Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 23-09-19, 07:18   #3751
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

amerika duhet te mobilizoj kanadane australine zelanden angline shqperin etnike ne nje plan madhor te se ardhmes jetike
keto shtete duhet te shkatrrojn iranin talibanizmin kinen rusine indine te gjitha keto vend ete rrezikshme jashtzakonisht te rrezikshme te cilat po e rrezikojn boten
shkatrrimi i ketyre vendeve duhet te behet si shkatrrim eknomik dhe ne te gjitha format
me metoda speciale
keto vende paraqesin rrezik te madh per te ardhmen e njerzimit
ndersa gjermanet dhe suedezet duhet te paguajn edhe japonezet duhet te paguajn dhe te ndihmojn keto shtete pe rte krijuar rendin e ri botror

shqiperia etnike duhet te behet nje vend ,miljarderesh yshum e pasur dhe shqiptaret duhet te ndihmojn shum ameriken
me ndihmen e amerikes shqiptaret do te shpetojn vetveten ndersa gjermanet austriaket zvicrranet te mos fusin vesht ne lesh
e te paraqiten hileqar duke mos ndihmuar
se do te pendohen sepse ata dal ngadal po zhduhken
esht i nevojshem ky mobilizim kordinim i ktyre shteteve per shkak s e ardhmja po paraqitet shum e rrezikshme
ne mire po e shohim se qfar rexhimi te eger dhe dhune bejne ofrojne shum vende e shtete qfar masakrash poshtrimesh dhune duke e fshi kombin shqiptar nga faqja e dheut por ne rrezik jan edhe shum kombe tjera te botes
amerika duhet te kuptoj se duhet forcuar kombi shqiptar por me metoda te duhura e jo te futet talibanizmi xhamijat e wehabizmi te shqiptaret
amerikanet duhet te ndalojn me keto tetara e neperkembje q eju behen shqiptarve
shqiptaret duhet te merren si partner shum serioz per pune ndikuese ne kahjet botrore
per shkak te rreziqeve shum te medha sepse shum shtete po forcohen dhe rreziku ehst shum i madhprandaj duhet te mbilizohen
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 23-09-19, 07:21   #3752
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

irani korea jugore turqia india kina rusia spanja slovakia tani edh ee qekia ehungaria po duan te rreshtohen ne at pakt blok te rrezikshem duke bahskuar panslavizmin dhe duke pru rreziqe te medha per boten
ne turqi slovaki qeki e ku do shqiptaret duhet te ndikojn e te pengoj panslavizmin
shqiptaret duhet te behen dora djatht e amerikanve anglezve
loja po luhet shum e rrezikshme
shqiptaret duhet te marrin pushtetin ne turqqi dhe amerika duhet ta ket detyr te shejte dhe shum te rendsishme ne menyr q e shqiptaret ti japin kahje pro amerikane pro shqiptare turqis
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-09-19, 07:47   #3753
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

politika botrore po komplikohet bloqet dhe aleancat jan te rrezikshme
politika anglo amerikane gjermane po duket gjithnji e ma shkurtpamse per rreziqet q e po
vijn ndersa franca esht gjithmone anti perendimore
franca esht ne perendim por ajo me qdo taliban iran kore veriore rusi kine e me te gjith edhe me serbi behet kunde r perendimit kunder shqiptarve kunde r amerikes
sepse esht dinake dhe esht anti perendimore
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-09-19, 07:50   #3754
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

qekina hungaria slovakia kan que shum krye atyre duhet me ua ule koken
dhe te gjith elementet prorus ne politike qeko slovake hungareze duhet te largohen nga pozita
ata politikan prorus i ka ble vladimir putini me pare dhe ata po e rrezikojn qekine slovakine dhe hungarine per ti dhene kahje proruse
amerika dhe shqiperia etnike duhet te luftojn ket proces te demshem
interesat e japonis po ashtu duhet te perputhem me interesat shqiptare
dhe te ndihmohen shqiptaret ne menyra financiare q e te arrihen planet e siguris e te ardhmeris
turqia duhet te merret me politike pro shqiptare te behet pro amerikane
dhe turqia duhet te drfejtohet nga shqiptaretq e jetojn ne turqi
te merret ne dore situata d rejtimi nga ata shqiptar qe jetojn ne turqi
poashtu edhe irani
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-09-19, 08:04   #3755
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

