ruante fshehtėsinė e vrasjes… Qysh ditėn e dytė pas vrasjes, shefi policisė para mediave deklaroi se vrasėsi as qė e ka njohur viktimėn. Prandaj ky ishte njė sinjal i paralajmėrimit pėr dorasin, me anėn e sė cilės krimineli diti tė sajojė intrigėn para se t’u binte organeve policore nė dorė. Vlen tė shtohet se pikėrisht ato ditė mbreti suedez, Adolf Gustaf, e dekoroi njė gazetar serb. Siē duket sipas ngjarjes sė tragjedisė mund tė jetė ndonjė tradhti e mahnitshme brenda aparatit shtetėror.

Nė muajin korrik gjykata e lartė suedeze e shqyrtoi lėndėn e avokatit mbrojtės, Peter Altin, duke e shfuqizuar dėnimin me burg tė pėrjetshėm pėr vrasėsin e ministres sė jashtme tė Suedisė. Dihet qė zotimi i kėtij avokati ka qenė bukur i madh, ai e ka njohur psikologjinė e diplomacisė suedeze, prandaj pa vėshtirėsi arriti qė tė sfidojė gjykatėn suedeze. Gjatė kontrollit tė dytė psikiatrik u vėrtetua se Mihajloviqi ėshtė mendėrisht i sėmurė dhe atij i nevojitet tretmani mjekėsor. Ky vendim i gjykatės sė lartė ishte njė fitore pėr avokatin mbrojtės Peter Altini, i cili e kontestoi vendimin e gjykatės sė ulėt pėr dėnim me vdekje. Prandaj sipas fjalės sė urtė latine ”Cudex chamnatur cum nocens absolvitur” (Kur fajtori lirohet, dėnohet gjykatėsi) nuk po dėnohet gjykatėsi, por populli, qė detyrohet tė jetoj me ankth nė zemėr. Prokurorja Agneta Bilberg kishte deklaruar se vrasėsi Mihajloviq nuk ėshtė i sėmurė psikikisht, por ėshtė i shėndoshė nė pikėpamje mendore, kėshtu qė vrasja ėshtė bėrė me prapavijė politike, i cili me thikėn e tij tė kobshme ka manovruar nė trupin e ministres. Se vrasja ka qenė plotėsisht me motive politike dėshmon edhe rasti i vjedhjes sė thikės nė sektorin e sportit dhe gjuetisė, e cila nuk kushtonte dhe aq shtrenjtė, por qė krimineli Mihajloviq nuk donte tė lente gjurmė nė arkėn me videokamerė vėzhguese.

Duket qartė se krimineli me prejardhje serbe, M. Mihajloviq, ka qenė i stėrvitur pėr njė atentat tė nivelit ndėrkombėtar, pėr inat tė ndėrhyrjes sė forcave ushtarake tė NATO-s pėr mbrojtjen e popullit shqiptar nga gjenocidi serb nė Kosovė. Pėrveē kėsaj, po tė ishte me tė meta mendore ai nuk do tė lėvizte nė mėnyrė tė shkujdesur dhe nuk do tė mbante kapelėn me shikim nė tokė. Ngjarja tė kujton edhe vrasjen e ish-kryeministrit tė Suedisė, Olof Palme, i cili nė shenjė hakmarrje mė 28 shkurt 1986 nė qendėr Stokholmit u vra nga agjentura e UDB-ės jugosllave, pėr inat tė vrasjes sė ambasadorit jugosllav, Vladimir Roloviq, nga atentatorėt kroatė, por qė ende nuk ėshtė zbuluar. Pėr fat tė mirė qė vrasėsi Mihajloviq ėshtė zbuluar me ndihmėn e kamerės vėzhguese, pėrndryshe edhe ky do tė kishte ikur sikur tė parėt e tij, kriminelė me duar tė pėrgjakura, nė drejtim tė Beogradit – qendėr e stėrvitjes pėr vrasjen e shqiptarėve, boshnjakėve dhe kroatėve. Serboēetnikėt e adhuronin Rolloviqin malazias, i cili ka qenė komisar politik nė masakrimin e partizanėve shqiptarė nė Tivar. Me fjalė tė tjera, atentatori Mihajloviq e ka ditur se ēfarėdo sulmi ndaj personalitetit shtetėror do tė dėnohet, prandaj vrasja e ministres sė jashtme suedeze, Ana Lind, ishte vrasje profesionale duke ia bluar me thikė zorrėt nė bark, nė mėnyrė qė vdekja tė jetė e pashmangshme. Vlen tė theksohet se me shpalljen e kriminelit Mihajloviq me tė meta mendore, rinia suedeze u zhgėnjye dhe humbi besimin nė organet shtetėrore. Humbi besimin edhe nė armatėn suedeze pėr tė cilėn, kryetari amerikan, Xhorxh Bush, e mohoi ekzistimin e saj fizik. Me fjalė tė tjera, tė gjithė qytetarėt suedezė reaguan se paraqitja e vrasėsit Mihajloviq me shtysė shpirtėrore, kinse e kishte udhėhequr zėri i Jezu Krishtit qė t’i dali para dhe ta sulmojė ministren, ishte njė tregues sa pėr t’iu shmangur burgut tė pėrjetshėm. Ngjarja tė kujton vrasėsin e fėmijėve, Hikmanu, (sipas psikologut Alfred Adler), i cili tha: “Mua mė ka drejtuar urdhri nga lart”. Prandaj nėse Mihajloviqin e ka urdhėruar zėri i Jezu Krishtit qė ta vrasė gruan suedeze nė qytetin dhe nė shtetin e saj, atėherė si mundi tė sajojė edhe intrigėn. Si kundėrpėrgjigje ndaj justifikimit tė tij fetar shihet se si gjatė mbajtjes sė seancės gjyqėsore Mihajloviqi ka qėndrim serioz dhe se nuk vuan nga ndonjė ves karakteristik i tė sėmurėve tė zakonshėm psikik. Jo vetėm psikologu, por edhe populli ėshtė nė gjendje tė zbulojė tė metat dhe veset e tė sėmurėve mendorė. Tani avokati mbrojtės, Peter Altin, ka marrė rolin e profetit dhe sa herė qė ndodhin krimet nga ana e personave me tė meta mendore, ai nuk ngurron tė pėrmendė edhe rastin e klientit tė tij. Dikur moti njė bashkėvendės imi, me njė urrejtje tė jashtėzakonshme, kishte grisur fotografinė e Josip Broz Titos, kryetarit tė ish-Republikės Socialiste Federative tė Jugosllavisė dhe mund tė dėnohej me burg tė rėndė; mirėpo lirohet falė zotimit tė avokatit mbrojtės, i cili deklaroi se klienti i tij ka qenė i dehur. Prandaj nuk ėshtė ēudi qė nė tė ardhmen tė gjithė kriminelėt anekėnd botės tė vrasin diplomatė me epilog se i ka urdhėruar zėri i shenjtė i zotit. Domethėnė se kriminelėt dhe hajnat do tė jenė ata, tė cilėt do tė flasin me zotin nė vend se t’i nėnshtrohen ligjeve tė shtetit. Nė pėrfundim shkruhet se “heroi” i mitit serb sė shpejti do tė pėrcillet pėr nė vendlindjen e tij, atje ku rriten akrepat kundėrshqiptare dhe tė nderohet si trim.

