Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-12-18, 21:25   #1
tron
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 11-12-18
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 14
tron i vlerėsuar jo keq
Gabim Prania e telefonit kur jeni nė gjumė ėshtė e dėmshme

Studime tė shumta janė kryer pėr tė treguar se sa i rrezikshėm ėshtė celulari pėr shėndetin e njeriut. Edhe pse e dimė kėtė, vazhdojmė ta mbajmė telefonin nė ēdo moment tė ditės pas vetes, madje edhe gjatė natės duke e vendosur poshtė jastėkut ose shumė pranė kokės.

Por mbajtja e telefonit afėr gjatė kohės qė jemi nė gjumė ėshtė shumė e rrezikshme.
Njė studim i bėrė nga Departamenti i Shėndetėsisė nė Kaliforni tregon se disa prej shqetėsimeve shėndetėsore lidhen me pėrdorimin e celularit, duke filluar nga problemet me shėndetin mendor dhe riprodhues, deri nė rritjen e rrezikut pėr zhvillim tė kancerit.

Ekspertėt kėshillojnė qė tė paktėn tė largoni telefonat gjatė natės kur jeni nė gjumė sepse, edhe pse ju nuk jeni duke i pėrdorur celularėt, emetojnė energji tė radio frekuencave kur dėrgojnė apo marrin sinjale nga stacionet bazė tė telefonisė celulare.

Fėmijėt janė mė tė riskuar ndaj energjisė sė valėve elektromagnetike, duke qenė se mund tė depėrtojė mė lehtė tek truri i fėmijėve se sa tė rriturit.


tron Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:30.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.