politika e re amerikane pėr Iranin do tė trajtojė disa nga kėrcėnimet mė shqetėsuese tė paraqitura nga regjimi, pėrfshirė programin e tyre bėrthamor, shkatėrrimin e Lindjes sė Mesme dhe skuadrėn e tyre terroriste, Gardėn revolucionare.

Donald Trump miratoi kėtė plan, i cili ka njė qasje agresive pėr tė luftuar Iranin, pak para hapjes sė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB, muajin e kaluar.

Eli Lake shkruan nė Bloomberg: "Kjo do tė pėrfshijė vendosjen e njė theksi tė ri nė kundėrshtimin e rrjeteve iraniane nė Amerikėn Latine; Zhvillimin e raketave ballistike nga Irani; Shkeljet e tė drejtave tė njeriut nga Irani kundėr shtetasve tė vet; dhe mbėshtetje pėr grupet terroriste dhe proxies nė Lindjen e Mesme ".

Trupat e Gardės Revolucionare tė regjimit iranian (IRGC - sė)
jan organizatė terroriste;
Trumpi esht i dobet ne politike per te kuptuar rendesine e shqiptarve
se sa aktiv do te ishin shqiptaret per te parandaluar rreziqet qe i kanosen shqiperis etnike dhe amerikanve
.

mjaft qarqe teroriste e proruse edhe organizata islamike teroriste
kontrollojn ndikimin ushtarak te rorist e planin berrtthamor
e njė pjesė tė madhe tė ekonomisė iraniane
ky ehst rrezik i madh nacional per shqiptaret dhe per amerikanet

ėshtė e vėshtirė tė dish saktėsisht se sa
do te ekzistoj kombi shqiptar prej ketyre shteteve te bashkuara te rreshtuara kah rusia e kah serbia
, pėr shkak tė fshehtėsisė me tė cilėn veprojnė
, planet berthamore te iranit ne kombinim me turqine e me rusine
per te zhdukur amerikanet anglezet e shqiptaret
poashtu shum sekrete te ushtris ekenomis fuinancimeve sekrete per plane politike ushtarake

Inveastimet e firmave te huaja ne iran jan te pa mundura
do tė ishte e vėshtirė pėr kompanitė e huaja tė investonin nė Iran.

nuk lejohen investimet e huaja
Kjo do tė sillte kolaps nė ekonomi dhe do tė gjunjėzonte regjimin iranian nė tėrėsi.
plani iranian esht plani rus kinez plan i paktit te aleatve dinak q e ekan grupuar edhe turqine islamike per shkatrrimin e botes perendimore
dhe ky ehst rrezik nacional edhe per shqiptaret
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-09-19, 08:04   #3756
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

kur do ta kuptojn amerika dhe politika e saj shum e dobet se forcimi i shqiptarve esht i domosdoshem
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-19, 06:15   #3757
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Panslavizmi si strategji grupim per forcim dhe okupim te botes me ndihmen e kines

se bashku me kinen jashtzakonisht te rrezikshme dhe armiqsore
nje kine kunde r botes perendimore
nje kine e errezikshme kunder amerikes dhe kunder shqiptarve

por qfar loje luhet ne serbi

qfar strategjie anti perendimore anti shqwiptare
qarqet akademike te shkinise , nivelet me te larta tė politikės serbo greko ruse ,
kineze pakti fashist i kesaj lidhje anti njerzim
qe planifikon lufte te trete botrore per dominim
dhe forcimi i rusis e roli nė ngritje i rusise
jan rrezik i madh per ameriken per shqiperin etnike

per australin per kanadane per gjermanin dhe europen

Serbia vėmendje te veēantė i kushton edhe ngritjes sė Kines
Lufta eheshtur shqiptare kunder kines dhe konfliktzi i heshtur .Kinezo Amerikan ,lidhja aleanca me rusine deshmon qarte se kina esht nji armik i madh i se ardhmes se shqiptarve dhe kunder anglo amerikanve

