Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Feja e Shqiptarit
User Name
Password
Feja e Shqiptarit Besimi dhe njeriu! Fetė, librat e shenjtė, mėnyrat e besimit .... 
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-06-04, 23:45   #1
Anonymous
Guest
 
Posts: n/a
Default Ē'ėshtė Feja Islame?

Ē'ėshtė Feja Islame?
Islam do te thote: besimi ne nje Zot dhe nenshtrim ndaj Tij; te besuarit ne urdherat e Zotit dhe ne porosite e Profetit Muhamed a.s.

Feja Islame eshte themeluar mbi dy PARIME te medha te besimit (Shehadeti):
1. Nuk ka te adhuruar tjeter pervec Allahut
2. Muhamedi a.s. eshte i derguari i Zotit si profet per tere njerezine.

SHEHADETI:

La ilahe il-lallah, Muhamed resulullah. (Nuk ka zot tjeter perveē Allahut, dhe Muhamedi eshte i Derguari i Tij)

Keto fjale feja Islame i konsideron si deklarate, ne te cilen perfshihen dy parimet e para themelore te Islamit. Ai qe kete deklarate te madherishme e shpreh me goje dhe e verteton me zemer, konsiderohet se ka hyre ne Fene Islame.

PARIMET E BESIMIT ISLAM

1. Besimi vetem ne nje Zot. (Te mos besosh se ka ndonje zot tjeter pervec Allahut dhe se Muhamedi eshte rob dhe i Derguar i Zotit.)
2. Besimi ne engjejt e Zotit.
3. Besimi ne Librat e Shenjte te Zotit.
4. Besimi ne te gjithe profetet e Zotit.
5. Besimi qe nje dite do te vdesim dhe do te ringjallemi ne Diten e Gjykimit.
6. Besimi qe cdo e mire dhe e keqe krijohet sipas caktimit te Zotit.

SLAMI NGRIHET MBI 5 SHTYLLA

DEKLARATA: "Esh-hedu en la ilahe il-lallah, ue esh-hedu enne Muhammeden abduhu ue resuluhu "
"Nuk ka Zot tjeter pervec Allahut dhe se Muhamedi eshte robi dhe i derguari i Tij", e cila duhet te shprehet me goje nga nje person, por edhe te besohet me zemer.

Shtylla e dyte e Fese Islame eshte NAMAZI, falja e pese koheve te namazit ne dite.

ZEKATI, qe eshte "detyrim" nga pasuria, te cilin e japin vetem ata qe kane nje shume te konsiderueshme pasurie. Zekati jepet njehere ne vit, ne nje sasi prej nje te dyzeten, ose 2,5 % te pasurise.

AGJERIMI ne muajin e Ramazanit.

Kryerja e HAXHIT, per ata qe jane te shendetshem dhe qe u mjaftojne shpenzimet e udhetimit deri ne Kabe dhe per kthim ne atdheun e tyre. Keta persona Haxhin e kane detyre te domosdoshme, kur shpenzimet e Haxhit nuk cenojne buxhetin e familjes.

MORALI NE ISLAM

Njeriu lind me shpirt te paster. Ne qofte se semuremi nga ana fizike, paraqitemi tek mjeku dhe e permiresojme shendetin me ane te ilaceve. Por gjate jetes se njeriut , ashtu sic semuret trupi, ndodh qe te semuret edhe shpirti. Ndersa per permiresimin e trupit ekzistojne shkencat mjekesore, per permiresimin e shpirtit ekziston shkenca shoqerore e moralit. Pra, MORALI sheron semundjet shpirterore. Libri i Shenjte - KUR'ANI - qe eshte burimi i besimit dhe ibadeteve, eshte gjithashtu edhe burimi i shkences se moralit. Lidhur me kete teme, Profeti yne Muhamedi a.s. ka thene: "Une jam derguar vetem per te persosur moralet e mira".

Per te arritur lumturine ne kete bote dhe tjetren, eshte e nevojshme qe te realizojme disa kushte te miresjelljes si me poshte:

1. Detyrat tona ndaj Zotit.
2. Detyrat tona ndaj vetes.
3. Detyrat tona ndaj familjes dhe farefisit.
4. Detyrat tona ndaj popullit dhe shtetit tone.
5. Detyrat tona njerezore ndaj tere njerezise.

Se fundi, po e mbyllim kete informacion te shkurter me thenien e Allahut te Madheruar marre nga Kur'ani:

"Dhe ne qofte se te pyesin roberit e Mij per Mua, Une jam afer, i pergjigjem lutjes se atij qe me lutet;

Pra le te me pergjigjen Mua dhe le te me besojne, ne menyre qe te gjejne rrugen e vertete."