E njėjta gjė ndodhė edhe sot: atė ditė qė tė pranohet Republika e Kosovės nė OKB, po atė ditė do tė vriten disa nga ministrat e shteteve evropiane nga gjakatarėt serbė, tė cilėt kurrė nuk do tė gjunjėzohen para drejtėsisė ndėrkombėtare. Ata nuk janė gjermanė tė civilizuar nė krye me kancelarin, Vili Brant, qė e kritikuan fashizmin hitlerian, por janė serbė qė e pėrkrahin fashizmin e tyre nė krye me Millosheviqin dhe pasardhėsit e tij ēetnikė, gjithashtu tė stimuluar nga Rusia pansllaviste.

Ishin serbėt qė pėr inat tė Republikės sė Kosovės e shkatėrruan Jugosllavinė Federative, tani mundohen qė pėr inat tė Pavarėsisė sė Kosovės tė shkatėrrojnė Bashkėsinė Evropianė dhe OKB-nė. Evropa ėshtė aq e ligė saqė nuk ka guxim t’i parashtrojė pyetjen Rusisė sė pasur me art dhe letėrsi: pėrse i urrejnė shqiptarėt e pambrojtur, dhe se a do t’u ndalet turri ndonjėherė qė tė shtypin Kosovėn tremilionėshe duke privilegjuar krijimin e shumė shteteve sllave vetėm pėr inat tė shqiptarėve?!
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-09-19, 06:01   #3720
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

zhgenjimi i kombit shqiptar

dhe keqsimi i pozites imazhit #

erdhi nga disa individ manjak te degjeneruar deri ne palce
te ndyre te pa kurfar njerzie

te poshter te pist armiq te kombit

armiq te mbrendshem

elementet e pa ndershem dhe te poshter
egoistet me te ndyre qe mund ti ket toka dhe njerzimi


kombi shqiptar po thuaj se ra per dhe i shembur
#prej ktyre bastardve,
keta jan shkaktar te te gjitha te kqiave qe po ndodhin
ikjet nga atdheu vrasjet zhgenjimet psikopatia
dukurite e shemtuara
fenomenet e degjenerimit


kOMBI SHQIPTAR U SHKATRRUA
nga mjerimi kriza varfria papunsia pozita e mjere
IKJET PREJ ATDHEUT PA PERSPEKTIVA

kY KOMB VERTET U SHEMB U SHKATRRUA
PARA SYVE TE AMERIKES TE ANGLISE
KY KOMB ra per toke i zhgenjyer prej harbutve e prej tradhtarve
PREJ CUBAVE


karaktereve te liga te ndyra te pisave degjenerik
mashtrues demagog e profiter
hileqar e dinak dyftyrsha te pa krahasueshem

hajnat pisat profiteret na e moren fytyren ne gjith boten

ne i shohim hajnat e demagoget e parlamentit se si ata degjenerojn
e si na degradojn para gjith botes duke treguar vetem n aq poshte e aq ult
edhe ne inate meskine e s ate ult jan ne shprehje e ne kultur e sa te pa moral jan
SI KA MUNDESI AMERIKA NUK JEP A SMA TE VOGLEN NDIHME PER KALIMIN E KESAJ KRIZE AQ TE RREZIKSHME Q E I KA PERFSHI SHQIPTARET
SHQIPTARET NUK KAN MIQ NE BOTE KA VETEM DEMAGOG QE I FLASIN DISA FJALE TE BUKURA PER TE MASHTRUAR KOMBIN SHQIPTAR


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:37.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.