Nė kėtė rirreshtim tė ri tė mundshėm, shum armiqsor dhe te rrezikshem kunde r perendimit Beogradi tenton tė behet fuqi dhe prijs i panslavizmit ne europ dhe aleat i i perjetshem i kines , Beogradi panslavisto qetnik po vepron duke hapur tė gjitha portat pėr investitorėt kinez. Banka shtetrore kineze EXIM tashmė ėshtė prezente me investimet e saja nė disa fusha.
Banka kineze investon ne ndėrtim autostradash nė Maqedoni, nė Mal tė Zi
dhe ne Serbi

‘CHINA ROAD AND BRIDGE CONSTRUKCTION’
kina ka ndėrtuar njė urė tė gjatė mbi Danub
qe kapė shifrėn prej 170 milion eurosh,

85% e sė cilės ėshtė kredi.

Diku 700 milion euro janė duke u investuar nė njė termoelektranė
dhe nė ndėrmarrjėn mė tė madhetė vendit pėr pėrpunimin e ēelikut nė Smederevė

, qė pritet tė kalojė nė duart e Kinezve.
Njė projekt tjetėr i rėndėsisė sė veēant qė po investon Kina nė interes tė Serbisė,

ėshtė edhe hekurudha e shpejtėsisė sė lartė mes Budapestit dhe Beogradit,

qė ka diku 350 km,
e ku parashihen tė investohen rreth 3.2 miliardė euro

lidhje kjo q e lidhe rusine beogradin pekinin paktin fashist te rrezikshmeris s e larte te se ardhmes
per njerzimin lidhja panslavo kineze
aleanca fashiste me rrezik te madh kanibal per njert zimin

. Modernizimi i kėsaj hekurudhe pritet tė pėrfundojė nė vitin 2023,
me ē’rast do tė shkurtohet koha e lidhjes sė kėtyre dy qendrave nga 8 orė,

sa ėshtė tashti, nė 3 orė.

Krahas kesaj, ėshtė lėnė e hapur mundėsia e modernizimit e tė gjitė shtegut hekurudhor nga Athina nė Budapest.lidhje kjo shum dinake e strategjis ruso serbo kineze

deri sa anglia merre me brexit e pallavra tjera dhe amerika rrin si dru e nuk vepronKėto dhe projekte tjera qė planifikojnė Kinezėt t’i financojnė nė rajon,
nė Serbi

Serbia po behet faktor me rendesi dhe rrezik i madh per shqiptaret
dhe kunde rbotes perendimore
Serbia perseri po behet faktor udhheqes qe ka grupuar gjysmen e botes rreth vetes
ndersa amerika nuk ndermerr asgje per ta shkatrruar serbine deri ne themel

Serbia po behet nje kine e vogel nje rusi e v ogel ne mes te perendimit ne mes
te europes ndersa shqiptaret po vuajn pe r buk te gojes

dhe po behen plane qe trojet shqiptare ne te ardhmen te pushtohen leht nga s erbia

edhe ps e shqiptaret jan ne ndjenja me te sinqertit ne bote
ne mbrojtje te perendimit dhe kan ndjenja si vllezer te amerikanve dhe gjermanve anglezve
por prap s e prap jan me te varfrit ne bote me te vuajturit

qka paraqet kjo politike absurde
dhe kjo sjellje e pa logjike nga ana eperendimit ne raport me shqiptaret

A do te vjen diqa qe popujt e balkanit te hyjn nen sundimin ruso kinez serb por me fajin
e perendimit te mjere te nje politike te mjere dhe te pa largpamėsi