 
Nyje Interesante
Old 10-06-04, 02:05   #2
VARDARI
 
Join Date: 14-05-04
Location: Gostivar
Posts: 229
VARDARI has disabled reputation
Default QESHT ISLAMI

-SELAMAM ALEKUM

-Islami eshte feja te cilin All-llahu ia shpalli tere njerzimit nepermjet pejgamberit te vet,Muhamedit. Islam do te thote perkushtim ndal All-llahut.
Ky perkushtrim arrihet:

Duke besuar duke i zbatuar detyrat fetare dhe duke bere sjellje te mira.

Me shqiptimin e Kelimei Shehadetit shfaqet perkatesia e besimit Islam
-Kelimei Shehadeti shprehet:

Eshhedu en la ilahe il-lell-llah
Ve eshhedu enne Muhammeden Abduhu ve resuluhu

Ju pershendet VARDARI
VARDARI Nuk ėshtė nė linjė  
Old 16-08-04, 16:56   #3
enesi_21
 
enesi_21's Avatar
 
Join Date: 29-10-03
Location: Dynjaja
Posts: 191
enesi_21 has disabled reputation
Send a message via MSN to enesi_21
Default

O ju qe keni besuar, keni frike Allahun me nje frike te denje dhe mos vdisni ndryshe pos duke qene musliman.
Kuran 3.102


Muslimanet i perkasin besimit te drejt dhe te paster, ata nuk e ngaterrojn dhe nuk e njollosin besimin e tyre me gjera te kota,

"Ata qė besuan dhe besimin e tyre nuk e ngatėrruan me besim tė kotė, atyre u takon tė jenė tė sigurt dhe ata janė nė rrugė tė drejtė".
(El-Enam: 82).


Pra muslimanet nuk besojn ne varreza dhe nuk jan idhujtar, por ata besimin dhe jeten e tyre ja kushtojn thjesht Allahut, Zotit te boteve.

"Thuaj: "Namazi im, kurbani im, jeta ime dhe vdekja ime janė thjesht pėr All-llahun, Zotin e botėve. Ai nuk ka shok (nuk adhuroj tjetėr). Me kėtė (thjeshtėsi tė adhurimit vetėm pėr Zotin) jam i urdhėruar dhe jam i pari i muslimanėve (i pari qė pranoj dhe bindem)!".
(El-Enam: 162- 163).Dijeni o te krishter, se islami eshte fe e vertet,
nuk eshte e drejt te besohet ne puta, statuja apo ti lutet ndokujt tjeter perpos Allahut, Krijuesit te githesis, Ai Allahu eshte Nje i pa shok i pa ortak dhe ai nuk ka as femi, Atij i perket gjithe qka ka ne toke ne qiej dhe gjthe qka ka ndernjet tyre

Ata (ithtarėt e librit) thanė: "All-llahu ka fėmijė"!? I pastėr ėshtė Ai nga kjo e metė! E Tij ėshtė gjithēka nė qiej e nė tokė, gjithēka i ėshtė nėnshtruar Atij.
Kuran 2:116.


Feja e pranueshme tek All-llahu ėshtė islami, e atyre qė ėshtė dhėnė libri, pasi mėsuam pėr tė vėrtetėn, vetėm nga zilia mes vete kundėrshtuan. E kush mohon argumentet e All-llahut, le ta dijė se All-llahu shpejt do t'I jape llogarinė
Kuran 3:19.


Andaj o te krishter une ju bej thirrje qe ta pranoni islamin e ti ktheheni fese se vertet, rruges se Allahut, rruges se Zotit juaj
Selam nga enesi_21
__________________
Ke Frike Allahun ku do qe te jeshė!
enesi_21 Nuk ėshtė nė linjė  
Old 19-08-04, 16:16   #4
MaLoK_Presheva
 
Join Date: 04-04-04
Location: Preshev
Posts: 32
MaLoK_Presheva has disabled reputation
Default Ēka ėshtė ISLAMI ?

Ēka ėshtė ISLAMI ?

Me emrin e Allahut, Gjthėmėshirshmit, Mėshiruesit.

Islami sistem jete qė ofron zgjidhjet me logjike nė tė gjitha sferat jetėsore.
Islami ėshtė zgjedhja e vetme qė pėrmban nė vete drejtėsin apsolute tė Allahut nė qėllimet themelore tė tė drejtės islame dhe tė nevojave parėsore.