Politika anglo amerikane gjermane nuk po vepron ne shqiperi as ajo japoneze
as zvicrrane a s bankat a s investimet as fuqizimi i shqiptarve nuk po behet
Nese dikush n ekete bote esht qe ti kundervihet kinezve rusve serbve grekve rumunve francezve slovakve jan shqiptaret ata
amerika ket e din shum mire dhe pse nuk vepron qe ti ndihmoj shqiptaret me te gjitha forcat
investuese

, Rusia dhe Turqia.po bejne kerdi
ndersa amerika po rrin duarkryq me politiken e saj te qudfitshme
si e gozhduar
Shqiptaret jo vetem q e nuk jan te knaqur aspak me kete vuajtje krize anarkie varfrie dhe ikje te shqiptarve jasht atdheut por thika ka shkue deri ne asht
dhe dhimbjet e ankesat deri ne qiell por amerika nuk i degjon

Jemi ne rrezik nga panslavizmi
per shkak te pasivitetit te anglis amerikes gjermanis
japonis
te cilat nuk po marrin masa strategjike speciale pe r te forcuar faktorin shqiptar dhe per te ja ndale serbis turrin dhe kines e rusis


, Kosova dhe shqiperia shihen si armike numer nji e kines
,natyrisht armike edhe
e serbis e rusis politika amerikane kanadeze suedeze gjermane austriake zvicrrane holandeze finlandeze a kan sy me pa
a eshohin se deri ku kan ardhe rreziqet
dhe pse nuk bashkohen me te gjitha forcat per ti ndale keto plane te kines dhe per te forcuar faktorin shqiptar
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-19, 06:18   #3758
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Serbia duhet te merreti si teritor nen kontrol
nga anglo amerikanet dhe nga shqiptaret rrethohet nga ushtria anglo amerikane ne menyr q e as kina a s rusia askush ne at teritor te mos mundet te depertoj ne serbi
per veq kontrolit anglo amerikan shqiptar

RRethimi i serbis duke i vu kontrol te forte ushtarak me njisi speciale te kontrolit
do te ndalonte duart e kines dhe rusise ne europe
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-10-19, 02:55   #3759
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

RReziku i madh nga kina rusia serbia nga armatimi i tyre shum i rrezikshem
Si mundet te behet shpetimi i ballkanit nga kulqedra teper e rrezikshme
e lidhjes aleate kineze e ruse kjo lidhje i rrezikon shum shqiptaret
dhe perendimin
Domosdoshmeri esht , dobsimi i rusise ne qdo aspekt ,
coptimi i rusise ne teritor coptim ne njimij copa teritori
dhe coptimi i serbise ne teritor dhe zvoglimi i serbise ne teritor ,
esht zgjedhje e mire per te ardhmen e njerzimit
esht siguri
Dobsimi i ketyre ruiso kinez qe u deshmuan me pa drejtesi antinjerzore ndaj shqiptarve dhe ne kete aspekt duket s e jan synime egersie te shkatrrimit te shqiptarve dhe botes
polittika etyrde e egersise dhe armiqsis ndaj botes duket bashkimi i aleatve kanibal
ruso kinez serb lidhje q ee rrezikon njerzimin


q e po e rrezikojne njerzimin globin ,
Esht i nevojshem nje veprim stratergjik nga ana e anglezve gjermanve amerikanve
qe te organizojn shkatrrimin e kines dhe rusise per te shpetuar njerzimin
nga nje rrezik i madh sepse aleanca e i tyre
perben shum problem per njerzimin rreziqe ne te ardhemn Prandaj coptimi i tokave ruso kinė serbi duhet te jet ideal dhe synim i perjetshem
dhe praktike veprimi e perditshme strategji vepruese afatgjate
e veprimit anglo amerikan shqiptar,
ne kordinim te perhershem te perbashket veprues ne aleance dhe veprime , speciale ,
ne strategji veprimi pune afatgjate
per shpetimin e njerzimit

Kanibalet shkie serbet duhet te mbeten shum te vegjel si numer dhe teritor
per te shpetuar shqiptaret boshnjaket kroatet dhe teritorin e tyre q e esht
ne rrezik nga
esht interes i madh jetik i angloamerikanve

Duke u bazuar ne kete fakt angloamerika e kan detyre te shejte nacionale
se bashku me gjermanine zvicrren dhe dis a vende tjera te forcojne faktorin ekonomik ushtarak
te bejn te superfuqishme shqiperine etnike
ta bejne super te fuqishme ,te shpetojne bosnjen nga serbet
dhe te forcojne kroacine ne menyre q e ne nje te aferme jo te larget
me nje marrveshje aleate te sulmohet serbia
per ta zvogluar teritorialisht serbine


Vojvodina te ndahet ne me s te kroatve dhe hungarezve
bosna te pastrohet nga serbet
serbia jugore sangjaku ti kthehen si toka shqiptarve
qe i jan grabite me dhune dhe po e them hapur vetem kjo strategji e veprimit mundet te siguroj angloameriken dhe pranine e saj ne ballkan si aleate prandaj duhet te veprohet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-10-19, 03:02   #3760
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Oer mos forcimin ushtarak eknomik tani te shqiperis etnike
as ne ushtri dfhe as ne ne kurfar d rejtimi e ne ekonomi
- faji kryesor i mbetet mos angazh8imit te amerikes kanadase anglise australise gjermanise austrise zvicrrs suedise, ata fare nuk i ndihmuan shqiptaret per tu forcuar


, pra keto vende edhe vendeve skandinave
ju kanoset rpore rreziku sepe ato vende jan ne ne shenjester nga rusia
jan vende qe i kan ruset a rmiq te perjetshem ,
dhe ruset ata jan se bashku me kinezet e serbet teper te rrezikshem ne pergjithsi
-merreni me mend se qka do te benin ruset ne vendet skandinave
sikur te kishin mundesi pushtimi ose sikur ruset te pushtonin gjermanin e os e angline -

egersia e rusve serbve ne keto vende
do ja kalonte qdo egersie edhe egersise
krimi kanibalizmi egersie ,dihet si vepruan serbet kunder shqiptarve
Po nes e ruset e serbet e kinezet e pushtojn perendimin qka do te behet
dhe do te beheshin krime kunder qytetarve te ketyre vendeve
te pa para sepse serbet dhe ruset duan vetem krime barbare kanibale
nga me te pa krahasueshmet
-shtrohet pyetja pse pra ruset dhe serbet te mbeten shtet faktor
os e te forte ushtarakisht ekonomikisht
a nuk esht ky nje rrezik i madh per boten dhe njerzimin -
sidomos pe r popujt e pa mbrotjur -
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-10-19, 03:05   #3761
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nuk di qka po presin amerikanėt,
pse nuk e forcojn shqiperin etnike
rreziku nga kina e nga rusia nga serbia jan rreziqe qe ne te ardhmen do te shkatrrojn njerzimin
RReziku esht i madh ky rrezik ju vjen ne radhe te pare shqiptarve
e si mund te mbrohemi nga ky rrezik ne shqiptaret qe jemi aq te odbet ushtarakisht eknomikisht

Ameikanėt pse nuk e forcojnė shqiperin etnike me ekonomi e ne apektin ushtarak
, nje forcim i domosdooshem me armė •
speciale ,

per te ju kundervu rreziqeve nga barbart
qe me pa drejtesi shum te medha po e rrezikojn ekzistencen e njerzimit sidomos serbia kina rusia