Islami pra ėshtė:

- Fe e pastėrt. Allahu kėtė gjė na bėn mjaft tėqartė ku tjotė: “Kėshtu drejto fytyrėn tėnde ti (O Muhammed) drejt Besimit tė Pastėr Islam nė njė Zot tė Vetėm, El-Hanifa (mosadhurimi i asgjėje veē Allahut Njė e tė Vetėm), Fitratell-llahi (Islamin e Pastėr tė Allahut) me tė cilin Ai ka krijuar njerėzimin. Le tė mos ketė asnjė ndryshim nė Khalkil-lah (nė Fenė e Allahut, nė Rrugėn e Allahut, nė Besimin e Pastėr Islam nė Njė Zot tė Vetėm). Kjo ėshtė feja e drejtė, por shumica e njerėzve nuk e dinė”.(Err-rrum 30)
- Fe e logjikės, bindjes dhe arsyes. “A nuk kanė udhėtuar ata nė tokė dhe a
nuk kanė zemra qė tė kuptojnė..”. (El-haxh 46)

- Fe qė rrespekton dhe ēmon lartė zhvillin shkencorė dhe motivon ngritjen intelektuale. “Thuaju: “Udhėtoni nė tokė dhe shihni si (Allahu) filloi krijimin dhe pastaj Allahu do tė sjellė krijimin e Jetės sė Fundit (Ringjalljen pas vdekjes).” Vėrtetė qė Allahu ėshtė i Zoti pėr tė bėrė ēdo gjė”. (El-ankebut 20)

- Fe qė rrespekton tė drejtėn e besimt dhe rrefuzon dhunėn. “Nuk ka asnjė detyrim nė fe. Vėrtet, Rruga e Drejtė ėshtė bėrė e qartė nga rruga e gabuar. Kushdo qė mohon Taghutin (ēdo gjė tjetėr qė adhurohet pėrveē ose krahas Allahut) dhe beson
nė Allahun, atėherė ai ėshtė kapur pėr mbajtėsin mė tė sigurt qė nuk thyhet kurrė. Dhe Allahu ėshtė Gjithėdėgjuesi, i Gjithėdituri”. (El-bekare 256).

- Fe e jetės dhe gjallėrisė. “O ju qė keni besuar! Pėrgjigjuni Allahut (duke iu bindur Atij) dhe tė Dėrguarit kur ai (Muhammedi a.s.) ju thėrret ju drejt asaj qė do t’ju japė juve jetė..”. (El-enfal 24)

- Fe qė thėrret nė besim tė pastėrt dhe urren mos besimin, politeizmin njėherit ēdo gjė qė ėshtė e mirė e ka lejuar. “..ai i udhėzon ata pėr El-Ma’ruf (Besimin e Pastėr Islam nė njė Zot dhe gjithė rregullat e detyrimet e tjera tė tij); i ndalon ata nga Al-Munker (mosbesimi, politeizmi i ēdo lloji dhe gjithė ndalimet e tjera tė Islamit); ai u lejon atyre si tė ligjshme At-Tajjibat (gjithēka tė mirė dhe tė ligjshme pėr besimin, punėt, njerėzit, ushqimet, sendet) dhe ua ndalon si tė paligjshme Al-Khabaith (gjithēka tė keqe dhe tė palejueshme pėr besimin, punėt, njerėzit, ushqimet)..”. (El-araf 157)

- Fe qė i ruan vlerat e larta shoqėrore, familjare dhe kultivon dashurinė dhe rrespektin. “..Ai krijoi nga vetė lloji juaj palėn (gratė) nė mesin tuaj, qė ju tė mund tė gjeni prehje tek ato dhe Ai vendosi mes jush dhėmbshuri e mėshirė. Vėrtet ė nė tė ka tregues tė qartė pėr popullin qė e vret mendjen”. (Err-rrum 21) “Dhe ule mbi ta krahun e nėnshtrimit, tė mirėsisė e tė pėruljes me mėshirė dhe thuani: “Zoti im! Dhuro mbi ta Pėrkujtimin Tėnd siē mė rritėn mua, kur unė isha i mitur.” (El-isra 24)

- Fe qė jep rėndėsi tė madhe shfrytzimit tė kohės nė atė qė Krijuesi ėshtė i kėnaqur. “(Betohem) pėr kohėn! Me tė vėrtetė qė njeriu ėshtė nė humbje tė plotė.
Pėrveē atyre qė besojnė (nė Besimin e Pastėr Islam nė Njė Zot) dhe punojnė mirėsi e drejtėsi, edhe qė e kėshillojnė njėri-tjetrin pėr El-Hak (pėr tė vėrtetėn; urdhėrojnė pėr El-Ma’ruf - qė ka urdhėruar Allahu dhe ndalojnė nga El-Munker - e keqja qė ka ndaluar Allahu), edhe qė e kėshillojnė njėri-tjetrin tė jenė tė durueshėm (nga vuajtjet, mundimet, dėmtimet qė i bien njeriut nga pėrpjekja pėr Ēėshtjen e Allahut, pėr tė pėrhapur Fenė e Tij tė Vėrtetė tė Besimit tė Pastėr Islam” (El-asėr 1-3)


__________________
Ju Dua Gjithve...!
MaLoK_Presheva Nuk ėshtė nė linjė  
 


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 14:50.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.