Armiku mė i madh i shqiptarve po del paska qene vertet jo vetem serbia e rusia por edhe kina
Kina per qdo dit po armatoset sa q e bota njerzmi do ja sheh sherrin po forcohet tmerrshem ,me armatime dhe do te rreezikohet ekzistenca e shqiptarve pasi q e kina eperkrah pa rezerva rusine Kina esht armiku me i madh i shqiptarve ne bote armiku me proserb me prorus, kina po e inkurajon po e mbrone armikun tone jetik serbin e eger fashiste e cila don te na shfaros ne shqiptarve Kina i perkrah pa rezerve armiqt tone ruset dhe serbet kanibal dhe ky esht nje rrezik shum i madh nacional per shqiptaret Kur do te vetedijsohet amerika per ket rrezik kaq te madh
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-10-19, 09:48   #3762
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pdk aak akr e deshmuan se jan parti shum te pa pershtatshme per te qeveris ne atdhe dhe jan rreziku i atdheut qe jo vetem populli shqiptar te vuaj nga uria q e populli shqiptar te vuaj nga varfria nga papunsia
por esht rrezik q e kosova te zbrazet komplet si toke te boshatiset te mos ket ma asnji banor shqiptar
amerika duhet te jet shum e vetedijshme per rrezikun qe po i kanoset jo vetem shqiptarve por edhe vet amerikanve
sepse qdo rrezik q e i kanoset shqiptarve vjen nga serbia rusia kina rreziqe q e jan te njejta e te njetit armiq te amerikes
amerika gaboj shum q e me kohe nuk e zhvilloj eknomikisht kosoven e shqiperin
poashtu edhe ushtarakisht
amerika do te duhej q ete bente gjithqka esht e mundur ne ket d rejtim edhe nepermes bankes botrore e vendeve mike q e amerika i ka qe ti nxiste ato vende q e kosova e shqiperia te mos bien ne keto kriza ne kete gjendje te mjeruar
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-10-19, 09:51   #3763
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Aak akri pdk jan parti q e jan dushmani jetik i kosoves ;
jan pareti sabotuese parti klanesh gangsteresh nentoksor
parti te dyshimta mentalitet vrases pas shpine dinak
parti te infektuara nga veset e slaveve panslavist
parti q e nuk duhet te vijn asnjehe rne pushtet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-10-19, 09:52   #3764
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

vJOSA OSMANI SI KRYEMINNISTRE POR AJO DUHET TE KUPTOJ SHUM MIRE SE S APUNE KA ;PER TE PASTRUAR PARTINE LDK NGA SHUM NEGATIVA ELEMENT TRADHTAR Q E JAN ATY NE AT PARTI
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-10-19, 11:55   #3765
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Xhelal Ferizi Liriku
5 Shkurt ·

Eu t' vraft zoti me gjith kravatė
paske qene vertet lugat
s- paske pas' shpirtė as ndjesi
per veq smundjes per lakmi

per me mbrrI te fama jote
me marrė pare me teplote
me u zgerdheshė me famė publike
tue mjerue shqipninė etnike

dei kurė kshtu don me shkelė
deri kurė me pranga e tel
lidhė atdheun ti pėr varfrie
deri kurė me gjuhė tradhtie

po a i ndjenė qyqet nė shkrep
po si s t' dhuimbbsen fmijt nė djep
deri kurė per grek e shkja
token shqipe kshtu me e tha

me ikė djemt e skenderbeut
s a ma larg po prej atdheut
veq pse don zgerdheshja jote
t:: vuaj kjo tokė n:: kohra mote

ik t- dalt flaka mos dil n- skena
le te del shqipja me dy krena
le te del ne drite shqipnia
kah bashkimi e ardhmeria

mos pengo ma o tradhtar
o i pa fis o i pa farė
se mjaft gjakun ja ke pi
ksaj etnikje nene shqipni

s e mjaft rrejte ke mashtrue
se mjaft shite ke dredhue
se mjaft bisht ke mbajt perpjetė
se mjaft mbeten trojet shkret

se shqiptart aq shum jan thye
kah do ikun si pa krye
sekshtu e deshti loja jote
me vuajt trojet n stine e mote

zeri i mergimtarit ne mergim xhelal ferizi


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:18.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.